TatilCity.NETTatilCity.NET

Sur Gezi Rehberi

Diyarbakır Sur Gezi Rehberi

Diyarbakır Sur Gezi Rehberi


Diyarbakır’a bağlı olan Sur ilçesi güneybatı Asya’da Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alan Umman’ın Eş Şarkiya bölgesine bağlı bir şehirdi. Rengârenk kıyafetleri, yöresel yemekleri ve gezilecek yerleri ile Türkiye’nin doğusunda ilgi çeken turistlik lokasyonların başında gelir. İstanbul’a yaklaşık 4 bin 700 kilometre mesafede bulunan Sur, Umman’ın başkentine yaklaşık olarak 150 kilometre mesafede konumlanıyor. Tarihsel süreçte denizcilerin uğrak noktası olan Sur ilçesi, denizin ekonomik hayatta etkili olduğu kent olarak tanınır. Sur’un yakınlarında yer alan Dughmur ve Qalhat köyleri,  oldukça eskilere dayanan tarihi ile dikkat çeker. 6. yüzyılda Doğu Afrika ile bir ticaret merkezi olması amacıyla kurulan Sur, 16. yüzyılda Portekiz’in egemenliğine girdi. Sonra ki zamanlarda Süveyş Kanalı’nın hayata geçmesi ile etkinliğini kaybeden Sur, günümüzde ise muhteşem coğrafyası, tarihi yapıları ve sıcacık insanları ile bölgenin turizm lokomotiflerinden biridir.

Diyarbakır Sur Turistik Rehber - Diyarbakır Sur Gezilecek Yerler - Diyarbakır Sur Yapılacak Şeyler
Diyarbakır Sur Gezilecek Yerler

Diyarbakır Sur Gezilecek Yerler


Sur sokaklarında tarihe tanıklık edeceksiniz!


Diyarbakır Surları

İlçe sınırları içinde yer alan Diyarbakır Surları, Dünya Kültür miras listesine adaydır. Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun yapısı olarak bilinen surlar, üzerinde bulunan kabartma ve süslemeler birçok medeniyetin ayak izlerini taşır. Beş kilometre uzunluğunda 12 metre yüksekliğinde olan surlar ilçeye ve kente ayrı bir renk katar.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

İlçeye bağlı Cami Kebir Mahallesi’nde yer alan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakır evlerini yansıtan en güzel örneklerden birini temsil eder. Aynı zamanda edebiyatın kayda değer şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev olan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, daha sonra ailesine verildi. 1973 yıllında Kültür Turizm Bakanlığı’nca müzeye dönüştürülen yapıda şaire ait birçok eser yer alır. Ayrıca etnograf eserlerinde bulunduğu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Diyarbakır Ulu Cami

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olarak tanınan Diyarbakır Ulu Cami, 639 yıllında İslam orduları tarafından Diyarbakır fethedildikten sonra yapımına başlandı. Aynı zamanda bölgede sayıca fazla olan ve Hıristiyanlara ait Mar Toma Kilisesi’si de camiye dönüştürmüştür. Camide birçok devire ait kitabeler yer alır. Caminin avlusunda küçük bir şadırvanı da bulunan cami, ayrıca İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak biliniyor.

Hz. Süleyman Cami

İlçe sınırları içinde bulunan Hz. Süleyman Cami, Nisanoğlu Ebul Kasım tarafından 1160 yılında yaptırılmıştır. Birçok isimle anılan cami; Hazreti Süleyman Camii, Nasiriyye Camii, Meşhed Camii, Murtaza Paşa Camii ve Kale Camii olmak üzere beş farklı isimle biliniyor. Caminin avlusunda 27 sahabenin mezarı vardır. İlçede ve Diyarbakır’a gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri olan bu cami yılda 100 bin insanı ağırlıyor. Yine Sur’da görmeniz gereken yerler arasında bulunur.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Sur ilçe sınırlarında bulunur. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği bu kilise Hristiyanlar için önemli bir inanç merkezidir. 3. Yüzyılda inşa edilen kilise; dört avlu, divanhane ve din adamlarının yaşadıkları bölümlerden meydana gelir. Meryem Ana Kilisesi, bugüne kadar birçok kez onarım görmüştür.

On Gözlü Köprü

On Gözlü Köprü, ilçede dört  farklı isimle biliniyor. Bunlar Dicle, Mervani, Silvan ve On Gözlü Köprü isimleridir. 1065 yılında Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından inşa edilen köprü, Mervaniler tarafından yapıldı. Sur’a yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yapılar içindedir.

Dört Ayaklı Minare

Dört Ayaklı Minare, Anadolu’da örneği tektir ve yapı bu yönü ile ilçe ve kent açısından kayda değer öneme sahiptir. Şeyh Mutahhar Cami minaresine sahip olan Dört Ayaklı Minare, mimarisinden ziyade bu minare ile ün kazanmıştır. Minare, Sur’da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ahmed Arif Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ile komşu olan Ahmed Arif Müzesi, 120 yıllık konak içinde 2011 yılında Kültür Turizm Bakanlığı tarafında açıldı. Ünlü şair Ahmet Arif adına açılan müze, Diyarbakır evlerinin özgün örneklerinden birini oluşturur. Müzede Ahmet Arif’in kişisel eşyaları, el yazısı ile yazılmış şiirleri ve kitapları yer alır. Ayrıca bölgede yetişen birçok edebiyatçının eserleri ve fotoğrafları sergilenir.

Ziya Gökalp Müzesi

Türk milliyetçiliğin babası olarak bilinen Ziya Gökalp, Türkçülük akımın kurucusudur. Bu anlamda birçok esere imza atan Gökalp, 19. Yüzyılda Diyarbakır’da bu evde dünya gelmiştir. Ev, 1806 yılında bazalt taştan iki katlı olarak inşa edildi. 1924 yılında Ziya Gökalp ailesi buraya taşındı. 1954 yılında bu ev bakanlık tarafında koruma altına alındı ve 1956 yılında müzeye dönüştürüldü.

Sur’da birbirinden lezzetli yemekler sizi bekliyor

Eskiler Diyarbakır için “taşı kara, bahtı kara şehir” derlerdi. Yakın tarihe kadar terörle gündeme gelen Sur; eşsiz doğası, güçlü tarihi yapıları, lezzetli yemekleri ile gelenleri tadına doyamadığı ve şaşkına çeviren bir bölgedir. Sur’da birbirinden lezzetli tatları ve bunları yiyebileceğiniz mekanları sizin için derledik.

Diyarbakır Ciğeri

Ciğer kebabını sevmeyen yoktur. Özellikle Güneydoğu illerinde de ciğer kebabı şehirlerin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Birçok bölgede yapılan ciğer, her şehirde ciğerin boyutu ve pişirilme şekliyle farklılık arz ediyor. Şehrin yemek kültüründe oldukça farklı bir konuma sahip olan ciğeri, bir de Diyarbakır’da denemenizi tavsiye diyoruz. Tane boyutu olarak büyük olarak pişirilen ve lezzet konusunda rakipsiz olan Diyarbakır ciğeri; kuzu ciğeri, böbreği, gömlek yağı ve dalağı ile yapılır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi servis edilen salata ve aperatif konusunda Diyarbakır kadar zengin bir şehir görmeniz mümkün değildir. Ekstra bir ücretin alınmadığı bu ziyafet için Diyarbakır’da günün her saatinde onlarca mekan bulabilirsiniz. Ancak yine bu eşsiz lezzeti özellikle sabah kahvaltısında veya gece geç saatte yemenizi tavsiye ediyoruz. Diyarbakır Suriçi’nde sokakta arabacılardan lokantalara kadar tüm mekanlarda ciğerin hakkı veriliyor. Fiyatların da oldukça makul olduğu  bu mekanlarda mutlaka bu eşsiz lezzeti tatmalısınız.

Kaburga Dolması

Diyarbakır‘ın favori bir yöresel yemeklerinden biri olan kaburga dolması, koca bir tepsi üzerinde getirilir ve beş dakika içinde servis edilir. Garsonlar etleri didik didik eder ve kemikler etten ayıklar. Koyun kaburgasının iç pilavla doldurulur ve bu pilavın yenibahar, bol karabiber ve salça ile hazırlanır. Diyarbakır’dan başlayarak tüm yurt geneline yayılan Tavacı Recep Usta‘da yiyebileceğiniz yemeklerden biri olan kaburga dolmasının yanında bölgenin diğer lezzetlerini de tadabilirsiniz.

Kibe Mumbar

Özellikle Adanalıların yakından bildiği bir yemek olan mumbar dolmasının Diyarbakır‘daki versiyonu Kibe Mumbar’dır. Mardin‘de oldukça yaygın bir yemek çeşidi olan Kibe mumbar, sadece bağırsağın değil aynı zamanda işkembenin de doldurulması ile yapılır. Doldurma işleminde kullanılan iç pilav yemeğe özel bir tat katar. Kibe Mumbar‘ı özellikle Selim Amca ve Recep Usta‘da bulmanız mümkündür.

Sac Tava

Sac tava, sac adı verilen özel bir tavada yapılır. Parça et, sivri biber, sarımsak, domates ve bolca baharatın bir araya getirilmesi ile pişirilen sac tavayı şehirde birçok mekanda bulabilirsiniz. Ancak biz, size özellikle Tavacı Recep’i tavsiye ediyoruz. Bölgede özel olarak beslenen hayvan etinden yapılan sac tava, lezzetini de buradan alıyor.

Lahmacun

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yapılan lahmacunun asıl memleketi Diyarbakır’dır.  Her ne kadar Gaziantep orijinali sarımsaklı olur diye sahiplenilse de soğanlı şekilde hazırlanan Diyarbakır lahmacunu bölgede tercih edilen lezzetlerin başında geliyor. Özellikle harcına konulan az kuyruk yağı ve kıtır kıtır olarak pişirilen Diyarbakır lahmacununu asla unutamayacaksınız. Tüm yemeklerin yanında servis edilen zengin salata kültürünü lahmacunla da  birleştiren Diyarbakır esnafı, sizi kesinlikle memnun edecektir.

Meftune

Meftune, Diyarbakır‘ın özellikle kış aylarında tüketilen vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Yoğun et ile birlikte kış aylarında bal kabağı yaz aylarında da patlıcan ile hazırlanan meftune, bölgeye yönelik ziyaretinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında geliyor.

Tırşik

Kahramanmaraş’ta da bilinen ancak malzemelerin farklı olduğu Tırşik, Diyarbakır’a özgü lezzetlerinden biridir. Aslında bir çeşit türlü yemeği olan Tırşik’in içinde soğan, biber, domates, sarımsak, kabak, patlıcan gibi malzemelerin yanı sıra et kullanılır.

Burma Kadayıfı

Bu kadar yemek yedikten sonra eğer tatlı yemek isterseniz tercihiniz burma kadayıf olmalı. Diyarbakır‘ın en ünlü tatlısı olan ve coğrafi işaretli ürünlerden birin olan burma kadayıfı şehrin dört bir yanında onlarca tatlı dükkanında bulabilirsiniz. İçi cevizli ancak üstü fıstık tozu ile kaplı, olan bu tatlıyı sevdiklerinize de götürmeyi unutmayın.
Diyarbakır Sur Gece Hayatı

Diyarbakır Sur Gece Hayatı


Sıra geceleri ile öne çıkan bölgede birçok eğlence mekanı var


Sanıldığının aksine Diyarbakır’da gece hayatı oldukça renklidir. Kentte çok sayıda bar, türkü kafe ve beş yıldızlı otellere ait diskolara ek olarak sıra gecesi dinlemek isteyenler için de restoranlara rastlamak mümkündür. Diyarbakır Sur’da Diyar Cafe, Yekbun Cafe, Best Cafe, Yankı Cafe, Brother’s Cafe ve Prestige Rof Bar hem müzik dinleyip hem de içkinizi yudumlayabileceğiniz mekanlardan sadece birkaçıdır. Sıra gecesi içinse Gazi Köşkü’ndeki Şark Evi’ni tavsiye ediyoruz. Diyarbakır'daki eğlence mekânlarından bazılarını ise; Hayal Kahvesi Diyarbakır, Mümessiler Lokali, Maça Kızı Cafe Bar, Habitat Garden, Cheffy Baro Lokali, Biraver Pub, Nefes Bar Diyarbakır, Sinan Restoran ve Roll Bar şeklinde sıralamak mümkündür.