TatilCity.NETTatilCity.NET

Taraklı Gezi Rehberi

Taraklı Gezi Rehberi

Taraklı Gezi Rehberi


Taraklı Gezi Rehberi

Doğal güzellikleriyle ve tarihi yapısıyla kafa dinlemek için ideal tatil beldelerinden olan Taraklı, Sakarya’nın şirin bir ilçesidir. Aynı zamanda sakin kent unvanına sahip olan Taraklı, Sakarya il merkezine 65 kilometre mesafede yer almaktadır. İstanbul’a yakın olması nedeniyle ağırlıklı olarak bu büyük kentten günübirlik ziyaretçileri ağırlayan ilçe, çok sayıda gezilecek yere sahiptir. İstanbul’dan ortalama iki saatte ulaşılabilen bu sakin Osmanlı beldesi; ahşap evleriyle öne çıkmaktadır. Büyük bölümü ormanlarla kaplı olan Taraklı, Hıdırlık Tepesi ve Taraklı hisarlarının yamaçlarında, çevresi tepelerle çevrili bir vadidedir. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 485 metre olup, eski İpekyolu üzerinde yer almaktadır.
Osmanlı’nın ilk fethettiği yerler arasında bulunan Taraklı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde; üzüm bağları, güzel bahçeleri ve dere etrafındaki 500 civarındaki evle anılan bir kasabadır. Çelebi burası için; bir hamam, beş han, altı mektep ve 200 dükkana sahip bir yer olarak söz ederken, yerel halkın şimşir kaşık ve tarak yaptığını anlatmaktadır. İlçenin adı burada yapılan taraklardan gelmektedir. Antik çağda Bytinia olarak adlandırılan bölgede yer alan Taraklı, o dönemde Dablar olarak biliniyordu.
Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda, Hisartepe’de gün yüzüne çıkarılan iki su sarnıcı, yerleşimin Milattan Önce 2000’il yıllara kadar uzandığına işaret etmektedir. Daha sonraları Bizans’a bağlı olan ve Hıristiyanların yaşadığı bir bölge olan Taraklı, Osman Bey komutanlarından Samsa Çavuş tarafından 1289 ile 1293 arasında fethedilmiştir. Bölgede Osmanlı egemenliği ve kültürüne ait gelişmeler bu tarihten sonra dikkat çekmektedir. Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine çıkarken burada konakladığı bilinmektedir. Yine Yavuz Sultan Selim’in veziri Yunus Paşa’nın, Taraklı’da Mimar Sinan’a bir cami yaptırmış olması da ilçenin tarihi önemini artırmaktadır.

Taraklı’ya nasıl gidilir?

Sakarya merkezine 65 kilometre mesafede yer alan bu şirin ilçeye il merkezinden ortalama bir saatte ulaşılabilmektedir. İstanbul’a yakınlığıyla öne çıkan tatil beldelerinden Taraklı, İstanbul’a 210 kilometre uzaklıkta olup iki saatten biraz fazla bir sürede ulaşım sağlanabilmektedir. Özel araçla İstanbul’dan ilçeye ulaşmak için TEM otoyolunun Adapazarı-Bilecik sapağından, Bilecek yönüne ilerlemek gerekiyor. Ardından da Taraklı-Göynük yol ayrımından saparak, ilçeye rahatlıkla gidilebilmektedir.
Şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlamak isteyenler ise Göynük araçlarını kullanarak ilçeye yaklaşık üç saatte ulaşabilirler. İstanbul’dan önce Adapazarı’na gidip, oradan da Göynük otobüslerine binmek bir diğer seçenektir.
Taraklı doğa sporları

Taraklı doğa sporları


Taraklı’da doğa sporları

Doğa yürüyüşleri için bölgenin tercih edilen yerleri arasında bulunan Taraklı’da, muhteşem manzaralı parkurlar yer almaktadır. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki Taraklı-Kılıçkaya parkuru, ilçenin en çok tercih edilen yürüyüş güzergahıdır. Eşsiz manzara eşliğinde doğa yürüyüşü yapılan bu parkurun yanı sıra Taraklı-Karagöl Yaylası bölgesi de doğa tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Deniz seviyesinden bin 150 metre yüksekliğinde olan bu yaylaya Kemaller köyünden çıkılıp; çam, kayın, meşe ve köknar ağaçları arasından geçerek harika bir yürüyüş yapılabilmektedir.
Taraklı Gezilecek Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler


Taraklı’da gezilecek yerler

Taraklı Evleri

Hıdırlık Tepesi ile Taraklı Hisarı’nın yamaçlarında yer alan vadide kurulmuş olan ilçe, kendine özgü mimari özellikler taşıyan yaklaşık 300 yıllık evlere sahiptir. Osmanlı kent dokusu tarzında bir görünüm sergileyen bu evlerin büyük kısmı ahşaptır. Bazıları konak olarak kullanılan, bazıları ise yıkıntı halinde olan evler, ağırlıklı olarak bahçeli ve üç katlı olarak tasarlanmıştır. Ahşaptan cumbaları, kafesli pencereleri ve ilgi çekici figürlere sahip kapı tokmakları bulunan bu tarihi evler, Safranbolu evlerinden farkı olarak birbirlerine benzememeleriyle dikkat çekmektedir. Her evin kendine özgü bir tarzı mevcuttur.

Haşim Ağa Evi

Fenerli Ev olarak da bilinen Haşim Ağa Evi, 19’ncu yüzyılda yapılan, ilçenin mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılarından biridir. İlçenin neredeyse her noktasından görülebilen bu büyük ve güzel yapı, Taraklılı tüccarlardan Haşim Ağa tarafından inşa ettirilmiştir. Evin, dört bir yanı pencereli cihannümasıyla (fener) dikkat çekmektedir. Haşim Ağa’nın, cihannümayı Taraklı’ya gelenlerin evini bulabilmeleri için yaptırdığı belirtilmektedir.

Yunus Paşa Camii

Taraklı meydanında bulunan Yunus Paşa Camii, Taraklı’da bir gece konaklayan Yavuz Sultan Selim’in, 1517’de Mısır seferine giderken, veziri Yunus Paşa’ya yapılmasını buyurduğu cami olarak bilinmektedir. Yunus Paşa’nın camiyi Mimar Sinan’a yaptırdığı belirtilmektedir. Kubbesi kurşunla kaplı olduğunda Kurşunlu Camii adıyla da bilinen cami, kare planlı ve tek minareli bir yapıya sahiptir. İnce yontu taşlarla inşa edilen cephe duvarlarının yanı sıra saçak kornişleri de dikkat çekmektedir. Taraklı’da bugüne kadar ayakta durmayı başaran Yunus Paşa Camii, görülmesi gereken yapıların başında gelmektedir.

Tarihi Hamam

Taraklı merkezinde yer alan Tarihi Hamam, Yunus Paşa Camii’nin yanında bulunmaktadır. Osmanlı döneminden kalan hamam, yapıldığı yıllarda sıcak buharıyla Yunus Paşa Camii’nin ısıtmasında kullanılmıştır. Eski ve yeni olmak üzere iki ayrı havuzu bulunan hamam, bugün işlevini yitirmiştir. Yunus Paşa Camii restore edilirken, hamamın camiyi yerden ısıtma özelliği de yok olmuştur.

Taraklı Müzesi

İlçe meydanındaki eski konaklardan birisi Taraklı Müzesi adıyla bir kültür evine dönüştürülmüştür. Bu bina ilçede 1930’dan sonra okul, belediye binası ve hükümet konağı olarak kullanılan yapıdır. Son olarak 2001’de restore edilip kültür evi haline getirilen müzede; yöresel kıyafetler, Taraklılı hattat Saim Özel’in eserleri, yöresel evlerin minyatürleri ve çeşitli sanat eserlerini görmenizi öneririz.

Alman Çeşmesi

Taraklı’da 1930 yıllarında yaşanan susuzluk sorununu çözmek için Alman bir firma tarafından ilçeye sekiz tane çeşme yapılmıştır. Bu çeşmelerden bugün halen varlığını sürdüren ve Alman Çeşmesi olarak bilinen yapı Yunus Paşa Çarşısı’nda yer almaktadır.

Çınar Ağacı

700 yıllık tarihiyle Türkiye’deki en eski çınar ağaçlarından olup, Yusuf Bey Mahallesi’nde bulunmaktadır. Yunus Paşa Camii’nden yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesinde olan Çınar Ağacı, Kültür Bakanlığı’nca doğal anıt olarak tescil edilen bir doğal anıttır. Ayrıca ağacın altında, 300 yıla yakındır suyu hiç kesilmeyen bir de çeşme vardır.

Hisar Tepesi

Taraklı’daki tarihi yerleşimin oldukça eskilere dayandığını gösteren su sarnıcı Hisar Tepesi’nde yer almaktadır. Ayrıca bir kale kalıntısı ile farklı tarihi kalıntıların de yer aldığı tepedeki su sarnıcının Milattan Önce 2000’li yıllardan kaldığı tahmin edilmektedir. Tepede yer alan Hıdır Dede Türbesi de görülmeye değer bir diğer yapıdır.

Kil Hamam

Osmanlı döneminden kalan bu termal kil hamam, Geyve yolu üzerindeki Hacıyakup Paşalar köyünde bulunmaktadır. Bugün halen kaplıca olarak kullanılan hamam, Taraklı ilçe merkezine 7 kilometre mesafede yer almaktadır. Buranın suyunun kas ve iskelet hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle ortopedik ameliyatların ardından uzun süre hareketsiz kalan hastalar tercih etmektedir.

Taraklı mutfak kültürü

Sakarya mutfağının özelliklerini taşıyan Taraklı’da, yöresel olarak en çok tüketilen ve ilçede meşhur olan lezzetler keşkek ve nohutlu et yemeğidir. Ayrıca ilçeye özgü bir tatlı olan Uhut da denenmesi gereken bir lezzettir. Yaprak dolması ve hamur işlerinin de yaygın olduğu ilçede; çöğen kökü, yumurta, şeker ve glikozla yapılarak içine tahin katılıp tüketilen köpük helvası da öne çıkan bir diğer tatlıdır. İlçede yöresel yemeklerin yanı sıra Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerini tadabileceğiniz restoran ve lokantalar mevcuttur. Bu restoranlardan en çok tercih edilenlerden birisi Hacı Rıfatlar Konağı’dır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu restoranda, birbirinden leziz lezzetleri ve yöresel köy kahvaltısını tadabilirsiniz. Ahşap ve taş işçiliğinin öne çıktığı otantik tasarımlı Hacı Rıfatlar Konağı, orijinal konağın yapısı bozulmadan tarihi özelliğini korumaktadır.
Taraklı gece hayatı

Taraklı gece hayatı


Taraklı’da gece hayatı

Sakarya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bu şirin ilçesinde gece hayatı aktif değildir. İlçede bulunan kafe, çay bahçesi ve restoranlarda akşam saatlerinde keyifli vakit geçirilebileceği gibi pansiyon olarak işletilen tarihi konakların restoranları da huzurlu bir gece için tercih edilmektedir. Hareketli bir gece hayatı yaşamak isteyenler Sakarya başta olmak üzere yakında bulunan ilçeleri tercih etmektedir.