TatilCity.NETTatilCity.NET

Talas Gezi Rehberi

Talas Gezi Rehberi

Talas Gezi Rehberi


Talas Gezi Rehberi

Kayseri’nin merkez ilçelerinden olan Talas, Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olup, geçmişi Milattan Önce 1500’lere kadar uzanan tarihi bir kenttir. Kayseri’deki çok kültürlülüğün izlerini taşıyan ilçe, il merkezine altı kilometre mesafede bulunmaktadır. Müslüman olmayanların yaşadığı zamanlarda Kayseri’nin ticaret merkezi konumunda olan Talas, ilin güneydoğusunda yer almaktadır. Denizden yaklaşık bin 100 metre yüksekliğe sahip ilçenin engebeli bir coğrafyası bulunmaktadır.
3 bin 500 yılı aşkın tarihi boyunca Mazaklar, Kapadokyalılar, Romalılar ve Osmanlıların hakimiyetinde olan Talas, İran Şahı İsmail’in baskısı sonucu ülkeyi terk eden Ermenilerin bir kısmının yerleşimine sahne olmuştur. Sosyal ve kültürel hayatı renklenen Talas, bugün aşağı ve yukarı olarak tanımlanan iki bölümden oluşmaktaydı. Daha az engebeli olan Aşağı Talas’ta Müslümanlar yaşarken, Yukarı Talas denilen yüksek kesimlerde ise Ermeniler ve Rumlar yaşıyordu. Kayseri’de ticarette ve zanaatçılık işlerinde oldukça başarılı olan Ermenilerin büyük kısmı Talas’ta yaşamıştır. Zamanla zenginleşen Ermeniler, Yukarı Talas bölgesinde bağlar içinde büyük taş evler inşa ettirmiştir.
Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte Ermeniler ve Rumlar, Talas’tan ayrılmış ve ilçe hareketli günlerinden uzaklaşmıştır. Yukarı Talas bölgesinde bulunan kiliseler ve büyük meyve bahçeleri içindeki taş binalar Talas’ın yakın geçmişteki parlak dönemine işaret etmektedir. Talas’ta bulunan 412 tarihi yapının önemli bir kısmı bugüne kadar ulaşmayı başarmıştır. Son yıllarda üniversiteli nüfusun artışıyla birlikte gelişmesini hızlandıran Talas; kafeteryalar, restoranlar ve sosyal donatı alanlarıyla keyifli bir ilçe haline gelmiştir.
İlçe statüsüne 1987 yılında kavuşan Talas, geçmişte küçük bir yerleşimken, bugün itibarıyla 200 bin nüfusuyla Kayseri ile bütünleşmiş bir ilçe konumundadır. Talas’ta gezilebilecek yerler ağırlıklı olarak Kiçiköy Mahallesi ve Ali Dağı eteklerinde bulunmaktadır. Talas’taki binlerce yıllık yeraltı ve yerüstü yapıları ilçenin pek çok yerinde görülebilmektedir. Kapadokya bölgesinin de merkezinde yer alan Talas, bağcılıkta gelişmiş bir bölgedir. Bu yüzden de Hıristiyanların yoğun yaşadığı dönemlerde Talas bölgesinde şarapçılık oldukça yaygındı.

Talas’a nasıl gidilir?

Kayseri il merkezine altı kilometre uzaklıkta olan Talas’a ulaşım oldukça kolaydır. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçları, minibüsler ve özel araçla pratik bir şekilde ulaşılabilen ilçe, Kayseri-Tomarza karayolunun altıncı kilometresindedir. Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine 93 kilometre uzaklıkta olan Talas, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine ise 78 kilometre mesafede yer almaktadır.
Büyükşehirlerden ve çevre illerden Talas’a gitmek için Kayseri merkezine ulaşılması gerekmektedir. İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kentleri batı ve güneye bağlayan demir ve karayollarına sahip olan Kayseri, ulaşım olanakları açısından oldukça gelişmiş bir ildir. Özel araçla Ankara’dan 4, İstanbul’dan 10, İzmir’den ise 12 saatte ulaşılabilen Kayseri, demiryolu ulaşım seçeneklerine de sahiptir. İstanbul Kars arasında her gün karşılıklı seferi bulunan Doğu Ekspresi, Kayseri’den geçmektedir. Öte yandan Ankara-Erzurum arasında sefer yapan Erzurum Ekspresi ile Kayseri Adana arasında sefer yapan Erciyes Ekspresi de ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Ankara’dan hareket eden Van Gölü Ekspresi’nin duraklarından biri de Kayseri’dir.
Havayolu ile Kayseri’ye ulaşmak için ise kent merkezine beş kilometre mesafedeki havalimanına büyük şehirlerden düzenlenen uçak seferleriyle ulaşılabilir. Dış hat seferlerinin de yapıldığı Kayseri Havalimanı, şehir merkezine yakın olması nedeniyle seçenekli ulaşım olanaklarına sahiptir.
Talas’ta doğa sporları

Talas’ta doğa sporları


Talas’ta doğa sporları

Erciyes Dağı’nın volkanik yapısı nedeniyle çok sayıda yürüyüş parkuru, vadi ve tepelik barındıran Kayseri’de, Talas ilçesi de doğa sporları bakımından oldukça elverişlidir. Başta trekking olmak üzere dağcılık, bisiklet, yamaç paraşütü gibi sporların da yapılabildiği Talas’ta, Derevenk Vadisi öne çıkan yürüyüş alanlarından biridir. Vadinin 4 kilometreyi aşkın uzunluğu bulunmaktadır. Volkanik kaya bloklarından meydana gelen vadide, kısa kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.
Yine Talas’ta bulunan ve Erciyes’in ana kütlesinden ayrı olarak lav püskürmesi sonucu meydana gelen bin 600 metre yüksekliğe sahip Ali Dağı da konumu, iklimi ve rüzgarı ile bir doğa sporu merkezidir. Dağın iki zirvesi mevcuttur ve alçak olan zirve yamaç paraşütü ve yelken kanat kalkış pisti işlevi görmektedir. Ayrıca yedi kilometrelik dik dağ yolu ile dağ bisikletçileri için de uygun bir ortama sahip olan Ali Dağı, doğa yürüyüşleri için de gayet elverişlidir. Ali Dağı’nı turizme kazandıran Talas Belediyesi, 2004’ten beri burada yamaç paraşütü Türkiye ve dünya şampiyonaları ile yelken kanat şampiyonaları organize etmektedir.
Talas’ta gezilecek yerler

Talas’ta gezilecek yerler


Talas’ta gezilecek yerler


Tarihi Kent Meydanı

Talas’ta gezilebilecek yerlerin başında, 19’uncu yüzyılda yapılan geleneksel evlerin bulunduğu Tarihi Kent Meydanı gelmektedir. Kentsel sit alanının merkezi olan meydan, Talas Belediyesi’nce yeniden düzenlenerek hizmete açılmıştır. Tarihi Kent Meydanı’na açılan Ali Saip Paşa Caddesi de Osmanlı Sokağı şeklinde düzenlenmiştir. Çok sayıda kafeteryanın yer aldığı caddede bulunan aynı ada sahip olan cami ise 1887’de inşa ettirilmiştir.

Rüştiye Mektebi

Talas ilçe merkezinde yer alan Rüştiye Mektebi, Harman Mahallesi’ndeki caminin yanında bulunmaktadır. Toplam iki kattan oluşan yapı, 1869 yılında Sultan Abdülaziz’in emriyle inşa ettirilmiştir. Dış cephesi geometrik olan ve çiçek desenleriyle süslenmiş olan yapının üstü toprak dam ile örtülüdür. Restore edilerek kütüphane haline getirilen bina, Talas’ın görülmesi gereken tarihi yapıları arasındadır.

Amerikan Koleji

İlk olarak 1870’te Amerikalı misyonerler tarafından yapılan Amerikan Koleji, 1968’e kadar eğitime hizmet vermiştir. Paralı yatılı ve İngilizce eğitim veren kolej, önceleri sadece erkek öğrencilerin eğitimine açıkken, 1906’da yapılan yeni binalarla kızlara da eğitim vermeye başlamıştır. Türkiye’de yer alan diğer misyoner okulları gibi buranın da Lozan Anlaşması ile kapatılması gündeme gelmiştir. Ancak daha sonra kapatılmamasına karar verilerek, misyonerlik statüsü kaldırılmış ve Amerikalı eğiticilerin yönetiminde 1968’a kadar faaliyete devam etmiştir. Tarsus Amerikan Koleji’ne benzerliğiyle dikkat çeken kolej, halihazırda Erciyes Üniversitesi Sosyal Tesisleri olarak hizmet vermektedir.

Atatürk Köşkü

Yukarı Talas’ta Şahinkaya adı verilen bölgede ilçe sakinleri tarafından inşa ettirilerek Atatürk’e armağan edilen bina, 1927 yılında inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Şubat 1934 tarihinde bölgeye yaptığı gezide bir süre istirahat ettiği köşk, günümüzde ise misafirhane olarak hizmet vermektedir.

İsbile Hanı

Talas’ta bulunan bu tarihi han, Kayseri-Malatya karayolunun 19’ncu kilometresinde bulunmaktadır. İlçeye bağlı Başakpınar köyünde yer alan İsbile Hanı, tarihi İpek Yolu üzerindedir. Hanın ismi, Osmanlı döneminde İsbir adındaki bir Ermeninin buraya kurduğu çiftlikten gelmektedir. Kuruluşu 1400’lü yıllara dayanan han, zaman içinde İsbir adlı Ermeninin bölgeyi terk etmesi üzerine çiftlikte çalışan Türklerin yanlarına getirdiği akrabalarına da ev sahipliği yapmıştır. O dönem han çevresinde kurulan İsbile köyü ise günümüzde harap bir şekildedir.

Kuru Köprü

Talas ilçe merkezine 15 kilometre mesafedeki Kuruköy’de yer alan köprü, bölgede bulunan Roma döneminin önemli mimari eserlerinden biridir. Kemerleri bulunan Kuru Köprü, su taşımak amacıyla kullanılmış olup, 170 metre uzunluğa ve 15 metre yüksekliğe sahiptir. Bir tane sivri, 13 tane de yuvarlak kemeri bulunan köprü, en büyük kemerinin yıkılmış olmasından dolayı günümüzde ikiye bölünmüş şekildedir.

Yaman Dede Camii (Panaya Kilisesi)

İlçede yaşayan Rumlardan bugüne ulaşan tarihi yapılardan biri de Karabey Sokak’ta bulunan Panaya Kilisesi’dir. Kilisenin yapılış tarihi 1886’dır. Sultan Abdülhamit döneminde Metropolit İonnis tarafından inşa ettirilen kilise, 1925’te mübadele nedeniyle Rumların Talas’tan ayrılmaları üzerine Yaman Dede Camii’ne dönüştürülmüştür. Güney tarafına minber ve mihrap eklenerek camiye dönüştürülen yapının teras kısmında ise dükkanlar mevcuttur. Günümüzde bu dükkanlarda kitap, geleneksel el sanatı ürünleri ve hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Endürlük Kilisesi

Talas ilçe merkezindeki Endürlük Mahallesi’nde yer alan kilise, 1876 yılında inşa edilmiştir. Yapıldığı dönemde Ermeniler tarafından kullanılan Endürlük Kilisesi, yüksek duvarlarla çevrili bir yapı olup, Karamanlıca yazılı kitabesiyle ilgi çekmektedir. Kilisenin günümüze kadar ayakta kalmayı başaran bölümleri ise duvarları ve çan kulesi kalıntıları olarak öne çıkmaktadır. İçi harap durumda olan kilisenin kulesi güzelliğiyle dikkat çekmektedir.

Derevenk Vadisi

Talas’ın doğal güzelliklerinden biri olan Derevenk Vadisi, ilçe merkezinin güneydoğusundaki Tavlusun köyünde bulunmaktadır. Uzunluğu 4 bin 300 metre olan vadinin ortasında akan dere, bahar ve kış aylarında artan su miktarıyla görülmeye değerdir. Yazın, ağustos ayına doğru tamamen kuruyan derenin adı ise Ermenicede kilise anlamındaki “venk” kelimesiyle birleşerek oluşmuştur. Tarihi bir yerleşim özelliği de taşıyan vadiden günümüze erken Hıristiyanlık dönemine ait kilise, manastır ve yerleşimlere ait birkaç kalıntı dışında pek bir şey kalmamıştır. İrili ufaklı çok sayıda mağaranın bulunduğu vadi görülmeye değer bir doğal ve tarihi yerdir.

Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri

Yukarı Talas’ta bulunan yeraltı şehri, bölgede bulunan tek sarnıçlı yeraltı şehridir. Ali Dağı yolundaki Komando Caddesi üzerinde yer alan bu yeraltı şehrinin kuruluşu, Milattan Sonra 3’üncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Oldukça geniş bir alanı kaplayan Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri, 2010 yılında turizme kazandırılmıştır. Bölgede görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Talas’ta nerede ne yenir?

Kayseri’nin merkez ilçeleri arasında bulunan Talas, Kayseri mutfak kültürünün özelliklerini taşımaktadır. Etli ve unlu yemeklerin ağırlıkta olduğu Kayseri mutfağı, yurtdışına kadar bilinen meşhur lezzetlere sahiptir. Mantısı, sucuğu ve pastırması ile bilinen Kayseri’de, mantının 36 farklı çeşidi mevcuttur. Kıyma, soğan ve salça ile hazırlanan Kayseri yağlaması da kentte öne çıkan yöresel lezzetlerden bir diğeridir. Ayrıca kurşun aşı çorbası, toga çorbası gibi lezzetlere de sahip olan Kayseri mutfağı; örgülü pilav, cıvıklı pide, aside, altın kesesi, yoğurt tatlısı gibi tatlara da sahiptir.
Talas ilçesinde ise bunlara ek olarak cerpleme öne çıkan bir lezzettir. Keşkek üstü kavurma ve kuru patlıcan dolmasının da yaygın olduğu Talas’ta, bu lezzetleri lokanta ve restoranlarda tatmak mümkündür. İlçede yer alan tarihi Okutan Konağı; 19’uncu yüzyılda üç katlı inşa edilen bir konağın 2009’da restore edilerek restorana dönüştürülmesiyle hizmet vermektedir. İlçede ayrıca öne çıkan diğer restoranlar ise; Ciğergah Yılmaz Usta, Kasap-a Restoran, Makam-ı Sultan, Bahçe Mangal Evi, Kolcuoğlu Kebap, Afilli Mutfak, En'Sofra, Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi gibi işletmelerdir. 
Talas’ta gece hayatı

Talas’ta gece hayatı


Talas’ta gece hayatı

Kayseri’nin il merkeziyle birleşen büyük ilçesi Talas’ta, gece hayatı son yıllarda hareketlenmeye başlamıştır. Öğrenci nüfusun artması sonucu Talas’ta eğlence mekanlarının sayısı artmıştır. Kayseri’de gece hayatının aktif olduğu mekanlar; manzarası ile ilgi çeken ve canlı müzik yapılan Seyir Teras Cafe, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Mills Cafe, İstasyon Caddesi’ndeki Harman Pub, Hilton Oteli’nin içindeki Kale Roof Bar, Radisson Blu Oteli’nin Roof Lounge’ı, SineMasal Bistro, Alpaslan Mahallesi’ndeki Gönül Kahvesi, Ozzy Club, Karizma Bar gibi yerlerdir.