TatilCity.NETTatilCity.NET

Tunceli Gezi Rehberi

Tunceli Gezi Rehberi

Tunceli

Tunceli Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan turistik illerden Tunceli, son yıllarda daha çok ilgi çekmeye başladı. Doğal güzellikleri, festivalleri ve kültürel yapısıyla dikkat çeken Tunceli, kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde ise Keban Baraj Gölü ile çevrili bir konuma sahiptir. Doğusunda Bingöl ve Elazığ, güneyinde Elazığ, batısında ve kuzeyinde Erzincan illeriyle komşu olan Tunceli, Türkiye’nin en az nüfusa sahip illeri arasında olmasına rağmen, doğası, kültürel yapısı ve sıcakkanlı insanlarıyla adından en çok söz ettiren yerlerden biridir. Yerleşimi dağınık olan ilde, nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı köylerde, kalan kısmı ise kent merkezlerinde hayatını sürdürmektedir.
Tunceli topraklarının yüzde 70’i dağlık kısımlardan, yüzde 25’i platolardan, kalan yüzde 5’lik kısmı ise ovalar ve düzlüklerden meydana gelmiştir. İlde bulunan doğu Torosların uzantısı konumundaki Munzur (Mercan) Dağları en önemli dağdır. Munzur Dağları’nın doğusunda yer alan 3 bin 463 metre yükseklikteki Akbaba Tepesi ildeki en yüksek noktayı oluştururken, il topraklarından doğan çok sayıda suyu Karasu ve Murat ırmakları bünyesine alır. Tunceli sınırları içinde yer alan ve turistik açıdan da büyük ilgi gören Munzur, Pülümür ve Tahar çayları, Keban Baraj Gölü’ne dökülmektedir. Tarihi oldukça eskilere dayanan Tunceli, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da Doğu Anadolu Bölgesi’nde gezilmesi gereken önemli iller arasında bulunmaktadır.

Tunceli’ye nasıl gidilir?

Ulaşımı büyük oranda karayolu ile sağlanan Tunceli, havalimanına sahip değildir. Kente en yakın havaalanı, 120 kilometre mesafede yer alan Elazığ Havaalanı’dır. Karayolu ulaşımı bakımından büyük şehirler başta olmak üzere pek çok kentten Tunceli’ye doğrudan veya aktarmalı otobüs seferleri vardır. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Kayseri, Hatay, İzmir, Gaziantep, Mersin ve Antalya’dan kente direkt sefer düzenleyen firmalar mevcuttur. Demiryolu hattına da sahip olmayan Tunceli’ye en yakın demiryolu hattı Elazığ’dan geçer. Tunceli’ye ulaşım için en kolay yollardan biri olan özel araçla kente gidebilirsiniz. Kente; Erzincan’dan 140, Van’dan 270, Erzurum’dan 435, Diyarbakır’dan 225, Malatya’dan 240 ve Elazığ’dan 140 kilometre yol kat ederek ulaşabilirsiniz.
tunceli doğa sporları

Tunceli'de spor


Tunceli’de doğa sporları

Muhteşem doğa güzellikleriyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel illeri arasında bulunan Tunceli’de doğa sporları için elverişli pek çok yer olmasına rağmen, bölgede yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle bu alanlar yeterince değerlendirilememiştir. İl sınırları içinde bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı, 3 bin 300 metre yüksekliğindeki Munzur Dağı, Mercan ve Munzur suyu gibi alanlar trekking, tırmanış, dağcılık, yüzme, rafting gibi çok sayıda spora uygun ortamlar sunmaktadır. Tunceli’de son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan doğa sporları, özellikle Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Pülümür Bal Festivali, Pertek Dut Festivali gibi festivallerde öne çıkmaktadır.
Tunceli’de doğa sporlarının geliştirilmesi için son yıllarda çeşitli adımlar atılmaktadır. Bu kapsamda Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle geliştirilen “Doğa Sporları Altyapısının Güçlendirilmesi” projesi ile Munzur Çayı üzerinde iki tane bisiklet istasyonu, iki tane yüzer iskeleli kano istasyonu ve altı tane trekking rotası oluşturulması planlanmaktadır. Türkiye’nin raftinge en uygun çayları arasında olan Munzur’da, 20 kilometrelik alanda dört tane de rafting istasyonu oluşturulması hedeflenmektedir. 
Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli Gezilecek Yerler


Tunceli’de gezilecek yerler

Munzur Vadisi Milli Parkı

Tunceli’de ziyaret edilebilecek yerlerin başında gelen Munzur Vadisi Milli Parkı, Ovacık ilçesine giderken yol üzerinde yer almaktadır. 42 bin hektarlık bir alan üzerinde bulunan vadi, 1971’de milli park statüsüne kavuşmuştur. Türkiye’de yer alan en büyük milli parklarından olan Munzur Vadisi Milli Parkı, şehir merkezine sekiz kilometre uzaklıktan başlayarak Munzur Dağları’na kadar devam eder. Milli park, kuzeyinde 3 bin 300 metre yüksekliğindeki Munzur Dağları, Mercan ve Munzur suyu vadilerini de kapsamaktadır. Harika akarsu kaynakları ve gözeleri ile muhteşem bir doğaya sahip olan park, endemik bitki türleri ve bölgeye özgü hayvan türleri ile de oldukça zengindir. Burada yer alan en önemli türler; Munzur Suyu ile Mercan Deresi’nde yoğun olan alabalık türleri ve iki tür dağ keçisidir. Munzur Dağları’nın üzerindeki 2 bin ila 3 bin metre rakıma sahip krater gölleri, gözeler, kanyonlar ve şelaleler milli parkın en güzel zenginlikleri arasındadır. Eşsiz manzarasıyla turistlerin ilgisini çeken milli park, kente gidenlerin ilk adresi durumundadır.

Nazımiye Dereova Şelalesi

Tunceli’nin Nazimiye ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan Dereova köyünde bulunan şelale, aynı zamanda bölgede Gelin Pınarı Şelalesi olarak da bilinmektedir. Şelalenin suları 20 metre yükseklikten ve üç kaynaktan dökülmektedir ve Pülümür Çayı’nın kollarından olan derin bir vadideki dereyle birleşmektedir. Etrafındaki doğal güzelliklerle nefis bir manzaraya sahip olan şelale, kış aylarında donarak daha etkileyici bir görüntü sergilemektedir.

Karagöl Çağlayanı

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde bulunan Karagöl Çağlayanı, nefis manzaraya sahip bir mesire yeri olarak öne çıkmaktadır. Dereova beldesinde yer alan çağlayan her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır.

Mazgirt Kaplıcası

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Bağın köyünde yer alan kaplıcanın bazı hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Konaklama imkanı da bulan kaplıcanın içme suyunun, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği ifade edilmektedir. Ayrıca bu suyla duş alındığında damarları genişlettiği; romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarına faydalı olduğu bilinmektedir.

Çemişgezek Kalesi

Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine yakın olan Tahar Çayı kenarındaki kale, bugüne kısma ulaşabilmiştir. Kesme ve moloz taşlarla yapılan kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bölgenin ilgi gören yapıları arasında bulunan Çemişgezek Kalesi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Tahar Köprüsü

Çemişgezek ilçe merkezine üç kilometre mesafede yer alan Tahar Çayı üzerindeki köprü, 1807 yılında Yusuf Ziya Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafından 1902 yılında restore edilen köprü, Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da bilinmektedir. Sivri kemerli ve tek gözlü olan köprünün yapımında kesme taş kullanılmıştır.

Bağın Kalesi

Mazgirt ilçesinde yer alan Bağın Kalesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemektir, ancak Milattan Önce yapıldığına dair kanıtlar mevcuttur. Dedebağ Köyü yakınlarında yer alan kaleyle ilgili veriler, Urartu Kralı Menuas tarafından inşa ettirildiğine dair işaretler sunmaktadır. Kalenin kitabesi halihazırda Harput Müzesi’nde bulunmaktadır.

Mazgirt Kalesi

Tarihi geçmişi Urartu dönemine dayanan Mazgirt Kalesi, Tunceli’de gezilmesi gereken önemli yerler arasındadır. Urartu Kralı II. Rusas döneminde, Milattan Önce 8’inci yüzyılda yapılan kale, ilginç bir yapıya sahiptir. Girişi bir mağara ile sağlanan kalenin içerisinde eski yel değirmenlerine ait kalıntılar mevcuttur.

Eski Camii

Tunceli’nin Çemişgezek ilçe merkezinde yer alan cami, tarihi kaynaklara göre Timur döneminde Tacüddin Yelman adında bir Türkmen Beyi tarafından 14’üncü yüzyıl başında inşa edilmiştir. Zaman içinde sürekli onarım ve değişiklik yapılan camii, ek yapılara da sahiptir. Caminin güney bölümünde uzanan temel kalıntıları, yapının bir kompleks içinde bulunduğuna işarettir. Kesme taştan inşa edilen cami, sadece batı cephesinde yer alan eyvan şeklindeki taç kapısıyla özgünlüğünü koruyabilmiştir. Öte yandan Mazgirt ilçe merkezinde yer alan ve 1252 yılında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın kız kardeşi Elti Hatun adına inşa edilen Elti Hâtun Camii de ilde ziyaret edilmesi gereken yapılar arasındadır. Ayrıca Tunceli’nin ziyaret edilmesi gereken yapıları arasında bulunan, Pertek ilçesinde yer alan Baysungur Camii de 1572’den beri ayakta kalmayı başaran bir yapı olarak ilgi çekicidir.

Tunceli festivalleri

Doğal güzellikleriyle son yıllarda adından sıkça söz ettiren Tunceli, aynı zamanda festivalleriyle de ilgi çeken illerden biridir. Yaz aylarında yapılan festivallerde binlerce kişi bir araya gelerek keyifli vakit geçirmektedir. Bu festivallerde kültürel etkinliklerin yanı sıra müzik ziyafetleri, paneller, söyleşiler ve çeşitli doğa aktiviteleri yer almaktadır. Tunceli’de düzenlenen festivallerin başlıcaları; il merkezinde yapılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Pülümür Bal Festivali ve Pertek Dut Festivali’dir. Tunceli’ye düzenleyeceğiniz seyahati festivaller dönemine denk getirdiğinizde oldukça keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Tunceli’de nerede ne yenir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yemek kültürünü büyük oranda taşıyan Tunceli, aynı zamanda kendine özgü lezzetleriyle de öne çıkmaktadır. İlde ana öğün yemeklerin yanı sıra yöreye özgü peynir ve bal çeşitleri de oldukça rağbet görmektedir. Alabalığın yaygın olduğu Tunceli’de, başta Munzur Suyu olmak üzere pek çok dereden çıkan alabalıklar sofralara tat katmaktadır. Kentte en yaygın lezzetler; Kavut, Şavak Tulum Peyniri, Patila, Dağ Sarımsağı, Pülümür Balı, Göme, Bişi ve Zerefet gibi yöresel yemeklerdir. Tunceli’de hem yerel lezzetleri hem de et, balık ve sulu yemekleri başarılı bir şekilde hazırlayan restoranlar ise Doğa Turistik Restaurant, Celal Doğan Restaurant, Ekin Kebap ve Marina İskele gibi mekanlardır. 
Tunceli Gece Hayatı

Tunceli Gece Hayatı


Tunceli’de gece hayatı

Gece hayatı konusunda Doğu Anadolu kentlerine benzer özellikler taşıyan Tunceli, genellikle sakin bir atmosfere sahiptir. Ancak kent merkezinde, geç saatlere kadar içkinizi yudumlayarak güzel vakit geçirebileceğiniz bar ve restoran gibi mekanlar mevcuttur. Özellikle gençlerin rağbet ettiği kafe, bar gibi mekanlarda yöresel ezgiler eşliğinde arkadaşlarınızla sohbet edip güzel vakit geçirebilirsiniz.