TatilCity.NETTatilCity.NET

Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık Gezi Rehberi


Sığacık Gezi Rehberi

Ege’nin en güzel tatil beldelerinden olan Sığacık; tarihi taş evleri, bozulmamış koyları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Türkiye’de “Sakin Şehir” unvanını ilk alan kent konumundaki Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle olan ve ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta bulunan Sığacık, her geçen gün popülaritesi artan bir tatil noktasıdır. Sessiz ve huzur veren bir mahalle konumundaki Sığacık’ın tarihi Milattan Önce 1000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Şehrin sığınak olarak kullanıldığı 1520’li yıllarda Sığacık ismini alan belde, 50 kilometre mesafedeki İzmir’e yakın olduğu için özellikle bu büyük kentten yaz aylarında gelen tatilciler nedeniyle nüfusunu katlamaktadır. Küçük bir balıkçı kasabası görünümündeki mahalle, ayrıca dalış yaparak zıpkınla balık avlayanların önemli tercihleri arasındadır.
Film ve dizi çekimleri için tercih edilen beldelerden olan Sığacık, konaklamak için çeşitli alternatiflere sahiptir. Butik otellerin yanı sıra pansiyonlar ve yıldızlı otellerin de bulunduğu beldede, yaz aylarında hareketlilik had safhaya ulaşmaktadır. Denizi oldukça temiz olan Sığacık’ta, plajların önemli bir bölümü mavi bayraklıdır. Deniz sporlarına uygun yapısıyla da dikkat çeken beldenin, sürekli rüzgar alan Akkum Plajı rüzgar sörfü için tercih edilmektedir. Sualtını keşfetmek için dalış okullarının yer aldığı Sığacık’ta, isteyenlere tüplü dalış eğitimi verilmektedir. Tekne turları oldukça keyifli olan beldede, bu turlarla Papaz Boğazı, Mağaralar, Orhan Baba Koyu, Taş Ada ve Harabeler Koyu gibi nefis koylara uğranmaktadır. Gezebilecek çok sayıda tarihi ve doğal güzelliğin yanı sıra pek çok aktiviteye de katılabileceğiniz Sığacık’ta en az birkaç günlük bir tatil yapmanızı öneririz.

Sığacık’a nasıl gidilir?

İzmir’in Seferihisar ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan bu güzel mahalleye havayolu ve karayolu aracılığıyla ulaşım mümkündür. İzmir’e 50 kilometre mesafede yer alan Sığacık’a özel araçla ortalama bir saatte ulaşılabilmektedir. İzmir’den Çeşme’ye giden otoyoldan Seferihisar gişesinden geçildikten sonra Seferihisar tabelası yönünde 20 kilometre yol alındıktan sonra beldeye varılabilmektedir.
Ayrıca İzmir’den Sığacık’a her günü belediye otobüsleri de çalışmaktadır. F. Altay metro durağında inip Üçkuyular’a ulaştıktan sonra ESHOT’un 985 hat numaralı otobüslerine binip Seferihsar’a gidilebilmektedir. Buradan da 640 hat numaralı ESHOT otobüsüne binip Sığacık’a kolaylıkla ulaşılabilir. Mahalleye ulaşmak için ayrıca Çamtepe, Urla, Beyler ve Özdere’den Seferihisar’a giden toplu ulaşım araçları da tercih edilebilir. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden Sığacık’a gitmek için havayolunu tercih edenler ise öncelikle İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na inmelidir. Oradan Sığacık’a karayolu ile gidilebilir.
Sığacık’ta doğa sporları

Sığacık’ta doğa sporları


Sığacık’ta doğa sporları

Su sporları için oldukça elverişli bir yapıya sahip olan Sığacık’ta, yüzmenin yanı sıra dalış ve rüzgar sörfü öne çıkan aktivitelerdir. Dalış eğitimi alabileceğiniz firmaların bulunduğu beldede, tüplü dalış ve şnorkel için Seferihisar’a dört kilometre mesafede yer alan Serenad Diving Center isimli merkez öne çıkmaktadır.
Ayrıca sörf için en uygun yer olan Akkum Plajı’nda hizmet veren İon Club’da rüzgar sörfü dersi alarak, bu sporu yapma imkanınız bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri için de gayet uygun olan beldede, antik kentler başta olmak üzere birçok yerde bulunan parkurlarda keyifli doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.
Sığacık’ta gezilecek yerler

Sığacık’ta gezilecek yerler


Sığacık’ta gezilecek yerler

Seferihisar’ın bu şirin beldesi, büyükşehir gürültüsünden birkaç günlüğüne kaçıp kafa dinlemek isteyenlerin Ege’de tercih ettiği noktalardan biridir. Burada birbirinden temiz ve güzel koylarda denize girmek, nefis deniz ürünlerini tatmak ve doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenleri ayrıca gezilebilecek tarihi ve doğal pek çok güzellik de beklemektedir.

Teos Antik Kenti

Sığacık’ta gezilebilecek yerlerin başında gelen ve mahalleye sadece 5 kilometre mesafede yer alan Teos Antik Kenti, Milattan Önce 1000’li yıllarda kurulmuş bir şehirdir. O dönem bir liman kenti olan Teos, coğrafi konumundan dolayı önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Teos’un önemi Roma döneminde de devam etmiş ve burası bir dönem piskoposluk merkezi olmuştur. Mitolojide şarap tanrısı Dionysos’a adanmış tapınağın kalıntılarına da ev sahipliği yapan Teos Antik Kenti’nde; ayrıca Agora Tapınağı, antik tiyatro, antik liman ve sarnıç görülmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır.

Sığacık Kalesi

Mahalleye gidildiğinde ilk olarak karşılaşılan yerlerden olan Sığacık Kalesi, Selçuklu dönemi yapıları arasındadır. Limanın yanında bulunan kalenin yapılışı 16’ncı yüzyıl olarak belirtilmektedir. Kuşadası, Ayasuluk ve Seferihisar adlı üç kapıya sahip olan Sığacık Kalesi, Aydınoğulları ve Osmanlı döneminde pek çok kez onarım görmüştür. Ayrıca burada kurulan Kaleiçi Pazarı, pazar günleri yoğun ilgi görmektedir. Sığacık Kalesi’nin yanında uzayan sahil şeridinde birçok restoran bulunmaktadır. Buralarda deniz manzarası eşliğinde nefis balık ve mezeleri tadıp, çay ve kahve içebilirsiniz.

Kaleiçi sokakları

Sığacık’ta Kaleiçi sokaklarında bulunan taş evler, bölgeye gelen turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Özgün bir mimariye sahip olan bu evlerin bazıları taş, bazıları ise beyaz kireç taşından inşa edilmiştir. Pek çoğu restorasyondan geçmiş olan bu evlerde ağırlıklı olarak mahalle sakinleri yaşamaktadır. Ancak bazıları butik otel ya da pansiyon olarak da kullanılmaktadır. Beldenin tarihi atmosferini yakından tanımak için bu sokakları gezmenizi mutlaka öneririz.

Akkum Plajı

Birbirinden güzel koylara sahip olan Sığacık’ta denize girmek için tercih edilen yerlerin başında mavi bayraklı Akkum Plajı gelmektedir. Mahalle merkezine 2.5 kilometre mesafede yer alan bu plaja özel aracın yanı sıra merkezden hareket eden minibüslerle de kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Şezlong, şemsiye, duş ve soyunma kabini hizmeti bulunan plaj, hafta sonları oldukça kalabalık olduğundan erken saatlerde dolmaktadır. Rüzgar sörfü için de tercih edilen bu bölge, denizin temiz ve dibinin kum olması nedeniyle aileler tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Akarca Plajı

Beldenin sevilen plajlarından biri diğeri olan Akarca Plajı, ağırlıklı olarak yazlıkların bulunduğu bir bölgededir. Sığacık’a 6 kilometre mesafede yer alan mavi bayraklı bu plajda, deniz suyu daha soğuk ve çok berraktır. Dibi taşlık olan denize girmeden önce deniz ayakkabısı tercih edilmelidir. Mahalledeki diğer plajlara göre oldukça sakin olan Akarca Plajı’nda, tuvalet ve duş bulunmaktadır. Denizin aniden derinleşmesi nedeniyle daha çok yüzmeyi iyi bilenlerin tercih ettiği plajda, çocuklara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Teos Marina

Teos Marina, 2010’da hizmete açıldıktan sonra bölgenin gezilen yerleri arasına girmeyi kısa sürede başarmıştır. Uluslararası standartlarda olan ve 480 tekne kapasitesine sahip bir marina olan Teos, 2011’de Beş Altın Çıpa kalitesindeki marinalar arasına girmiştir. Marinada marketler ve restoranlar da bulunmaktadır. Samos Adası’na giden feribotların hareket noktası da olan Teos Marina, adaya feribotla 1 saat 45 dakikada uzaklıktadır.

Sığacık Pazarı

Kaleiçi’nde her pazar günü kurulan Sığacık Pazarı, sadece beldenin değil İzmir’in de meşhur pazarlarındandır. Burada yerel üreticilerin yetiştirdiği organik sebze ve meyvelerin yanında ev yapımı reçel, börek, kurabiye, baklava ve sarmalar yoğun ilgi görmektedir. Ürünlerin tamamı bölge sakinleri tarafından üretildiği için gönül rahatlığıyla alışveriş yapılabilen bu pazarı görmenizi mutlaka öneririz. Ege’nin meşhur otlarının da satıldığı pazarda; şevketi bostan, ısırgan otu, cebes, turp otu, Arap saçı ve radika gibi otlar bulunabilmektedir.

Seferihisar

Türkiye’deki ilk “Sakin Şehir” unvanına sahip ilçe olan Seferihisar, Sığacık’a sadece 5 kilometre uzaklıktadır ve ilçeye minibüslerle ulaşım oldukça kolaydır. Bu huzurlu ilçede mandalina bahçeleri arasındaki dar sokaklarda keyifle yürüyüp ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. İlçede sonbaharda kutlanan “Turuncu Bayram” isimli Mandalina Festivali özellikle takip edilen bir etkinlik olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Seferihisar’da Kent Belleği ve Anı Evi, Gödence Köyü gibi yerleri ziyaret ederek Sığacık tatilinizi daha renkli hale getirebilirsiniz.

Sığacık’ta nerede ne yenir?

Ege mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Sığacık, küçük bir balıkçı kasabası olduğu için deniz ürünleri başta gelmektedir. Barbun, levrek, çipura ve sardalya gibi en taze balıkları bulabileceğiniz beldede, mezeler de oldukça ünlüdür. Sığacık’ta bulunan çok sayıdaki restoranda hem deniz ürünlerinin en lezzetlilerini bulabilir hem de Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Milos Balık ve Meze Restaurant

Yemek için balık ve mezeyi tercih ediyorsanız, Sığacık’taki en iyi mekanlardan biri Milos Balık Restaurant’tır. Girit ezmesi, kuru cacık, kılıç balığı şişi, soslu hamsi ve fesleğenli mezgit bu restoranın en ünlü lezzetleridir. Balık üzerine tatlı olarak ise Milos tatlı ya da fırında helva öneririz.

Liman Restaurant

Sığacık’ta denize sıfır konumda bulunan Liman Restaurant, balık için bir diğer ünlü mekandır. Restoranda ahtapot ızgara ile sıcak ot tabağı oldukça sevilmektedir. Sığacık Kaleiçi’nde yer alan Liman Restaurant, aynı zamanda makul fiyatlarıyla da tercih edilmektedir. Deniz ürünü yemek istemeyenler için kafte ve mantı gibi seçenekler bulunmaktadır.
Restoran ve kafeleriyle ünlü bu şirin beldede, ayrıca Paşa Kaptanın Evi, La’dude Art Cafe, Kaleiçi Köy Pazarı, Sevin Pastanesi, Neriman Tokdil Ekmek Fırını, Sığacık Organik Pazarı gibi mekanlar da yoğun ilgi görmektedir.
Sığacık’ta gezilecek yerler

Sığacık’ta gece hayatı


Sığacık’ta gece hayatı

Gece hayatı sakin olan Sığacık’ta daha çok deniz kıyısı restoranlarında rakı balık ikilisini buluşturabileceğiniz ve sanat müziğinin keyfine varabileceğiniz mekanlar mevcuttur. Huzurlu ve sakin ortamıyla öne çıkan beldede, çılgın gece eğlenceleri pek yoktur, ancak canlı müzik yapan bar ve restoranlar bulunmaktadır. Bunların öne çıkanları; Akkum Caddesi’nde bulunan Mavisu Cafe Bar, yine aynı caddede yer alan Pilaka Cafe Bar, limanın yanındaki Bar Apellikon, denize yakın konumdaki Jolly Boys Cafe Bar gibi mekanlardır.