TatilCity.NETTatilCity.NET

Side Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi

Side Gezi Rehberi Antalya


Side Gezi Rehberi

Antalya’da en çok ilgi gören tatil beldelerinden biri olan Side, Manavgat ilçesinin sahil bandında yer almaktadır. Harika doğası, masmavi denizi ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken bu güzel tatil beldesine yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de büyük ilgi göstermektedir. Özellikle yaz aylarında nüfus patlaması yaşayan beldede, kışın 10 bin civarında olan nüfus yazın bir milyona yaklaşmaktadır.
Tarihi Milattan Önce 7’nci yüzyıldan daha önceye dayanan Side, antik dönemde Pamfilya bölgesinin önemli liman kentidir. Bölge Milattan Önce 6’ncı yüzyılda Lidyalıların kontrolündeyken, daha sonra Persler bölgeye egemen olmuştur. Büyük İskender’in Milattan Önce 334 yılında Side’yi hakimiyeti altına almasının ardından, Milattan Önce 78 yılında ise Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Roma döneminde en parlak yıllarını yaşayan şehir, bölgenin önemli bilim ve kültür merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Uzun yıllar süren bu gelişmesi Arap akınlarının başlaması üzerine sona ermiştir. Kentte yaşanan yangın, yağma ve doğal felaketler 12’nci yüzyıldan sonra bölgeyi yıkıma uğratmış ve Side o tarihten sonra terk edilen bir kent haline gelmiştir. Selçukluların 13’üncü, Hamitoğullarının ise 14’üncü yüzyılda egemen olduğu kentte, bu dönemlerde yerleşim olmamıştır. 15’inci yüzyılda Türk topraklarına katılan Side, 1895’te Yunan isyanından dolayı Girit Adası’ndan gelen Giritli Müslümanların yerleşmesiyle küçük bir köy haline gelmiştir. Kentteki antik kalıntıların üzerine kurulan bu köye, Selimiye ismi verilmiştir.
Adı nar anlamına gelen Side’de tipik Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise ılık ve yağışlı geçtiği beldede, deniz sezonu uzun sürdüğü için turizm oldukça gelişmiştir. Yaz aylarının yanı sıra sonbahar ve kış aylarında da ilgi gören bir belde konumuna gelen Side’de keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Bölgede bulunan çok sayıdaki tarihi ve doğal noktaya geziler düzenleyip, bol seçenekli aktivitelere katılabilirsiniz.

Side’ye nasıl gidilir?

Havayolu ulaşımı

Antalya Havalimanı’na 60 kilometre uzaklıkta bulunan Side’ye, havayolu ve karayolu aracılığıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Havayolu aracılığıyla Side’ye gitmek için İstanbul ve Ankara’dan direkt, diğer kentlerden ise aktarmalı uçuşlarla Antalya Havalimanı’na inilmektedir. Havaalanına indikten sonra, 60 kilometre mesafede bulunan Side’ye toplu taşıma araçlarıyla ya da kiralık araçlarla gidilebilmektedir. Ayrıca Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Manavgat ve Side’ye sık sık minibüs seferleri vardır. Bu yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir.

Karayolu ulaşımı

Karayolu ile Side’ye gitmek isteyenler, Antalya’ya 75 kilometre mesafede yer alan bu beldeye özel araçlarla bir buçuk saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilmektedir. Side’nin İstanbul’a 750, Ankara’ya ise 500 kilometre uzaklığı bulunmaktadır. İstanbul’dan beldeye gitmek için İstanbul, Bilecik, Kütahya ve Afyon karayolu takip edilip, ardından Burdur, Antalya ve Side yönüne devam edilmelidir. Ankara’dan ise Konya, Akseki ve Side yolu kullanılmalıdır.
Özel araç yerine şehirlerarası otobüsler tercih edilerek de Side’ye rahatlıkla gidilebilmektedir. Büyük şehirlerden direkt Manavgat’a sefer düzenleyen çok sayıda otobüs firması mevcuttur. Manavgat’taki terminalden Side’ye hareket eden minibüslerle beldeye 20 dakikada ulaşmak mümkündür. Ayrıca Side’ye, önce Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne, buradan Manavgat ve Side yönünde giden minibüslerle de ulaşım sağlanabilmektedir.
Side Doğa Sporları

Side Doğa Sporları


Side’de doğa sporları

Doğa sporları için biçilmiş kaftan olan Side’de; yüzmenin yanı sıra dalış, bisiklet, yürüyüş, rafting ve safari gibi aktiviteler oldukça yaygındır. Başta Köprülü Kanyon bölgesi olmak üzere, Manavgat Şelalesi ve Titreyengöl gibi mevkilerde de bu sporları yapmak mümkündür.

Köprülü Kanyon’da rafting turu

Köprülü Kanyon’un soğuk sularında yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri raftingdir. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bu etkinlik için bölgede faaliyet gösteren turizm firmalarına başvurulabilir. Burada düzenlenen etkinlikler gün boyu devam etmektedir. Programlar kapsamında raftingin yanı sıra arazi araçlarıyla sürüşe çıkmak da yer almaktadır.

Köprüçay Kanyonu bisiklet safari

Side’de yapılabilecek etkinliklerden bir diğeri ise Köprüçay Nehri boyunca dörtlü bisiklete binmektir. Heyecan verici 20 kilometrelik bir parkura sahip olan kanyonda, bol adrenalinli birkaç saat geçirmek oldukça keyiflidir. Bu etkinliğe katılarak hem kanyon manzarasının tadını çıkarıp hem de ıslanarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.
side gezilecek yerler

Side Gezilecek Yerler


Side’de gezilecek yerler

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, beldede ilk olarak ziyaret edilen yer olma özelliğine sahiptir. Milattan Önce 7’nci yüzyılda kurulan kent, antik çağda Pamfilya bölgesinin en önemli liman kentidir. Lidya’dan Pers, Roma ve Bizans dönemine kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Side Antik Kenti, beldenin kıyı bölgesinde bulunmaktadır. Apollon Tapınağı, tarihi kapı, agora, agora hamamı ve antik tiyatronun bulunduğu kentte, 15 bin kişi seyirci kapasiteli Side Antik Tiyatrosu özellikle görülmelidir. Özellikle sahne duvarlarıyla görenleri büyüleyen ve Roma mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilen antik tiyatro, bugüne kadar ayakta kalmayı büyük oranda başarmıştır.

Apollon Tapınağı

Site Antik Kenti’nde görülmesi gereken önemli tarihi yapılardan biri de Apollon Tapınağı’dır. Tapınağın inşası, Roma Barışı diye bilinen döneme denk gelmektedir. İsmini ışık, güzellik ve sanat tanrısı Apollon’dan alan tapınak, ilgi çekici mimarisiyle öne çıkmaktadır. 1990’larda restore edilen tapınak, dikdörtgen planlı olup korint başlıklı sütunlara sahiptir. Kentin 3’üncü yüzyılda Hıristiyanlığa geçmesi üzerine tapınaktaki bazı kısımlar bazilika yapılmak için yıkılmıştır. Ancak daha sonra yapılan restorasyonla büyük sütunlar yeniden yerlerine konulmuştur. Özellikle güneşin batışının oldukça güzel manzara oluşturduğu tapınağı akşam saatlerinde görmenizi öneririz.

Side Müzesi

Antik kent içinde bulunan Roma zamanından kalma agora hamamı restore edilerek faaliyete geçen Side Müzesi, bölge tarihi hakkında önemli bilgiler ve kalıntılar içeren, ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. İçinde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kabartma, yazıt, heykel, lahit, kaide, sütun başlığı ve sunakların sergilendiği Side Müzesi, 1947 ile 1967 arasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan kalıntılardan meydana gelmektedir.

Seleukia Antik Kenti

Side bölgesinde ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden bir diğeri ise Manavgat yakınlarındaki Seleukia Antik Kenti’dir. Bu antik kentin kuruluşu Milattan Önce 3’üncü yüzyıla dayanmaktadır. Helenistik, Roma ve Bizans zamanlarından günümüze ulaşan kalıntıların yer aldığı Seleukia Antik Kenti’nde; agora, hamam, tapınak, kilise, mezar kalıntıları ve sarnıç bulunmaktadır. Burada bulunan mozaik ve tarihi eserlerin bir kısmı ise Antalya Arkeoloji Müzesi’nde görülebilmektedir.

Köprülü Kanyon

Side’ye yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta yer alan Köprülü Kanyon, özellikle rafting yapmak isteyenleri ağırlayan muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Burada rafting yaparak adrenalin seviyesini yükseltmek isteyen turistler, ayrıca yaz aylarında düşen su seviyesini fırsat olarak değerlendirip yürüyüşlerle de keyifli vakit geçirebilirler. Uzunluğu 14 kilometre olan kanyon, 1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Bölgede bulunan lezzetli alabalıkların yenebileceği restoranlar da konukların önemli uğrak yerleri arasındadır.

Altınbeşik (Düdensuyu) Mağarası

Side yakınlarındaki Altınbeşik Mağarası, bölgede görülmesi gereken bir diğer doğal güzellik olarak öne çıkmaktadır. Ürünlü köyü yakınında yer alan mağara, Düdensuyu Mağarası ismiyle de tanınmaktadır. İçinde 125 metre uzunluğunda bir göl bulunan bu mağara, 1990’lı yılların ortalarında turizme kazandırılmıştır. İçi bota binilerek gezilebilen mağarada, ilerledikçe ortaya çıkan traverten oluşumları dikkat çekmektedir. 2 bin 200 metrelik bölümü ziyarete açık olan mağaraya, su taşkını ihtimali nedeniyle yağışlı havalarda girmek yasaktır.

Titreyengöl

Side merkezine yedi kilometre uzaklıkta yer alan Titreyengöl, bölgede görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir. Genelde durgun olan göl, üzerinde rüzgarla birlikte hafif titremeler meydana geldiği için bu adı almıştır. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan 3 bin dönüm alanındaki göl, amatör balıkçıların uğrak yerlerinden biridir. Çevresi doğa yürüyüşleri için oldukça uygun olan Titreyengöl, eşsiz manzarasıyla fotoğrafçıların da ilgisini çekmektedir. Göl çevresinde bulunan otellerde konaklamak ve bölgedeki restoranlarda lezzetli yemeklerin tadına bakmak mümkündür.

Manavgat Şelalesi

Side’nin bağlı olduğu Manavgat ilçesi, Türkiye’nin en meşhur şelalelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şelale, dört metre yükseklikten dökülmektedir. Geniş bir alana yayılan şelale, sıcak yaz günlerinde bölgede serinleyebilecek yerlerin başında gelmektedir. Su sporlarına uygun olan nehirde; ayrıca tekne turları ve rafting organizasyonları da düzenlenmektedir. Manavgat Şelalesi çevresinde bulunan kafelerde keyifli vakit geçirmek, nehir balıklarının tadına bakmak ve piknik yapmak da tercih edilen aktivitelerden bazılarıdır.

Side plajları

Bölgenin en çok tercih edilen tatil beldelerinden olan Side, antik kentlerinin yanı sıra plajlarıyla da ünlüdür. Masmavi denizi ve uzun kumsalıyla turistlerin tercih ettiği Side, mayıs başında açılıp, kasım ayına kadar süren uzun deniz sezonuyla her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Beldede bulunan 9 tane plaj mavi bayraklıdır. Belde merkezinde denize girilebilen Side Halk Plajı’nın yanı sıra Titreyengöl, Çolaklı, Kumköy ve Sorgun plajları da rağbet görmektedir. Dalış için de uygun olan Side’de, sualtını keşfetmek isteyenler için dalış okulları da bulunmaktadır.

Side’de nerede ne yenir?

Akdeniz mutfağının lezzetlerini barındıran Side mutfağı, yöresel lezzetlere de sahiptir. Beldede, Türk mutfağının yanında dünya mutfağının seçkin lezzetlerini bulabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır. Başta zeytinyağlılar olmak üzere deniz mahsulleri, sebze yemekleri ve ot kavurmalarının yaygın olduğu belde mutfağında; ayrıca, sac kavurma, arabaşı çorbası, laba ve hibeşi gibi lezzetler de öne çıkmaktadır.

Aphrodite Restaurant

Side’nin Liman Caddesi’nde bulunan Aphrodite Restaurant, sadece yaz aylarında değil, her mevsim tercih edilen mekanlardan biridir. Lezzetli yemekleriyle sevilen bu restoranda, soya soslu güveç ve balık çorbası özellikle meşhurdur. Oldukça yoğun olan restoranda yer bulabilmek için rezervasyon önerilmektedir.

Elia Restaurant & Lounge

Beldede bulunan restoranlardan Elia Restaurant & Lounge, deniz mahsulleri menüsü ile öne çıkmaktadır. Keyifli bir akşam yemeği için tercih edilen bu restoranda, hellim ve karides salatası oldukça lezzetli hazırlanmaktadır.

Balıkçı Hasan

Beldede nefis balıkları en uygun fiyata sunan Balıkçı Hasan da yerli ve yabancı turistler için iyi bir seçenektir. Taze balıkların yanında nefis mezeleriyle ünlü bu mekan, nezih ortamı ile Side’nin en çok tercih edilen restoranları arasında bulunmaktadır
Side’de ayrıca balık ve kırmızı ette iddialı Orfoz Restaurant, Kumköy yolu üzerinde bulunan Umut Pide ve Ocakbaşı Restaurant gibi restoranlar da öğlen ve akşam yemekleri için yoğun ilgi gören mekanlardır.
Antalya Side Gece Hayatı

Antalya Side Gece Hayatı


Side’de gece hayatı

Gece hayatının oldukça aktif yaşandığı Side’de, renkli mekanlarda keyifli bir gece geçirmek mümkündür. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak tercih ettiği beldede, hareketli eğlenceler sabaha kadar devam etmektedir. Beldede bulunan otellerin neredeyse hepsinde bar ve disko bulunmaktadır. Ayrıca beldede bulunan gece kulübü, bar ve publar da yoğun ilgi görmektedir.
Side’nin meşhur mekanlarından başlıcaları; Turgut Reis Caddesi’nde bulunan Karma Club, Side House Cafe Bar, Liman Lounge Club, Old Town Pub Bistro, Twins Pub Bistro, Cafe Easy Rider, Harbour Bar, Side Beach Club ve Royal Castle Pub gibi işletmelerdir. Ayrıca rakı balık ikilisini buluşturabileceğiniz restoranlarda da gece keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunların öne çıkanları ise Orfoz Restaurant, Side Balık Evi ve Liman Restaurant gibi mekanlardır.