TatilCity.NETTatilCity.NET

Seydişehir Gezi Rehberi

Seydişehir Gezi Rehberi

Seydişehir Gezi Rehberi - Konya


Seydişehir Gezi Rehberi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Seydişehir ilçesi, Konya iline bağlıdır. Konya kent merkezine 85 kilometre mesafede yer alan ilçe; doğusunda Konya il merkezi ve Çumra, güneyinde Bozkır ve Akseki, kuzeyinde ise Beyşehir ilçeleriyle komşudur. Yüzölçümü 2 bin 219 kilometrekare, deniz seviyesinden yüksekliği ise ortalama bin 123 metre olan Seydişehir, Toroslar’ın uzantısı Küpe Dağı ve zengin boksit yataklarının yer aldığı Gidengelmez Dağı’na yakın bir konumda bulunmaktadır. Batıdan ve güneydoğudan 2 bin 550 metre yüksekliğindeki Küpe Dağı,  güneyden ise Toroslar ile çevrelenen Seydişehir ilçe merkezi, bulunduğu konum itibarıyla güneşin batışının en güzel izlendiği yerler arasındadır. Karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiş özelliklerine sahip olan ilçede, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı yaşanır.
Antik dönemlerden bu yana yerleşime sahne olan Seydişehir’in tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bugün Konya ilçesi olan Seydişehir, antik dönemlerde Amblada, Vasada, Arvana, Elita ve Dalisandus kentlerinin yerleşim yeri olmuştur. İlçede 1970’ten sonra gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda, Roma dönemine ait antik tiyatro kalıntıları gün yüzüne çıkarılmıştır. Mevcut ilçenin kurucusunun ise Horasanlı Seyit Harun Veli olduğu belirtilmektedir. Kuruluş tarihi 1310 olan bölgede, daha sonraları ise Eşrefoğulları, Hamidoğulları ve Karamanoğlu hakim olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolüne Fatih Sultan Mehmet döneminde geçen Seydişehir, 1915 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Başta 1969 yılında kurulan Eti Alüminyum Tesisleri olmak üzere bölgedeki sanayi işletmeleri ilçenin gelişmesine önemli katkıda bulunmuştur. Bölgede yer alan zengin boksit cevheri alüminyum fabrikasının kurulmasının en önemli nedenidir. Konya’nın bu büyük ilçesinde gezilebilecek çok sayıda tarihi ve doğal yer vardır.

Seydişehir’e nasıl gidilir?

Konya şehir merkezine 85 kilometre mesafede yer alan Seydişehir, ulaşım olanakları gelişmiş bir noktada bulunmaktadır. İlçeye karayoluyla gitmek isterseniz Ankara’dan 410, Antalya’dan 210, Manavgat’tan 135 ve Beyşehir’den ise 35 kilometrelik yol kat etmeniz gerekmektedir. Ankara’dan Seydişehir’e direkt sefer düzenleyen otobüs firmaları mevcuttur. Ancak ilçeye İstanbul’dan gitmek için direkt sefer yoktur. Alanya ve Konya yönüne giden kimi otobüs firmaları Seydişehir’e uğramaktadır. Öte yanda Konya ile Antalya arasında yapılması planlanan hızlı trenin tamamlanmasının ardından ilçenin demiryolu ulaşımının daha da güçleneceği belirtilmektedir.
Seydişehir Doğa Sporları

Seydişehir Doğa Sporları


Seydişehir’de doğa sporları

Trekking ve dağcılık için elverişli bir coğrafi yapısı bulunan Seydişehir’de, çok sayıda yürüyüş parkuru mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edilenlerinden biri, Ağılkaya mevkiinden başlayıp Küpe Dağı üzerinden Avluk Tepesi’ne ulaşan parkurdur. Yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki bu zor parkurda, meşe ve çam ağaçları arasında 2 bin 250 metre yükseklikteki Küpe Dağı’na ulaşabilirsiniz. Ayrıca Seydişehir’in Taraşçı Mahallesi’ndeki baraj gölünün kıyısında başlayarak Toroslar’a tırmanan, ormanlık alandan geçip Küpe Çukuru’na inen bir parkur da bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip parkurun sonunda ulaşılan Küpe Çukuru’nda yılkı atlarını görmek de mümkündür.
Seydişehir Gezilecek Yerler

Seydişehir Gezilecek Yerler


Seydişehir’de gezilecek yerler

Vasada Antik Kenti

Tarihi antik çağlara kadar uzanan Seydişehir’de, 1970 yılında yapılan arkeolojik kazılarda Vasada Antik Kenti ve bu kentte yer alan yaklaşık 3 bin kişi kapasiteli antik Roma tiyatrosu kalıntıları bulunmuştur. İlçenin Bostandere beldesinde yapılan kazılarda kalıntıları bulunan antik Roma tiyatrosunun yanı sıra bölgede antik dönemlerde Amblada ve Elita gibi uygarlıkların yaşadığı tespit edilmiştir. Yakın tarihte gün yüzüne çıkarılan antik tiyatro, Seydişehir’in tarihsel olarak oldukça eski dönemlere dayanan bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Vasada Antik Kenti’nin kimi kalıntılarına Bostandere beldesindeki evlerde halen rastlanabilmektedir. Antik şehirden çıkarılan eserler Konya Arkeoloji Müzesinde görülebilmektedir.

Seydişehir Antik Kalıntıları

Seydişehir’de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda farklı dönemlere ait zengin kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Vasada Antik Kenti’nin yanı sıra ilçe sınırları içinde Akçalar Höyüğü, Karabulak Höyüğü, Arnava Şehri ve Hitit Şehri kalıntıları gibi çok sayıda tarihi kalıntının bulunduğu bölgeler mevcuttur.

Tınaztepe Mağarası

Seydişehir Antalya karayolu üzerinde yer alan Tınaztepe Mağarası, bölgede görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. İlçede en çok turist çeken yer olan mağara, Seydişehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunmaktadır. İlk olarak 1968 yılında bir Fransız bilim insanı tarafından keşfedilen mağaranın uzunluğu 22 kilometredir, ancak 1.5 kilometrelik bölümü gezilebilecek durumdadır. Yapılan araştırmalar, 230 milyon yılda oluşan mağaranın astım hastaları için doğal bir tedavi ortamı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yatak mağara şeklinde olan Tınaztepe Mağarası’nın bazı yerlerinde yükseklik 65 metreye kadar çıkmaktadır. Üç kısımdan oluşan mağaranın birinci bölümünün daha uzun bir yolu bulunmaktadır. Burada faaliyette bulunan Mağara Dinlenme Tesisleri’nde restoran ve çay bahçesi mevcuttur.

Kuğulu Park

Seydişehir’in simgelerinden biri haline gelen Kuğulu Park, ilçenin güney bölgesinde yer almaktadır. Güzel görüntüsüyle dikkat çeken parkta piknik yapmak ve buradaki gölet çevresinde bisikletle veya yürüyerek gezmek oldukça keyif vericidir. Park çevresinde yer alan restoranlarda yemek molası da verebilirsiniz. Kuğulu Park, Seydişehir’de ağırlıklı olarak kahvaltı için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra mangal yapmak için de bölgede en çok rağbet gören yerlerden biridir.

Seydişehir Kaplıcası

İlçenin öne çıkan turistik yerlerinden biri de ilçe merkezine sadece bir kilometre mesafedeki ılıcadır. Birden çok noktada kaynayan suların oluşturduğu Seydişehir Kaplıcası, yüksek bir yamaçta bulunmaktadır. Tarih öncesi döneme kadar uzanan bir geçmişi olduğu sanılan kaplıcada su sıcaklığı ortalama 32 santigrat derecedir. Renksiz ve kokusuz olan kaplıca suyunda; hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür bulunmaktadır. Cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve kemik tedavisine iyi geldiği söylenen kaplıcada bir tane açık, üç tane de kapalı havuz mevcuttur.

Seyit Harun Camii ve Türbesi

Seydişehir’in kurucusu olduğu tahmin edilen Seyit Harun Türbesi de ilçede bulunmaktadır. Aynı zamanda adına bir cami de bulunan Seyit Harun’un kenti 1310 yılında kurduğu belirtilmektedir. Yanı sıra Muhammed Kuddusi Türbesi, Halife Sultan Türbesi, Sultan Hatun Türbesi ve Rüstem Bey Türbesi de ilçede öne çıkan diğer türbelerdir.

Seydişehir Yaylaları

Doğal güzellikleriyle İç Anadolu Bölgesi’nin en güzel ilçeleri arasında yer alan Seydişehir’de yaylalar özellikle öne çıkmaktadır. Yaylacılığın yaygın olarak yapıldığı ilçede, bahar aylarıyla birlikte hareketlenen yaylalarda sonbaharın son günlerine kadar canlılık devam etmektedir. İlçede bulunan Bulamaç Kazanı Elmasut, Susuzşahap ve Elmalı yaylalarını yaz aylarında ziyaret ederek, yayla havası eşliğinde güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Seydişehir mutfak kültürü

İç Anadolu ve Konya mutfağının özelliklerini taşıyan Seydişehir’in kendine özgü lezzetleri de bulunmaktadır. Yöreye özgü yemeklerden öne çıkanlar; yağ balığı, hıyar dolması, peynirli ve ıspanaklı börek gibi lezzetlerdir. Ayrıca bölgenin dağlık yapısı ve Torosların eteklerinde olması nedeniyle doğal kaynak suları, oldukça kaliteli alabalık üretimi yapılmasını sağlamaktadır. İlçe sınırları içinde bulunan tesislerde ızgara alabalık en çok tercih edilen lezzetler arasındadır. Konya bölgesine özgü etli pidenin de yaygın olarak tüketildiği Seydişehir’de; bu lezzet kıymalı ya da kuşbaşılı olarak hazırlanmaktadır. Seydişehir ilçe merkezinde bulunan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetleri ve Türk mutfağının öne çıkan yemeklerini yiyebilirsiniz.
Seydişehir gece hayatı

Seydişehir gece hayatı


Seydişehir’de gece hayatı

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan pek çok ilçede olduğu gibi Seydişehir’de de aktif bir gece hayatından söz etmek mümkün değildir. İlçede bulunan otellerin barlarında gece hayatı kısmen de olsa varlığını sürdürürken, zamanını dışarıda geçirmek isteyen yöre halkı ise akşam saatlerinde daha çok kentteki kafe ve çay bahçelerini tercih etmektedir.