TatilCity.NETTatilCity.NET

Suruç Gezi Rehberi

Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki ilçelerinden olan Suruç, ildeki en büyük yerleşim yerlerinden biridir. Batıda Birecik, doğuda Akçakale, kuzeyde Bozova ilçeleri, kuzeydoğuda Şanlıurfa il merkezi ve güneyde ise Suriye sınırı ile komşu olan Suruç, 706 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Batısında, kuzeyinde ve doğusunda Güvercik, Cudi ve Depreş dağları ile çevrili olan ilçe, pamuk başta olmak üzere tarıma elverişli düz topraklara sahiptir. Karasal iklimin egemen olduğu ilçede, pamuğun yanı sıra Antep fıstığı da yetişmektedir. Tarımın yanında hayvancılığın da yaygın olduğu ilçede, at yetiştiriciliği uzun yıllardır yapılmaktadır.Tarihi Milattan Önce’ye kadar uzanan Suruç, bugüne kadar çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Suruç, ilk çağda ipek şehri olarak bilinmektedir. Bir dönem ipekçiliğin oldukça gelişmiş olduğu ilçe, kaynaklarda Serug şeklinde belirtilmektedir. Çok eski tarihlerden beri at yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgede, atların eğerini üretenlere Saraç denilmekteydi. Bu kelimenin çoğulu olan Suruç, Saraçlar anlamında kullanılmaktadır. İlçenin adı Sümerler ve Akat Türkleri döneminde Batna olarak anılmıştır. Sonraki dönemlerde İskit ve Asur hakimiyetine geçen ilçe Tepartip ismiyle biliniyordu.Suruç’u Milattan Sonra 35 yılında Şanlıurfa (Rüha) iline bağlayan Roma İmparatoru Büyük Konstantine’nin ardından ilçe Kudüs Krallığı, Abbasiler ve Zengilerin hakimiyetine geçmiş, Moğol istilasına maruz kalmıştır. Suruç’un Osmanlı topraklarına bağlanması ise Memluklular üzerine sefere çıkan Yavuz Sultan Selim tarafından 1517’de gerçekleşmiştir. Bu dönemde Halep vilayetinin Urfa sancağına bağlı bir kasaba olan Suruç; 1918 yılında İngilizler, 1919 yılında da Fransızların işgaline maruz kalmıştır. Suruç, 11 Nisan 1923 yılında işgalden kurtarılmış, Cumhuriyetin ilarıyla birlikte 1923 yılında ilçe statüsü verilerek Şanlıurfa’ya bağlanmıştır.

Suruç’a nasıl gidilir?

Şanlıurfa il merkezine 43 kilometre mesafede yer alan Suruç ilçesi, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. Şanlıurfa il merkezinden gün içinde hareket eden minibüslerle ilçeye bir saat civarında süren bir yolculuğun ardından ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Suruç ilçe merkezinin 18 kilometre güneyinde yer alan Mürşitpınar köyü, Suriye sınırındadır. Suriye sınır kapısına ev sahipliği yapan Mürşitpınar, Gaziantep-Kurtalan demiryolu üzerinde bir istasyondur. Bu özelliği nedeniyle ticaret ve ulaşım açısından doğu-batı arasında bir bağlantı noktasıdır.Çevredeki ilçelerle de bağlantısı olan Suruç’a; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden havayolu ile ulaşmak isteyenler ise Şanlıurfa Havalimanı’nı kullanabilirler. Haftanın her günü havayolu firmalarının uçuş düzenlediği Şanlıurfa Havalimanı’ndan kent merkezine servis araçlarıyla ulaşıp, oradan da Suruç ilçesine dolmuşlarla gidebilirsiniz.

Suruç’ta doğa sporları

Düz bir ovada bulunduğu için coğrafi yapısı doğa sporlarına pek uygun olmayan Suruç’ta doğa yürüyüşü yapılabilecek bazı rotalar bulunmaktadır. İlçenin kimi köylerinde yer alan patikalarda ilkbahar ve sonbahar aylarında doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Yaz aylarında aşırı sıcak havalar nedeniyle gündüz saatlerinde yürüyüş yapmak pek mümkün olmamaktadır.

Suruç’ta gezilecek yerler

Ahmed-İ Bican Camii

Suruç’ta gezilebilecek yerler arasında bulunan Ahmed-İ Bican Camii, ilçe merkezinde Yeni Camii ile aynı avlu içinde yer almaktadır. Kitabesi bulunmayan caminin 1882’de Kürkçüzade İzzetli Ahmet Bican Efendi tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Suruç Kaymakamlığı’nca 1996’da restore edilen cami, özgün yapısını ne yazık ki büyük oranda kaybetmiştir.

Şeyh Müslim Türbesi

Külliye şeklinde bir yapı topluluğu olan Şeyh Müslim Türbesi, Suruç ilçe merkezine beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Cami, iki türbe ve minare gibi birimlerden meydana gelen külliye, tasavvuf büyüklerinden Na’me es-Seruci oğlu Şeyh Müslüm Efendi adına inşa ettirilmiştir. Kitabesi olmayan cami, 1168 ile 1169 yılında yapılmıştır. Türbenin kitabesine göre ise yapı 1538 yılında Şeyh Hasan tarafından inşa ettirilmiştir. İnanç turizmi bakımından önemli bir yapı olan külliye 1867 yılında onarılmıştır.

Çarmelik Kervansarayı

Büyükhan köyünde bulunan kervansaray, Suruç ilçesine bağlı 11 Nisan beldesi yakınlarında yer almaktadır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte yapının planına bakıldığında Osmanlı dönemine ait olduğu sanılmaktadır. Kervansarayın dikdörtgen planlı avlusu ve güney kısmında kapalı bölümü mevcuttur. Karma tipteki hanlara bir örnek olan kervansaray, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. Evliya Çelebi, Suruç'tan batıya doğru gittiğini ve iki saat sonra Çar Melik kalesine ulaştığını yazmaktadır. Dört hükümdar (Çar Melik) kardeşin inşa ettirmesi nedeniyle bu ismi aldığını belirtmektedir. Kervansarayın güney cephesi dışında kalan kısmı büyük ölçüde harap durumdadır.

11 Nisan Beldesi (Aligör)

Suruç ilçe merkezine beş kilometre mesafede yer alan 11 Nisan Beldesi, Şanlıurfa-Gaziantep karayolu üzerinde bulunmaktadır. İlçenin kuzeyinde yer alan beldenin eski ismi Ekili olup, burada 1940’larda Milattan Önce 8’nci yüzyıla ait bir stel gün yüzüne çıkarılmıştır. Günümüzde halen Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde sergilenen stel bölgenin tarihi hakkında önemli bir eserdir.

Mürşitpınar Köyü Sınır Kapısı

Suruç’un 18 kilometre güneyinde yer alan Mürşitpınar köyü, Suriye sınır çizgisinde bulunan bir yerleşimdir. Gaziantep-Kurtalan demiryolu üzerindeki istasyonlardan birisi olduğu için ticari ve ulaşım özellikleri bakımından önemli bir noktada yer alan köy, Urfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar’dan sonra Suriye topraklarına açılan üçüncü sınır kapısı olarak dikkat çekmektedir.

Suruç’ta nerede ne yenir?

Şanlıurfa mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Suruç, aynı zamanda kendine özgü lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yaygın olarak tüketilen ciğer kebabı, Suruç’un başlıca yöresel lezzetleri arasında gelmektedir. Geleneksel kebaplardan daha lezzetli olan ciğer kebabı, kuzu ciğerinden yapılmaktadır. Kebabın içinde kullanılan kuyruk yağı, yemeğin lezzetini daha da artırmaktadır. Acısı bol olan pek çok lezzete sahip Suruç mutfağının yemeklerini ilçede bulunan çok sayıdaki restoran ve lokantada tadabilirsiniz.Ciğer kebabı başta olmak üzere yöresel lezzetleri tadabileceğiniz Suruç restoranlarının başlıcalarını; 11 Nisan beldesinde bulunan Konak Ciğer, Remil Caddesi’nde hizmet veren Sümer Lokantası, 11 Nisan beldesi yolu üzerinde yer alan Kirvem Ciğer Kebap Salonu, 11 Nisan Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Cemal Ustanın Yeri, İstiklal Caddesi’nde bulunan Ciğerci Neco, Mürşitpınar Caddesi’nde yer alan Ümit Havuzbaşı Kebap Salonu gibi restoranlarda bulabilirsiniz. İlçenin diğer restoranları ise Suruç Edessa Kebab Lahmacun, Tadım Pastanesi, Dem Ciğer Kebap Salonu, Kaya Ciğer Salonu, Akgün Cafe Restaurant, Sembol Ciğer Ocakbaşı, Fırat Kebap Salonu, Nur Pide Fırını, Damak Pastanesi, Pirsus, Bereket Lokantası, Dergah Pide Salonu, Saygın Pide Ve Lahmacun Fırını, Köşem Döner, Damak Ciğer Kebap Salonu ve Ferit Baba gibi mekanlardır.

Suruç’ta gece hayatı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede yer alan az sayıdaki kafeterya, pastane ve çay bahçesinde akşam saatlerinde içeceklerinizi yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Alkollü mekanların yok denecek kadar az olduğu Suruç’ta, eğlence sektörü bölgenin muhafazakar yapısı nedeniyle pek gelişmemiştir.Suruç’ta akşam saatlerinde aileniz, dostlarınız ve arkadaşlarınızla sohbet ederek içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz mekanların başında ise Cumhuriyet Mahallesi Lale Sokak üzerinde faaliyet gösteren Live Cafe, Cumhuriyet Mahallesi Barış Sokak’ta hizmet veren Nar Cafe, Sarayaltı Mahallesi 11 Nisan Caddesi’nde yer alan Saray Pastanesi ve Hükümet Konağı yanında faaliyet gösteren Konak Çay Bahçesi gibi işletmeler gelmektedir.