TatilCity.NETTatilCity.NET

Tiran Gezi Rehberi

Tiran Gezi Rehberi

Tiran Gezi Rehberi


Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri olan Tiran; ülkedeki kültürel, siyasal ve ekonomik faaliyetlerin ana merkezi olduğu gibi aynı zamanda en çok turist çeken kentlerden biridir. Ülkenin batısında, Dajti Dağı ile çevrili olan Tiran, Avrupa’nın önemli kentleri arasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde kurulan kent, uzun yıllar boyunca imparatorluk yönetiminde kaldığı için buradaki yapılar ağırlıklı olarak Osmanlı izleri taşımaktadır.
Kentin çevresinde Paleolitik dönemden kalan izler bulunsa da buradaki asıl şehirleşme 17’nci yüzyıla dayanmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun İşkodra Valisi Süleyman Paşa tarafından 1614 yılında kurulan kentte ilk olarak cami, medrese ve hamam inşa edilmiştir. Kurulduğu yıllarda küçük bir kasaba olan Tiran, zaman içinde hızla büyümüş ve bölgenin en önemli ticaret merkezi halini almıştır. Bugün halen bölgenin öne çıkan ticaret noktası olan Tiran, 19’uncu yüzyılda uluslaşma sürecine girmiştir. Ülkedeki okullarda 1889 yılında Arnavutça eğitim verilmeye başlanmıştır. Arnavutluk’un bağımsızlık hareketlerinin canlanması da bu sürece denk gelmektedir. Tiran,
Balkan Savaşları esnasında Sırp ordusunca ele geçirilmiş ve bir süre Sırpların kontrolünde kalmıştır. Ancak 1919 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. 2. Dünya Savaşı’nın ardından Yugoslav Birliği sınırları içinde bulunan Tiran, bu süreçte bazı değişimlere sahne olmuştur. Bir dönem Enver Hoca liderliğindeki sosyalist yönetime sahip olan Arnavutluk’ta, Tiran en önemli kent olmayı her zaman sürdürmüştür. Avrupa’nın görülmesi gereken kentleri arasında bulunan Tiran’da gezilebilecek çok sayıda yer mevcuttur.

Tiran’da yapılacak şeyler

Tiran’a gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Tiran’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Tiran gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Tiran Gezilecek Yerler

Tiran Gezilecek Yerler


Tiran’da gezilecek yerler..


İskender Bey Meydanı

Tiran’da gezilebilecek yerlerin başında İskender Bey Meydanı gelmektedir. Ortada bulunan atlı heykel ve Arnavutların ulusal kahramanı İskender Bey, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Meydanın çevresinde bulunan çok sayıda tarihi yapı da görülmeye değerdir. Bunlar; Ulusal Tarih Müzesi, Saat Kulesi, Hükümet Meydanı, Belediye Binası, Ethem Bey Camii, Opera Binası ve Tiran Uluslararası Oteli’dir.
Meydandan tepeye doğru çıkıldığında ise Justinyen Kalesi’ne varılmaktadır. Meydandaki en önemli yapılardan olan Ulusal Tarih Müzesi, çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Burada sergilenen eserler arasında; arkeolojik kazılar sonucu Arnavutluk’ta gün yüzüne çıkarılan kalıntılar, Osmanlı İmparatorluğu dönemine dair el yazmaları, çeşitli haritalar, bağımsızlık bildirgesi, İsmail Kemal tarafından kullanılan bayrak, kılıç ve saat, İskender Bey’in heykelleri, kılıcı ve miğferi yer almaktadır. Yine meydan yakınında yer alan Ethem Bey Camii ve yanında bulunan Saat Kulesi kentteki en ilgi çekici yapılar arasındadır.

Rinia Park

Tiran’da gezilebilecek yerler arasında öne çıkan yerlerden biri de Rinia Park’tır. Bu parkın başladığı yerde Kisha Ortodoks Katedrali ve Çan Kulesi bulunmaktadır. Kentteki dinler arası hoşgörünün örneği olarak tanımlanan bu yapıları ziyaret etmenizi öneririz. Ziyarete açık olan katedrali özellikle görmelisiniz.

Lena Nehri

Dünya genelindeki en uzun 10’uncu nehir olan Lena, kentin ortasından geçmektedir. Balkan Dağları’ndan doğan Lena Nehri’nin ismi Lenin’den gelmektedir. Tiran’da günlük hayatın yoğunluğu içinde halkın nefes aldığı ve çevresindeki doğal ortamlarda güzel vakit geçirdiği Lena Nehri, Baykal Dağları’ndan Kuzey Buz Denizi’ne dökülmektedir.

Tabak Köprüsü

Tiran’ın sembollerinden biri olan Tabak Köprüsü, 18’inci yüzyıl Osmanlı döneminden bugüne kadar varlığını sürdüren tarihi bir taş köprüdür. Şehir merkezinde yer alan bu küçük köprü, yapısıyla ve renkleriyle görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Tiran’da Osmanlı döneminden kalan nadir eserlerden biri olan Tabak Köprüsü, kente gelen turistlerin ilk uğradığı yerler arasındadır.

Frasheri Kardeşler Heykelleri

İskender Bey Meydanı yakınlarında bulunan küçük bir parkta üç kardeşe ait heykeller dikkat çekmektedir. Arnavutluk ve Türk tarihinin önemli kişilikleri olan Frasheri Kardeşler’e ait bu heykeller turistlerin yoğun ilgisini toplamaktadır. Solda yer alan büst, Sami Frasheri’ye aittir. Türkiye’de Şemsettin Sami olarak bilinen bu kişi, Kamus-i Türki’nin ve bazı sözlüklerin yazarıdır. Şemsettin Sami, Galatasaray Kulübü’nün kurucuları arasında bulunan Ali Sami Yen’in de babasıdır. Diğer büstler ise Naim ve Abdül Frasheri kardeşlere aittir. Bu isimler de Arnavutça diline yaptıkları katkılarla öne çıkmışlardır.

Enver Hoca’nın Evi ve Mezarı

Arnavutluk tarihinin en önemli figürleri arasında yer alan Enver Hoca, sosyalist dönemin devlet başkanıdır. 1908 yılında Arnavutluk’ta dünyaya gelen Enver Hoca, uzun yıllar İslam eğitimi almıştır. Fransa’da komünizm fikriyle tanışan Enver Hoca, Arnavutluk’u işgal eden İtalya’ya karşı durmuştur. İtalyan askerlerinin kovulmasının ardından başlayan Nazi işgaline karşı önderlik eden Enver Hoca, 1946’da Arnavutluk Halk Cumhuriyeti’nin başkanı seçildi. 1985 yılında hayatını kaybeden Enver Hoca’nın yaşadığı ev ve mezarı Tiran’da bulunmaktadır. Burayı ziyaret ederek, Arnavutluk tarihi hakkında önemli bilgiler elde etmek mümkündür.

SkyTower

Tiran’da gezilecek yerler arasında bulunan SkyTower, kentin tamamına hakim 360 derecelik panoramik bir seyir tepesidir. Şehri izlemek için 15’inci kata çıkmak gerekmektedir. Aynı zamanda bir restoran olarak işletilen kule, manzarayı izlemek için kentteki en iyi mekanlardan biridir.

Tiran Piramidi

Tiran’da ziyaret edilebilecek ilginç yapılardan olan Tiran Piramidi, 1988’de Enver Hoca’nın damadı tarafından müze olarak inşa ettirilmiştir. Daha sonra konferans merkezi ve sergi alanı olan piramit, süreç içinde çeşitli olaylara maruz kalarak harabe halini almıştır.

Bunker’ler

Bunker adı verilen yeraltı sığınakları, Tiran’da en ilgi çekici yerler arasındadır. Enver Hoca döneminde yapılan Bunker’ler, kömürlerin saklandığı yerler olarak inşa edilmiştir. Arnavutluk’u savunmak için yapılan bu sığınaklar, büyük saldırılar karşısında bile yıkılmayacak kadar sağlam yapılmıştır. Dajti Dağı yakınlarında bulunan Bunk’Art 1, nükleer saldırılara karşı yapılmıştır. Bir tünelden girilebilen sığınakta Enver Hoca ve dönemin başbakanı Mehmet Şehu’ya ait odalar mevcuttur. Sosyalist dönemde ‘Tesis 0774’ ismine sahip olan Bunk’Art 1; beş katlı olup 106 odaya sahiptir. Bunk’Art 2 ise İskender Bey Meydanı yakınlarında bulunmaktadır ve 110 odası bulunmaktadır.

Dajti Dağı

Dajti Dağı, Tiran’ın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunmaktadır. Dağın eteklerinden bir süre yüründükten sonra ulaşılan teleferikle harika bir doğa manzarasını izlemek mümkündür. Yamaçları oldukça dik olan Dajti Dağı’nda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Tiran’da nerede ne yenir?

Balkan ülkelerinin mutfağına yakın bir yemek kültürüne sahip olan Arnavutluk, aynı zamanda Osmanlı, İtalya ve Yunanistan yemek kültürlerinden de etkilenmiştir. Türk mutfağında da bulunan çok sayıda lezzetin yer aldığı Arnavut mutfağında; Arnavut ciğeri, Elbasan tava, Pita, Goulash (Çorba), Biberli Tiran Fergesesi, byrek (börek) ve Cacık öne çıkmaktadır. Tiran’da İtalyanların ünlü ekspresosu ve pizzası da çok sayıda kafede sunulmaktadır.
Çok sayıda kafe ve restoranın bulunduğu Block caddesindeki Era Restaurant Pizzeria’da, Arnavut ve İtalyan yemekleri oldukça lezzetlidir. Bölgede turistler tarafından en çok gidilen restoranlardan A la Sante de önerebileceğimiz mekanlar arasındadır. Ayrıca Vita 99 isimli restoran ise İtalyan makarnasının en güzel yapıldığı yerlerdendir. Fransız ve İtalyan yemekleriyle ünlü bir diğer restoran olarak ise Amor’u önerebiliriz.
Tiran Gece Hayatı

Tiran Gece Hayatı


Tiran’da canlı gece hayatı…

Bir üniversite kenti olan Tiran’da eğlence ve gece hayatı oldukça gelişmiştir. Ağırlıklı olarak Block bölgesinde bulunan mekanlarda hafta içi geç saatlere kadar, hafta sonları ise sabaha kadar eğlenmek mümkündür. Pek çok casinonun da bulunduğu Tiran’da, bol alternatifli bir gece hayatı vardır.
Tiran’ın en ünlü gece kulüpleri Parlamento yakınlarında bulunan Folie ve Living Room gibi mekanlardır. Bunların yanı sıra kulüp ortamında eğlenmek isteyenler için Mumja Club ve Matrix Club’ı önerebiliriz. Kentte yer alan kafe-barların en sevilenleri arasında yer alan Radio Cafe & Bar, farklı konseptiyle ilgi çekmektedir. İçerisinde radyo, dışarısında ise şemsiye konseptine sahip olan mekanda, içkinizi yudumlarken harika bir şehir manzarasını da izleyebilirsiniz. Kokteylleri oldukça beğenilen Colonial Cafe de Tiran’da önerebileceğimiz mekanlardan biridir.

Sonuçları sırala: