TatilCity.NETTatilCity.NET

Silivri Gezi Rehberi

Silivri Gezi Rehberi

Silivri Gezi Rehberi

Silivri Gezi Rehberi

Antik Çağ’daki ismi Selymbria veya Selybria olduğu bilinen Silivri, doğal bir limana sahiptir. Öte yandan önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması nedeniyle Silivri, her daim bir ticaret kenti konumunda olmuştur. Traklar, Megaralılar, Persler, Spartalılar, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Hunlar ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Silivri’de tarım, hayvancılık, balıkçılık, sanayi ve turizm kayda değer geçim kaynaklarıdır. Tatil için olduğu kadar günübirlik gezi severler için de uğrak noktası olan Silivri, 45 kilometre boyunca uzanan sahil şeridi üzerinde yer alan park ve doğal alanları ile  huzurlu bir atmosfer sunmaktadır.
Silivri’ye gitmek için yaz veya bahar aylarını tercih ederseniz hem denizin ve plajların hem de sahil boyunca uzanan mavi ve yeşilin tadını çıkarmanız mümkündür. Ayrıca yaz aylarında Silivri iskelesinden düzenlenen feribot seferleriyle Avşa Adası’nı da ziyaret edebilirsiniz. Silivri, Bizanslılar döneminde bir adım daha öne çıkmış ve değer kazanmıştır. 11 Mayıs 330 tarihinde Byzantio’nun başkent olması ile birlikte Silivri de sınırlar içerisine dahil edildi. Ostrogotlar tarafından çok sık istilaya uğrayan bölge, yıpranmış ve büyük zararlar görmüştür. Bu istilaların önüne geçebilmek adına sınırlar içerisinde Anastasius adı verilen bir sur inşa edilmiştir. 1327 ve 1341 yılları arasında Osmanlının da bu bölgeye saldırılar düzenlediğini görebiliyoruz. Bizans İmparatorluğunda yaşanan taht mücadelelerini fırsat bilerek bölgeyi ele geçirmeye çalışmışlar ve fetih sonrası Türkmenler Silivri’ye yerleştirilmiştir. Çok sayıda medeniyetin buluştuğu nokta olarak da bilinen Silivri, tarihe tanıklık eden karakteri ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Silivri’ye nasıl gidilir?

İstanbul ’dan otobüsle gidip gelmek isteyenler için farklı semtlerinden sık sık otobüs seferleri yapılmaktadır. Arabayla gelmek isteyenler ise TEM otoyolunu veya Kumburgaz üzerinden sahil yolunu kullanabilirler. İstanbul dışından uçakla gelecek olan ziyaretçiler için ise Silivri, İstanbul Atatürk Havalimanı’na 60 kilometre mesafede yer almaktadır. Silivri içinde ulaşım sağlayan çeşitli minibüs güzergâhları vardır. Ayrıca bazı İETT otobüsleri Tüyap, Yenibosna metro ve Bayrampaşa otogardan kalkarak Silivri’nin çeşitli yerlerine sefer düzenlemektedir. Şehir içinde daha konforlu bir yolculuk istiyorsanız taksi de kullanabilirsiniz.
Silivri Gezilecek Yerler

Silivri Gezilecek Yerler


Silivri’de gezilecek yerler

Silivri, Mimar Sinan Köprüsü ve heykeli, tuğla damgaları, surlar, kapılar, yazıtlar, Sadrazam Piri Mehmet Paşa Camii gibi tarihin izlerini taşıyan birçok esere ev sahipliği yapmakla beraber sahil boyunca uzanan ücretsiz plajlarda çocuklarında rahatça yüzebileceği sığ ve temiz bir denize sahip. Tüm kıyı bandı genellikle turistlerin kullandığı sembolik tren dışında araç trafiğine kapalı bir yapıya sahip olan Silivri’de golften biniciliğe birçok aktivitenin yapılabileceği alan ve kulüplere rastlamak mümkündür.

Silivri Sahili

Silivri sahili üç kısımdan oluşmakta; birinci kısımdaki çay bahçeleri, balık restoranları, öğretmenevi ya da barlarda oturup deniz kıyısında yemek yemenin ya da içeceğinizi yudumlamanın tadını çıkarabilir ya da buradaki iskeleden sandal kiralayarak balığa çıkabilirsiniz. Köprüden sonra başlayan ve daha çok yaz aylarında hareketlenen ikinci kısımda belli zamanlarda kurulan lunapark ve sergiler bulunmakta. Üçüncü kısımda ise deniz kıyısında, çimenlerin üzerindeki armut koltuklara oturarak keyifli zaman geçirebileceğiniz ve kafa dinleyebileceğiniz çay bahçeleri var.

Mustang Range Binicilik Kulübü

Silivri’de yapabileceğiniz aktivitelerden biri de binicilik. Alibeyköy’de bulunan bu binicilik kulübünde atları izlemekle yetinebilir ya da eğitmenler eşliğinde binmeyi deneyebilirsiniz.

Silivri Kalesi

Selymbria Kalesi olarak da anılan yapı, Bizans dönemini en iyi şekilde yansıtan tarihi yapılardan bir tanesidir ve hali hazırda ziyaret edilebilir olduğunu da belirtmekte fayda var. Osmanlı Döneminde restore edilen ve günümüze ulaşmayı başaran kale, aynı zamanda Bizans dönemi mimarisini de bizimle buluşturuyor. Şehir Surları da bu muhteşem kaleye eşlik etmektedir.

Klassis Golf Club

Türkiye'nin ilk PGA sertifikalı, uluslararası standartlardaki 18 çukurlu golf sahasına sahip olan Klassis Golf & Country Club, 1700 dönümlük bir alana sahip. Eğer golf oynamaya merakınız varsa ya da gelmişken denemenin bir zararı olmaz diye düşünüyorsanız Klassis Golf Club’ın yemyeşil çimleri sizleri bekliyor.

Mimar Sinan Köprüsü

Silivri Çayı üzerinde bulunan Mimar Sinan Köprüsü eski İstanbul-Edirne yolunun tarih boyunca uzun senelerce kullanılmış önemli bir geçit noktası. 1568 yılında yapımına başlandığı söylenen bu köprü tarih boyunca çeşitli dönemlerde onarılarak yakın zamana kadar hizmet vermeye devam etmiş. 2006 senesine kadar taşıt trafiğine açık olan köprü trafiğe kapatılarak daha fazla yıpranması önlenmiş.

Silivri mutfağı

Her damak zevkine uygun yemek çeşitlerinden bulabileceğiniz Silivri'de özellikle taze balık çeşitleri ve birbirinden lezzetli mezeleri tadabilirsiniz. Mevsimine göre lüfer veya uskumru dolması ve kâğıtta tekir yörede mutlaka denemeniz gereken deniz ürünleri arasındadır. Ayrıca diğer başlıca yöresel lezzetlerden; yumurta çorbası, kesme çorbası, dızmana, kaşa, kırçma tatlısı, höşmerim, papara, borani ve kaçamağı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Olta Balık Restoran

Harika mezeleri, lezzetli yemekleri, güler yüzlü ve kaliteli servisi ile öne çıkan Olta Balık Restoran, Silivri’nin en sevilen balık restoranlarından biridir. Çocuk oyun alanı da bulunan bu restoranda ailenizle keyifli bir yemek yerken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Fiyat performans açısından oldukça makul olduğunu söyleyebileceğimiz Olta Balık Restoran’ın mezelerini ve balık kokoreçini denemenizi tavsiye ediyoruz.

Garden Et Lokantası

Çocuk oyun alanları ve kaliteli hizmetiyle ailece gidilebilecek mekanların başında gelen Garden Et Lokantası; kasap bir aileye ait özel bir işletme olarak bölgede öne çıkmaktadır. Servisin hızlı ve porsiyonların büyük olduğu bu restoranın özellikle pastırmalı paçanga böreği, ciğeri ve yayık ayranını denemenizi tavsiye ediyoruz.

Karışık Pizza & Cafe

Butik bir pizzacı olarak başlayıp zaman içerisinde kalitesinden ödün vermeden yeni ve daha büyük bir mekâna dönüşen bu işletmenin muhteşem makarna, pizza, sandviç ve salataları olduğu söyleniyor. Ev yapımı mantı ve tiramisu da bu restoranın spesiyalleri arasında yer almaktadır.

Terbiyeli Restoran

Aslen çorbacı olan bu mekanda çorbaların çoğu kendine has bir üslupla hazırlanmış. Çalışanları güler yüzlü ve yardımsever, fiyatları kalitesine oranla gayet makul, ortamı nezih ve keyifli olan bu restoran en az 10 çeşit birbirinden leziz çorba ve nefis ızgara çeşitleriyle günün 24 saati hizmet vermekte.

Lokum Et & Köfte

Çeşitli et ürünlerini kişi başı 20-30 TL gibi ortalama bir fiyata yiyebileceğiniz bu restoranın manda yoğurdu ve çorbalarından da denemenizi öneriyoruz. Ayrıca köftelerinden ve etlerinden memnun kalırsanız kilogram ile alabilirsiniz. Tüm bu restoranların dışında; Babacan Et Lokantası, Yelken Balık Restaurant, Silivri Köfte Sarayı, Kasapoğlu Et Lokantası, Köfteci Osman, Çamlık Et Lokantası, Neva Çay Bahçesi, Küpeşte Silivri geziniz veya seyahatiniz sırasında uğrayabileceğiniz diğer mekanlardandır.
Silivri Gece Hayatı

Silivri Gece Hayatı


Silivri’de gece hayatı

Silivri’de gece hayatı pek hareketli olmasa da yazın özellikle sahil kısmındaki balıkçılar ve limanın ucundaki mekânlarda sergilenen canlı müzik performansları buradaki eğlence hayatına renk katmaktadır. Özellikle Küpeşte, Benzin, Amiral ve Klassis Otel gece hayatına yön veren mekanların başında gelmektedir.