TatilCity.NETTatilCity.NET

Urla Gezi Rehberi

İzmir Urla Gezi Rehberi

İzmir Urla Gezi Rehberi


İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Urla, aynı adı taşıyan yarımadanın merkezinde yer almaktadır. İzmir’e 38 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe; kuzeyde Ege Denizi, güneyde Düden Körfezi ve Seferihisar ilçesi, batıda Çeşme, doğuda ise Güzelbahçe ilçesi ile komşudur. Yüzölçümü 721 kilometrekare olan Urla, denizden ortalama olarak 65 metre yüksekliğe sahiptir. Delice, zeytin, koca yemiş, mersin, defne ve makilik alanlardan oluşan bitki örtüsü, ilçenin dağlık ve tepelik arazisine dağılmış bir şekilde bulunmaktadır. Denize dik olarak uzanan tepeler, her mevsim yeşilliğini koruyan bitkilerle kaplıdır.
Urla’nın düzlük alanları ise turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Tipik Akdeniz iklimi görülen ilçede, yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Tarihi antik çağlara kadar uzanan Urla bölgesi, kent devletlerinin ardından Pers-İskender, Roma ve Bizans imparatorluklarının egemenliğinde kalmıştır. Turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olan ilçede; Urla İskelesi, Yücesahil, Yıldıztepe, Denizli, Çeşmealtı, Zeytinalanı, Gülbahçe ve Özbek mahalleleriyle Balıklıova, Uzunkuyu, Kadıovacık, Yağcılar ve Zeytineli köyleri, sahilleri ve ormanlık alanlarıyla ilgi çeken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Kumsalı ve denizi temiz olan Urla’da, yaz aylarında Kalabak’tan Balıklıova sahiline kadar 40 kilometrelik şerit boyunca deniz tatili yapmak mümkündür.
İzmir Urla Gezilecek Yerler

İzmir Urla Gezilecek Yerler


Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle Urla’nın gezilecek yerleri...


Karantina Adası

Urla kıyısına yarım kilometre uzaklıkta bulunan Karantina Adası, ilçenin görülmesi gereken yerlerinin başında gelir. Adını, 18’inci yüzyılda Avrupa ve Asya’da yaygın olan veba ve kolera gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak amacıyla karantina bölgesi olmasından alan adanın tarihi Milattan Önce’ye kadar uzanır. Milattan Önce 225’te Büyük İskender’in yaptırdığı yol ile Urla sahilinden Karantina Adası’na bağlantı kurulmuştur. Çam ve palmiye ağaçlarıyla çevrili bu yol, günümüzde adaya farklı bir güzellik katmaktadır. 1950’li yıllarda Deniz ve Güneş Tedavi Enstitüsü olarak kullanılan adadaki ana bina, 1960’ta Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi olmuştur. Daha sonra 1980’lerin ortasında ise devlet hastanesi olarak kullanılmıştır. Bugün itibarıyla denizi ve plajı tertemiz olan Karantina Adası, antik döneme ait 5 bin kişilik bir anfi tiyatroya da sahiptir. Ancak bu tiyatro henüz gün yüzüne çıkarılmamıştır.

Klazomenai Antik Kenti

Oniki İon kentinden biri olan Klazomenai Antik Kenti, ilçe merkezinde Limantepe’de bulunmaktadır. Limantepe’den Cankurtaran ve Ayyıldız tepelerinin eteklerine kadar bir bölgeye yayılan antik kentin bir kısmı da Karantina Adası’nda yer almaktadır. Burada yapılan araştırmaların ilki 1921’de Yunan arkeologlarca başlatılan kazı çalışmalarıdır. Kentteki kazı çalışmalarını 1979 yılında başlatan Kültür Bakanlığı ise arkaik, klasik ve erken çağlardan günümüze gelen çok sayıda kalıntıya rastlamıştır. Burada Erken Tunç Dönemi’nden kaldığı sanılan saray parçasına ait ev ile Orta Tunç Çağı’ndan kaldığı tahmin edilen evler ve fırın ortaya çıkmıştır. Klazomenai Antik Kenti’nin en ilginç özelliği ise Milattan Önce 6’ncı yüzyıldan kaldığı tahmin edilen zeytinyağı işliği kalıntısıdır. Kazı çalışmalarının halen devam ettiği Limantepe, Urla’nın ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi bölgelerinden biridir.

Sanat Sokağı

Urla’yı ziyaret eden turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biri de Sanat Sokağı’dır. İlçe merkezinde Zafer Caddesi’nde yer alan Sanat Sokağı, hem sanatsal üretimlerin yapıldığı hem de alışveriş yapılan bir çekim merkezidir. Sanat atölyelerinin, antikacıların, hediyelik eşya satışı yapılan tezgahların ve dükkanların yer aldığı Sanat Sokağı’nda, 19’uncu yüzyıldan kalma binalar ayrı bir güzelliğe sahiptir. Hafta sonları konserlerin ve çeşitli etkinliklerin organize edildiği sokakta; resim, heykel, seramik, ahşap boyama, gitar, keman gibi alanlarda kurslar da düzenlenmektedir. Ayrıca burada bulunan pastane ve kafeler de sokağın canlılığına katkı sunmaktadır.

Çeşmealtı

Urla kent merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Çeşmealtı, ilçenin en güzel tatil beldelerinden biridir. Özellikle yerli turistlerin ilgisini çeken beldede yazlık evlerin yanı sıra turistik tesisler de bulunmaktadır. Sakin bir tatil arayanların tercihi olan Çeşmealtı, temiz denizi ve plajıyla harika bir tatil ortamı sunmaktadır. Ege Bölgesi’nin en eski limanlarından birine de ev sahipliği yapan belde, 12 Adalar’a düzenlenen tekne turlarını çıkış noktasıdır. Gündüz saatlerinde dingin ve huzurlu bir tatil ortamı sunan Çeşmealtı, geceleri ise gündüzün aksine oldukça hareketli eğlencelere ve canlı bir gece hayatına sahne olur. Sahilde bulunan çok sayıda bar ve restoran, sabah saatlerine kadar eğlencenin merkezidir. Beldede bulunan otel, pansiyon ve kiralık yazlıkların yanı sıra çadır kamp alanları da ilgi çekmektedir.

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Edebiyatın önde gelen isimlerinden Necati Cumalı’nın doğduğu ve yaşadığı ev, Urla’da ziyaret edilmesi gereken önemli yerler arasındadır. Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi ismiyle müzeye dönüştürülerek ziyarete açılan ev, ilçe merkezinde yer almaktadır. İki katı bulunan taş ev, Urla Belediyesi’nin katkılarıyla restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Binanın giriş katında bulunan oda, ilçe kütüphanesi olarak hizmet verirken, kütüphanede Cumalı’nın yapıtlarının da yer aldığı çok sayıda eser vardır. Binada ayrıca Necati Cumalı’nın kişisel eşyaları, fotoğrafları, yazıları ve eserlerini inceleme imkanı da mevcuttur.

Güvendik Tepesi

İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Güvendik Tepesi, Urla’nın en güzel tatil beldelerinden olan Çeşmealtı’nda bulunmaktadır. İlçede en çok ziyaretçi çeken yerlerden olan tepe, harika bir doğaya sahiptir. Çeşmealtı, Urla ve İzmir Körfezi’nin harika manzarasını izleme imkanı veren Güvendik Tepesi, hem sunduğu manzara hem de yemyeşil doğasıyla büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Burada güneşin doğuşunu ve batışını izleyenler huzurlu saatler geçirirler. Restoran ve kafesi bulunan Güvendik Tepesi’nde ayrıca bir de park vardır ve burada ailece piknik yaparak eğlenme imkanı sunulmaktadır.

Bademler Köyü

İzmir’in en meşhur köyü olan Bademler, Urla sınırları içindedir ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunur. Adını köyde bulunan badem ağaçlarından alan köy, Yörükler tarafından kurulmuştur. Harika bir doğası bulunan köyün sanatsal açıdan pek çok özelliği mevcuttur. Türkiye’de tiyatrosu olan tek köydür. 1969’da açılan Bademler Köy Tiyatrosu, bugün halen oyunlarını sahnelemeye devam etmektedir. Bahçesiyle birlikte yaklaşık bin kişi kapasiteli Bademler Köy Tiyatrosu, ünlü oyunların yanı sıra köy sakinlerinin yazdığı oyunlara da sahne olmaktadır. Öte yandan Halk Kütüphanesi ve Çocuk Oyuncakları Müzesi’ne de sahip olan Bademler köyü, 1962’de Necati Cumalı’nın yazdığı, 1963’te de Metin Erksan’ın filme çektiği meşhur “Susuz Yaz” filminin de çekildiği yerdir. Köyde pazar günleri kurulan meydanda ise yerel halkın ürettiği sebze ve meyvelerin satışı yapılmaktadır.

Malgaca İçmeleri

Urla kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Malgaca İçmeleri, mahteşem bir doğaya sahiptir. Ağırlıklı olarak yerli turistlerin tercihi olan içmelerde su sıcaklığı 22 derece civarındadır. Suyu oldukça tuzlu olan Malgaca İçmeleri’nin üç tane kaynağı vardır. Malgaca İçmeleri suyunun mide, bağırsak, karaciğer hastalıkları, safra yolları gibi bazı hastalıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Buraya gelen ziyaretçilerin sert olan bu suyu üç gün içmeleri gerektiği ifade edilmektedir. Tedavi amaçlı olmasının yanı sıra dinlenme amacıyla da tercih edilen Malgaca İçmeleri’nde konaklamak için çeşitli tesisler de mevcuttur.

Demircili Koyu

Urla ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Demircilik Koyu, İzmir’in en güzel koylarından biri olarak bilinir. Demircili köyünde yer alan koy, köy içinden 3 kilometre kadar mesafede bulunur. Harika bir doğaya sahip plajı ve tertemiz deniziyle turistlerin büyük ilgisini çeken bu koy, daha çok İzmir ve yakın çevreden günübirlik ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Burada gece konaklama imkanı yoktur, ancak plajda şezlong ve şemsiye kiralamak mümkün olup, kafe ve bir de tesis vardır. Demircili Plajı, rüzgara açık olduğu için sörfçülerin de tercih ettiği plajlar arasında yer almaktadır. Yaz döneminde dalış derslerinin de verildiği Demircili Koyu, Urla’nın görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

Barbaros Köyü

İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Barbaros köyü, Urla’nın gezilmesi gereken ilginç yerleri arasındadır. Türkmen Yörüklerin köyü olan Barbaros, 1933’e kadar Sıradamlar ismiyle biliniyordu. Sakin ve doğasıyla ilgi çeken Barbaros, mavi panjurlu beyaz evlere sahiptir. Köyün sokaklarında bulunan, rengarenk giysilerin giydirildiği çok sayıdaki korkuluk, Barbaros’u diğer köylerden ayıran özelliklerden biridir. Bu köyde korkuluklar o kadar ünlüdür ki her yıl korkulukların sergilendiği bir festival bile düzenlenir. Oyuk Festivali adı verilen bu festivalde yarışmalardan biri en güzel korkuluk yarışmasıdır. Festivalin yapıldığı haziran ayında binlerce turist çeken köyü, bu ayda ziyaret etmek en doğru zamandır.

Urla’da nerede ne yenir?

Ege mutfağının lezzetlerinin yanı sıra yöresel tatlarıyla da ünlü olan Urla, ot ve et yemekleriyle öne çıkmaktadır. Çok sayıda restoranda nefis deniz ürünlerini de tadabileceğiniz Urla’da belli başlı bazı restoranları sizin için derledik.

Beğendik Abi

Yaprak sarma, zeytinyağlı enginar, ciğer sarma, şevketi bostan, Girit kabağı, kabak çiçeği dolması gibi lezzetlerin sunulduğu Beğendik Abi, Urla’nın en meşhur lokantalarından biridir. Ege mutfağının gerçek tatlarını sunan bu restoranda özgün lezzetler de misafirleri ile buluşuyor. Oldukça lezzetli yemeklerin yapıldığı Begendik Abi, Urla Malgaca meydanında bulunuyor.

Denizaltı Cafe

Deniz kenarında harika bir serpme kahvaltı düşünenler için en iyi seçenek Denizaltı Cafe’dir. Güne zinde başlamak için tercih etmeniz gereken kafe, iskele bölgesinde bulunuyor. Muhteşem bir deniz manzarası sunan Denizaltı Cafe, gün içinde de Urla’nın en çok misafir ağırlayan yerleri arasındadır.

Doğa Bağ Evi

Demircili köyü yolu üzerinde bulunan Doğa Bağ Evi, adından da anlaşılacağı gibi doğanın içinde, ev yapımı kahvaltılıklarla güne başlamak isteyenler için harika bir seçenek. Doğada gizlenmiş bir cennet görünümündeki bu mekanda odun ateşinde pişen ekmekler ve doğal ürünlerle yapılacak kahvaltı güne harika bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Kahvaltının yanı sıra ünlü Urla güveci de burada oldukça başarılı bir şekilde yapılıyor.

Akın’ın Yeri

Özbek köyünde yer alan Akın’ın Yeri, rakı balık ikilisinin en güzel buluştuğu mekanlardan biridir. Oldukça lezzetli mezeleri bulunan bu mütevazi mekanda dost ve arkadaşlarınızla harika vakit geçirebilirsiniz.

İrmik Hanım Patisserie

Pastaları, acıbadem kurabiyeleri ve keçi sütlü dondurmaları ile ünlü İrmik Hanım Patisserie, Urla’nın ünlü pastaneleri arasında yer alıyor. Sanat Sokağı’nda ve Demirciler Sokak’ta olmak üzere iki şubesi bulunan pastane, lezzetli ürünleri ile turistler tarafından en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor.

Pizzeria Luna Romana

Urla’nın meşhur pizzacısı Pizzeria Luna Romana, ünü İzmir’e kadar ulaşan bir mekan. Salaş bir görünümü olan mekanda yapılan pizzalar ise oldukça lezzetli. İnce, bol malzemeli, bol çeşitli pizzaları sunan Pizzeria Luna Romana, İtalya’daki dilim pizza kültürünü Urla’ya taşımış durumda.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu

Burada böreğin ve katmerin her türlüsünü bulabilmeniz mümkün. Peynirli, kıymalı, patatesli, kaşarlı ve karışık lezzetleri sunan Ünal Kardeşler Katmer Salonu, ilçenin en sevilen börek salonları arasında yer alıyor. İsteğinize göre içi malzeme ile doldurulan yufka zarf şeklinde kapatılarak nar gibi kızartılıyor ve servise sunuluyor. 
İzmir Urla Gece Hayatı

İzmir Urla Gece Hayatı


Sakin mekanlarıyla Urla’da gece hayatı...

Huzurlu bir tatil isteyenlerin tercih ettiği Urla, gece hayatında sakin mekanlarıyla dikkat çeker. Gürültüsüz, kafa dinlenebilecek ve sakin sohbetlerin yapıldığı az sayıda mekana sahip olan Urla’da, deniz kokusu eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz yerler mevcuttur. Bunlardan birisi Urla İskele Berlin’s isimli mekandır. Şaraplarıyla ünlü Yorgo Seferis Hotel’in barı Taş Bar da Urla’nın tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Ayrıca manzaralı bir mekanda içkinizi yudumlamak isterseniz İskele Mahallesi’ndeki Harbour Terrace & Bistro’yu tercih edebilirsiniz.

Rakı balık restoranları

Ruhunuzu dinlendiren bir tatil yaptığınız Urla’da, akşam saatlerinin vazgeçilmezleri arasında elbette ki rakı balık ikilisi gelir. Sahil Restaurant’ta liman manzarasını seyrederek, rakı balık ikilisini masanızda buluşturabilirsiniz. Mezeleri ve ara sıcakları da oldukça lezzetli olan bu mekan, ilçenin en çok tercih edilen restoranları arasında yer almaktadır. Ayrıca sahilde bulunan Yosun Restaurant da rakı balık keyfi için yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

Fasıl eşliğinde şarap

Urla’da fasıl eşliğinde kaliteli şarap yudumlamak isteyenler ise Köyce Restaurant’ı tercih etmektedir. Rahat bir ortamı bulunan mekanda hafta sonları düzenlenen canlı fasıllar oldukça ilgi çekmektedir. Bunların yanı sıra Denizli Caddesi’nde yer alan Messt Cafe Restaurant, İskele Caddesi’nde bulunan Esinti Cafe&Bar ve Çeşme Caddesi’nde yer alan Ceylan Disco Bar da Urla’da gece hayatının aktif yaşandığı mekanlar olarak öne çıkmaktadır.