TatilCity.NETTatilCity.NET

Turgutreis Gezi Rehberi

Turgutreis Gezi Rehberi

Turgutreis Gezi Rehberi


Turgutreis Gezi Rehberi

Bodrum’da güneşin batışını en güzel izleyeceğiniz nokta Turgutreis’te yer almaktadır. Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi, ilçenin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır. Adı 1972’ye kadar Kara Toprak olarak bilinen bölge, aslen buralı olan Osmanlı amirali Turgut Reis ismini almıştır. Tarihi 500 yıl öncesine dayanan Turgutreis; temiz denizi, zeytinlikleri, mandalina bahçeleri ve cana yakın sakinleriyle ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirmesini sağlayan şirin bir yerdir. Mahalle olan Turgutreis, aslında Akyarlar'dan Kadıkalesi'ne dek uzanan uzun sahile verilen bölgenin adıdır.
Lelegler'e uzanan tarihinden günümüze taşıdığı kalıntıların yanı sıra sakin marinasıyla dikkat çeken bu güzel tatil beldesi, gün batımını izlemek isteyenlerin daha çok akşamları ziyaret ettikleri bir yerdir. Sosyal ve kültürel aktiviteleriyle de ünlü olan Turgutreis, Uluslararası Klasik Müzik Festivali'ne de ev sahipliği yapmaktadır. Beldede bulunan limandan Yunan adalarına karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Turizm bakımından son zamanlarda oldukça hareketli olan mahallede, Turgutreis Dağı'nın doruğundan çevreyi kuşbakışı izlemek müthiş keyif vericidir. Aynı bölgede bulunan tarihi yel değirmenleri de turistlerin ilgisiyle karşılaşmaktadır. Turgutreis gezisinde Kadıkalesi’ndeki tarihi çeşmeler de en çok uğranan noktalar arasındadır. Tarihi geçmişi Helenistik döneme kadar uzanan bu bölgede Roma Kilisesi de mevcuttur.
Köylülerin satışını yaptığı doğal ürünlerin, bölgede yetişen otların ve yöresel yemeklerin bir arada bulunduğu, cumartesi günleri kurulan pazarı ile de ünlü olan mahalle, Bodrum'un en güzel sahillerinden olan Akyarlar Koyu’na da ev sahipliği yapmaktadır. Su sporu yapanların tercih ettiği Fener Koyu da Turgutreis’e oldukça yakın bir konumdadır. Bodrum’da gün batımının en güzel izlendiği nokta olan Turgutreis akşamları oldukça hareketlidir. Mahallede yer alan Sanatçılar Sokağı ve Ressamlar Sokağı’nda açılan tezgahlar oldukça yoğun ziyaretçi çekerken, Barlar Sokağı da dolup taşmaktadır.

Turgutreis’e nasıl gidilir?

Bodrum ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan Turgutreis Mahallesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Büyükşehirlerden Turgutreis’e havayolu aracılığıyla ulaşmak isteyenler, Turgutreis’e 53 kilometre mesafede yer alan Milas Bodrum Havaalanı'na inmelidir. Havalimanından otogara havalimanı transfer araçlarıyla 10 dakikada ulaşılabilmektedir.
Eğer Turgutreis’e özel araçla gitmek isterseniz, Bodrum ilçe merkezinden Turgutreis yoluna girerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bodrum Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden Turgutreis’e giden dolmuşlar da kullanılarak bölgeye yarım saatten daha kısa sürede gidilebilmektedir. Yaz aylarında sık sık düzenlenen dolmuş seferleri kış aylarında daha seyrektir.

Turgutreis’te doğa sporları


Turgutreis’te doğa sporları

Turgutreis’in de bağlı olduğu Bodrum ilçesi, büyük kısmı mavi bayrak ödüllü plajlara, koylara ve su sporlarıyla öne çıkan mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Bodrum Yarımadası'nda doğa yürüyüşleri, trekking ve kamp gibi aktiviteler için uygun parkurlar ve alanlar da bulunmaktadır. Bölgede trekking için en çok tercih edilen rotalar; Leleg Evleri, Pedesa ve Gebe Kilise parkurlarıdır. Ayrıca Yalıkavak'tan itibaren Sandima, Partipanaz Kayası ve Geris Kanamaşa tepelikleri de trekking için oldukça uygundur. Yarımadanın güney kıyılarından batıya doğru kamp alanlarına sahip olan bölgede, Gümüşlük'teki özel plajlarda su sporları yapmak da mümkündür.

Turgutreis Belediye Yelken Kulübü

Turgutreis’in öne çıkan spor etkinliklerinden birisi de yelkenciliktir. Burada 2008’de faaliyete geçen Belediye Yelken Kulübü, önemli faaliyetler düzenlemektedir. Bölgede yelken sporunu geliştirmek amacıyla kurulan kulüp, yelken federasyonu ile ortak çalışmalar ve yarışlar düzenlemektedir. Turgutreis’teki çocuklara denizi sevdirmek, spora özendirmek ve böylece çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak amacıyla faaliyet gösteren Turgutreis Belediye Yelken Kulübü, beldede oldukça ilgi gören çalışmalara imza atmaktadır.
Turgutreis’te gezilecek yerler

Turgutreis’te gezilecek yerler


Turgutreis’te gezilecek yerler


Turgutreis Plajı

Bodrum’un en güzel plajlarından olan Turgutreis Plajı, iki kilometreye yakın bir uzunluğa sahiptir. Temiz denizi ile tercih edilen plajda pek çok tesis yer almaktadır.

Turgutreis Heykeli

Mahalleye adını veren Osmanlı denizcisi Turgut Reis’in beldede bulunan heykeli görülmesi gereken yapılar arasındadır. 16’ncı yüzyılın denizcilerinden olan Turgut Reis adına dikilen heykeli, yarımadanın batı tarafında görebilirsiniz. Heykelin bulunduğu bölge, Ege’ye hakim bir konumda yer almaktadır.

D-Marin Marina Turgutreis

Turgutreis’te bulunan D-Marin Marina Turgutreis bölgenin en prestijli marinaları arasında yer almaktadır. İçinde yat kulübü, Blue Point Beach Club, duty-free alışveriş ve helikopter pisti bulunan marinada, ayrıca butikler, galeriler ve restoranlar mevcuttur. Turgutreis’in ünlü Sanatçılar ve Ressamlar Sokağı da marina içinde bulunmaktadır. Oldukça hareketli olan marinada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kos Adası Gezisi

Yunanistan’ın Kos Adası’na Turgutreis’ten feribot ile günübirlik geziler yapılabilmektedir. Eğer vizeniz varsa beldeden düzenlenen feribot seferleriyle adada keyifli bir gün geçirmenizi mutlaka öneririz.

Countryranch Atlı Spor Kulübü

Beldede ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer Countryranch Atlı Spor Kulübü’dür. Bünyesinde atlı binicilik alanı, köpek eğitim alanı, gezi parkurları ve çocuk oyun alanları bulunan kulübün ayrıca restoranı da mevcuttur. Burada ailenizle birlikte keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Turgutreis’te nerede ne yenir?

Deniz ürünleri, et ve yöresel otların yaygın olarak tüketildiği Turgutreis’te, Türk ve dünya mutfağının yanı sıra Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetleri de yaygındır. Oldukça zengin bir mutfağı olan beldede, öne çıkan yöresel lezzetler; ot kavurması, köpoğlu mezesi, kabak çiçeği dolması, adaçayı yağı ve bergamot reçelidir. Turgutreis’te ayrıca midye, Ege otlarından yapılan nefis salatalar, balık ve deniz ürünlerinden yapılan yemekler de oldukça fazla tüketilmektedir.
Bu lezzetleri tadabileceğiniz çok sayıda restoran ve lokantanın bulunduğu mahallede, sahilde yer alan mekanları özellikle öneririz. Belediyenin arkasında bulunan Suzan Teyze’nin Yeri isimli küçük lokanta, bölgenin sevilen mekanlarından biridir. Patatesli İzmir köfte, karnıyarık, taze fasulye, pilav, bamya ve patlıcan kızartması ile ünlü bu lokantada, kabak çiçeği dolması da oldukça ünlüdür. Hamur işlerinde ise Sempati isimli mekanı öneririz. Burada köylü kadınların hünerli ellerinden çıkan mantı, gözleme, tatlı katmer ve çiğ börek gibi lezzetler oldukça beğenilmektedir. Beydili restoran da yöresel lezzetler bakımından öne çıkan mekanlardan biridir.
Turgutreis’te et yemeklerini tercih edenlere ise Nazar Restoranı tavsiye ederiz. Burada etli yemekler, ev yemekleri ve mezeler oldukça lezzetlidir. Bodrum’un ünlü pizzacılarından Sünger Pizza’nın Turgutreis’teki şubesi ise pizza severlerin damaklarını şenlendirmektedir. Turgutreis’te kahvaltı için önerebileceğimiz mekan ise Hayat Kafe’dir.
Turgutreis’te gece hayatı

Turgutreis’te gece hayatı


Turgutreis’te gece hayatı

Turgutreis’te gece hayatı, Bodrum merkeze ve Gümbet'e göre daha sakindir. Eğlence mekanlarını ağırlıklı olarak küçük barların oluşturduğu beldede, Barlar Sokağı gece hayatının en hareketli olduğu yerdir. Ayrıca büyük eğlence merkezlerine de sahip beldede, buralarda da farklı konseptlerde barlar bulunmaktadır.
Oldukça kaliteli kafeterya, bar ve restoranlara sahip Turgutreis’te, geceleri canlı müzik, karaoke ve çeşitli aktivitelerin düzenlendiği mekanlar revaçtadır. Turgutreis sahilinde bulunan restoran ve barların da yoğun bir müşteri kitlesi olduğunu belirtelim. Turgutreis’te öne çıkan eğlence mekanlarının başlıcalarını D-Marin, Pitos Bungolov, Club Blue White ve Barcelona Cafe Bar olarak sıralayabiliriz.