TatilCity.NETTatilCity.NET

Tuşba Gezi Rehberi

Tuşba Gezi Rehberi

Tuşba Gezi Rehberi


Tuşba Gezi Rehberi

Van’ın büyük şehir olmasının ardından ikiye bölünmüştür. İşte bu süreçte ortaya çıkan ilçe, Van’ın eski adı olan çok güneş gören yer anlamına gelen Tuşba adını almıştır. Nüfus bakımından Van’ın en büyük üçüncü ilçesi konumunda olan Tuşba, ekonomik yönden güçlü yapısıyla kentin merkez ilçesi durumundadır. Tuşba ilçesi, 12 Kasım 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 6360 sayılı kanunla Van merkez ilçesinin ikiye bölünmesi sonucunda meydana getirilmiştir. Yüzölçümü bin 427 kilometrekare olan Tuşba ilçesi,67 mahalleden oluşmaktadır. 2015 verilerine göre, 150 bini aşkın nüfusu ile Tuşba, Van’ın her geçen yıl ekonomik ve demografik yönden gelişme gösteren ilçelerinin başında gelir.
Van otogarının Tuşba ilçesinde yer alması bile ilçenin ne kadar gelişmiş olduğunun başlıca kanıtı sayılabilir. Ayrıca kent ekonomisinde kayda değer öneme sahip olan çeşitli fabrika ve sanayi kuruluşları da yine Tuşba ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Van’ın tek üniversitesi olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi yine bu ilçededir. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Gölü kenarında yeşil kampüsü ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Tuşba’ya nasıl gidilir?

Van’a gitmek için tercih edeceğiniz ulaşım aracı Türkiye’nin hangi şehrinden nasıl gideceğinize bağlı olarak değişecektir. Doğu Anadolu veya Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Van’a gidecekseniz mesafeniz yakın olacaktır. Özel aracınızla veya şehirlerarası otobüsü tercih etmek iyi bir seçim olacaktır. Erzurum - Van arası özel araç ile yaklaşık 5 saat sürmektedir. Diyarbakır - Van arası mesafe ise özel araçla yaklaşık 5 saattir.
Tuşba’da doğa sporları

Tuşba’da doğa sporları


Tuşba’da doğa sporları

Van, doğa sporları bakımından birçok seçenek sunmaktadır. Van Gölü’nden dolayı su sporlarının yaygın olduğu ilde ayrıca yamaç paraşütü, kayak, trekking, rafting gibi birçok doğa sporu seçeneği bulabilirsiniz.  Van Gölü, son yıllarda dalış sporunda öne çıkmaktadır. Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın beşinci büyük gölü olan Van Gölü; Çarpanak, Akdamar Adası ve Adır Adası ile dalışa uygundur. Öte yandan yamaç paraşütü, Van’da yeni yeni gelişmeye başlamaktadır. Gevaş Abalı, Erek Dağı, Gören Dağı gibi yerler yamaç paraşütü için oldukça elverişlidir. Kış aylarının uzun ve karlı yaşandığı Gevaş ilçesinde Abalı Kayak Merkezi bulunmaktadır. Burada yalnızca kayak turizmi değil, profesyonel kayak sporu da yapabilirsiniz. Pist eğimi, kar kalınlığı, kar kalitesi ve pist uzunluğu ile bu merkez, kısa sürede dünyaca ün kazanabilecek potansiyele sahiptir. Türkiye'nin en özel kentlerinden biri kabul edilen Van’da rafting de son zamanların gözde doğa sporlarından biridir. Özellikle Bahçesaray ilçesinde rafting yapmak oldukça keyifli bir aktivite olacaktır. 
Tuşba’da gezilecek yerler

Tuşba’da gezilecek yerler


Tuşba’da gezilecek yerler


Van Kedisi Evi

Van’a özgü sadece Van’da yaşayan Van kedilerinin neslini korumak ve kedilerin sağlık sorunlarına çözüm bulmak amacıyla kurulan Van Kedisi Evi, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.  Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü içinde yer alan kedi evinde bulunan sevimli kediler, Van ziyaretiniz sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Beyaz tüylü bir gözü mavi bir gözü de kehribar renginde olan Van kedileri, bu kedi evinde toplanmıştır. Öte yandan Van Kedisi Evi, üç bölümden meydana gelir. Bir bölümünde uysal olan dişi kediler bulunur. İkinci bölümde ise erkek kediler, üçüncü bölümde ise yavru kediler muhafaza edilmektedir. Uysal olan bu kedileri sevebilir, siz de bu güzelliğe şahit olabilirsiniz. Keyifli vakitler geçirip Van’a özgü Van kedilerini sevmek istiyorsanız, buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kampüs sahilinde yürüyüş yapmak da mümkündür. Van Gölünün güzel manzarası karşısında oturup çay içebilirsiniz.

İskele

Tuşba’nın muhteşem doğal güzelliklerini sunan İskeleye; çarşı merkezinden hareket eden İskele otobüs ve dolmuşları ile 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Van Gölü’nün en güzel manzaralarına şahit olacağınız İskele’de sevdiklerinizle birlikte hoşça vakit geçirebilirsiniz. Burada her kesime ve bütçeye uygun çok sayıda kafe ve restoran bulabilirsiniz. Hatta buraya kadar gelmişken Van Gölü’nde yaşayan inci kefalini tekne ve restoranlarda tatmanızı öneririz. İskele’de bulunan deniz bisikletlerini kiralayarak, Van Gölü’nde gezmek de iyi bir seçenek olabilir. Göl manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca İskele’nin yanı başında bulunan parkta aileniz ve sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilirsiniz.

Adır Adası

Van gölünün üzerinde bulunan turistlik adalardan biri olan Adır Adası, Tuşba ilçesine bağlı Yaylıkaya köyünden tekne ile yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Kuş Adası olarak da bilinen Adır Adası’nda çok sayıda martı bulunduğu için bu adı almıştır. Bahar aylarında yumurtalarını bu adaya bırakan martılara zarar verilmemesi için adaya sefer düzenlenmemektedir. Adır Adası’nda tarihi Lim Manastırı da yer alır. Lim Manastırı; kilise, keşiş hücreleri, papaz okulu, misafirhane ve limandan meydana gelir. Kilise halen sağlamdır ve ibadete açıktır. Adanın içinde bulunan bu kilise, Van Gölü eşliğinde harika bir manzaraya sahiptir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Adır Adası, gerçekten görülmeye değerdir. Mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Ayanis Kalesi

Van merkezine 38 kilometre mesafede yer alır. Kayalık bir tepe üzerine kurulan Ayanis Kalesi’nin etrafı surlarla çevrilidir. Kalede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda birçok tarihi eser bulunmuştur. Urartu döneminden kalma Ayanis Kalesi içerisinde tarihine ışık tutan bir de kitabe bulunmaktadır. Tarihi ve mimari yapısı ile görülmeyi hak eden kaleyi, mutlaka listenize eklemelisiniz.

Ayanis Sahili ve Halk Plajı

Van Gölü’nün en temiz plajı olma özelliğini taşıyan Ayanis Sahili ve Halk Plajı, masmavi suları ve muhteşem plajı ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Halk plajının hemen yanı başında yer alan yeşil alanlarda aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapabilir, hoşça vakit geçirebilirsiniz. Aileye özel yerleri olan plaj etrafında birçok yazlık ve kiralık ev de bulabilirsiniz. Bu evlerden beğendiğiniz birini kiralayarak, ucuz ve keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Doğa güzelliklere sahip Tuşba’da bulunan bu doğa harikası yerleri mutlaka gezmelisiniz. Özellikle güzel bir tatil yapmak istiyorsanız, kesinlikle Ayanis Sahili’ne ve Adır Adası’na gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Tuşba’da ne yenir?


Ayran Aşı Çorbası

Aşurelik buğday, yoğurt, un, yumurta, kabak ve pazı ya da ıspanaktan yapılarak yarpuz adındaki nane türünden bir bitkinin eklenmesiyle yöresel aroması bulan bu çorba Van’ın mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Kelem Aşı

Nohut, yeşil mercimek, lahana, patates, bulgur ve kurut denilen kurtulmuş yoğurttan oluşan bu özel lezzeti sadece Van’da ve kış mevsiminde yiyebilirsiniz.

İnci Kefali

Nam-ı diğer Van balığı… Van Gölü’nün tuzlu-sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olması nedeniyle Van’a özgü bir lezzettir. Bölgenin en sevilen lezzetlerinden biri olan İnci Kefali, mutlaka denemeniz gereken tatlardandır. Hamsi dışında diğer balık türlerine pek sıcak bakmayanların bile deneyip beğendiği bir balık türü olan kefale şans vermenizi öneririz.

Patatesli, yeşil mercimekli bulgur pilavı

Tatlarına çok da yabancı olmadığımız bu üç malzemenin tadı Van sofralarında daha bir başkadır. Bu nedenle denemeniz önemle rica olunur, bizden söylemesi...

Ev turşusu

Buradaki en çok sevilen lezzetlerden biri de ev turşusudur. Çünkü acı seven bir insansanız, Tuşba geziniz sırasında böyle bir güzellikteki lezzeti mutlaka listenize eklemenizi öneririz.
Tuşba’da gece hayatı

Tuşba’da gece hayatı


Tuşba’da gece hayatı

Geçmiş yıllarda yaşanan siyasi olaylar ve yakın zamanda yaşanan deprem nedeniyle gece hayatının olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda ise merkezde gece kulüpleri açılmaya başlandı. Öte yandan bölgenin kültürünü yansıtan türkü barları da ziyaret edebilirsiniz. Çok geniş ürün ve eğlence anlayışına sahip olmasa da geceleri alkollü ve alkolsüz seçenekler sunan bu mekanlarda sevdiklerinizle hoşça bir gece geçirebilirsiniz. Özellikle Van merkezinde bulunan Cumhuriyet ve Maraş caddeleri konaklamak ve şehri keşfetmek için önemli iki noktadır. Dolayısıyla gece hayatının da buralarda toplandığını söylemek mümkündür. Bölgenin en sevilen eğlence merkezlerinden biri olan Halay Türkü Bar, merkezde bulunması bakımından oldukça bilinen bir mekandır. Aynı zamanda bar olarak üniversite öğrencilerinin ve gençlerin eğlenmek için seçtiği en yeni mekan olan ‘Niçe‘ yi de öneririz. Maraş Caddesinde bulunmasından ötürü tercih edilen Niçe, jazz ve blues müziklerini farklı ortamıyla müşterilerinin beğenisini topluyor. Cuma günleri ise ”doksanlar gecesi” yapılan Van merkezde bulunan Nietzsche Bar mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Feministten, anarşiste kadar pek çok farklı ve zengin politik yapıyı aynı çatı altında buluşturan Nietzsche Bar, tiyatrocuların da uğrak mekanıdır.