TatilCity.NETTatilCity.NET

Şirvan Gezi Rehberi

Şirvan Gezi Rehberi

Şirvan Gezi Rehberi


Şirvan Gezi Rehberi

Siirt’in ilçelerinden olan Şirvan, ilin kuzey bölümünde yer almaktadır. Toprakları dağlık ve engebeli olan Şirvan’ın kuzey ve kuzeydoğusunu 2 bin 741 metre yüksekliğe sahip Doğruyol Dağı, orta bölümünü 2 bin 350 metre yüksekliğe sahip Küran Dağı oluşturmaktadır. İlçe topraklarının büyük kısmını Botan Çayı’nın kollarından Hizan Çayı ve Güzeldere Çayı sulamaktadır. Deniz seviyesinden bin 330 metre yüksekliğe sahip Şirvan’da, karasal iklim hakimdir. İlçede yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı yaşanmaktadır. Ekonomisi tarımsal üretim ve hayvancılığa dayanan Şirvan’da; buğday, arpa, nar ve üzüm başlıca tarım ürünlerini oluşturmaktadır. Ayrıca yer fıstığı, mercimek, pirinç, ceviz, soğan, baklagiller ve badem de yetiştirilmektedir. İlçe ekonomisinde hayvancılığın payı tarıma göre daha fazla olup, ağırlıklı olarak küçükbaş hayvan besiciliği yaygındır. Bunları ise koyun, kıl keçisi ve Ankara keçisi oluşturmaktadır. Tereyağı ve peynirin yanı sıra kıl ve tiftik de hayvansal ürünler arasındadır. Ayrıca ilçeye bağlı Dişlinar köyünde yetişen zivzik narı, Şirvan’ın ünlü ürünleri arasındadır. Eşsiz bir aroması bulunan bu nar bol sulu olup, asit oranı düşüktür.
Kuruluşu oldukça eski olan Şirvan’da, İlkçağ dönemine ve Anadolu'daki Pers hakimiyeti öncesi dönemlere ait yeterince bilgi yoktur. Bölge, Milattan Önce 332 yılında Büyük İskender, ardından ise Seleukosların kontrolüne geçmiştir. Ardından Milattan Önce 129 yılında Partlar yöreye egemen olmuştur. Partlar ile Romalılar arasında birkaç kez el değiştiren bölge, Milattan Sonra 63 yılında yapılan anlaşma ile Romalılara bırakılmıştır. Milattan Sonra 5’inci yüzyılda Sasaniler, 637 yılında ise Arapların kontrolüne giren Şirvan, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de beyler, Ermeni prensleri ve Arap emirleri tarafından idare edilmiştir. Yörede 927 yılında Bizanslılar hakimiyet sağlamıştır. 11’inci yüzyılda Bizans’a bağlı Philaretos isimli bir Ermeni kral tarafından yönetilen bölge, Yavuz Sultan Selim tarafından 1514 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. Şirvan’ın eski adı Küfre olup, 1871 tarihi Diyarbakır Salnamesi’nde Siirt Sancağı’na bağlı dört kazadan biri olduğu belirtilmektedir. Şirvan’da günümüzde görülebilecek tarihi yapılar; Küfre (Şirvan) Kalesi, Satvan Kalesi, Körmas Kalesi, İrun Kalesi ve Bünyan Kalesi’dir.

Şirvan’a nasıl gidilir?

Siirt il merkezine 26 kilometre mesafede yer alan Şirvan ilçesine karayolu ulaşım olanakları mevcuttur. Siirt’ten ilçeye gün içinde karşılıklı düzenlenen minibüs seferleriyle yarım saatte gidilebilmektedir. Ayrıca İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden ilçeye ulaşmak için havayolunu tercih edenler, Siirt Havalimanı’na uçtuktan sonra buradan servis araçları, taksi veya kiralık araçlarla Şirvan’a gidebilirler.
Şirvan’da doğa sporları

Şirvan’da doğa sporları


Şirvan’da doğa sporları

Doğa sporlarına elverişli bir yapısı olan Şirvan ilçesinde, güvenlik sorunları ve turizm yatırımlarının yetersizliği nedeniyle bu potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. Dağları ve akarsularıyla öne çıkan ilçede; trekking, dağcılık ve rafting gibi sporlara uygun alanlar mevcuttur. Özellikle Botan Çayı rafting için oldukça elverişlidir. Bir dönem gençlere yönelik rafting kursları düzenlenen bölgede bu sporun geliştirilmesi imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Şirvan ilçe sınırlarında bulunan Baçova, Nar ve Şeref yaylaları da doğa turizmine uygun altyapıya sahiptir. Buralarda yapılacak çalışmalarla doğa yürüyüşleri için elverişli parkurlar açılabilir.
Şirvan’da gezilecek yerler

Şirvan’da gezilecek yerler


Şirvan’da gezilecek yerler


Kormas Kalesi

Şirvan’ın görülmesi gereken tarihi yapılarının başında gelen Kormas Kalesi, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki İncekaya köyünde yer almaktadır. Bizans döneminden kaldığı tahmin edilen kale, şato tipindedir. Selçuklular tarafından  da kullanılan Kormas Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında ise derebeylerinin barınması amacıyla kullanılmıştır. Yüksek dağların arasından geçilerek ulaşılan kalede çok sayıda oda, hamam, küçük bir kilise, kiler ve sarnıç mevcuttur. Kaçak define avcıları tarafından büyük oranda tahrip edilen kale, mevcut haliyle de görülmeye değerdir.

Satvan Kalesi

Şirvan’ın Taşlı köyünde yer alan Satvan Kalesi, ilginç özelliklere sahip bir yapıdır. Kalenin en dikkat çeken özelliği, yapımında kullanılan taşların büyüklüğüdür. Neredeyse oda büyüklüğünde taşların kullanıldığı kalenin önemli bir bölümü günümüzde halen ayakta durmaktadır. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir.

İrun Kalesi

Şirvan ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan İrun Kalesi, sarp dağların zirvesinde yer almaktadır. Kayahisar köyündeki kalenin, üzerinde bulunduğu dağın eteğinden geçen nehirle yeraltı tüneli bağlantısı olduğu belirtilmektedir. 1100’lü yıllara kadar bir tarihe sahip olan kale; Ahlatşah, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kullanılmıştır. Burç, kule, ahır ve depo gibi bölümleri bulunan kale görülmeye değerdir.

Bünyan Duvarı

Şirvan’a bağlı Taşlı köyü ile Taşbalta köyü arasında yer alan duvar, Botan Çayı’na yön vermektedir. Günümüzde sağlam olan duvar; Aydınlar, Pervari ve Şirvan ilçeleri üçgeninde yer almaktadır. Bünyan Duvarı, Botan Çayı’nın geçtiği dar bir boğazda, büyük kayalar oyularak inşa edilmiştir. Uzunluğu 85 metre olan duvarın yüksekliği 10 ila 15 metre arasında değişmektedir. Duvarın Bizans döneminden kaldığı belirtilmektedir.

Değirmen Köprüsü

İlçeye bağlı Yağcılar köyündeki Beyaz Su deresinin üzerinde bulunmaktadır. Kesin yapılış tarihi bilinmeyen, ancak Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildiği tahmin edilen Değirmen Köprüsü, Şirvan’ın görülmesi gereken tarihi yapılarından bir diğeridir.

Mergagüze Şelalesi

Şirvan’ın Yamaçlı köyünün Halenze Mezrası yakınlarında yer alan Mergagüze Şelalesi, ilçe merkezine 55 kilometre mesafede yer almaktadır. İlçenin görülebilecek doğa güzellikleri arasındaki şelale, Sülav Dağları’nda yaklaşık 30 metre yüksekten vadi tabanına dökülmektedir. Botan Çayı üzerinde yer alan şelalenin bulunduğu ormanlık alan, eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Baharda debisi artan şelale, bozulmamış doğal ortamıyla dikkat çekmektedir.

Küfre (Şirvan) Kalesi

Şirvan’a dört kilometre mesafede yer alan Şirvan Kalesi ise görünümüyle ilgi çekmektedir. Görüntüsü bir kartal yuvasına benzeyen kale, ilçenin önemli tarihi yapılarından biridir. Şirvan’da ayrıca çok sayıda cami, han, hamam ve kilise de yer almaktadır. İlçe merkezinde bulunan iki kilise kalıntısıyla diğer tarihi yapılar da görülmelidir.

Şirvan’da nerede ne yenir?

Güneydoğu Anadolu ve Siirt mutfak kültürüne sahip Şirvan’da, Siirt’in ünlü büryan kebabı en çok tüketilen lezzettir. Bol baharat kullanılan yöre mutfağında, domates ve salçanın da geniş bir yeri vardır. Perde pilavının da yaygın olarak tüketildiği Şirvan’da; karabiber, kırmızıbiber, pul biber, kişniş, reyhan, kekik ve nane yemeklere tat vermesi için bolca kullanılmaktadır. Salataların bol soğanlı, salçalı ve sumaklı yapıldığı yöre mutfağında öne çıkan lezzetler; Siirt Köftesi, Sarımsaklı Köfte, Yoğurtlu Köfte, Mercimek Köftesi, İçli Köfte Çiğ Köfte, Sac Böreği, Fatayor, Gözleme, Su Böreği, Puf Böreği, Sımeket Kalbur Hurması,  Haşvet, Rayoşu, Meketip, Gebole, Mıçerket, Pekmezli Susam, Siirt Pastası, Kalbur Hurması Tatlısı ve Sarı Burma’dır.
Şirvan’da bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Güneydoğu ve Siirt mutfağının ünlü yemeklerini de bulabilirsiniz. İlçede en çok tercih edilen restoran Kardeşler Ocakbaşı’dır. Yöresel lezzetleriyle ve kebaplarıyla ünlü bu mekanda, geleneksel yöntemlerle pişirilen nefis lezzetleri tadabilirsiniz.
Şirvan’da gece hayatı

Şirvan’da gece hayatı


Şirvan’da gece hayatı

Siirt’in Şirvan ilçesinde aktif bir gece hayatı söz konusu değildir. İlçede turizmin yeterince gelişmemiş olması ve yöre halkının muhafazakar yapısı nedeniyle alkollü eğlence mekanları yok denecek kadar azdır. Ancak ilçede bulunan kafeterya ve çay bahçeleri akşam saatlerinde yoğun ilgi görmektedir. Özellikle gençlerin tercih ettiği bu mekanlarda içeceklerinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.