TatilCity.NETTatilCity.NET

Sivaslı Gezi Rehberi

Uşak kent merkezinin güneydoğusunda yer alan Sivaslı ilçesi, Uşak-Denizli yolunun 35.’ci kilometresindedir. Bulkaz Dağı eteklerine kurulan ilçe; kuzeydoğusunda Banaz, doğusunda Afyon’a bağlı Sandıklı, güneyinde Denizli’nin Çivril, güneybatısında Karahallı ve batısında ise Ulubey ilçeleri ile komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1050 metre olan ilçede bolca bulunan ardıç ormanları dikkat çekiyor. Ardıç ormanlarından kalan diğer bölümler hafif engebeli ve düzdür. Büyük Menderes ırmağının kollarından biri olan Banaz Çayı ilçeden geçmektedir. Karasal iklimin tipik özelliklerinin görüldüğü ilçeye bağlı 18 köy bulunmaktadır. İlçede bilinen en eski uygarlığın Hititler olduğu tespit edilmiştir. Anadolu ve çevresinde yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 800’lü yıllarda  siyasi birlik kuran Hititlere ait birçok kalıntı elde edilmiştir.Sivaslı ilçesinin ismi burada Sivas ilinden gelip buraya yerleşen bir tüccardan aldığı kabul edilmektedir. Sivaslı ilçesi 1914 yılında Uşak ilçesine bağlı bir kasaba konumundayken 1953 yılında Uşak’ın il olmasının ardından burası da ilçe statüsüne kavuşmuştur. Sivaslı ilçesine bağlı dört belde 18 köy vardır. 2015 yılı itibarıyla toplam nüfusu 20.883 olan Sivaslı ilçesi denilince ilk akla gelen çilektir. Bölge ve çevresinde yoğun olarak yetiştirilen çilek, halkın önemli geçim kaynaklarından biridir. Öyle ki her yıl düzenli olarak burada çilek festivalleri düzenlenmektedir.

Sivaslı’ya nasıl gidilir?

İlçe şehir merkezine yaklaşık 34 kilometre mesafede bulanan Sivaslı ilçesine kara, hava ve demiryoluyla ulaşmak mümkündür. Sivaslı ilçesine gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuş ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi özel aracınızla da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havayolu

Uşak’a gidebilmek tercih edilebilecek en ekonomik tercihlerden biri havayoludur. 1998 yılından bu yana bölgede faaliyet gösteren Uşak Havalimanı uluslararası uçuşlara kapalıdır. Ancak yurtiçi uçuşlara açık olan havayolu ile Türkiye’nin herhangi bir kentinden Sivaslı ilçesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uşak Havalimanından İstanbul’a tarifeli uçuşlar bulunur. Kent merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan havalimanından şehre taksi, dolmuş, havaalanı servisleri ve otobüslerle gidebilirsiniz.

Karayolu

Uşak il sınırları içinde 470 kilometre uzunluğunda karayolu ağı vardır. Ankara- İzmir karayolu üzerinde bulunan Uşak’ta, tamamı bölünmüş olarak hizmet veren karayolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. Uşak’ta bulunan otobüs terminali ile çevre illere ve büyükşehirlere seyahat edebilirsiniz. Kent merkezi; Afyonkarahisar’a 116, Kütahya’ya 139, İzmir’e 211, Manisa’ya 195, Denizli’ye 150, Eskişehir’e 217, Bursa’ya 311, Ankara’ya 368 ve İstanbul’a 491 kilometre mesafededir.

Demiryolu

Afyonkarahisar-Uşak-İzmir demiryolu, Uşak kent merkezinden geçmektedir. İl sınırları içinde toplam 159 kilometre uzunluğunda demiryolu ağı bulunur. 1897 yılından bu yanan hizmet veren tren hattı, hızlı tren projesi kapsamına alınmıştır. Demiryolu ile seyahat tercih edildiğinde Uşak Garı’ndan Ankara’ya 560, İstanbul'a 610, İzmir’e ise 287 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekir.

Uşak’ta doğa sporları

Başta Uşak merkez olmak üzere kentin tüm ilçeleri doğa sporları açısından geniş imkanlara sahiptir. Burada bulunan 75 kilometrelik kanyonlarda; atlı yürüyüş ve köy turizmi projelendirme çalışmaları devam ediyor. Proje tamamlandığında ildeki atlı ihtisas kulüplerinden at temin edilerek doğanın eşsiz manzarasının keyfi çıkarılabilecek. Öte yandan Murat Dağı’nda bisiklet turlarına uygun doğal yollar bulunur. Ayrıca bölgede gelişmiş olan cirit, bir ata sporu olarak ilgi gören spor dallarındandır. Uşak’ta her yıl nisan ayında Türkiye genelinde cirit müsabakaları organize edilir. Avcılık Kulübü de bulunan Uşak’ta av turizmi de yapılmaktadır. Yaban domuzu, keklik, göde, tavşan ve tilki avları yapılabilmektedir.

Sivaslı’da gezilecek yerler

Evrenli Doğal Parkı

Sivaslı ilçe merkezine bir kilometre mesafede yer alan Evrenli Doğal Parkı, Bulkaz Dağı eteklerinde kuruludur. Bölge halkı tarafından ağırlıklı olarak mesire ve piknik alanı olarak kullanılan park, bol ağaçlık ve sulak bir alandır. Burada sevdikleriniz ve ailenizle akşam geç saatlere kadar piknik yapabilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca her yıl düzenlenen çilek festivaline de ev sahipliği yapan Evrenli Doğal Parkı’nda bulunan yeşilliklerin yarısı doğal diğer yarısı ise sonradan eklenmiştir. Özellikle yaz ve bahar mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan park, oldukça kalabalıklaşır. Sivaslı ilçesine yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Payamalanı

Sivaslı ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan Payamalanı, dört tepe üzerine kurulmuş klasik bir yerleşim alanıdır. Burayı bu kadar özel yapan ise yerleşim sınırları içinde bulunan büyük bir mezarlık ve iki kilisedir. Yolunuz düşerse bu tarihi antik kenti görmek isteyebilirsiniz.

Sebeste Şehri

İlçe merkezine iki kilometre yer alan  Selçikler beldesindeki Sebeste Şehri, tarihi bir yerleşimdir. Bu şehir, Roma döneminde kalma birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Burada yapılan birçok kazı sonucu tarihi kalıntılar elde edilmiştir. Birinci derece sit alanı ilan edilen bölgeden çıkarılan eserler; Uşak, Afyon ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir.

Sivaslı’da ne yenir?

Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Uşak, Anadolu’nun en güzel lezzetlerini barındırmasına rağmen pek tanınmamaktır. İç Ege'nin zengin bitki örtüsünün ürünü olan çeşitli otlar, sebzeler, tahıllar ve et yemeklerinden oluşan Uşak mutfağı, hamur tatlarında da oldukça zengin ve iddialıdır. Uşak mutfağından bu eşsiz lezzetlerden birkaçını sizin için araştırdık.

Tarhana çorbası

Kırmızıbiber, yoğurt, yeşilbiber, süt, un, nane, domates, soğan ve haşlanmış fasulye ya da nohut kullanılarak hamuru hazırlanan Uşak usulü tarhana, yaklaşık 20 gün toprak çömlekte bekletilir. Her gün ıslak bir elle hamuru karıştırılarak mayalanması sağlanır. Ardından kurutulmuş olan hamur, elle ovalanıp elekten geçirilir ve tekrar kurutulur. Uşak usulü tarhana çorbası bu yoğun emeğin ardından nefis bir lezzet olarak servis edilir.

Keşkek

Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan keşkek, Uşak'ta da yöreye özgü şekilde yapılır. Özel günlerde misafirlere sunulan keşkek; dövülmüş buğday, et veya tavuk suyu ile yapılır. Tereyağı kullanılarak lezzeti artırılan keşkek, hazırlanan özel bir sos ile servis edilir.

Katmer

Hamur yemeklerinin yaygın olarak tüketildiği Uşak’ta katmer ayrı bir öneme sahiptir. Özenle hazırlanan hamur; tahin, susam veya haşhaşla birlikte müthiş bir lezzete dönüştürülür. Uşak katmeri sac üzerinde yapıldığında lezzeti daha da artar.

Döndürme böreği

Ispanak ve peynirle yapılan döndürme böreğini yapmak, oldukça meşakkatlidir. Hamur aşamasından sofraya sunulana kadar ince ince hazırlanan börek, günün her saatinde tüketilebilir. Mutlaka tatmanız gereken döndürme böreğini özellikle sabah kahvaltısında yemenizi tavsiye ederiz.

Çömlek kebabı

Koyun veya erkek keçi etinden yapılan Çömlek Kebabı, Uşak’ın en sevilen lezzetlerindendir. Parçalanmış et, özel olarak yapılmış çömleklere konulur. Üzerine domates, biber, taze soğan, su ve salça eklenir. Çömleğin kapağı kapatıldıktan sonra mangal ateşinin ortasına gömülür. 3-4 saat kadar pişirilen çömlek sıcak sıcak servis edilir.

Alacatene

Yeşil mercimek, kavrulmuş soğan ve biber salçası ile hazırlanan Alacatene, bir süre kavrulur.  Ardından bulgur ve su eklenir. İçerisine pul biber eklenir. Yemeğin suyu isteğe göre ayarlanabilir.

Uşak tarzı muska böreği

Çoğunlukla peynirli olarak tüketilir. Ancak Uşak’ta ıspanakla yapılır. Muska biçiminde hazırlanan hamurun içine soğan ve pul biber konulur ve harç kıvamına getirilir. Tavada veya fırında pişirilir.

Cendere tatlısı

Bu tatlının yapımında baklavalık un kullanılır. Elde edilen hamur açılır, içine ceviz konulur. Daha sonra rulo şekline getirilerek, kıvrımlarını oluşturmak amacıyla iki ucundan büzülür. Son şekline kavuşan tatlı, fırında kızartılıp şerbet eklenir.

Sivaslı’da gece hayatı

Sivaslı ilçesinde gece hayatı bulunmamaktadır. Bunun için Uşak merkeze gitmeniz gerekecektir. Burada da gece hayatı kafe ve barlarla sınırlıdır. Az sayıda da olsa disko ve gece kulübünün de bulunduğu kentte, çok hareketli bir gece hayatından bahsetmek pek mümkün değildir. Bölgenin en eski mekanlardan biri olan Paşa Bar, Dülgeroğlu Oteli içinde hizmet vermektedir. Ayrıca İsmet Paşa Caddesi’nde bulunan 1A Pub ve yine aynı cadde üzerinde bulunan White House, Gümüş Sokak’ta yer alan Pırlanta Bar sabah geç saatlerine kadar sürmektedir. Yine Kenan Evren Bulvarı’ndaki Eren Bar, kentteki gece hayatına damga vuran yerler arasındadır.