TatilCity.NETTatilCity.NET

Ulubey Gezi Rehberi

Ulubey Gezi Rehberi

Ulubey Gezi Rehberi


Ulubey Gezi Rehberi

Belki birçok kişinin ilk kez duyduğu Ulubey, Uşak’a bağlı bir ilçedir. Dünya çapında bir üne sahip olan ilçenin Türkiye’de tanınmamasının nedeni ülkemizin sahip olduğu bir takım değerleri yeteri kadar anlatma fırsatının olmamasıdır.  İlçenin dünya genelinde tanıtmasına vesile olan asıl unsur ise Ulubey Kanyonu’dur. Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Ulubey Kanyonu, her yıl özellikle birçok yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Öte yandan Ulubey ilçesi, Uşak ilimize bağlı altı ilçemizden biri konumundadır. İlçe şehir merkezine 30 kilometre mesafededir. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinde kalkan dolmuşlardan faydalanabilirsiniz. Yanı sıra çevre il ve ilçelerden direkt buraya ulaşım sağlanmak mümkündür. Köklü bir geçmişe sahip olan Ulubey ilçesi, 2 Eylül 1922 tarihinde Yunan işgalinden kurtulmuştur. Söz konusu tarihte her yıl ilçe genelinde kurtuluş günü büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. 1953 yılında çıkan bir kanunla ilçe statüsüne kavuşan Ulubey, ardından Uşak iline bağlanmıştır. İlçe 2018 yılı itibarıyla toplam nüfusu 13.500 kişilik nüfusu ile Uşak’ın önde gelen ilçelerinden biridir.

Ulubey’e nasıl gidilir?

Ankara-İzmir karayolu üzerinde bulunan Uşak’a, Türkiye’nin her yerinden hareket eden otobüs veya kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. İstanbul-Uşak arası karayolu ile yaklaşık 6 saat, Ankara-Uşak arası ise yaklaşık dört buçuk saat sürecektir. Öte yandan Afyon-Uşak-İzmir demiryolu da şehrin merkezinden geçmektedir. Kente demiryolu ile ulaşmak isteyenler ise Ankara-İzmir hızlı treni de tercih edebilir. Tren garı, şehrin merkezinden geçtiği için gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından gelen turistler açısından oldukça avantajlıdır.
Uşak’a kara ve demiryolu dışında havayolu ile de ulaşmak mümkündür. Şehir merkezine yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Uşak Havalimanı, 1998 yılında şehirlerarası ulaşım için açılmıştır. Fakat yeterli talep olmaması nedeniyle 2001 yılında kapatılmıştır. Önceki yıllarda İstanbul ve Ankara’daki havalimanlarıyla Uşak havalimanı arasında seferler düzenlenmekteydi. Günümüzde ise söz konusu tarifeli seferler kaldırılmıştır. Havayoluyla şehre ulaşmak isteyen ziyaretçiler için Uşak’a komşu olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde bulunan uluslararası havalimanı iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Havalimanından Uşak merkeze uzanan taşıma yolları mevcuttur.
Ulubey’de doğa sporları

Ulubey’de doğa sporları


Ulubey’de doğa sporları

Doğa sporlarına uygun bir yapısı olan Eşme ilçesinde, doğa yürüyüşlerinin yanı sıra bisiklet turları ve cirit oyunları öne çıkan spor dallarıdır. Başta Kemer Dağı olmak üzere ilçede bulunan pek çok rotada doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir. Bisiklet turları için ise Eşme Uşak arasındaki yol kullanılabilmektedir. Yer yer büyük bisiklet yarışlarının da yapıldığı bu yolda 68 kilometre boyunca pedal çevirmek oldukça ilgi çeken bir aktivitedir. Geleneklerine bağlı bir ilçe olan Eşme’de, cirit geleneği halen yaşatılmaktadır. İlçede yapılan düğünlerde, kına gecesinden bir gün sonraki sabah saatlerinde davul ve zurnayla halk ciride çağrılmaktadır. Sporcuların ve atların hazırlandığı alanın iki tarafında takımlar yerlerini almaktadır. Atlı sporcuların harekete geçerek birbirlerine cirit attıkları bu spor, ilçede oldukça ilgi çekmektedir. 
Ulubey’de Gezilecek Yerler

Ulubey’de Gezilecek Yerler


Ulubey’de Gezilecek Yerler


Ulubey Kanyonu

İlçede yer alan Ulubey Kanyonu sadece ülkemiz için değil dünyaca bilinen bir şöhrete sahiptir. Bu kanyon ABD’deki Arizona Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahiptir. Bu kanyon daha önce pek bilinmese de son yıllarda yapılan hizmetlerle tanıtımı artırılmış ve bilinirlik kazanmıştır. İlçeye yapacağınız gezide Ulubey ve Banaz çayları boyunca irili ufaklı birçok kanyona rastlamanız mümkündür.  Ulubey Kanyonu toplam uzunluğu 75 kilometredir. Ulubey Kanyonu sayesinde burada bulunan diğer kanyonlar da adeta saklı birer cennete dönüşmüştür. İlçenin jeolojik özelliğinden dolayı kanyonda her türlü meyve ve sebze yetiştirilen kanyonda yeşillikler içinde mutlaka gezintiye çıkmanızı öneririz. Yalnız veya sevdiklerinizle geze geze bitiremeyeceğiniz kanyonda, oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz. Türkiye’de çok az sayıda bulunan bu saklı cennete bir de Cam teras eklenince heyecana heyecan, güzelliğe güzellik eklenmiştir. 2005 yılında açılan bu Cam Teras kanyona ayrı bir renk ve adrenalin katmıştır. Bu cam terasa çıkınca bütün kanyon ayaklarınızın altında kalacak. Müthiş bir manzara keyfi de ekstrası olacak. Buradan kanyonun tümüne hakim bir noktadan müthiş fotoğraflar çekebilirsiniz. Yalnız yerden 150 metre yükseklikte olduğunuzu hatırlamak isteriz. Yükseklik korkusu olanların tekrar düşünmesi gereken Cam Teras, il merkezine yaklaşık 29 kilometre mesafededir. Grup şeklinde de ziyaret edebileceğiniz kanyonda çok eğleneceğinizi garanti edebiliriz. Konaklama olarak Uşak merkezde veya Ulubey’de konaklanmanız mümkündür. Hatta isterseniz bölgede bulunan Bungalov evler de iyi bir tercih olabilir. Çadır da kurabileceğiniz kanyon çevresinde yaz mevsiminde sevdiğiniz kişileri yanınıza alıp kanyonu keşfetmenizi öneririz.

Ulubey Blaundus Antik Kenti

Uşak ilimize 40 kilometre mesafede yer alan Ulubey Blaundus Antik Kenti, Uşak gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu antik kent, ilçeye bağlı Sülümenli Köyü sınırları içindedir. Etrafı derin vadilerle çevrili olan bu kent tarih boyunca hep önemini korumuştur. Büyük İskender’in Anadolu seferinde sonra Makedonyalılar tarafında kurulan Blaundus Antik Kenti, daha sonra Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Söz konusu dönemde önemi daha da artan kente dair günümüzde birçok kalıntı bulunmaktadır. Birinci derece sit alanı içinde yer alan kentte; kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları vardır. Yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bu antik kentte tarihin ayak izlerini takip edebilirsiniz.

Taş Köprü

İn Köyü sınırları içinde bulunan Taş Köprü, Kervansaray veya diğer adı ile Han ile aynı tarihte yani 16. Yüzyılda yapılmıştır. Tek gözlü olan köprü uzun yıllardır yöre halkına hizmet vermektedir. Köprünün uzunluğu 8 metre, genişliği 3 metre ve yüksekliği ise 5 metredir.

Kervansaray (Han)

Yine İn Köyü’nde yer alan Kervansaray, Taş köprü ile birlikte 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Önceleri toprak ile örtünmüşse de daha sonra kiremitle kapatılmıştır. Köroğlu dizisinin bazı sahneleri bu Han’da çekilmiştir. Yolunuz düşerse köprü ile birlikte burayı da ziyaret etmenizi öneririz.

Ulubey’de nerede ne yenir?


Asırlık Lokanta İlyas Usta

Uşak’taki esnaf lokantalarından biridir. Köy ekmeği ve tarhana çorbasını çok seveceğinizden eminiz. Sebze yemekleri ve yeşil fasulyesi de oldukça beğeniliyor. Ev yemekleri için iyi bir yer arıyorsanız İlyas Usta Lokantasını tercih edebilirsiniz.

Bolu’lu Şeff’in Yeri

Uşak’ta iştah açan mekanlardan biri de Bolu’lu Şeff’in Yeridir. Uşak – İzmir kara yolu üzerinde bulunan bu yer lezzet molası için ideal. Bolu’lu Şeff’in yerinde ister restoranın içinde isterseniz açık havada yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde en çok beğenilen sac kavurma, ciğer ve katmer tatlısını denemelisiniz. Siz de Uşak’a geldiğinizde Bolu’lu Şeff’in Yerini tercih edebilirsiniz.

Şişko Çöp Şiş Restaurant

Uşak’ta nerede yemek yenir sorusunun bir diğer cevabı ise Şişko Restoran. Buraya yemek yemeye geldiğinizde çok sevilen çöp şiş ve lokumu deneyebilirsiniz. Et ürünleri ile dikkat çeken mekanda işkembe çorbasını da mutlaka denemelisiniz.

Yeldanlizade Tarhana Baba

Tarhana baba Uşak tarhanası ile meşhurdur. Ev tarhanasıyla aynı tada sahip olan tarhananın tadı çıkarmak için buraya gelebilirsiniz. Tarhana Baba’da farklı çorba tatlarını da tadabilirsiniz. Ayrıca bu mekanda çorbalarınızı tahta kaşık kullanarak içebilirsiniz.

Güneş Pide Salonu

Uşak’taki en iyi pidecilerden biri de Güneş Pide Salonudur. Buranın pidesinin lezzeti oldukça meşhurdur. Fırından çıkan sıcacık pideler iştahınızı daha da açacak. Güneş Pide Salonunda pide dışında farklı tatlara sahip olan pide iskenderi, güveçte eti ve kiremitte köfteyi de deneyebilirsiniz.

Antre Cafe Kitchen

Antre Cafe Kitchen güler yüzlü hizmet ve leziz yemekler ile Uşak’ta keyifli vakit geçirebileceğiniz güzel bir mekan. Mekanda arkadaşlarınızda güzel bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz ya da buranın en çok tercih edilen yemekler arasında yer alan köftesini ve pirzolasını deneyebilirsiniz.
Ulubey’de gece hayatı

Ulubey’de gece hayatı


Ulubey’de gece hayatı

Büyük şehirlerin aksine Uşak, gece hayatı olarak sizlere kısıtlı imkanlar sunmaktadır. Gece hayatı şehir merkezinde bulunan otel ve restoranların barlarıyla sınırlıdır. Üniversite gençliğinin sıklıkla tercih ettiği mekanlar yan yana konumlanmıştır ve barlar sokağı olarak anılır. Uşak geziniz sırasında kaldığınız otelin barını tercih edebileceğiniz gibi civardaki bu barları da ziyaret edebilirsiniz. Bütün gün gezdikten sonra dinlenmek için daha sakin bir akşamı tercih ederseniz küçük bir restoranda canlı müzik eşliğinde yemeğinizi yiyebilir, çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.