TatilCity.NETTatilCity.NET

Paris Gezi Rehberi

Paris Gezi Rehberi
 • Fransa
 • Paris
 • 105.4 km²
 • Euro
 • Fransızca
 • 2.6 milyon
Dünyanın en romantik şehri kabul edilen Paris, aynı zamanda önemli bir turizm merkezidir.  Sen Nehri çevresinde kurulu olan şehir, Avrupa’nın en sevilen yerlerindendir. Birçok ünlü yapının UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığı kentte yapılan Montmartre’den Quartier Latin’e kadar uzun yürüyüşlerde, en iyi Orta Çağ ve Roma eserlerini ziyaret edebilirsiniz.  Bu yanıyla bir açık hava müzesine benzetilen Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında gelir. Başkentte Celtic izleri çok görülemese de görkemli mimari yapılar, insanı Notre Dame Katedrali'nin tamamlandığı 13. yüzyıla götürmektedir. 19. yüzyılda, modern Paris’in gelişimi için Baron Hausmann’da görevlendirilen Napolyon ile birlikte uzun bulvarlar, görkemli binalar ve büyük parklarıyla kent bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Paris’de yapılacak şeyler

Paris’e gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Paris’de Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Paris gezi rehberi hazırladık.

tatil city

Paris'de Spor

 • Futbol
 • Basketbol
 • Rugbi
 • Olimpiyat Oyunları
 • Tenis
 • Cricket
 • Masa tenisi
 • Yüzme
 • Satranç
 • Beyzbol
 • Jimnastik
 • Soccer
 • Buz Pateni
 • Golf
 • Kayak
 • Araba Yarışı
 

Paris Tarihi

Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Şehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.
Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca: « Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yüzyılda Attila'yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève'dir.

Paris’te gezilecek yerleri sizin için derledik

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

Paris gezilecek yerler arasında Eyfel Kulesi ilk sırada bulunuyor. Paris’in sembolü haline gelen bu demir kule, her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor. Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına düzenlenen Eyfel Kulesi, 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Yapımında 7 bin 800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılan kulenin inşası iki yıl iki ay boyanması ise yaklaşık dört yıl sürmüştür. Kulenin yapıldığı dönemlerde halk ve pek çok ünlü isim tarafından çeşitli nedenlerden kaynaklı istenmemiştir. Ancak sergi sonrası turistler tarafından oldukça ilgi gören kule, yıkılmamıştır ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Kulede gerçekleşen en ilginç olay ise Parisli bir terzinin kendi ürettiği pelerinleri ile kulenin tepesinden atlayıp ölmesi olmuştur. Üç faklı bölümden oluşan kulede bütün bölümlere asansör veya yürüyerek çıkmak mümkündür. Kulenin ilk bölümde bir müze bulunur, burada kulenin yapım süreci anlatan çeşitli fotoğraflar ve materyaller yer alır. İkinci bölümde Le Jules Verne Restaurant ve son bölümde seyir terası bulunur.

Louvre Müzesi

Paris'te görülmesi gereken yerlerden biri de dünyanın en büyük müzesi konumunda olan Louvre Müzesi’dir. Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserlerinin ve Rembrandt, Vermeer, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği müzenin bahçesinde 21 metre yüksekliğinde cam piramit görünümünde bir anıt yer almaktadır. Fransız hükümeti son beş yüzyıl içinde müze için 35 bin resim, heykel ve sanat eseri toplamıştır. Süryani, Etruscan, Yunan, Kıpti ve İslam sanatı alanlarında birçok esere ev sahipliği yapan müze, kronolojik açıdan tarih öncesinden 19. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyona sahiptir. Louvre Müzesi’nde üç adet kanat bulunur. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı larak adlandırılır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlara bölünmüştür. Katlar, çeşitli renklerle kodlanmıştır. Müze içinde Fransız Tabloları, Fransız Heykelleri, Antik Mısır, Antik Yunan, Doğu Sanatı, İtalyan Tabloları, İtalyan Heykelleri, Flemenk Resimleri, Objects d’Art ve İslam Sanatı gibi zengin koleksiyonlar yer alır.

Sacré-Cœur Bazilikası

Montmartre tepesinde yer alan bir Roma Katolik bazilikası olan Sacré-Cœur, 1914 yılında açılmıştır. Ardından İsa’nın Kutsal Kalbi (the Sacred Heart of Jesus) olarak adlandırılmıştır. Paris’in en ünlü kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan kilise, yaklaşık 500 heykele ev sahipliği yapar. Kubbesinden tüm Paris manzarası seyredebileceğiniz kilisede, sevdiklerinizle hoşça vakit geçirebilirsiniz. Şehrin en yüksek ikinci yeri olan kilise, özellikle manzara severlerin uğrak noktasıdır. Paris’in en turistik yerlerinden biri olma özelliği taşıyan Sacré-Cœur, beyaz travertenli görüntüsüyle şehrin birçok noktasından da görülebiliyor. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan kilisenin tarihi Fransa-Prusya Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Tasarımı Paul Abadie’ye ait olan Sacre Coeur Bazilikası’nda yer alan önemli noktalar; kilisenin iç bölümünde yer alan Muhteşem İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, Bronz Kapılar, Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri olan Çan Kulesi’dir.

Zafer Takı (Arc de Triomphe)

1806 yılında İmparator Napolyon tarafından yaptırılan Zafer Takı, 50 metre uzunluğuyla Paris’in en ünlü anıtlarından biridir. Charles de Gaulle meydanının merkezinde Şenzelize (Champs-Élysées) Caddesi’nin batı bölümünde bulunan Zafer Takı, direnen ve hayatını kaybeden Fransız devrimcilerine ve Napolyon Savaşlarına atfen inşa edilmiştir. Aynı zamanda  dünyanın en büyük döner kavşaklarından biri olan  takın ön yüzü şehrin en bilinen caddesi olan Şanzelize’yi görür. 50 metre yüksekliğe sahip olan takın boyu 45 metre, eni ise 22 metredir. Takın tam altında ise Meçhul Askerin Mezarı yer alır. Takın bir bölümünü oluşturan Seyir Terası görülmesi gereken güzelliktedir. Buradan doyumsuz Paris manzarası ile tatilinize renk katabilirsiniz. Teras bölümüne 284 basamaktan meydana gelen merdivenlerden veya asansör yardımıyla çıkalabilirsiniz.

Sen Nehri (La Seine)

Dünyanın en tanınan nehirlerden biri olan Sen Nehri, 776 kilometre uzunluğa sahiptir. Sen Nehri, özellikle yurtdışından gelen misafirler açısından Fransa ve Paris’i tekne ile dolaşmak harika bir fırsat olabilir. Şehri ikiye bölen Sen Nehri, Fransa’nın en uzun ikinci nehridir. Fransa’nın önemli su yollarından biri olan Sen Nehri, Avrupa ülkelerinin bazı önemli nehirlerine kanallar ile bağlanmıştır. Seine Beteaux Mouches’de başlayıp usul usul ilerleyen uzun teknelerle tatilinize renk katacak bir gezi yapabilirsiniz. Birçok operatörle tekne güzergâhlarından her birinden birçok dilde anons sistemleriyle donatılan teknelerden istediğinizi seçebilirsiniz. Nehir Burgonya’dan doğarak Manş Denizi’ne dökülür. Üzerinde 37 adet köprü yer alan Sen Nehri’nde eşsiz ve keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Nehir üzerinde yer alan bu köprülerden en eski olanı Yeni Köprü (Pont Neuf) köprüsüdür. Burada nehir üzerinde tekne turları düzenleyen birçok turizm acentası vardır. Sen Nehri’nde yapılan tur boyunca Paris’teki birçok önemli binanın önünden geçebilirsiniz. Sen Nehri tekne turları yemekli ve yemeksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Şehri ziyaret eden birçok turist mutlaka bu turlardan birine katılmaktadır. Ayrıca Sen Nehri kıyısı boyunca yer alan yürüyüş parkurlarında, tekne kafelerde ve restoranlarda sevdiklerinizle hem bir şeyler yiyebilir hem de anın tadını çıkarabilirsiniz.

Versay Sarayı (Château de Versailles)

Paris’in 20 kilometre dışında kalan Versay kasabası zengin banliyölerden biridir. Versay Sarayı da bu kasabada yer alır. 11. Yüzyılda Versay bir kalenin ve Saint-Julien kilisesinin olduğu bir köy konumundaydı. Günümüzde Roma Katolik katedrali ile tanınır. Rivayete göre, Fransız Kralı XIV. Louis ve Napolyon yaz mevsiminde burada zaman geçirirmiş. Tarihi bir öneme de sahip olan yerleşimde Versay Tarih Antlaşması 1919 yılında yine burada imzalanmıştır. Versay Sarayı’nın en ilginç özelliği ise Fransız Devrim'i öncesi yapımında tuvalet ve banyo yapılmamasıdır. Devrim'den sonra saray içine ilk başta kralların daha sonra çalışanların da kullanabileceği tuvalet ve banyolar yapılmıştır. Halihazırda Avrupa'nın en büyük sarayı olma özelliği taşıyan Versay Sarayı, yaklaşık altı hektarlık bir arazi üzerinde kurulmuştur. Toplam 2 bin 300 odalı olan  Versay Sarayı, 1 Ocak, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır. Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilen sarayı kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz olarak gezilebiliyor.

Şanzelize Caddesi (Champs- Élysées)

Paris’in en ünlü yerlerinden biri olan Şanzelize Caddesi, Concorde Meydanı’ndan Charles de Gaulle’ye iki kilometre uzunluğunda bir gezi yoludur. Cadde, Louis XIV’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek amacıyla 1667 yılında yapılmıştır. Dünyanın en bilindik caddeleri arasında yer alan Şanzelize Caddesi iki kilometre uzunluğundadır. Caddenin bir ucunda Zafer Takı bulunurken, diğer ucu şehrin ünlü meydanı Concorde vardır. Zafer Takı’nın seyir terasına çıkarak, Şanzelize Caddesi’ne tepeden bakabilirsiniz. Caddenin iki yakasında kestane ağaçları bulunur. Şanzelize Caddesi’de sokak lambaları oldukça ilgi çekicidir. 1838 yılında Fransız mimar Jacques Hittorff tarafından tasarlanan ve birbirinden güzel ve estetik sokak lambaları, gündüz başka gece başka bir güzelliğe sahiptir.
Paris’in sembol caddelerinden biri olan Şanzelize Caddesi, birçok kutlama ve etkinliğinde adresidir. Bu etkinliklerden, 14 Temmuz Fransız Ulusal Günü (Bastille Day) ve yeni yıl etkinlikleri bu cadde üzerinde kutlanmaktadır. Ayrıca her yıl temmuz ayında Fransa Bisiklet Turu ( Tour de France) final aşamaları yine burada yapılır. Paris tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken bu cadde üzerinde yer alan  birbirinden ünlü mağaza ve turistik dükkanlardan alış veriş yapabilirsiniz. Yine cadde üzerindeki  restoran ve kafelerde yemek yiyebilirsiniz. Paris’in en prestijli alışveriş caddesi olarak anılan cadde, Avenue des Champs-Élysées adresinde bulunur ve metro ile ulaşmak oldukça kolaydır.

Concorde Meydanı (Place de la Concorde)

Paris’in en büyük meydanlarından biri olan Concorde Meydanı, sekizgen yapıdadır. Meydan, sekizinci bölgede 84 bin metrekare büyüklüktedir. Tuileries Bahçeleri ile Şanzelize Caddesi arasında yer alan Concorde Meydanı, Kral XV. Louis’in emriyle yapılmıştır. Bu dönemde meydana XV. Louis Meydanı adı verilmiştir. Meydan, 1755-1765 yılları arasında mimar Jacques-Ange Gabriel tarafından tamamlanmıştır. Concorde Meydanı birçok açıdan tarihi önem taşımaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında birçok kurtuluş mücadelesine sahne olan meydan, Fransız Devrimi sırasında XVI. Louis ile beraber birçok ünlü şahsın idamına tanıklık etmiştir. Meydanda yaşananların unutturması amacıyla 1836 yılında Luksor Tapınağı’ndan 23 metre uzunluğunda Dikilitaş getirilmiştir. Bunun ardından meydana iki adet çeşme ve Fransız kentlerini simgeleyen sekiz adet heykel konulmuştur. Yaşanan pek çok olaya rağmen meydan bugün şehrin en hareketli noktasıdır. Meydana metro ile ulaşılabilir.

Gastronominin başkenti Paris’te her tercihe uygun mekan var

Gastronominin başkenti olarak bilinen Paris, uluslararası bir şöhrete sahiptir. Paris’te bulunan her mekânın kendine özgü bir atmosferi ve tarzı vardır. Bu mekanlarda ister dünya mutfağından ister de yerel mutfaklardan lezzetleri tadabilirsiniz. Ancak Paris’teki restoranların bistro ve birahaneler şeklinde ayrıldığını belirtmeliyiz. Bistrolar basit yemekler sunarken sevdiklerinizle eğlenceli zaman geçirebileceğiniz küçük mekânlardan oluşur. Birahaneler ise doyurucu yemeklerle bira ve şarap tüketebileceğiniz genellikle kahve ve likör barlarıyla zengin ve keyifli mekanlardır. Buralarda geleneksel Fransız tatlarını test edebilirsiniz. Parisli restoranlar iyi lezzetin temsilcisi; şarap ve peynirlerin her zaman taze olduğu yerlerdir. Damak zevkinizi zenginleştime fırsatı bulabileceğiniz Paris restoranlarında her bütçe ve tercihe uygun seçenek bulunabilir.
Fransızların en çok tükettiği lezzet kruvasan ve yanında kahve, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule)dir. Yanı sıra Fransız şarapları, Brie ve camembert peyniri ile meşhur olan Paris’te zengin et yemeklerinden yöresel yiyeceklere kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Paris mutfağında kahvaltıda genellikle çikolatalı, jambonlu, sebzeli kruvasan çeşitleri tüketilir. Fiyat olarak da uygun olduğundan kruvasan güzel bir seçenek olabilir. Ana yemeklerde ise kendi kabuğunda sarımsak, tereyağı ve maydanozla sunulan salyangoz yemeği Escargots a la Bourguignonne, beyaz şarap, sarımsak, maydanoz ve bazen kremalı bir sosla pişirilen midye yemeği Moules Mariniere, kırmızı şarap, baharatlar, sarımsak, arpacık soğanı ve mantarla pişirilen horoz yemeği Coq au Vin sayılabilir. Paris’te en yaygın tüketilen atıştırmalıkların arasında en meşhurlarından olan Falafel nohuttan elde edilen bir hamur ile yapılmaktadır. Crepes yani krepler çok ince yapılmaktadır. Kreplerin içine isteğe bağlı olarak çikolata, reçel, meyve gibi şeyler konularak yenmektedir. Galettes, Tarte Tatin, Iles Flottantes ve Clafoutis diğer atıştırmalıklar arasında sayılabilmektedir. Paris’in en ünlü tatlılarından biri makarondur. Paris’te birçok tarihi makaron dükkanı bulunur. Diğer tatlılardan biri de her yerde olduğu gibi dondurmadır. Berthillon marka dondurma meşhurdur. Ayrıca çok sayıda çikolata dükkanı bulunmaktadır. Çikolata çeşitleri de oldukça fazladır. Öte yandan Paris’te önerebileceğimiz restoranları; Le Meurice, Hôtel du Nord, Carré des Feuillants- Eyfel Kulesi ve Kiremitçiler Parkı ( Jardin des Tuileries) yakınlarında bulunan 17. yüzyıldan kalma binası ile Fransız Nouvella mutfağının en iyi mekânlarından biridir. Le Kong, Pierre Gagnaire, Goumard olarak sıralayabiliriz.

Paris Gece Hayatı

L’Open Café
17, Rue des Archives - 75004 ParisTel. : +33 (0) 1 42 72 26 18
 
Bliss Kfé
30, Rue du Roi de Sicile - 75004 ParisTel. : +33 (0) 1 42 78 49 36
 
L’Oiseau bariolé
16, Rue Sainte Croix Bretonnerie - 75004 ParisTel. : +33 (0) 6 10 38 46 51
 
Le Cox
15, Rue des Archives - 75004 ParisTel. : +33 (0) 1 42 72 26 18

Paris'in Ünlü Klüpleri

 
Six-Seven
65-67, Rue Pierre Charron - 75008 ParisTel. : +33 (0) 1 58 56 20 50
 
VIP room
76, Avenue des Champs-Elysées - 75008 ParisTel. : +33 (0) 1 56 69 16 66
 
Le Baron
6, Avenue Marceau - 75008 ParisTel. : +33 (0) 1 47 20 04 01
 
Le Latina Café
114, Avenue des Champs Elysées- 75008 ParisTel. : +33 (0) 1 42 89 98 89

Paris’in renkli gece hayatı sizi bekliyor

Paris’in her köşesinde ister gece ister gündüz eğlenebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde Champ-Elysees'den Zafer Takı'na kadar ışıl ışıl caddelerde yürümek de iyi bir fikir olabilir. Yine Montmartre (Ressamlar Tepesi)'ye gidebilir, burada bulunan bira evleri veya restoranlarda muhteşem Paris manzarası ile gecenin tadını çıkarabilirsiniz. Geç saatlerde şehirdeki hit caz kulüplerinin bulunduğu Montmarte veya Marais sokaklarında sevdiklerinizle hoş bir gece yaşayabilirsiniz. Öte yandan üniversitelerin açık olduğu dönemlerde Quartier Latin ve St.Germain des Pres oldukça kalabalık ve hareketlidir. Paris'te mutlaka gitmeniz gereken başka bir yer ise ünlü kabare Moulin Rouge veya Le Lido olmalıdır. Şehrin önde gelen diğer önemli kabareleri ise; Crazy Horse Salon ve Les Folies Bergere'dir. Ancak çoğu gece kulübü veya restorana giderken şık ve mekana uygun giyinmenizi öneririz.
Eğer mekanın üslubuna uygun giyinmediğiniz düşünülürse sizi içeri almayabilirler. Bu konu Paris gece hayatında dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Paris’te gece hayatı denildiğinde akla gelen ilk yer Bastille bölgesidir. Bu bölgede en ünlü gece kulüplerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri Barrio Latina’dır. Dört katlı olan mekanın her katında farklı müzik size eşlik edecektir. Buda büstlerinin yer aldığı dekoruyla dikkat çeken Buddha Bar genellikle öğrenciler tarafından tercih edilir. Yine bu bölgede Duplex de en çok ziyaret edilen mekanlardır. Şanzelize Caddesi çevresinde ve caddede bulunan gece kulüpleri ise biraz pahalıdır. Buradaki mekanlarda  da giysi kontrolü yapıldığını hatırlatalım. Burada tercih edilen mekanlar arasında ise; Queen Club, Le Club 79, Black Calavados öne çıkar.
Pigalle bölgesi ise striptiz kulüpleri ile ünlüdür. Gece kulüplerinde erotizm ön plandadır. Bölgede erotizme ait eserler, heykeller ve resimlerin yer aldığı yedi katlı bir Paris Erotizm Müzesi (Musée de l’Erotisme de Paris) yer alır. Gece kulüplerinin en fazla olduğu  yerlerden biri Rue de la Huchette’dir. Bu caddede fiyat bakımından oldukça uygun barlar ve gece kulüpleri vardır. Paris’in en iyi gece kulüpleri arasında, bir çatı katı bar-gece kulübü olan Wanderlust oldukça ünlüdür. Gece saat 23.00’dan sabah saat 06.00’a kadar açık olan bu mekan sadece perşembe, cuma ve cumartesi günleri hizmet vermektedir. Uluslararası öğrencilerin ve turistlerin ağırlıkta olduğu bir gece kulübü olan Concrete de yine farklı atmosferi ve uygun fiyatları ile tercih edilen bir diğer mekandır. Şanzelize Caddesi’nde bulunan White Room Paris’in en iyi gece kulüplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Biraz pahalı olsa da başarılı Dj performansları ile oldukça sevilen bir mekandır.

Sonuçları sırala:

ak resort hotel 1 Düzce Akçakoca

Ak Resort Hotel Akçakoca Düzce

1 görüşler

Muhafazakar tatil yapmak isteyen müşterilerin ihtiyacına yönelik hizmet veren Ak Resort Otel muhafazakar otel katagorisindedir. Her şey dahil alkolsüz olan otelde açık yüzme havuzları, bay ve bayan ayırı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca çocuk havuzu da mevcuttur.

ortalama fiyatı0TL SEÇİN

Sonuçları sırala:

Paris Turu – 3 Gece 4 Gün 09/08/2019 - 30/04/2021

kişi başı3,000TL
 • 1. Gün : İstanbul - Paris
 • 2. Gün : Paris Şehir Turu
 • 3. Gün : Paris Kültür Turu
 • 4. Gün : Paris - İstanbul
Paris Turu 10% İndirim

Paris Turu – 3 Gün 01/04/2019 - 31/03/2020

kişi başı4,500TL
 • Paris Turu - 3 Gün ' Gece
 • Şehir turu
 • Yemek zamanı
 • Şarap mahzenlerine gezi