TatilCity.NETTatilCity.NET

Şirince Gezi Rehber

Şirince Gezi Rehber

Şirince Gezi Rehber


Şirince Gezi Rehber

İsmi gibi kendisi de şirin olan İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyü, etrafı ormanlarla kaplı bir vadinin yamaçlarına kurulmuştur. Selçuk’a 8, Konak'a ise 84 kilometre mesafede yer alan Şirince’nin deniz seviyesinden yaklaşık 650 metre yüksekliği bulunmaktadır. Doğanın sürekli bir şeyler ürettiği, insanların keyifle ve huzurla yaşadığı bu cennet köyün önünde; Efes ovası, zeytin ve meyve bahçeleri, üzüm bağları ve sebze tarlaları mevcuttur. Şirince’nin beyaz renkli tarihi Rum evlerinin süslediği sokaklarında gezip, çevrede bulunan birçok yerin tadını çıkarabilirsiniz. Köyün eski adı Dağ'daki Efes ya da Eski Efes’tir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan köy, Küçük Menderes deltasındaki sivrisineklerden kaçan Efeslilerin yaz günlerinde yaşadığı yermiş. Tarihi Milattan Önce 5’inci yüzyıla kadar uzanan köyün zengin bir medeniyetler birikimi vardır. Bir dönem de Kırkıca olarak adlandırılan köy, 19’uncu yüzyılda Osmanlı kontrolü altındaki Rum nüfustan meydana geliyordu. O dönemde köy, bin 800 haneden oluşuyordu. Maya Takvimi’ne göre, 2012 yılının Aralık ayında dünyada sağlam kalacak tek yer olduğu iddia edilen Şirince, o yıl büyük üne kavuştu. Dünyanın her tarafından insanlar, yayılan bu söylenti üzerine 21 Aralık 2012 günü Şirince’ye gelmiştir.

Şirince’ye nasıl gidilir?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyüne ulaşım oldukça kolaydır. Havayolu ile köye ulaşmak isteyenler, en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanabilirler. Havaalanından köye ulaşmak için tren istasyonundan İZBAN’a binilerek, Selçuk’a geçmek gerekmektedir. Selçuk ilçe merkezinde bulunan otobüs terminalinden minibüslerle Şirince’ye varılabilmektedir. Karayoluyla özel araçla gitmek isteyenler ise öncelikle Selçuk ilçesine ulaşıp, oradan 8 kilometre uzakta olan Şirince’ye ulaşabilirler. Ayrıca İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Selçuk’a sık sık kalkan dolmuşlar ile ilçeye varıp, oradan yine dolmuşlar kullanılarak Şirince’ye varılabilmektedir.
Şirince’de doğa sporları

Şirince’de doğa sporları


Şirince’de doğa sporları

Çevresi ormanlarla kaplı bir vadinin yamaçlarına kurulan Şirince, doğa sporları arasında özellikle yürüyüş için oldukça uygun bir coğrafyaya sahiptir. Çok sayıda doğa yürüyüşü etkinliğinin yapıldığı köyde; Belevi-Şirince, Mehmetler-Selahattin-Şirince gibi yoğun ilgi gören parkurlar bulunmaktadır. Doğa sporları dernek ve kulüplerinin düzenlediği etkinliklerin önemli bir kısmında rota; Belevi köyünden başlayıp Çamlık köyü üzerinden Şirince’ye ulaşmaktadır. Muhteşem ormanlar arasında, kimi zaman orman yollarından kimi zaman da ince patikalardan geçen parkur, doğa yürüyüşlerine büyük keyif vermektedir. Şirince köyünde ayrıca foto safari de tercih edilen aktiviteler arasında yer almaktadır.
Şirince’de gezilecek yerler

Şirince’de gezilecek yerler


Şirince’de gezilecek yerler


Köy sokakları ve Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince’nin ilk olarak gezilmesi gereken yeri, beyaz Rum evleriyle çevrelenmiş dar sokaklardır. Köye ulaşır ulaşmaz karşılaşılan bu sokaklarda yürüyüş oldukça keyiflidir. Alışveriş yapılabilen butiklerin bulunduğu bu sokaklarda, soluklanıp bir şeyler içmek için harika mekanlar bulunmaktadır. Tarihi Rum evlerinin arasındaki eski sokaklarda çok sayıda da şarap evi yer almaktadır. Ayrıca köyün güney bölgesinde yer alan Aziz John Baptist Kilisesi oldukça yoğun ziyaretçi çekmektedir. Yeni inşa edilen kilise, 1800’lü yıllardaki eski haline göre yeniden yapılmıştır.

Nesin Matematik Köyü

Ünlü mizah yazarı Aziz Nesin’in, matematiği sevdirmek amacıyla kurulmasını vasiyet ettiği Nesin Matematik Köyü, Ali Nesin ve Sevan Nişanyan tarafından oluşturulmuştur. Herhangi bir kar amacı gütmeyen Nesin Matematik Köyü, çocukların eğitimi için düşünülmüştür. Matematik eğitiminin yanı sıra köyde çiçek sulama, yemek yapmak ve temizlik benzeri etkinlikler de yapılmaktadır. Buradaki çocuklar bir yandan matematik öğrenirken, diğer yandan da günlük hayata üretici olarak katılmanın keyfini yaşamaktadır.

Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi, Nesin Matematik Köyü’nün yakınlarında yer almaktadır. Yazar ve dilbilimci Sevan Nişanyan’ın kurduğu Tiyatro Medresesi, Seyyar Sahne’de tiyatro yapan sanatçıların kararıyla kurulmuştur. Çok sayıda sanatçının katkıda bulunduğu medrese için her yıl yeni projeler geliştirilmektedir. Sanatçıların gösterilerini sergileyebilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi’ni de Sevan Nişanyan köye kazandırmıştır. 12 metre yüksekliğe sahip bu taş kule, Nişanyan Evleri arazisinde bulunmaktadır. İnşa ettiği diğer binalar hakkında verilen yıkım kararı nedeniyle bu kuleyi yapan Nişanyan, kulenin tepesine bir de seyir terası ekletmiştir. Bu terastan muhteşem bir manzara izlenebilmektedir.

Efes Antik Kenti

Şirince köyü yakınlarında bulunan Efes Antik Kenti, bölgedeki en önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Milattan Sonra 100’lü yıllarda yapılan Celus Kütüphanesi bunlardan biridir. Antik kentteki en ilgi çekici yapılardan biri ise Nike Heykeli’dir. Mitolojide Zafer Tanrıçası diye bilinen bu heykel, aynı zamanda ünlü ayakkabı markası Nike’a da adını vermiştir. Antik kentte ayrıca Artemis Tapınağı ve Efes Antik Tiyatrosu da görülmesi gereken yapılar arasındadır. Yol üzerindeki Meryem Ana Heykeli de oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca Efes Antik Kenti’nin yakınında bulunan Meryem Ana Evi de bölgede gezilebilecek yerlerden biridir. Meryem Ana ve Aziz John’un hayatını sürdürdüğü kilise olarak bilinen yapı, mutlaka ziyaret edilmelidir.

Yedi Uyurlar Mağarası

Şirince köyü yakınlarında ziyaret edilebilecek yerlerden biri de Yedi Uyurlar Mağarası’dır. Efes Antik Kenti’ne yakın olan bu mağara, ilginç bir efsaneye sahiptir. Buna göre, halka zulüm eden bir kraldan kaçan yedi kişi, kralın mağaranın ağzını kapatması nedeniyle 200 yıl boyunca mağara içinde uyumuşlardır. Bu arada dünya genelinde 33 adet yedi uyurların olduğu düşünülen mekan bulunmaktadır.

Şirince’de nerede ne yenir?

Doğası ve mimarisiyle en güzel eski Rum köylerinden olan Şirince, şaraplarıyla dünyaya ün salmış bir köydür. Üzüm üretiminde büyük başarı gösteren köy, birbirinden lezzetli asırlık şarapların üretim yerlerinden biri haline gelmiştir. Bunlar içinde özellikle meyveli Şirince şarabı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Çok sayıda restoranın bulunduğu köyde, öne çıkan mekanlardan biri Cici Şirince Mutfak isimli lokantadır. Mor salkımlarla süslü bahçesinde yemek yenilebilecek bu mekanda, özellikle gözlemeler bir harika yapılmaktadır. Ayrıca nefis bir köy kahvaltısı için Zeytin Cafe Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. Burada köy mantısı, şiş kebap ve kabak çiçeği dolması da sevilerek tüketilmektedir. Bir diğer ünlü mekan ise Ayşe Hanım’ın Yeri’dir. Yaprak sarma ve içli köftenin meşhur olduğu bu restoran, köy evinde dekorasyonuyla dikkat çekmektedir. Şirince’nin ünlü kumda kahvesini içmek için ise size Çınar Altı Aile Çay Bahçesi’ni önerebiliriz. Köyde ayrıca Şirince Artemis Restaurant ve Şarap Evi, Şirincem Restaurant, Tarihi Köy Restaurant, Kırkınca Arşipel Restaurant, Ayasuluk Restaurant, Ejder Restaurant ve Ocakbaşı Restaurant da sevilen mekanlar arasındadır.
Şirince’de gece hayatı

Şirince’de gece hayatı


Şirince’de gece hayatı

Akşam hava karardıktan sonra hayatın sessizleştiği Şirince’de, aktif bir gece hayatı yoktur. Çoğu restoranın gece hizmet vermediği köyde, birkaç tane şarap evi dışında açık mekan bulmak oldukça güçtür. Bunlar içinde en çok bilinen mekan Gümüşhan Şarapevi’dir. Haftanın birkaç günü canlı müzik performanslarının da sergilendiği mekanda keyifli bir gece geçirebilirsiniz.