TatilCity.NETTatilCity.NET

Tillo Gezi Rehberi

Tillo Gezi Rehberi

Tillo Gezi Rehberi


Tillo Gezi Rehberi

Siirt’in çok sayıdaki türbesiyle inanç turizmi bakımından gelişmiş olan ilçesi Tillo, il merkezine yedi kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğuda Pervari, kuzeydoğuda Şirvan, batıda Siirt il merkezi ile komşu olan ilçe, karasal iklimin etkisi altındadır. Tillo’da yaz ayları kurak ve sıcak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Çevresi engebeli dağlarla çevrili olan ilçenin doğusunda Botan Çayı kıvrılarak akmaktadır. Kireçli bir toprak yapısına sahip olan Tillo’da, tarıma uygun arazi az miktardadır. Ağırlıklı olarak bozkırlarla kaplı olan ilçede, bodur ve çalılık ağaçlıklar yoğunluktadır. Orman zenginliği de zayıf olan Tillo’da; meşe, fıstık, bıttım, armut ve badem ağaçlarıyla üzüm bağları görülmektedir. Su varlığı da zengin olmayan ilçede, eski sarnıç ve kuyular bulunmaktadır.
Tillo ilçesinin ekonomisi, ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayanır. Büyük oranda göç veren Tillo, Siirt il merkezine çok yakındır. Bu nedenle ilçe merkezi yeterince gelişmemiştir. Tarımsal ürün olarak ilçede daha çok fıstık, üzüm ve bıttım yetiştirilmektedir. Ayrıca ilçede arıcılıktan geçimini sağlayan aileler de bulunmaktadır. Tillo’da Siirt fıstığı yetiştiriciliği gelişmiştir. Kuraklığa dayanıklı olan Siirt fıstığı, fazla bakım gerektirmeyen bir ağaç olduğu için yoğun olarak yetiştirilmektedir. Bıttım denen yabani ağaçların aşılanmasıyla fıstık üretimi yaygındır. İnanç turizminde gelişmiş bir ilçe olan Tillo’da, bugüne kadar çok sayıda bilim ve inanç önderi yetişmiştir. Türbe ve ziyaret yerleri oldukça fazla olan ilçe, bölge halkı tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Tillo’da İsmail Fakirullah Hz. ve İbrahim Hakkı Hz.’nin eserleriyle eşyalarının sergilendiği özel bir müze de yer almaktadır.
Adı Süryanice olan Tillo, bu dilde “Yüksek Ruhlar” anlamına gelmektedir. İlçe, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolüne girmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren Siirt’in bir bucağı olan Tillo, 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Tillo’ya nasıl gidilir?

Siirt il merkezine sadece yedi kilometre uzaklıkta yer alan Tillo’ya ulaşım oldukça kolaydır. Siirt il merkezinden özel araçla 10, minibüslerle ise yaklaşık 20 dakikada ilçeye ulaşılabilmektedir. Bu yol asfalt olup güzel bir manzaraya sahiptir. Yol boyunca fıstık ve bıttım ağaçları görülebilmektedir. Karayolu ulaşım imkanlarının yanı sıra Siirt Havalimanı aracılığıyla büyük şehirlerden havayolu ulaşım imkanlarına da sahiptir. Tillo’ya özel araçla gitmek için Diyarbakır-Batman-Siirt karayolu kullanılabilir.

Tillo’da doğa sporları

Tillo’da doğa sporları


Tillo’da doğa sporları

Coğrafi yapısı doğa sporlarına uygun olan Tillo ilçesinde, başta doğa yürüyüşleri ve bisiklet olmak üzere birçok aktivite yapılabilmektedir. İlçede doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen parkur, Kaletül Üstad Tepesi'nden başlayıp Zemzemül Hassa Dua Tepesi'nde son bulan rotadır. Uzunluğu 6.5 kilometre olan orta zorluk derecesindeki bu parkur, yoğun ilgi görmektedir.
Ayrıca ilçede yer alan Tillo Tabiat Parkı da doğa sporları için elverişli bir ortam sunmaktadır. Oldukça büyük olan, çok sayıda bitki ve hayvana ev sahipliği yapan bu parkta doğayla iç içe eğlenceli aktiviteler yapılabilmektedir. Eşsiz bir manzaraya sahip olan parkta; doğa yürüyüşü, bisiklet, piknik gibi etkinlikler mümkündür.
Tillo’da gezilecek yerler

Tillo’da gezilecek yerler


Tillo’da gezilecek yerler


Gavsul Memduh Camii

Tillo’nun gezilebilecek yerleri arasında bulunan Gavsul Memduh Camii, Rasul Kuva tepesinde yer almaktadır. Taş işçiliğinin titiz bir örneğinin sergilendiği cami, 1309 yılında yapılmıştır. Özellikle giriş kapısındaki işlemeleri ilgi çekmektedir. Fakirullah’ın torunu Gavsul Memduh Hz.’nin türbesinin de yer aldığı camide, sandukayı çevreleyen parmaklıkların üzerinde iki cam küre bulunmaktadır. Bu kürelerden biri cenneti, diğeri ise cehennemi tasvir eder.

Tillo Tabiat Parkı

Tillo Tabiat Parkı, ilçenin önemli doğal güzellikleri arasındadır. Doğuda Botan Çayı, batıda ilçe merkezi, kuzeyde Taşbalta köy yolu, güneyde ise Kale Rekreasyon Alanı’nın yer aldığı tabiat parkı, flora ve faunasıyla oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Burada tohumlu bitkilerden 18 familyaya ait 29 tür bulunmaktadır. Ayrıca Tillo Tabiat Parkı’nda; tilki, çizgili sırtlan, çakal, kuzgun, saksağan, kızıl akbaba, leş kargası, dağ bülbülü, doğan, şahin, delice, kızıl engerek ve akrep gibi çok sayıda hayvan yaşamaktadır.

İbrahim Hakkı Türbesi

Bilimsel çalışmalarıyla bilinen ve aslen Erzumlu olan İbrahim Hakkı Hazretleri, Tillo’ya yerleşerek uzun yıllar burada yaşamıştır. Hayatını kaybettiğinde burada toprağa verilen İbrahim Hakkı Hazretleri’nin eserleri günümüzde türbesindeki müzede görülebilmektedir. Her yıl çok sayıda ziyaretçinin geldiği türbe, adak adanan ve dua eden çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır.

İsmail Fakirullah Türbesi

Tillo’da türbesi bulunan İsmail Fakirullah, İbrahim Hakkı hazretlerinin hocası olarak bilinmektedir. Ömrü ilimle geçen bu kişi, önemli çalışmalara imza atmıştır. Hayatını kaybettiğinde burada toprağa verilmiştir. Günün ilk ışıklarının sandukasını aydınlattığı türbesinde yapılan restorasyonda bu özellik bozulmuştur. Eserleri de buradaki müzede sergilenir. Yıl boyunca ziyaret edilen bir diğer türbe ise Sultan Memduh Hz. Türbesi’dir. Tillo’da dünyaya gelen bu kişi, eğitimini dedesi İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı hazretlerinden almıştır. Hayatını kaybettiğinde burada toprağa verilmiştir. Türbesi ise 1847 yılında yapılmıştır. Öte yandan doğum tarihi tam olarak bilinmeyen Şeyh Mücahiz hz. Türbesi de Tillo’dadır. Bir evliya olan bu kişi, Tillo’da yaşamış ve 1262 yılında ölünce burada toprağa verilmiştir.

Kalat-ul Üstad Tepesi

Bu tepe, Tillo’daki ünlü ışık teorisinin muhatabı söz konusu olduğu yerdir. Güneş ışıkları ilk olarak buradan türbeye vurur. Kale olarak da bilinen tepe, bölge halkı tarafından piknik amacıyla kullanılmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Kalat-ul Üstad Tepesi, yöre halkı tarafından yoğun olarak tercih edilen bir yerdir.

Tillo Kalesi ve Cam Teras

Osmanlı dönemi yapısı olarak bilinen Tillo Kalesi, ilçedeki en önemli yapılar arasında bulunmaktadır. Oldukça büyük olan kale nedeniyle ilçeye gün ışığı pek düşmemektedir. Siirt Valiliği’nin yaptığı çalışmalar sonucunda, kale üzerinde inşa edilen cam teras kenti izlemek için oldukça güzel bir yerdir. Şehri izlemek isteyenlerin büyük ilgi gösterdiği bu cam teras görülmeye değerdir.

Tillo’da nerede ne yenir?

Güneydoğu Anadolu ve Siirt mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Tillo’da, büryan kebabının yanı sıra perde pilavı oldukça yaygın tüketilmektedir. Bolca baharat kullanılan Tillo mutfağında; yemeklere tat ve koku vermesi için karabiber, kırmızıbiber, pul biber, reyhan, nane ve kekik gibi baharatlar tercih edilmektedir. Ayrıca salatalar bol soğanlı ve biber salçası veya sumak ile yapılır. Tillo mutfağında öne çıkan lezzetleri; Kitel, Kitel Fum, Kitel Leben, Mercimek Köftesi, İçli Köfte, Çiğ Köfte, Sac Böreği, Fatayor, Gözleme, Su Böreği, Puf Böreği, Sımeket Kalbur Hurması, Haşvet, Rayoşu, Meketip, Gebole, Mıçerket, Pekmezli Susam, Siirt Pastası, Kalbur Hurması Tatlısı ve Sarı Burma oluşturmaktadır.
Tillo’da yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetler tadılabilmektedir. İlçenin en çok tercih edilen restoranı Tillo Kale Restoran’dır. Hem yöre mutfağının hem de bölge ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinin tadılabileceği Kale Restoran’ın yanı sıra Mücahit Sokak üzerinde hizmet veren Tillo Kebap Salonu da ilgi gören restoranlar arasındadır.
Tillo’da gece hayatı

Tillo’da gece hayatı


Tillo’da gece hayatı

Siirt’in Tillo ilçesinde aktif bir gece hayatından söz edilemez. İlçe merkezinde herhangi bir bar, kafeterya veya eğlence yeri bulunmamaktadır. Ancak sadece yedi kilometre mesafede yer alan Siirt il merkezinde birkaç seçenek mevcuttur. İl merkezinde yer alan bar, birahane ve meyhane gibi mekanlarda gece eğlenceli zaman geçirmek mümkündür.