TatilCity.NETTatilCity.NET

Sorgun Gezi Rehberi

Yozgat’ın Sorgun ilçesi, ilin doğusunda olup il merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. E-88 karayolu üzerinde kurulan ilçenin deniz seviyesinden yüksekliği 950 metredir. Karasal iklimin görüldüğü ilçede, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve sert yaşanmaktadır. Sorgun’un ortasından geçen Eğriöz ve Delibaş çayları ilçeyi ikiye bölmektedir. Tarım ve hayvancılığa dayalı ilçe ekonomisinde, briket ve tuğla sanayisi de gelişmiştir. Bunun nedeni ilçe topraklarının tuğla yapımına uygun olmasıdır. Linyit kömürü yataklarına da sahip olan ilçede, üç firma tarafından kömür üretilmektedir. Kerkenes Harabeleri ve Alişar Höyüğü gibi tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapan ilçede, ayrıca kaplıcalar da önemli bir yere sahiptir. İlçede yer alan şeker fabrikasının da ekonomiye kayda değer bir katkısı mevcuttur.Çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan Sorgun’un tarihi Etilere dayanmaktadır. İlçe sınırları içinde yer alan Alişar Höyüğü’de gerçekleştirilen kazılarda 5 bin yıl önceden kalma eserler gün yüzüne çıkarılmıştır. 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Türklerin yerleştiği ilçe, 1905 yılında belediye olmuştur. 1926 yılında ilçe statüsüne kavuşan yerleşim yerinin Büyük Köhne olan adı 1928’de Sorgun yapılmıştır. İlçenin ismi bir dönem de Yeşilova olmuştur. Hititlerin ardından Frigya ve Pers egemenliğini gören ilçe, bir dönem Roma eyaleti olmuştur. Helenistik dönemde Orta Anadolu’da etkinliği görülen Galatların kontrolüne giren Sorgun, ardından Bizans’ın kontrolüne geçmiştir.

Sorgun’a nasıl gidilir?

Bağlı olduğu Yozgat il merkezine 33 kilometre mesafede yer alan Sorgun, karayolu ulaşım imkanlarına sahiptir. Yozgat il merkezinden her gün belirli saatlerde hareket eden minibüslerle ilçeye gitmek mümkündür. Doğuyu batıya bağlayan E-88 karayolu ve kuzeyi güneye bağlayan Samsun–Adana karayolu kavşağında yer alan Sorgun, kolay ulaşım olanaklarıyla dikkat çekmektedir. Sorgun’un Sarıkaya ilçesine uzaklığı ise 37 kilometredir.

Sorgun’da doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına elverişli olan Sorgun’da, başta trekking olmak üzere birçok aktivite yapılabilmektedir. İlçenin doğa sporlarında öne çıkan bölgesi Üçtepeler bölgesidir. Burada bulunan sosyal dinlenme tesislerinde kamp kurulabileceği gibi yürüyüş parkurlarında keyifli gezintiler de yapılabilir. Burada yer alan Üçtepeler Tabiat Parkı’nda yapılabilecek diğer aktiviteler ise dağ bisikleti, fotoğrafçılık ve kuş gözlemciliğidir.

Sorgun’da gezilecek yerler

Alişar Höyüğü

Sorgun’un tarihi hakkında en önemli verileri sunan Alişar Höyüğü, Sarıkaya karayolu üzerinde yer almaktadır. Burada yapılan arkeolojik kazılarda, yörenin Milattan Önce 3 binli yıllarda surlarla çevrili bir şehir olduğu anlaşılmaktadır. Sonraki dönemlerde ise burası Asurlu tüccarların kullandığı bir ticaret merkezi olmuştur. Ardından Hitit Kralı Anitta’nın bu kenti yok ettiği bilinmektedir. Daha sonraki dönemlerde Hititler, kuzeyde yer alan Hattuşaş’ı başkent yapmışlardır. Söz konusu dönemde, Alişar höyüğünün olduğu yer, Ankuwa adını taşıyan küçük bir Hitit kasabasıdır. Ardından Burası Frigler tarafından ele geçirilmiştir. Bir çukura kurulmuş olan höyük, 520 metreye 350 metre ölçülerinde, 30 metre yüksekliğindedir. Höyükteki bazı evlerin bir kısmı halen görülebilmektedir. Bunlar, dörtgen şeklinde ve kerpiç duvarlı evlerdir. İlerleyen dönemlerde şehrin surlarla çevrildiği anlaşılmaktadır. Kentin iç ve dış kalelerinin güçlendirildiği bu dönemde iç kalenin alanı da artırılmıştır. Milattan Önce 2000 ile 1500 yılları arasında burası büyük bir Hitit kenti olmuştur. Yeraltı yolları, kuleler ve büyük kale kapılarıyla kentin savunması daha da güçlendirilmiştir. Hitit, Frig, Med, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kentte yerleşim sürmüştür. Ancak bu dönemlerin kültürlerine dair pek bir kalıntı bulunmamıştır. Höyükte yapılan kazılarda; kalkolitik dönemden kalan küp içindeki iskeletler, çanak ve çömlekler, mühürler, çeşitli taşlar ile kemik üzerine işlenmiş insan ve hayvan figürleri gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu eserler Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görülebilir.

Kerkenes (Keskavus) Harabeleri

Sorgun ilçe merkezine 10 kilometre mesafedeki Şahmuratlı köyü sınırlarında bulunan harabeler, ilk olarak Heredot tarafından yazılmıştır. Heredot’un bu harabelerle ilgili anlattığına göre, Milattan Önce 600’lü yıllarda Perslerin kolu olan Medler, batıya bir sefer başlatmıştır. Buraya geldiklerinde ise Friglerin şehrin surlarını aşmakta büyük zorluk çekmişlerdir. Ancak büyük çatışmalar sonunda bölgeyi ele geçirmeyi başarmışlardır. Medler, Kerkenes Dağı bölgesinde Milattan Önce 600’lerde bir kent kurmuştur. Önce Kerkenes adı verilen bu kent, sonraki yıllarda Med İmparatorluğunun başkenti Piterya olarak adlandırılmıştır. Helenistik çağdan önce Anadolu platosundaki en büyük Demirçağ kenti olan Piterya, oldukça kapsamlı bir şehirdir. Planlı bir yapısı bulunan şehirde, tüm yapılar belirli bir düzene göre oluşturulmuştur. Kentin estetik surları 7.5 kilometre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindedir. Surların yedi tane giriş kapısı mevcuttur. Kazı çalışmalarının devam ettiği kentte; kaplar, aletler, süs eşyaları ve hayvan yemleri ortaya çıkarılmıştır.

Çadır Höyük

Sorgun’a bağlı Peyniryemek köyüne iki kilometre uzaklıktaki Çadır Höyük, Esenli-Gelingüllü Baraj havzasında yer almaktadır. Yaklaşık 220 metre çapında olan höyüğün yüksekliği ise 32 metredir. 1994’ten beri arkeolojik kazıların yapıldığı höyükte bugüne kadar Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans yerleşimlerinin olduğu saptanmıştır.

Karakız Hitit Heykel Atölyesi

Sorgun’un Karakız beldesinde bulunan bu yer, Milattan Önce 1800 ile 1200 yılları arasında granit yapı ürünleri ve plastik eserlerin yapıldığı bir taş ocağı ve heykel atölyesi olarak dikkat çekmektedir. Burada işlenen taşlar, Hititlerin başkenti Hattuşaş ve Alacahöyük kentlerindeki binalarda kullanılmıştır. Kısmen işlenmiş olan aslan kabartmaları, sarnıç ve yanındaki büyük ibrik günümüzde de görülebilmektedir. Yöre halkının Kazankaya adını verdikleri sarnıç iki metre iç ve 4.5 metre dış çapıyla görülmeye değer muhteşem bir eserdir.

Sorgun Kaplıcaları

Yozgat’ın pek çok ilçesinde olduğu gibi Sorgun’da da şifalı kaplıcalar yer almaktadır. Bu kaplıcaların suları klorlu sülfat, sodyum klorür ve sodyum sülfat içermektedir. Su sıcaklığı 50 ila 61 derece arasında değişen kaplıcaların; kronik iltihaplı hastalıklar, spazmlar, kırık çıkık sorunları, ağrılı kadın hastalıkları ve romatizma hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Sorgun’un kaplıcalar bölgesinde konaklama tesisi de bulunmaktadır.

Sorgun’da nerede ne yenir?

Yozgat yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Sorgun’da, en yaygın lezzet arabaşıdır. Ayrıca ilçenin öne çıkan lezzetleri; testi kebabı, yoğurtlu madımak, mıhla, gınnış, bulama çorbası, bazlama, çiğdem pilavı, ayva basması, gilik, kömbe, çılbır, gebol, çedeneli kavurga, katmer, borani ve eriştedir.Sorgun’da bulunan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İlçenin en çok tercih edilen restoranlarını; Kaptan Et Balık, Hacinin Yeri, Tat Al Restaurant, İskele Balık Evi, Şahbazlar Restaurant, Sera Restoran, Şahbazlar Restaurant, Yeşilova Pide, Güneş Restoran, Halil İbrahim Sofrası, Mevlana Un Mamulleri, Kılıçlar Pide Fırını, Salimin Yeri Tandır ve Testi Kebap, Şehzade Sofrası, Menekşe Kebap Salonu, Menzil Kebap, Şahin Döner, Özbulutlar Cağ Kebap, Şampiyon Pide Kebap Salonu, Hacı Gülünün Yeri Et Lokantası, Eren Kebap Salonu, Çadır Restaurant ve Ekinciler Kebap Salonu olarak sıralayabiliriz.

Sorgun’da gece hayatı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde aktif bir gece hayatı yoktur. Alkollü mekanın yok denecek kadar az olduğu ilçede, daha çok kafeterya, pastane ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Bu mekanlarda içeceklerinizi yudumlayarak günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Sorgun’da öne çıkan mekanları; Sorgun Büyük Termal Oteli’nin kafeteryası, Cumhuriyet Caddesi üzerinde hizmet veren Yimpaş Restaurant Cafe, yine aynı cadde üzerinde bulunan Salih Paşa Çay Bahçesi, Sanayi Caddesi üzerinde konuklarını ağırlayan Nargile Kafe ve Chadır Lounge olarak sayabiliriz.