TatilCity.NETTatilCity.NET

Selçuk Gezi Rehberi

İzmir Selçuk Gezi Rehberi

İzmir - Selçuk Gezi Rehberi


Selçuk Gezi Rehberi

İzmir’in güneyinde İzmir-Aydın karayolu üzerinde bulunan Selçuk, İzmir’in şirin ilçelerinden biridir. Kuzeybatısında Torbalı, kuzeyinde Tire, doğusunda Germencik ve güneyinde Kuşadası ile komşu olan Selçuk ilçesi, İzmir`e 74 kilometre mesafededir. 11 kilometresi kumla kaplı Selçuk kıyısının dört kilometresi turistik tesislere ayrılmıştır. Kalan bölümü doğal haliyle bırakılan ilçe; arkeoloji, tarih, din ve kültür bakımından bir merkez konumundadır. İlkçağda yedi harikadan birisi olan Artemis Tapınağı ve Asya’nın en büyük kenti Efes ile tanınan Selçuk, erken Hıristiyanlık Dönemi’nde yeni dinin önemli bir üssü haline gelmiştir.
Bu nedenle Papa tarafından ‘Hac Yeri’ ilan edilen ilçe, tarihi ve dini turizm açısından önemli konumdadır. Özellikte Efes’te henüz kazısı yapılmayan çok sayıda Havra’nın bulunması, Musevi inancı açısından da merkez kabul edilen Selçuk’un önemini artırmıştır. Selçuklu, Osmanlı Türk İslam dini yapıları ile sanat tarihi açısından görülmeye değerdir. Öte yandan sahip olduğu kentsel dokuyu korumayı başaran Şirince Köyü; meyve, şarap ve geleneksel nefis yemekleri ve otantik yapısı ile bir nostalji köyüdür. Selçuk’un en çok ziyaret edilen köylerinden biri olan Şirince Köyü, bölgeye yönelik turizmin artmasında kayda değer yerleşim bölgelerindendir.
Selçuk Gezilecek Yerler

Selçuk Gezilecek Yerler


Selçuk Gezilecek Yerler


Tarihin doğa ile buluştuğu Selçuk’ta gezilecek yerler sizleri bekliyor

Tarih ve doğanın iç içe geçtiği Türkiye’nin şahane ilçelerinden biri olan Selçuk’ta güzel bir keşif turuna çıkabilirsiniz. Selçuk Kalesi’nden başlayacağınız gezinizi Selçuklular döneminden günümüze ulaşan en önemli eserlerden olan İsa Bey Camisi’ni ziyaretle sürdürebilirsiniz. Pamucak Plajı’nda gün boyu deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz, günü birlik tekne turları ile koyları ve kıyıları keşfedebilirsiniz. Öte yandan Antik Çağ’ın en önemli merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti’ni mutlaka gezi listenize eklemelisiniz. Artemis Tapınağı, Çukuriçi Höyüğü,  Ayasülük Tepesi dünyanın sekizinci harikası olan ve antik kentin bir bölümünü meydana getiren Hadrian Tapınağı’nı görebilirsiniz.

Efes Antik Kenti

Selçuk sınırları içinde bulunan Efes Antik Kenti’nin geçmişi M.Ö. 6 binlere kadar uzanıyor. Efsaneye göre Amazon adı ile bilinen savaşçı kadınlar tarafından kurulmuş olan Efes Antik Kenti,  Efes (Ephesus) ismini, ana tanrıça kenti anlamına gelen Arzawa Krallığı’ndaki Apasas şehrinden alır. Efes; Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait gibi insanlık tarihinin önemli aşamalarının kalıntılarına ev sahipliği yapar. Farklı dinler için bir inanç sembolü olan Artemis Tapınağı nedeniyle her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan Efes; ticaret, kültür ve sanatın önde gelen merkezlerinden biridir. Öte yandan Efes Antik Kenti, Unesco tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Celsus Kütüphanesi

Romalı senatör, Efes valisi Celsus Polemeanus’un ölümünden sonra oğlu tarafından yaptırılan Celsus Kütüphanesi aynı zamanda anıt mezar niteliğindedir. Mimar Vitruoya’nın imzasını taşıyan bu yapının batı duvarının altında Celsius’un lahdi bulunur. Celsus Kütüphanesi’nde yaklaşık 14 bin kitap bulunur. Özellikle Roma dönemine ait çarpıcı eserlerin yer aldığı Celsus Kütüphanesi, göz alıcı mimarisi ve süslemeleriyle görenlerini kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda bilge Herakleitos, rüya tabircisi Artemidoros, şair Callinos ve hekim Soranos gibi insanların yetişmesinde de önemli rol oynayan Celsus Kütüphanesi, ihtişamlı dış duvar üzerinde yer alan dört girintide dört kadın heykeli vardır. Bu heykeller hikmet (sophia), bilgi (episteme), akıl (ennoia) ve erdemi (arete) temsil eder.

Hadrianus Tapınağı

Roma İmparatoru Hadrianus için yapılan ve antik çağdan bugüne ulaşan kentin nadir yapılarından biri olan Hadrianus Tapınağı, Selçuk geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Kapı kirişi üzerindeki Efes’in kuruluş efsanesini simgeleyen kabartmaları ilgi çeken tapınağın önünde Roma imparatorlarının bronz heykelleri vardır.  Hadrianus Tapınağında tasvir edilen mitolojik sahnelerden biri de Efes’in kurucusu mitolojik kral Andoklos’un yaban domuzunu öldürüşünün anlatan sahnedir.

Antik Tiyatro

Efes harabelerinin en güzel yapılarından biri olan Antik Tiyatro, her yıl binlerce turisti ağırlar. Oldukça sağlam kalan hatta bir süre öncesine kadar Efes Festivali gibi kalabalık etkinliklere ev sahipliği yapan Antik Tiyatro, 25 bin kişilik kapasiteye sahiptir. İlk kez Helenistik dönemde inşa edildiği düşünülen tiyatronun İmparator Cladius zamanında yeniden yapımına başlandığı ve İmparator Trianus döneminde tamamlandığı tahmin ediliyor. Antik dünyanın en büyük tiyatrosu olma özelliği taşıyan ve muazzam bir akustiğe sahip olan tiyatronun son dönemde ne yazık ki üç katlı sahne binası yıkıldı.

Odeon

M.S. 2’inci yüzyılda varlıklı bir Efesli olan Publis Vedius Antonius tarafından yaptırılan odeon (senato), tiyatro şeklinde inşa edilmiş bin 400 kişilik bir yapıdır. Söz konusu dönemlerde kent meclisi toplantılarının, tiyatroların ve yarışmaların yapıldığı odeonda, günümüzde klasik ve jazz müzik konserleri düzenleniyor. Kendine has özgün mimarisi ve muhteşem atmosferiyle odeonda mutlaka konser dinlemelisiniz.

Artemis Tapınağı

Efeslilerin ilk yerleşim yeri olarak yaşadıkları bölge olan Artemis Tapınağı, daha sonra meydana gelen depremle yerle bir olan ve yeniden inşa edilen tapınak, dünyanın yedi harikası olarak kabul ediliyor. Tanrıça Artemis’e ithafen Lidya Kralı Croesus tarafından yaptırılan Artemis Tapınağı, Selçuk Kalesi’nin güney eteklerinde yer alır. Yunan mimar Chersiphron tarafından tasarlanan ve Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon adlı heykeltıraşları tarafından yapılan ve bronz heykellerle desteklenen Artemis Tapınağı 125 metre uzunluğa, 65 metre genişliğe ve 25 metre yüksekliktedir. Tapınağın Efeslilerin hem tanrıçaya inançlarını sundukları dini bir yapı hem de pazar yeri olarak kullanılıyordu.

Aşk Evi

Kuretler Caddesi’nde yer alan Aşk Evi’nin tarihi M.S. 1000’li yıllara kadar uzanıyor. Aşk Evi, ana bir hol ve bu hole açılan birçok odadan meydana gelir. Aşk Evi, içinde bulunan mozaik kız portreleri ile öne çıkar. Bu portrelerin evde çalışan kızlara ait olduğu tahmin ediliyor. Aşk Evi’nin en önemli özelliği ise duvarları içinde bir soğutma ve ısıtma sisteminin bulunmasıdır. Son derece ilginç olan bu sisteme ek olarak Aşk Evi’nde şarap mahzenleri, dev ocaklar, hamamlar, havuzlar, yatak odaları, konferans salonları ile muazzam bir kütüphane vardır.

Kuretler Caddesi

Devlet Agorası ile Ticaret Agorası arasında uzanan Kuretler Caddesi, Selçuk ilçesinin en çok tanınan ve ziyaret edilen caddesidir. Kuretler Caddesi’nde Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tağınağı ve Scholastika Hamamları gibi anıtsal yapılar vardır. Ayrıca çeşitli dükkan ve galerilerin bulunduğu caddenin başındaki sütun altıklarında ‘Kuretler’ adı verilen dini ve idari işlere bakan rahiplerin adları yazılmıştır. Caddede mermer plaklarla kapatılan zemin altındaki geniş kanalizasyon sistemi ise kentin o dönemde ulaştı uygarlık seviyesinin işaretidir.

Selçuk Kalesi

Selçuk Kalesi, bölgenin en yüksek noktası olan Ayasuluk Tepesi üzerinde kurulmuştur. Aynı zamanda Efes Antik Kenti’nin ilk yerleşim bölgesi olma özelliği taşıyan Selçuk Kalesi, Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan sur duvarlarıyla ihtişamını korumaya devam ediyor. 15 kule ile desteklenen Selçuk Kalesi içinde taş döşemeli sokaklar, sarnıçlar, cami ve bir de kilise kalıntısı vardır.

St. John Bazilikası

Ayasuluk Tepesi’nin eteklerinde yer alan St. John Bazilikası, Hz.İsa’nın 12 havarisinden biri olan ve İncil’in yazarı St. John için İmparator Justinianos ve karısı Theodora tarafından yaptırılmıştır. Haç şeklinde tasarlanan St. John Bazilikası, Efes’te Artemis Tapınağı’ndan sonra yapılan en büyük dini yapı olma özelliği taşır. Bu muhteşem kilisenin altında St. John’un mezarının bulunduğu söylenir. Burada St. John adına dikilen bir de anıt yer alır. Bölge, Orta Çağ’dan bu yana Hıristiyanların hac mekânı olması yönüyle de ayrı bir önem taşır.

Meryem Ana Evi

Bülbül Dağı’nda yer alan Meryem Ana Evi’nde; Hz. Meryem’in ve Hz. İsa’nın bu evde, St. John ile birlikte yaşamının son yıllarına kadar yaşadığına inanılıyor. Bu özelliği le Hristiyanlar için bir hac bölgesi konumuna olan Meryem Ana Evi, etrafındaki mis kokulu çam ağaçları ve çiçekler içinde mistik bir görüntüye sahiptir. Ev söz konusu tarihten günümüze kadar Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilir. Vatikan temsilcilerinin de katıldığı her yıl 15 Ağustos tarihinde yapılan ayinler, ilçede büyük ilgi görüyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen dini bir merkez olarak kabul edilen Yedi Uyuyanlar Mağarası rivayete göre putperestlerden kaçarak Panayır Dağı eteklerine sığınan yedi genç, bu mağarada uykuya dalmıştır. İki yüzyıl uyuyan yedi genç uyandıklarında ise Hristiyanlığın resmi din olduğunu fark eder. Günümüzde yapılan kazılarda büyük abidevi boyutlarda çoğu kaya oyma mezar buluntularına, iki kilise ile katakomplar bulunmuştur. Hristiyan kaynakları bu mağaranın Hristiyanlarca kutsal sayılan Efes’teki bu Yedi Uyurlar Mağarası’nı kutsal yer olarak kabul ediyor.

Selçuk’ta her damak zevkine uygun lezzet var

Selçuk’ta zeytinyağlılar, sebze yemeği, ot kavurması, salata gibi klasik Ege yemekleri ünlüdür. Bunun yanında zengin deniz mahsulleri ile de tanınan Selçuk’ta sütlü balık, sardalya buğulaması, midye dolma, midye tava gibi balık ve deniz ürünleri üzerine bolca restoran da vardır. Çeşitli et yemekleri ve kebapların arasındaki en ünlü yemek ise, Selçuk merkezinde deneyimleyebileceğiniz çöp şiş ilk sırada yer alır. Selçuk’ta bazı restoranları sizler için derledik.

Bizim Ev Hanımeli Restoran

Selçuk’un çıkışında, Şirince yolu üzerinde bulunan Bizim Ev Hanımeli Restoran, yemyeşil bahçesi ve leziz ev yemekleri ile Selçuk’ta oldukça meşhurdur. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında bulunan restoranda özellikle çöp şiş, patlıcan musakka ve sarma müşterilerin en çok tercih ettiği lezzetlerden sadece birkaçıdır.

Yedi Bilgeler Restoran

Yedi Bilgeler Şaraphane Oteli’nin restoranı, Gökçealan Köyü’nde yer alır. 100 yıllık zeytin ağaçlarının, üzüm bağlarının, lavanta bahçelerinin ve yemyeşil bir vadinin ortasında bulunan Yedi Bilgiler Restoranı, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Ege mutfağı başta olmak üzere, zengin menüsüyle de tercih edilen restorantta ambiyans da şaraplar kadar kaliteli ve şıktır.

Şirince Artemis Restaurant

Şirince Artemis Restaurant yöresel yemekleri ve meyve içecekleri ile Selçuk’ta öne çıkan mekanlardandır. Şirince köfte, odun ateşinde güveç yemekleri, cevizli-kaşarlı erişte, şevket-i bostan, keşkek, yöresel ot yemekleri, çığırtma, çökertme, saray mantısı, saç böreği, el açma börek Şirince Artemis Restaurant’a has sunumlarla müşterilere servis edilir. Yöresel ağırlıklı yemeklerin ardından tereyağında kavrulmuş bol cevizli incir tatlısı veya cevizli ev baklavası da favori tatlar arasında yer alır. Şirince’de 1996 yılından bu yana yöresel yemekleri, özel üretim şaraplarıyla hizmet veren restoran; konumu, dekorasyonu, sunumu, lezzeti, kalitesi, güler yüzlü servis anlayışı ile ilçede en çok ziyaret edilen mekandır.
Selçuk Gece Hayatı

İzmir - Selçuk Gece Hayatı


Selçuk Gece Hayatı


Şaraplarıyla ünlü Selçuk’ta, şarap evlerini ve mahsenlerini mutlaka ziyaret edin

Gümüldür, Kuşadası ve Seferihisar gibi meşhur tatil bölgelerine yakın olması nedeniyle önemli avantaj yakalayan Selçuk ve çevresinde şarap evleri, türkü bar, publar gibi farklı konseptteki gece mekanlarına ev sahipliği yapar. Yanı sıra ilçede, birçok restoran-gece barı konseptli mekanlara da rastlamak mümkündür. Selçuk geziniz sırasında gece hayatına ünlü şarap evleriyle başlayabilirsiniz.

Yedi Bilgeler Şaraphanesi

Selçuk'taki gece hayatında kayda değer öneme sahip olan şarap evleri içinde öne çıkan Yedi Bilgeler Şaraphanesi bölgede oldukça meşhurdur. Yöreye ait birbirinden güzel şarapları tadacağınız Yedi Bilgeler Şaraphanesi, şık ve değişik tasarımı ile de dikkat çeker. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren mekanda, birçok şarap çeşidi bulunur. Bu şarap evinde simetra şarabı, karadut şarabı, Ayasuluk şarapları ve sıcak şarap denenmesi gereken tatlar arasındadır. Selçuk çevresinde birbirinden güzel butik şaraphaneler bulunur.  Burgaz Köyü yakınlarındaki Yedi Bilgeler Şaraphanesi ilçenin en favori mekanlarındandır. Selçuk gezinizde bağbozumu döneminde yörenin en güzel şaraplarını burada tadabilirsiniz.

Aziziye Restaurant

Atatürk caddesi üzerinde hizmet veren Aziziye Restaurant, servis kalitesi ile bin 200 kişilik kapasiteye sahiptir. Birbirinden özel tasarımlarla dekore edilmiş beş salonu ve 600 kişilik nostaljik trenleri ve yemyeşil açık alanı ile seçkin bir ortam arayanların ilk tercihi olan Aziziye Restoran; Efes Antik Kenti, Meryem Ana gibi ören yerlerine sadece üç kilometre uzaklıktadır. Bölgenin önemli liman kentlerinden biri olan Kuşadası'na ise sekiz kilometre mesafededir. Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi içinde bulunan restoran, geniş park alanı ile turlara da hizmet verir. Anadolu'nun eşsiz Türk mutfağının lezzetini yeşil ile masmavi gökyüzünün birleştiği bir atmosferde, müşterilerine sunan Aziziye Restoran, doğal ve otantik ortamı ile de görenleri büyülemeye devam ediyor.

Arşipel Restaurant

Harika ambiyansı, birbirinden lezzetli yemekleri ile aileniz ve sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz Arpişel Restaurant, keyifli sohbetin güler yüzlü hizmetin ve etkileyici müziğin adresidir. Ege Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen ve mimari dokusu ile büyüleyen bu mekan Şirince’de bulunuyor. Arşipel, gerek atmosferi gerekse lezzetiyle keyifli bir mekândır. Şirince’nin romantik havasını hissedebileceğiniz ve şöminenin yanı başında yemeğinizi yiyerek şarabınızı yudumlayabileceğiniz Arşipel Restaurant, menüsü ile de son derece zengindir. Vejetaryen misafirler için özel tariflerin hazırlandığı mekanda et yemeklerinden balık eşitlerine kadar istediğini tüm lezzetlere ulaşabilirsiniz. Menüde özellikle kırkınca, çökertme ve kuzu incik kebabı en çok tercih edilen yemekler arasındadır. Hafta sonu canlı müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirebileceğiniz Arşipel, Selçuk gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mekanlardandır.