TatilCity.NETTatilCity.NET

Şile Gezi Rehberi

Şile Gezi Rehberi

Şile Gezi Rehberi


İstanbul’un kuzeyinde yer alan Şile’nin bir tarafında Karadeniz’in fırtınalarını diğer tarafında ormanlarını görmek mümkündür. İstanbul gibi metropol bir şehrin hemen yanı başında muhteşem doğası ve kültürel değerlerini korumayı ve günümüze aktarmayı başarmış büyüleyici bir ilçedir. Türkiye’nin kuzeybatısında, Kocaeli yarımadasının Karadeniz kıyısında yer alan Şile, 796 kilometrekare alana sahiptir. Çatalca ve Silivri’den sonra İstanbul’un üçüncü büyük ilçesi konumunda olan Şile, İstanbul’un 39 ilçesinden biridir. Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara bölgesinin ise kuzeydoğusunda bulunan Şile, İstanbul’a 70 kilometre mesafededir. Karadeniz kıyı şeridinde, taşıdığı turizm potansiyeli ve yemyeşil doğası ile İstanbul’un değerli ilçelerinden biri olan ilçe; doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince ve Körfez, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda Beykoz ilçeleriyle komşudur.
Özellikle yaz aylarında şehre yakınlığı nedeniyle insanların hafta sonlarını geçirmek için en çok tercih ettiği noktalardan biri olan ilçe, İstanbul-Şile arasında yapımı tamamlanan otoban ulaşım ve lojistik anlamda Şile’ye kayda değer kolaylık sağlamıştır. Bu sayede artan ziyaretçi sayısı ve yakın zamanda ilçede kurulan üniversite kampüsü ile Şile, sosyal ve ekonomik anlamda pozitif etkilenmiştir. Öte yandan Şile, sahip olduğu kilometrelerce uzunluktaki doğal plajları, yumuşak tepeleri, akarsulardan ve ormanlardan oluşan doğal güzellikleri ile önemli bir turizm beldesidir. İlçe genelinde özellikle kestane, kayın, meşe, kızılağaç ve akçaağaç ormanlarını görmek mümkündür. Ormanlık alanları içinde olan birçok akarsu ve gölleri arasında kalan verimli tarım havzaları ile Şile aynı zamanda önemli bir tarım bölgesidir. Doğal göl konumunda olan Ömerli ve Darlık baraj göllerinin yanı sıra Kervansaray, Karamandere ve Oruçoğlu göletleri ilçede içme suyu ve sulama amaçlı kullanılır.
Şile Gezilecek Yerler

Şile Gezilecek Yerler


Şile’de gezilecek yerleri sizin için belirledik

Başta İstanbullular olmak üzere çevre illerden hatta yabancı turistlerin İstanbul gezisinden sonra en çok tercih ettiği tatil ve dinlence yerlerinden biri olan Şile, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır. Gerek kısa süreli gerekse uzun süreli tatiller için mükemmel bir kaçamak noktası olan Şile, batı Karadeniz’in en güzel sahillerinden birine sahiptir. Görenleri kendine aşık eden bu şirin kasaba, oldukça popüler bir lokasyondur.  Haftasonu kaçamak yapmak için kafa dinleyip inzivaya çekilmek için oldukça uygun bir kasaba olan Şile, doğası ve tarihiyle de oldukça meşhurdur. İstanbul’da gezilecek yerler arasında en popüler nokta olan Şile hakkında her şeyi sizin için araştırdık. Gezilecek yerleri, tadılacak yemekleri, keyifli bir gece için Şile mekanlarını sizin için derledik.

Şile Kalesi

Şile’de bulunan dört kaleden biri olan Şile Kalesi, bu kalelerin içinde en tanınmış olanıdır. Cenevizliler kalan limanda Ocaklıada’nın üzerinde yapılan Şile Kalesi bir diğer adıyla Ocaklı Kalesi, beyaz renkli Ahmetli kireç taşları kullanılarak yapılmıştır.  Ocaklı Kale’yi diğer kalelerden ayrılan silueti ile Şile’nin öne çıkan simgelerinden biridir. 12 metre yüksekliğindeki kale, denizden gelebilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla inşa edilmiştir. Bazı kaynaklara göre, Bizans İmparatoru Andronikas tarafından yaptırılmıştır.  Zaman içinde Osmanlılar tarafından da kullanılan kalenin, elde edilen son bilgilere göre 2000 yıl önce Cenevizliler tarafından inşa edildiği ortaya çıkmıştır.

Şile Feneri

Şile’nin öteki alamet-i farikalarından biri olan Şile Feneri, Karadeniz’de burun yaparak denize bağlanır. 160 yıl önce yapılan fener, beldenin önemli siluetlerinden biridir. Günümüzde müze olarak hizmet veren Şile Feneri, Şile’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Saklı Göl

Şile’de muhteşem bir  manzaraya sahip olan Saklı Göl, bölgenin turistik yerleri arasında ilk sırada ye alıyor. Kamandere Köyü sınırları içinde bulunan yapay bir göl olan Saklı Göl, temiz havasından bölgede hizmet veren restoranlardaki yemeklerine kadar mükemmel bir lokasyondur. Sakinleşmek veya sevdiklerinizle hoş bir hafta sonu geçirmeyi planlıyorsanız Saklı Göl, sizi bekliyor.

Tarihi Şile Evleri

Şile’nin İstanbul gibi her şeyin çok hızlı değiştiği metropol bir kentte, tarihi ve doğası hiç bozulmayan ilçelerinden biri olan Şile, dokusu hiç değişmeyen veya değiştirilemeyen tarihi evleri ile de öne çıkıyor. Şile’de de hemen hemen her sokakta bu tarihi evleri görmeniz mümkündür. Geçmişleri 19. Yüzyıla dayanan bu tarihi evlerin çoğu ahşaptır. Kasabanın tarihi dokusunu yaşatan tarihi evlerin arasında birçok manastır, kilise ve çeşme de görebilirsiniz. Tarihte yapacağınız bu mistik gezide Bizans Dönemi’ne ait kalıntılarla farklı kültürel yapıları da yakından gözlemleme şansı yakalayacaksınız.

Ağva

Şile’ye kadar gelip Ağva’yı görmeden gitmek olmaz. Ağva, Şile’ye biraz uzak olsa da mutlaka uğramanız gereken yerler arasındadır. Ağva’da özellikle kahvaltısını deneyimlemelisiniz. Şile’de birçok kahvaltı yeri bulabilirsiniz ancak Ağva’nın zengin kahvaltı seçenekleri mutlaka denenmelidir.  Kahvaltısının yanı sıra Ağva otelleri de oldukça ünlüdür. İstanbul’un kuzeyinde yer alan Ağva; Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında, şirin bir sahil kasabası olarak bilinir. Tarih boyunca Hitit, Frig, Roma ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Ağva, kelime anlamı olarak Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ ve ‘su’ anlamına gelir. İstanbul’a yakınlığı ile Marmara Bölgesi’nin vazgeçilmez tatil beldesi olan Ağva’da, Göksu ve Yeşilçay derelerinde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapabilirsiniz. Teknelerle birkaç saatlik gezintilere katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Plajlar

Yaz aylarında Şile’ye gidiyorsanız, Şile’de yapılacaklar listenize denize girmek olacaktır. Ayazma Plajı, Ağlayan Kaya Plajı, Kumbaba Plajı, Şile’nin en güzel plajları arasında yer alır. Tertemiz denizi, havası sahili ile tekrar gitmek isteyeceğiniz Ağva plajlarında ister güneşlenin, ister suyun keyfini çıkarın. Hepsi de sizi mutlu edecektir.

Ağlayan Kaya

Taşlarının arasından sızan suları görenlerin Ağlayan Kaya adını verdikleri kaya, aslında ağlamıyor. Şehir merkezinden uzakta yer alan Ağlayan Kaya’ya özel aracınızla gidebilirsiniz. Gidip görülesi yerler içinde bulunan kaya etrafından plaja ulaşabilir ve denize de girebilirsiniz.

Mağaralar

Kıyı şeridi oldukça girintili çıkıntılı olan Şile’de birçok mağara bulunur. Vakti zamanında, Roma baskısından kaçan insanları koruduğu söylenen bu mağaralarla ilgili yapılan araştırmalar mağaraların geçmişinin Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığını ortaya koyuyor. Söz konusu dönemlerde yerleşim yeri olarak kullanılan bu mağaraları; Akşam Güneşi Mağarası, Feneraltı Mağarası, Ocaklıada Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Tersane Mağarası olarak sıralayabiliriz.

Değirmençayırı Şelalesi

Şile’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alan Değirmençayırı Şelalesi, tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Değirmençayırı Köyü sınırları içinde yer alan şelalenin yanı sıra birçok göl ve dere keşfetmenizde mümkündür.

Kumbaba Tepesi

Şile’nin en önemli turistik yerlerinden biri olan Kumbaba Tepesi, tepede kırmızı ve turuncu renkli, değişik yapıda kumlardan meydana gelmiştir. Aynı alanda bulunan Kumbaba Türbesi’nin etrafındaki kumların birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyen bölge halkı, Kumbaba’nın hastaları iyileştiren ulvi bir güce sahip olduğunu anlatır. Tepenin de adını taşıyan Kumbaba, öldüğünde buraya defnedilmiştir.  Şile’ye iki kilometre mesafede, demir-bakır alaşımlı ve radyoaktif kumlardan oluşan Kumbaba Tepesi, Bizans zamanından bu yana birçok romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Deniz mahsulleri ağırlıklı hizmet veren restoranları ile Şile’de balığa doyacaksınız.

Kilimli Restaurant

Kaliteli hizmet ve yemek anlayışı ile faaliyet gösteren Kilimli Restaurant, bölgede bir klasik olmaya devam ediyor. Deniz mahsulleri ürünleri ile öne çıkan Kilim Restaurant, birbirinden lezzetli yemekleri ile sevdiklerinizle hoş bir gece geçirmenizi sağlayacak. Ağva Kilimli Koyu’nda faaliyet gösteren restaurant, her yıl yerli ve yabancı yabancı turistlere de ev sahipliği yapıyor. Misafirlerini eşsiz deniz ve doğa manzarasıyla karşılayan Kilimli Restaurant, ferah salonu ve geniş terasıyla sizleri buluşturan alternatif mekanlar arasında yer alıyor. Karadeniz’in en taze balıklarını sandaldan misafirlerinin tabağına sunan restoranda, ayrıca soğuk ve sıcak mezelerle eşsiz bir gece yaşayabilirsiniz. Şeflerin özel sosları ve pişirme teknikleri ile misafirlerine sunduğu; fırında kalkan tandır, tuzda balık, balık kavurma, balık mantısı, fener kavurma ,levrek, çupra ve meyve kokteyleri ile Kilimli Restaurant damağınıza olduğu kadar gözünüze de hitap ediyor.

Gizli Bahçe Restaurant

Göksu Deresi'nde hizmet veren Gizli Bahçe Restaurant, et ve balık çeşitlerinin yanı sıra yöresel köy ürünleri ile misafirlerini ağırlıyor. Tesis, günübirlik gelen gruplara geniş alternatifler sevdiklerinizle harika bir tatil geçirmenize olanak sağlıyor. Özel günlerinizi de kutlayabileceğiniz mekanda, her gün ve her saat kaliteli hizmet veriliyor.

Ağva Şengül Çiftliği

Yeşilçay nehri kenarında kurulu olan Şengül Çiftliği, Ağva' nın en çok tercih edilen restoranları arasında yer alıyor. Niş ürünleri ile gerek konum gerekse hizmet bakımından müşterilerinin beğenisini kazanan Ağva Şengül Çiftliği, 2009 yılından bu yana hizmet veriyor. Geniş bahçesi, çocuk eğlence parkı, otoparkı ile nehir kenarında yer alan bu şirin mekanın restoran bölümü ve ayrıca kapalı restoran bölümü bulunuyor. Daha çok ailelere hizmet veren Şengül Çiftliği özenle hazırlanan birbirinden leziz yemek çeşitleri ile müşteri memnuniyetini önceliyor. Şengül Çiftliği deniz ile nehrin birleştiği alanı, orman ve deniz manzarası ile büyüleyici bir güzelliktedir. Ağırlıklı olarak kahvaltı, et mangal, gözleme, kızarma ve zeytinyağlılardan oluşan geniş menüsüyle Şengül’ün Çiftliği sizleri bekliyor.

Ağva Marimar Restaurant

Doğa ile iç içe plaja 200 metre mesafede muhteşem manzarası ile hizmet veren Ağva Marimar Restaurant, doğa yürüyüşü alanı içindedir. Şehrin gürültüsünden uzak aileniz ve sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebileceğiniz mekanda yöresel tatları da deneyimleyebilirsiniz. Yıllardır Ağva’nın en çok sevilen mekanlarından biri olan mekanda ailenizle, harika zaman geçirebilirsiniz.
Şile Gece Hayatı

Şile Gece Hayatı


Şile gece başka gündüz bir başka güzel

Sessiz ve sakin yapısı ile doğa içinde tatil yapmayı sevenlerin uğrak yeri olan Şil’de, gece hayatı oldukça hareketlidir. Bölgede yer alan birçok mekanda istediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz. Hemen hemen her bütçeye uygun farklı konseptte mekan bulunan bölgede, sahilde gündüz dinlenme amaçlı hizmet veren birçok otel, gece müşterilerine eğlence yeri olarak hizmet veriyor. Ayrıca DJ ve canlı müzik sanatçılarının performansları ile sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlence tatilinize keyif katıyor. İstanbul’un eğlence mekânlarından ve boğucu havasından sıkılanların ilk tercihi olan bölgede limitsiz eğlence sizi bekliyor.

Artane Restaurant

Artane Restaurant, İstanbul'un en gözde limanı olan Şile Balık Limanı üzerindedir. Son 11 yıldır aynı adreste müşterilerine ulaşan Artane Restaurant, Türk mutfağının yanı sıra dünya mutfağına özgü en güzel lezzetleri sunuyor. Canlı müzik ekibi, geniş menüsü ve her çeşit alkollü içecek seçenekleriyle sizleri bekleyen Artena Restaurant, Üsküdar'dan 50 kilometre mesafededir. Boğaz'ın Karadeniz'e göz kırptığı Şile ilçesinde Şile Kalesi'nin sizi karşıladığı tepenin hemen önünde yer alan Artane Restaurant'ın manzarasına hayran kalacaksınız.

Ağva Liman Restaurant

Ağva'da balık denilince ilk akla gelen yerlerden biri de Liman Restaurant’tır. Yeşilçay Deresi’nin kenarında doğayla iç içe bir balık restaurantı olan Ağva Liman Restaurant, 1976 yılından bu yana  damak tadını bilen balık yemeyi seven herkese hitap ediyor. Taze ve günlük balık çeşitlerini muhteşem lezzetteki mezeleri ile buluşturmayı başaran mekanda kalamar tavası ve tereyağlı karidese hayran kalacaksınız.

Şile Balıkçı Restaurant & Cafe

Şile Balıkçı Restaurant&Café’de damak tadınıza uygun emsalsiz lezzetlerle tanışmaya hazır mısınız? Günlük ve mevsimlik ürünleri, güler yüzlü servisi ile bölgenin en çok tercih edilen mekanlarından biri olan Şile Balıkçısı’nda yılbaşı özel programları, özel toplantı yemekleri, doğum günü partisi düzenlenir. Canlı fasıl müziği eşliğinde felekten bir gün çalmak isteyenlerin mekanı olan Şile Balıkçısı’nda aileniz ve sevdiklerinizle güzel bir geceye imza atabilirsiniz. 

Sonuçları sırala:

Ağva Gizemli Nehir Hotel İstanbul Türkiye

0 görüşler

Dört mevsim hizmet veren Ağva Gizemli Nehir Bungalow, bahçesin de açık havuzu vardır. Tesisin bahçesinde bulunan Nehir Kenarı İskele restoranda

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Ağva Shelale Otel İstanbul Türkiye

0 görüşler

Yeşil bir bahçe içinde konumlanmış nehir kıyısında yer alan bu tesis,şehrin stresinden uzaklaşmanız için siz misafirlerini beklemektedir. Sizlere bungalovlarda doğa

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Ağva Tartaruga Motel İstanbul Türkiye

0 görüşler

Ağva Tartaruga Motel Ağva Göksu nehrinin kenarında doğa ile iç içe bir tatil imkanı sunuyor.Toplam 9 odası ise kaliteli bir hizmet

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Kapım Otel Ağva İstanbul Türkiye

0 görüşler

Yetişkin oteli olarak hizmet veren Kapım Otel Ağva da 18 yaş altı misafir kabul edilmemektedir.

ortalama fiyatı500TL SEÇİN

Lethe Exclusive Ağva İstanbul Türkiye

0 görüşler

İstanbul’un yanı başında doğa ile iç içe tatil yapabilirsiniz. Tesis bahçesinde ki limon ve hurma ağaçlarının arasında kahvaltı ile güne

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Mata Butik Otel İstanbul Türkiye

0 görüşler

Temiz havası ile doğanın içinde taze sebzeler ve ev yapımı reçeller ile hazırlanmış bir kahvaltı ile güne başlayabilir ve güzel

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Şile Resort Hotel İstanbul Türkiye

0 görüşler

İstanbul'un içinde doğayla baş başa kalacağınız otel sizleri bekliyor.

ortalama fiyatı500TL SEÇİN