TatilCity.NETTatilCity.NET

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi

Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi


Taşyaran Vadisi Gezi Rehberi

Türkiye’nin nadide güzellikleri arasında bulunan Taşyaran Vadisi, Uşak’ın Yenişehir mevkiinde yer almaktadır. Uşak İzmir yolu üzerindeki vadi, İmren Deresi’nin, sert kayaçları bin yıllar boyunca aşındırılması sonucu meydana gelen bir güzelliktir. Anadolu’daki ilginç doğal güzelliklerden olan Taşyaran Vadisi, büyük bir fayın kırılmasının ardından su ve rüzgar tarafından bir nakış gibi işlenerek oluşmuştur. Gediz Havzası’nda meydana gelen ilginç oluşumlardan olan Taşyaran Vadisi’nde; sular kayaları yararak, jeolojik bakımdan oldukça ilginç ve özel bir kanyon oluşturmuştur. Vadinin adı da bu özelliğinden gelmektedir. İmren Deresi, Gediz Irmağı’na karışmadan önce 150 metre derinliğe 100 metre de uzunluğa sahip bu boğazda muhteşem kayalar oluşturmuştur. Beyaz, turuncu ve kızıl renkteki bu kayalıklar, akarsu tarafından binlerce yılda aşındırılarak şekillenmiştir. Girintili çıkıntılı ve dantele benzeyen bu oluşumlar, heykeltıraşları kıskandıracak kadar güzeldir.
Taşyaran Vadisi’nde bulunan bu ilginç kayalıklara jeoloji biliminde Gnays adı verilmektedir. Bunlara, tortul ve magmatik kayaçların değişime uğramaları sonucu oluşan metamorfik kayaçlar da denilmektedir. Yerin kilometrelerce derinliğinde granit olarak meydana gelen bu kayaçlar, zamanla oluşan tektonik hareketler ve aşınmalar sonucu yüzeye kadar çıkmış ve Gnays’a dönüşmüştür. Vadinin en dar yerindeki Gnays’ta bulunan pembe ortoklaz minerali ise görüntüyü daha ilginç kılmaktadır. Kayalıklar yosun tuttuğunda ise rengarenk görüntüler oluşturmaktadır. Soğuk kış aylarında güneş almayan vadide, akarsu buz tutmaktadır. Bölgede nadir görülen buzu, Taşyaran Vadisi’nde görmek ayrı bir güzellik meydana getirmektedir. Bazı yerlerde 30 santimetre kalınlığa ulaşan saydam buz kütlelerinin altında yüzen balıkları seyretmek oldukça keyiflidir. Milli park ilan edilmiş olan Taşyaran Vadisi’nde; otopark, tuvalet, kafeterya, piknik alanları ve seyir terasları bulunmaktadır. Piknik de yapılabilen vadide, kamp için bazı düzenlemeler de yapılmıştır.

Taşyaran Vadisi’ne nasıl gidilir?

Uşak-İzmir karayolu üzerinde bulunan Taşyaran Vadisi, Uşak’a 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yenişehir Köyü yakınlarındaki vadi, özgün bitki örtüsü ve jeolojik yapısı nedeniyle turistler tarafından son yıllarda yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Karayolu üzerinde yer alan Taşyaran Vadisi tabelası izlenerek, ortalama 1.5 kilometre sonra kanyona ulaşılabilmektedir. Sadece özel araçla gidilebilen vadiye, toplu ulaşım aracı çalışmamaktadır.
Taşyaran Vadisi’nde doğa sporları

Taşyaran Vadisi’nde doğa sporları


Taşyaran Vadisi’nde doğa sporları

Uşak’a 45 kilometre uzaklıkta bulunan Taşyaran Vadisi, doğa yürüyüşleri ve dağcılık meraklıları için oldukça uygun bir bölgedir. Ege Bölgesi’nin en ilginç yerleri arasında bulunan Taşyaran Vadisi, son yıllarda doğa ve fotoğraf meraklılarının akınına uğramaktadır. Buraya geziler düzenleyen dağcılık ve fotoğrafçılık kulüpleri muhteşem deneyimler yaşamaktadır. İlginç bir coğrafi oluşum konumundaki vadide, rengarenk kayalıklar arasında yürüyüşler yapılabildiği gibi nefis fotoğraf kareleri de yakalanabilmektedir.
Vadideki doğal güzellikler ile suyun taşlarda oluşturduğu ilginç şekiller arasında yapılacak yürüyüşlerin yanında bazı bölgelerde sarp kayalıklara da tırmanılabilmektedir. Bu yönüyle aynı zamanda kaya tırmanışı ve dağcılık için de uygun olan vadi, her geçen yıl daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Taşyaran Vadisi’nde yer alan bir diğer yürüyüş parkuru ise Çataltepe Köprüsü ile Taşyaran Vadisi arasında bulunan 12 kilometrelik rotadır. Bu parkur da özellikle yaz aylarından doğaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.
Taşyaran Vadisi’nde gezilecek yerler

Taşyaran Vadisi’nde gezilecek yerler


Taşyaran Vadisi’nde gezilecek yerler


Bir süre önce tabiat parkına dönüştürülen Taşyaran Vadisi, Uşak’ın doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Vadideki su miktarı yaz aylarında azalırken, kış aylarında ise bazen buz tutmaktadır. Vadiyi gezmek için en doğru zamanın ilkbahar olduğunu belirtelim. Bu mevsimde bir yandan doğa canlanırken, diğer yandan da gürül gürül akan suyu görmek mümkündür.
Vadide piknik alanları, seyir terası, gözlem kulesi, kamelyalar, tuvaletler, büfe ve çay kahve içilebilecek mekanlar mevcuttur. Vadiyi gezmek için birkaç saat yeterli olmaktadır, ancak burada uzun bir yürüyüş ve piknik yaparak keyifli bir gün geçirmeniz de mümkündür. Piknik alanlarından faydalanmak isteyenler, eğer hafta sonu gidecekse erken saatlerde gitmelidir, çünkü yoğun ilgi nedeniyle yer bulmak güçleşmektedir.
Taşyaran Vadisi’nin girişinde taş merdivenlerden aşağıya inmek gerekmektedir. Bu uzun merdivenler üzerine belirli aralıklarla konan banklarda dinlenebilmektedir. Taşyaran Vadisi’nde, güvenlik nedeniyle demir parmaklıklarla sınırlanan alanlar gezilebilmektedir. Yaklaşık 2.5 kilometrelik bir yürüyüş rotasına sahip olan vadide, oldukça keyifli bir yürüyüş yapılabilmektedir. Yürüyüş sırasında rengarenk ilginç kayalıklar incelenebilir ve bol bol fotoğraf çekilebilir. Eğer yaz aylarında vadiye gidecek olursanız, su, güneş kremi ve şapka önerilmektedir.Vadinin derinliklerinde yapılacak keşifler insana heyecan vermektedir. Uygun ayakkabılar ile olabildiğince derinlere inilebilmektedir. Kimi zaman inişler kimi zaman da tırmanışların bulunduğu vadide, en güzel noktaların vadinin derinliklerinde olduğu belirtilmektedir. Taşyaran Vadisi’nde bulunan seyir teraslarında muhteşem manzaralar izlenebilmektedir. Teraslarda çok güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
Taşyaran Vadisi’nde drone uçurmak da oldukça keyiflidir. Vadiyi ziyaret eden turistlerin bazıları drone ile muhteşem manzarayı kuşbakışı izleme imkanı bulabilmektedir. Vadide çekilen drone videolarını sosyal paylaşım sitelerinde görmek mümkündür.

Taşyaran Vadisi’nde nerede ne yenir?

Taşyaran Vadisi’ne piknik yapmak amacıyla yiyeceklerinizi de yanınıza alarak giderseniz sorun yok, çünkü vadide yemek yiyebileceğiniz herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Vadide yer alan kafeteryada çay kahve içilebilmektedir. Tabiat parkı ilan edilen doğal bir vadi olduğu için üzerinde veya çevresinde herhangi bir restoran ya da lokanta yoktur. Taşyaran Vadisi’nin de yer aldığı Uşak’ta ise restoran ve lokantalar bolca bulunmaktadır. Ancak bunun için 45 kilometre uzaklıktaki il merkezine gitmek gerekmektedir.
Özgün lezzetlere sahip olan Uşak mutfağında, en ünlü lezzet tarhana çorbasıdır. Her yerde yaygın olarak tüketilen tarhana çorbasını Uşak’a özgü kılan özellik ise çorbada kullanılan nohut ya da fasulyedir. Farklı bir lezzeti bulunan Uşak tarhana çorbası, Türk Patent ve Marka Kurumu’nca coğrafi işaret alarak tescil edilmiştir. Uşak’ta ayrıca döndürme böreğini de yaygın olarak tüketilen bir yöresel lezzettir. Bunların yanı sıra alacatane ve demir tatlısı gibi lezzetleri de ünlü olan Uşak’ta, yöresel tatları denemenizi öneririz.
Taşyaran Vadisi’nde gece hayatı

Taşyaran Vadisi’nde gece hayatı


Taşyaran Vadisi’nde gece hayatı

Doğayla iç içe zaman geçirip harika bir yürüyüş yapabileceğiniz Taşyaran Vadisi’nde gece konaklama mümkün olmadığından, gece hayatı da söz konusu değildir. En fazla bir günde gezilebilen vadide piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir, doğa yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Gece hayatı için mekan arayışında olanlar ise en yakın yer olan Uşak’ı tercih edebilirler. Her ne kadar Uşak’ın gece hayatı da pek aktif olmasa da il merkezinde bulunan az sayıdaki mekanda içkinizi yudumlayarak eğlenmeniz mümkündür. Uşak’ta otel ve restoranların barlarının yanı sıra öğrencilerin tercih ettiği bazı mekanlarda vakit geçirilebilir. Barlar sokağı olarak bilinen bölgede yer alan bazı mekanlarda canlı müzik eşliğinde eğlenmek de söz konusudur.