TatilCity.NETTatilCity.NET

Terme Gezi Rehberi

Terme Gezi Rehberi

Terme Gezi Rehberi


Terme Gezi Rehberi

Samsun’un şirin ilçelerinden Terme, Karadeniz kıyısından üç kilometre içeride yer almaktadır. Karadeniz Sahil Yolu üzerinde yer alan ilçe, denizden içeriye doğru yükselen bir arazi yapısına ev sahipliği yapmaktadır. Terme’deki en önemli akarsuyu Terme Çayı olup, birinci derece doğal sit alanı ilan edilen Simenit ve Akgöl gölleri, tabii güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Deniz kıyısında yer almayan ilçede, çok sayıda park ve bahçe yer almaktadır. Deniz kenarındaki eğlence ve dinlenme yerleri ise Gölyazı sınırları içinde yer alan Çobanyatağı ile Evci beldesindeki Miliç Çamlığı’nda yer almaktadır. Terme her yıl temmuz ayının sonunda yapılan Amazon Kültür ve Sanat Festivali ile ilgi çeken bir ilçedir. Ekonomisi tarıma dayanan ilçede, ağırlıklı olarak fındık ve çeltik yetiştirilmektedir. Ayrıca mısır, soya fasulyesi de yetiştirilmektedir. Pirinç ve fındık fabrikalarının çok sayıda bulunduğu Terme’de, bu fabrikalar ekonomide önemli bir yer tutmaktadır. Nemli bir havaya sahip olan ilçede, ormanlık bölgelerde kavak ağaçlarının çokluğu dikkat çekmektedir.
Tarihi Milattan Önce 1000 yılına kadar uzanan Terme’nin adı, Termisus ya da Termedon’dan gelmektedir. Bölgeye ilk olarak yerleşenlerin Hititler olduğu ve tarihsel süreç içerisinde Frig, Med, Pers, Roma ve Bizans medeniyetlerinin ilçede hakimiyet kurduğu belirtilmektedir. Türklerin bölgeyi ele geçirmesi 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından gerçekleşmiştir. Ardından 1200’lerin başında bölge Selçukluların kontrolüne girmiştir. Moğol istilasının ardından yörenin genel valiliği Eretna Bey’e verilmiştir ve Eretna Bey burada kendi devletini kurmuştur. Kadı Burhanettin, 1381’de Eretna beyliğine son vermiştir ve ardından Canik Beyliği kurulmuştur. Yıldırım Beyazıt’ın 1398’de bölgeyi ele geçirmesi üzerine Canik Beyliği de Osmanlı topraklarına katılmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında Terme, 1916’da Ruslar tarafından denizden bombalanmış ve ciddi zarar görmüştür. İlçe, Kurtuluş Savaşı yıllarında da Rum ve Ermeni çeteleri tarafından tahrip edilmiştir.

Terme’ye nasıl gidilir?

Samsun il merkezine 57 kilometre mesafede yer alan Terme ilçesi, pratik ulaşım olanaklarına sahiptir. Samsun-Ordu devlet karayolu üzerinde yer alan ilçe, Çarşamba ilçesine 22 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ordu’nun Ünye ilçesine 32 kilometre uzaklıkta yer alan Terme, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunduğu için rahatlıkla ulaşılabilecek bir konumdadır. Samsun il merkezinden gün içinde karşılıklı düzenlenen minibüs seferleriyle ilçeye gidilebilmektedir. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden ilçeye Samsun Çarşamba Havalimanı üzerinden de ulaşılabilir.
Terme’de doğa sporları

Terme’de doğa sporları


Terme’de doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Terme’de, başta su sporları olmak üzere doğa yürüyüşleri, atlı sporlar, bisiklet turu ve olta balıkçılığı gibi birçok aktivite yapılabilmektedir. İlçe sınırlarında yer alan Amazon Tabiat Parkı, çok sayıda aktivitenin yapılabileceği muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Terme ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alan tabiat parkında; doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, bitki ve hayvan gözlemciliği gibi aktiviteler yaygındır. Ayrıca kuş gözlem kulesine de sahip olan parkta; subasar ormanı, kumul ve deniz ekosistemi dikkat çekmektedir.
Terme’de olta balıkçılığının yapılabileceği bölge Terme Çayı’dır. Atlı doğa yürüyüşleri için uygun bölgeler Sakarlı ve Gölyazı bölgeleri olarak dikkat çekerken, doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen yerler ise Gölyazı ve Kozluk bölgeleridir. İlçe sınırları içinde yer alan plajlar ise başta yüzme olmak üzere su sporlarına uygundur.
Terme’de gezilecek yerler

Terme’de gezilecek yerler


Terme’de gezilecek yerler


Gölyazı (Amazon Şehri)

Yunan mitolojisinde söz edilen Amazon kadınların yaşadığı yerlerden birinin de Terme’de olduğu iddia edilmektedir. Milattan Önce 1200’lü yıllarda Anadolu’da yaşayan Amazonların başkentinin Terme Çayı kenarındaki Thamiskyra kenti olduğu belirtilmektedir. Ancak bölgede herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmadığı için bu iddia doğrulanamamıştır. Amazonların yaşadığı iddia edilen Gölyazı beldesinde her yıl temmuz ayının sonunda Amazonlar Çevre, Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmektedir. Sadece kadınların katıldığı ata binme, yemek ve okçuluk yarışmalarının düzenlendiği bu festivalde; tiyatro, konserler, halk oyunları ve panel gibi etkinlikler de yapılmaktadır. Büyükşehir Belediyesince bir süre önce, Batı Park bölgesindeki Amazon Adası üzerinde, Amazon köyü isminde bir yer yapılmıştır. Buraya 24 Amazon kadın heykeli konulmuştur. Amazon kadınlarının günlük hayatından kesitler ve eşyaların da sergilendiği bu köy görülmelidir.

Pazar Camii

Terme ilçe merkezinde yer alan cami, 1840 yılında inşa edilmiştir. Cami, Osmanlı mimarisi özelliklerini yansıtmaktadır. Bitişiğinde bir türbenin yer aldığı cami, tamamen ahşaptır. Kiremit örtülü bir çatıya sahip olan Pazar Camii, daha önce onarımdan geçirilmiştir. 1939 yılında minaresi yıkılan camiye 1961 yılında yeniden minare yapılmıştır.

Avcı Sultan Mehmet Camii ve Yukarı Söğütlü Camii

Terme ilçe merkezinde yer alan cami, Sultan IV. Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. 1943 yılında yaşanan depremde yıkılan Avcı Sultan Mehmet Camii, 1956’da aynı temellerin üzerine yeniden yapılmıştır. Yukarı Söğütlü Camii ise Yukarı Söğütlü köyündeki mezarlık içinde yer almaktadır. Cami, tek katlı olup, ahşaptan inşa edilmiştir. Caminin 1716 yılında inşa edildiği belitilmektedir.

Terme Plajları

Denize girmek isteyenlerin tercih ettiği Miliç Çamlığı, Terme’ye bağlı Yalı Mahallesi’nden Akçay’a kadar uzanan bir alanı kaplamaktadır. Temiz denizi ve kumsalıyla dikkat çeken çamlıkta, doğal bir plaj yer almaktadır. Denizin mavisiyle ormanın yeşilinin buluştuğu bu muhteşem çamlık, kafa dinleyip keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Ayrıca ilçenin doğal plajlarından olan Çoban Yatağı ve Kumcağız sahilleri de yöre sakinlerinin ilgisini çekmektedir.

Göller Bölgesi

Doğal kanallarla birbirine bağlayan göllerin yer aldığı bölge, Karadeniz ile Terme arasındaki bulunmaktadır. Burada yer alan Akgöl, Simenit ve Silindir gölleri, kuş türleriyle ve çevredeki sulak alanlarıyla dikkat çekmektedir. Yaban Hayatı Koruma Sahası olarak belirlenen bu göllerden Simenit, Terme ilçe merkezine 25 kilometre mesafededir. 80 hektar alana sahip olan gölün derinliği ortalama 1 ila 1.5 metre dolayındadır. Turna, kefal, kadife, ilarya ve havuz balıklarının yaşadığı göl, yörenin gezilmesi gereken en güzel yerlerinden biridir.

Terme’de nerede ne yenir?

Karadeniz ve Samsun yemek kültürünün özelliklerini taşıyan Terme, kendine özgül lezzetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Terme’de meşhur olan cevizli dondurma mutlaka tadılmalıdır. Ayrıca Terme pidesi de ilçede öne çıkan bir diğer lezzettir. Terme’nin ünlü yemekleri arasında yer alan keşkek, tirit, mısır çorbası, lepsi ve hamsili pilav da tadılması gereken lezzetlerdir.
Terme’de yer alan restoran ve lokantalarda bu lezzetleri tadabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların en çok tercih edilenlerini; Özler Pide Salonu, Bizler Pide, Bodrum Döner, Deniz Pide, Köprübaşı Et Lokantası, Filiz Restaurant, Kule Restaurant, Sağlam Pide, Ümit Balık Restaurant, Ömür Pide Salonu, Deniz Pide Yemek Salonu, Sidelya Kumpir, Öktemler Restaurant, Ümit Lokantası, Lezzet Lokantası, Karadeniz Pide Kebap Salonu, Cumhuriyet Lokantası, Tadım Lokantası, Lena Kahvaltı Salonu, Hanzade Pide, Albayrak Kardeşler Trabzon Ekmek Fırını, Yaren Pide Kebap Salonu, Anadolum Döner, Sağlam Ocakbaşı, Günay Pide Restoran, Site Lokantası ve Ezgim Döner Çorba Salonu olarak sıralayabiliriz.
Terme’de gece hayatı

Terme’de gece hayatı


Terme’de gece hayatı

Samsun’un Terme ilçesinde canlı bir gece hayatı yoktur. Akşam saatlerini dışarıda geçirmek isteyen ilçe sakinleri ağırlıklı olarak kafeterya ve çay bahçelerini tercih etmektedir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken ilçede, özellikte açık hava kafeteryaları gençlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Terme’de yer alan kafeterya ve çay bahçelerinin belli başlılarını; Mekselina Cafe, Sunrice Kafe, Martı Pastanesi, Admina Cafe, Cafe Vira, Buluş Cafe Restaurant, Liva Dondurma, Güven Cafe, Şengül Pastanesi, Halil İbrahim Karlı Limonata ve Dondurma, Havuzbaşı Kafeterya, Space Room Cafe, Hızır Cafe, Üniversite Cafe, Şadi Cafe, Fantasia Cafe, Esmanur Kafeterya, Can Cafe, Gelincik Kafe, Canısı Kafeterya ve Babür Kafeterya olarak sayabiliriz.