TatilCity.NETTatilCity.NET

Şişli Gezi Rehberi

Şişli Gezi Rehberi

Şişli Gezi Rehberi


Avrupa yakasının en kıymetli ilçelerinden biri olan Şişli, merkezi ve modern bir yerleşim yeridir. Finans, alışveriş, kültür ve sanat açısından merkez kabul edilen Şişli’de, yerleşim çok eski olmamasına rağmen İstanbul’un hızlı büyüyen ilçelerinden biri. Uzun süre herhangi bir yapılanmanın olmadığı ilçede, 19’uncu yüzyıl sonlarında ise görkemli konaklar, binlar, rezidanslar, AVM’ler kurulmaya başlandı. Bu yeni haliyle elit bir semt haline gelen Şişli ilçesi sınırları içinde barındırdığı tarihi değerleri, kültürel mirasları ve doğal özellikleri ile Avrupa Yakası’nın bilinen en modern yerleşimlerinden biri olmaya devam ediyor.
25 mahalleden oluşan Şişli; kuzeyde ve batıda Kağıthane ve güneyde Beyoğlu ilçeleri, doğuda ise Beşiktaş ile komşudur. İstanbul’un kuruluşundan bugüne kadar gelişimini kesintisiz süren Şişli, İstanbul’un biçimsel değişikliği sırasında yaşadığı köklü dönüşümde önemli bir kırılma noktası olarak da karşımıza çıkıyor. İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan önemli merkez ilçelerden biri olan Şişli, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan iki boğaz köprüsünün Avrupa yakasındaki çıkış noktasıdır. Şişli adı ilçenin merkezinde bulunan semtin de adıdır. İlçenin adının nereden geldiğine dair en yaygın söylenti, şiş yapımıyla uğraşan ve halkın ‘Şişçiler’ adıyla andığı bir aileden geldiği yönündedir. Şişli adının bu bölgede oturan ve bir de konaklarının olduğu söylenen Şişçiler ailesinden geldiği varsayılıyor. Ancak yine de 2500 yıllık bir tarihe sahip olan İstanbul’un nispeten daha yeni bir yerleşim bölgesi olan Şişli, tarihsel yapısı ve kültürel değerleri ile her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaya devam ediyor.İstanbul Gezi Rehberi ile çok detaylı bir şehir rehberi de hazırladık.
Şişli Gezi Rehberi

Şişli Gezi Rehberi

Eğlence ve alışveriş üssü Şişli’de tarihi yapıları da unutmamak gerekiyor
Şişli, İstanbul’un en önemli iş, finans, alışveriş ve ulaşım merkezlerinden biri olması ve gün içindeki yoğunluğu ve gelişmiş konaklama,eğlence, yeme içme ve alış veriş imkanları ile dikkat çekiyor. Modern yapıdaki binalarıyla Şişli, sınırlı sayıda da olsa tarihi yapılarıyla görülmeye değer ilçelerden biridir.

Şişli Cami

Abide-i Hürriyet Caddesi ile Halaskargazi Caddeleri arasında yer alan Şişli Camii, ilçenin bilinen en büyük camisidir. 1949 yılında inşa edilen cami,  geniş bir avlusu ve görkemli yapısı ile birçok turisti ağırlar. Cami üzerinde bulunan üç yarım kubbeyle örtülüdür. Günümüzde de halka ve ibadete açık olan cami, sık ziyaret edilen yerler arasındadır.

Atatürk Müzesi

Halaskargazi Caddesi’nde yer alan Atatürk Müzesi’nin diğer adı da İnkılap Müzesi’dir. Zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı yerlerden biri olan Atatürk Müzesi, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Atatürk’ün anılarında pembe ev olarak geçen yapı, 1942 yılında müze olarak açıldı. Atatürk’ün yaşamına dair fotoğraflar, kişisel eşyaları, giysileri, tablolar ve çeşitli belgelerin sergilendiği müze, ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor.

Teşvikiye Cami

Teşvikiye Caddesi üzerinde bulunan Teşvikiye Camii, ilçenin sembol yapıları arasındadır. 1854 yılında inşa edilen cami, söz konusu dönemlerde Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldı. Cami oldukça büyük bir bahçe üzerinde kuruludur. Zengin mimarisi ile dikkat çeken caminin avlusunda geçmiş dönemlerde atış talimi yapılan iki adet Nişantaşı bulunur.

Aya Dimitri Rum Kilisesi

Şişli ilçesi Kurtuluş semtinde yer alan Aya Dimitri Kilisesi’nin tarih olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Fakat birçok kez onarıldığına dair kitabesinde bilgi bulunan kilise, günümüzde sağlam bir görünüme sahiptir. Mimarisi ile öne çıkan yapının girişinde dört sütun yer alır. İçinde bulunan ahşap oyma süslemeleri ve altın kaplama ikonostasis ziyaretçilerin en çok dikkatini dikkatini çeken materyallerdir. Haftanın her günü ziyarete ve ibadete açık olan Aya Dimitri Kilisesi, ilçenin en önemli yapıları arasındadır.

Saint Esprit Katedrali

Harbiye mevkiinde yer alan Saint Esprit Katedrali, 1845 yılında Papa’nın temsilcisi Hillereau tarafından yaptırıldı. Mimarlığını Gaspard Fossati’nin yaptığı katedral, günümüze kadar birçok kez onarım işlemlerinde geçti. Bahçesinde Papa Benedictus’un heykeli bulunan Saint Esprit Katedrali’nin zemininde  önemli kişilerin mezarları bulunuyor. Kilisenin kurucusunun da bu mezarların birinde yattığı düşünülüyor.

İstanbul Radyoevi

İstanbul Radyoevi, 1945 yılında inşa edildi. İstanbul Radyosu’nun ihtiyacı temelinde yapılan bina dört katlıdır ve açılışı ise İsmet İnönü tarafından yapmıştır.

Askeri Müze

Şişli’ye bağlı Harbiye semtinde bulunan Askeri Müze, 28 salondan meydana gelir. Bu 28 salonda 5 bin eser vardır. Müzede; sancaklar, askeri kıyafetler, çadırlar, silahlar, kalkanlar, zırhlar ve bayraklar sergilenir. Müze hafta içi pazartesi ve salı günleri hariç her gün 09:00 ila 17:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul edilir.

Bomonti Bira Fabrikası

Osmanlı’nın ilk yerli bira üretim fabrikası olma özelliği taşıyan Bomonti Bira fabrikası, Osmanlı’nın batıya açılmasında büyük önem taşır.

Halaskargazi Caddesi

Şişli’de geçmişten bugüne önemini kaybetmeyen Halaskargazi Caddesi üzerinde sayıları giderek artan restoranlar, alış veriş dükkanları ile değer kazanmaya devam ediyor. Caddenin başka bir önemi de Atatürk’ün kız kardeşi ile burada bulunan evinde yaşamış olmalarından kaynaklanıyor.

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, 1946 ila 1947 yılları arasında yapıldı. Yarım daire şeklinde bir mimari ile inşa edilmiş olan  Açık Hava Tiyatrosu, Nahid Uysal ve Nihad Yücel’in hazırladığı plana göre yapıldı. Günümüzde ise birçok etkinlik ve konserlere ev sahipliği yapan tiyatro, Şişli’nin kültür ve sanat merkezi konumundadır.

Abide-i Hürriyet

Abide-i Hürriyet Anıtı, 1909 ila 1911 yılları arasında mimarisinde geometrik kurgu ve üçgenler kullanılarak inşa edilmiştir. Abide-i Hürriyet Anıtı 31 Mart Vakası sonrasında ölen kişiler adına yapılmıştır.

Şişli’de her damağa uygun bir lezzet bulabilirsiniz


Padişah Sofrası

Çok yemeyi değil az ve öz yemeyi ilke edinen Türkler, bu ilkelerini de mutfak kültürüne de yansıtmıştır. Türk-Osmanlı mutfağını bu kadar eşsiz kılan ise bu ilkedir. Fakat günümüzde özellikle İstanbul'da Türk mutfağından yemek yiyebileceğimiz yerlerin sayısı giderek azalmıştır. İstanbul'un gözde ve merkezi  semtlerinden biri olan Şişli'deki Padişah Sofrası, bu ihtiyacı karşılıyor. Adıyla eşdeğer konumda olan  restoranda Kütahya çinili ocakta kömür ateşinde pişirilen bıldırcın, kuzu, tavuk lezzetleriyle olduğu kadar görüntüleriyle de iştah açıyor. Parolasını ‘lezzet hizmetle doruğa ulaşır’ şeklinde belirleyen Padişah Sofrası'nın doğal köz ateşinde; hergün 280 piliç, dört kuzu, 40 bıldırcın ve 60 tane kuzu kelle pişiriliyor. Piliç pirzola, piliç bonfile, kanat çeşitleri, mevsim salatası ve günün sıcak çorbası müşterilerin en çok tercih ettiği lezzetlerin başında geliyor.

Mono Cafe & Brasserie

Mono Cafe & Brasserie, Avrupa yakasının alışveriş ve eğlence merkezlerinden Osmanbey'de hizmet veriyor. Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan mekan, günün her saati hareketlidir. Mono Cafe'de her damağa, zevke ve bütçeye uygun bir tat bulmak mümkündür. Zengin menüsü ve güler yüzlü servisi ile günün her saatinde uğrayabilieceğiniz mekanda hafta sonu kahvaltı yapabilirsiniz. Keyifli bir kahve veya tatlı molası için Mono'yı tercih edebilirsiniz. Şarküteri bölümünde ise birbirinden güzel meze ve atıştırmalıklardan satın alabilirsiniz.

Mistrado Coffee House & Bistro

Sıcak, samim ve huzurlu bir ortamda sevdiklerinizle buluşup hoça vakit geçirebileceğiniz mekanlardan biri de Mistrado Coffee House & Bistro’dur. Lezzetli yiyecek ve içecekleri ile muazzam bir yaşam alanı yaratan mekan, iyi kahve ve iyi yemek eşliğinde, iyi vakit geçirmek isteyen herkesin ortak adresi olmaya devam ediyor.

Van Kahvaltı Evi

Kahvaltı düşkünlerinin yedi yıldır Nişantaşı’ndaki adresi Van Kahvaltı Salonu, özlenen kahvaltıyı müdavimlerine sunuyor. Van bölgesine özgü kahvaltı malzemeleriyle alışılmışın dışında lezzetleri deneyebileceğiniz kahvaltı salonunda, menemenizin içindeki domatesler eski zamanlardaki tadı ve kokusunda masanızda olacak. Klasik çeşitlerin yanı sıra kavurmalı, patlıcanlı, mantarlı gibi çeşitli gözlemeleriyle de adından bahsettiren mekan, Cihangir ve Nişantaşı'ndan sonra üçüncü şubesini Kuruçeşme'ye açtı.

Kozmos

Bomonti’nin de yeni nesil bir kahvecisi Kozmos, tüm kahve severleri bekliyor. Gerçi sadece kahvecileri değil, tatlı krizine giren arkadaşları da mutlu ediyor. Balkabaklı cheesecake, supangle, çilekli pasta, haşhaşlı, elmalı kek, kavanozda tiramisu, keçi peynirli muffin, kek tatlı Kozmos’un sunduğu tatlı çeşitlerinden sadece birkaçıdır. Tatlı ve kahve ikilisini başarıyla buluşturan, güler yüzlü- hizmet anlayışıyla müşterilerne sunan Kozmos, kaldırıma atılmış masalarıyla samimi bir ortamla hizmet vermeye devam ediyor.

Marika Kurtuluş

Şişli’de mutlaka uğramanız gereken mekanlardan biri de Marika’dır. Kurtuluş’ta gerek zengin menüsü gerekse sade ve şık atmosferiyle ününe ün katıyor. Kahveleri, ekmek üstü lezzetleri, vegan muffinleri, meyveli gronola barları ile akılda kalan mekan aynı zamanda organik malzemelerle hazırlanan pancake, cinnamon bun, humuslu şeker pancarlı Marika wrapları ile haftasonu kaçamaklarınıza renk katıyor.
İstanbul Şişlide gece hayatı

İstanbul Şişlide gece hayatı


Şişli’nin renkli gece hayatı sizleri bekliyor

Şişli ilçesinde gece hayatı daha çok Nişantaşı semti üzerinde yoğunlaşır. Burada doyasıya eğlenebileceğiniz birçok gece kulubü, bar, pub bulabilirsiniz. Bu mekanlarda eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Yanı sıra Şişli merkez ve diğer mahallerde de birçok lüks alışveriş ve kültür merkezi yer alır. Bu yerlerde gece ve gündüz sürekli hareketli ve kalabalıktır. İlçede bulunan ünü tüm Türkiye’ye yayılan bu mekanlardan bazılarını sizin için derledik.

Frame

Bar, club, performans arenası derken misafirlerinin tüm isteklerini tek mekanda karşılayan Frame, birbirinden unutulmaz eğlencelere ve gecelere hayat veriyor. Birbirinden ünlü simaların da eğlence durağı olan Frame, sürekli kendini yenileyen dinamik yapısı, samimi ortamı ve güler yüzlü servisi ile  kaliteli eğlence anlayışını hayata kazandırıyor. Şişli’de üç yıldır kaliteden ödün vermeden hizmet veren  Frame’de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kaliteli eğlence anlayışı ile eğlencenin adresi olan  mekan İstanbul’da gece hayatında adından söz ettiriyor.

Alaçatı Rum Meyhanesi

Maçka Parkı'nın büyüleyici atmosferi içinde, İstanbul gece hayatının tüm beklentilerine cevap veren mekanlar arasında yerini alan Alaçatı Rum Meyhanesi, özel tat ve lezzetlerden oluşan menüsü ile fark yaratıyor. Fasıl ekibi ve canlı performansların da sergilendiği meyhanede, sevdiklerinizle eğlencenin tadına varabilirsiniz. Sigara içilebilen bahçesi ile mekan, iç mekanda 100 kişiyi bahçe bölümünde 80 kişiyi ağırlıyor. Otopark ve vale hizmeti de veren mekan özellikle mezeleri ile ünlüdür.

Günay Restaurant

Cevahir AVM’den yürüyerek sadece iki dakika mesafede olan Günay Restaurant, Şişli’nin önce gelen mekanları arasındadır. Türkiye’nin en prestijli mekanları içinde yerini alan Günay Restaurant,  Büyükdere Caddesi üzerinde Beytem Plaza’da hizmet veriyor. Oturma konumda 500 kişiyi, kokteyl konumunda 700 kişiyi ağırlayabilen Günay Restaurant’ta; İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş, Seda Sayan gibi isimler de sahne alıyor. Şişli’ye yolunuz düştüğünde eşsiz bir müzik ve eğlence deneyimi için mutlaka uğramalısınız.

Bomontiada

Bomonti'deki tarihi bira fabrikasının restore edilip içinde farklı tarzda birçok restoran ve bara yer açan mekan, sanatsal etkinliklerin ve konserlerin yeni adresi olmaya devam ediyor. Babylon, Kilimanjero, The Populist, Monochrome, Kiva Meyhane, Delimonti adanın en dikkat çeken mekanlarıdır. Özellikle gençlerin uğrak noktası olan Bomontiada’da, güzel bir konsere gitmek isterseniz Babylon’u, ev yapımı tadında farklı biralar denemek istiyorsanız The Popülist’i, dostlarınızla yemeyiğinizi yiyip içkinizi yudumlayacağınız daha sakin bir ortam arıyorsanız iç mimarisini Autoban’ın yaptığı Kilimanjero’yı tercih edebilirsiniz.

Raphael

İsmini rönesans sanatçısı Raphael'den alan mekan, Nişantaşı'nda Mim Kemal Öke Caddesi’nde yer alır.  Hem dış hem iç mekanı olan Raphael, cam tavanı ve transparan mimarisiyle dikkat çekiyor. Cuma ve cumartesi Dj performansları, valesi, kış bahçesi olan mekan, hayvan dostudur.  Restaurant, café ve lounge konseptlerini başarıyla bir araya getiren mekan, Şişli'de mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerin başında geliyor.