TatilCity.NETTatilCity.NET

Simav Gezi Rehberi

Kaplıcalarıyla ünlü Kütahya ilçesi Simav, aynı zamanda yeşil doğasıyla da öne çıkmaktadır. Simav Dağı’nın kuzey yamaçlarına kurulmuş olan ilçe, iç bölgelerinde İç Anadolu bölgesi karakteri gösterirken, Simav Dağı, ovaları ve yerleşim yerleri açısından ise Ege Bölgesi özelliklerini taşımaktadır. Kurutularak tarıma açılan bir gölün kıyısında yer alan ilçe; çam, gürgen, kayın, kestane ve meşe ormanları arasında eşsiz bir doğaya sahiptir. Simav’da yaşayanların başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. İlçenin Eynal bölgesinde, jeotermal su ile ısıtılan seralar dikkat çekmektedir. Domates, biber, salatalık ve fasulye yetiştirilen bu seralar, ilçenin önemli ekonomik değerlerinden biridir.Milattan Önce’ye ulaşan bir tarihe sahip olan Simav’da, Hititlerin uzun süre yöreye egemen olmuştur. Hititlerin hakimiyeti kesintili olarak sürerken, bölgede ilk önemli devleti ise Frigler kurmuştur. Bu özelliğinden dolayı bölgedeki isimlerin önemli bir kısmı Frigceden gelmiştir. Ardından ise Helence ve Roma döneminde yörede Latince hakim olmuştur. İlçenin ismi olan Simav da söz konusu dönemde göl ve tırmanılan yer anlamındaki Anauwa’dan gelmiştir. Milattan Önce 7’nci yüzyılın ardından Helen döneminde Synaos olan isim, günümüze Simav olarak ulaşmıştır. İlçenin önemli bir piskoposluk merkezi olduğu Ortaçağ döneminden çeşitli yapılar, günümüze kadar ulaşmıştır. Kent merkezindeki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan yapı duvarları İlk ve Orta Çağ’a işaret etmektedir. Anadolu Selçuklu hükümdarı Kutalmışoğlu Süleyman Şah döneminde, 1073 yılında Türklerin kontrolüne geçen ilçe, daha sonra kızı ile evlenen Yıldırım Beyazıt’a Germiyanoğlu tarafından, Tavşanlı ve Emet ile birlikte çeyiz olarak verilmiş ve böylece Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir. İlk belediye teşkilatının 1867’de kurulduğu Simav, günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş halıcılık, tabakçılık, hasırcılık ve semercilik gibi sanatların da gelişmiş olduğu bir ilçedir.

Simav’a nasıl gidilir?

Kütahya il merkezine 145 kilometre uzaklıkta yer alan Simav, gelişmiş karayolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Kütahya il merkezinden her gün belirli aralıklarla düzenlenen minibüs seferleriyle ilçeye ulaşılabilmektedir. Ayrıca Bursa’ya 185 kilometre mesafede olan ilçe, Balıkesir’e 135, İzmir’e 293, Eskişehir’e 225 ve İstanbul’a ise 428 kilometre uzaklıktadır.Büyük kentlerden Simav’a havayolu aracılığıyla ulaşmak isteyenler, Kütahya Zafer Havalimanı’nı kullanabilirler. Simav ilçe merkezine 166 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına ulaştıktan sonra havayolu servis araçları, kiralık araç veya taksilerle ilçeye ortalama iki saatte gidilebilmektedir.

Simav’da doğa sporları

Coğrafi yapısı ve iklimi doğa sporlarına uygun olan Simav’da, başta trekking olmak üzere pek çok aktivite yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşleri için ilçenin en çok tercih edilen yerlerinden biri Kestane Dağı’dır. Burada muhteşem bir doğa içinde keyifli parkurlar bulunmaktadır. Ayrıca Gölcük Tabiat Parkı da doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Bin 450 metre yükseklikteki Gölcük Yaylası’nda yer alan krater gölünün çevresinde harika bir yürüyüş yapılabilir. Kampçılık için yörenin tercih edilen bölgesi ise ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan bin 70 metre yüksekliğindeki Kiçir Köyü Yaylasıdır. Burada çadır kampı, doğa yürüyüşleri, göl kenarında piknik ve olta balıkçılığı gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Simav’da gezilecek yerler

Eynal Kaplıcaları

Simav yöre sakinleri tarafından Engel adıyla da bilinen Eynal Kaplıcaları, Ortadoğu ve Balkanlardaki en büyük hamam tesisleri olarak bilinmektedir. Simav ilçe merkezine dört kilometre uzaklıktaki Gölcük dağı eteklerinde yer alan kaplıcalar belediyenin mülkiyetindedir. Oldukça eski tarihlerden beri kullanılan kaplıca, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. Evliya Çelebi burası için yeryüzündeki en güzel kaplıca tanımlaması yapmıştır. 800 yataklı büyük bir tesisin yer aldığı kaplıcada, ayrıca başka tesisler de mevcuttur. Jeotermal su ile ısıtılan kapalı mekanlara sahip tesis, yaz döneminde dolup taşmaktadır. Termal havuz ve banyolardan her gün ortalama 500 kişinin yararlanmaktadır. Kalsiyum, sodyum, sülfat, bikarbonat, bromür ve klorür içeren kaplıca suları, litrede iki gram mineral içermektedir. Kaplıcanın romatizma, siyatik, kırık, çıkık, nevralji, cinsel hastalıklar, cilt hastalıkları, ülser, nefrit, böbrek taşı ve egzama gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Simav Ulu Camii

Simav’ın en eski yapıları arasında bulunan Ulu Camii’nin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak 14 veya 15’inci yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de geçen Ulu Camii, Çelebi’ye göre 1587 yılında onarımdan geçirilmiştir. Evliya Çelebi caminin Germiyan Veziri Babık Bey tarafından inşa ettirildiğini yazmıştır. Titiz taş işçiliğinin güzel bir örneği olan Simav Ulu Camii, ilçenin görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir.

Hisar-Asar Kalesi

Simav ilçe merkezinde yer alan kale kalıntısı, bir tepe üzerinde yer almaktadır. Hisar-Asar adıyla bilinen kale kalıntısı, bölgeye hakim tepe üzerinde konumlanmıştır. Bizans döneminden kalan kale, günümüzde halk tarafından mesire ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Kale çevresinde gazino, çay bahçesi ve bir havuz yer almaktadır.

Gölcük Yaylası

Simav’ın en çok ziyaret edilen mesire yerlerinden Gölcük Yaylası, bölgedeki en geniş dinlenme yeridir. Deniz seviyesinden bin 470 metre yükseklikte yer alan Gölcük Yaylası, Simav-Emet karayolu üzerinde, Simav ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burada bulunan küçük krater gölünden ismini alan Gölcük, eşsiz güzelliklere sahiptir. Yaylada yer alan gölün çevresinde, geniş ve yeşilliklerle kaplı çayırlık alanlar vardır. Bu alanın etrafı ise çam ağaçlarıyla kaplıdır. Piknik alanları, çeşmeler ve dinlenme yerlerinin bulunduğu bu çamlık bölgede, her türlü ihtiyacı karşılayacak tesis mevcuttur. Bu büyük mesire alanında keyifli bir gün geçirmenizi öneririz.

Simav’da nerede ne yenir?

Kütahya mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Simav, aynı zamanda yöresel lezzetlere de sahiptir. İlçede en çok tüketilen lezzetler; cimcik, haşhaşlı gözleme, güveç, ılıbada dolması, erik hoşafı, kuru fasulye, yufka tatlısı, karaşerif helvası, kestane, tavuk tiridi, tarhana çorbası ve çörektir. Ayrıca ilçede Başdeğirmenler adlı restoranda lezzetli alabalıklar bulabilirsiniz. İlçe merkezindeki Ulu Camii’nin arkasındaki sokakta bulunan restoranlarda ise güzel bir güveç yiyebilirsiniz.Simav’da yer alan restoran ve lokantalarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranlarını ise; Sayar Ocakbaşı, Tadım Köfte, Yandım Kuzu Kokoreç, Yaren Gözleme, Yeşilköy Değirmen Restoran, Yörem Lokantası, Saklıkent, Aspava Pide Kebap Salonu, Osmanlı Kokoreç, Eynal Restaurant, Ahmet Bey Dürüms, Vitamin C Gözleme, Simav Eynal Kaplıcaları Restaurantı, Yeşil Simav Pide Lahmacun Salonu, Löp Löp Kokoreç, Esila Ocakbaşı, Ali Bey Döner, Yıldız Lokantası, Çitgöl Kaplıcaları Termal Restaurant, Yenigün Lokantası, Güveçci Recep, Sultan Restaurant, Ege Yemek Salonu ve Çardak Izgara ve Kahvaltı Salonu olarak sayabiliriz.

Simav’da gece hayatı

Kütahya’nın Simav ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede bulunan az sayıdaki bar, pub, meyhane gibi mekanlarda içkinizi yudumlayarak keyifli bir gece geçirebilirsiniz. Ayrıca kafeterya, çay bahçesi ve pastane gibi alkolsüz mekanların bolca bulunduğu Simav’da, akşam saatlerinde buralarda içeceklerinizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz. Simav’da en çok tercih edilen eğlence mekanlarını; Beyzade Cafe, Makara Bistro Cafe, Sevgi Pastanesi, Gırgır Cafe, Kahve Diyarı, Jadore Cafe, Cafe Keyf, Aqua Aile Çay Bahçesi, Diyar Cafe, V.I.P Cafe Bistro, Başak Pastanesi, Bakelenin Kahvesi, Paşa Kahve ve 100. Yıl Aile Çay Bahçesi olarak sıralayabiliriz.