TatilCity.NETTatilCity.NET

Uzuncaburç Gezi Rehberi

Uzuncaburç Gezi Rehberi

Uzuncaburç Gezi Rehberi


Uzuncaburç Gezi Rehberi

Mersin’in gezilmesi gereken yerleri arasında bulunan Uzuncaburç, Toroslar’ın eteklerinde “İmparator Kenti” olarak adlandırılan antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Şirin bir dağ köyü olan Uzuncaburç, Silifke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Etrafı ormanlarla çevrili bir yaylada bulunan köy, Toroslar’ın temiz havasını içinize çekebileceğiniz muhteşem bir doğaya sahiptir. Nüfusu yaklaşık 3 bin olan köyün, antik kentle birlikte kendine özgü bir atmosferi mevcuttur. Yaz aylarında sahil bölgeleri çok sıcak olan Mersin’de, serin havasıyla dikkat çeken Uzuncaburç, yöre halkının tercih ettiği bir yayladır aynı zamanda. Deniz seviyesinden bin 200 metre yüksekte bulunan bu yayla köyünde, Uzuncaburç Antik Kenti serin bir havada gezilebilmektedir.
Dört kilometre uzaklıktaki eski Hitit yerleşimi Olba Kenti’nin kutsal alanı olarak kurulan Uzuncaburç, Roma hakimiyetine geçtiğinde “Zeus'un koruduğu imparator şehri” anlamındaki “Diocaesarea” adını almıştır. Kuruluşu Milattan Önce 500’lü yıllara kadar uzanan Uzuncaburç’ta, önemli bir bölümü halen ayakta olan anıtsal kapılar, çeşme, su kemerleri, tiyatro ve tapınak ziyaret edilebilir. Köyün girişindeki sütunlu caddede Milattan Sonra 170 yılında inşa edildiği tahmin edilen, bir kısmı toprak altında bulunan tiyatro mevcuttur. Roma zamanından kalan anıtsal kapıyla girilen kentte, biraz yüründükten sonra Zeus Olbios Tapınağı dikkat çekmektedir. Sütunları büyük oranda ayakta olan tapınağın duvar kabartmalarında Medusa, keçi ve öküz kafası kabartmaları görülmektedir. Antik kentin çıkışında ise 22 metre yüksekliğe sahip Helenistik Kule dikkat çekmektedir. Bu gözetleme kulesi, surların en yüksek noktasında bulunmaktadır. Uzuncaburç köyünün bir kilometre yakınında yer alan piramit şeklindeki çatıya sahip mozole de mutlaka görülmelidir. Bu iki katlı anıt 16 metre yüksekliğe sahiptir.
Aradan geçen 2 bin 500 yıla rağmen büyük oranda ayakta kalmayı başaran Uzuncaburç Antik Kenti, zaman içerisinde dinlerin ve coğrafyanın etkisiyle değişime uğramıştır. Antik kent içinde yer alan Zeus Tapınağı, Milattan Sonra 5’inci yüzyılda kiliseye dönüştürülmüştür. Roma eyaleti döneminde psikoposluk olan antik şehirde; Lidya, Babil, Hitit, Roma, Bizans ve Pers uygarlıkları yaşanmıştır.

Uzuncaburç’a nasıl gidilir?

Mersin’in Silifke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta, ilin kuzey bölgesinde bulunan Uzuncaburç’a ulaşmanın en kolay yolu özel araçla gitmektir. Ulaşımda minibüs veya otobüs seçenekleri bulunmamaktadır. Uzuncaburç’a Silifke üzerinden ulaşılabileceği gibi Limonlu beldesinden de gidilebilmektedir. Limonlu güzergahı daha uzun olmasına rağmen, yol üzerindeki tarihi yerler nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.
İstanbul’a yaklaşık 900 kilometre uzaklıkta bulunan Silifke’ye bu kentten gitmek isteyenler, otoyoldan Bilecik’ten çıkarak Kütahya, Afyonkarahisar, Konya ve Karaman üzerinden ulaşabilirler. Silifke’ye ulaştıktan sonra 30 kilometre mesafedeki Uzuncaburç’a gitmek için kıvrımlı vadilerden geçen asfalt yol kullanılmalıdır.Uzuncaburç’a gitmek için büyükşehirlerden veya diğer kentlerden havayolu ulaşımını tercih edenler ise öncelikle Adana Şakirpaşa Havalimanı’na inmelidir. Havalimanından Silifke’ye sık sık otobüsler seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca biraz daha uzun sürmekle birlikte Mersin şehir merkezine gidilerek de Silifke’ye geçilebilmektedir.
Uzuncaburç’ta doğa sporları

Uzuncaburç’ta doğa sporları


Uzuncaburç’ta doğa sporları

Silifke’nin antik kentiyle ünlü yayla köyü Uzuncaburç, doğa yürüyüşlerine uygun bir coğrafyaya sahiptir. Köyde yer alan parkurlarda keyifli yürüyüşler yapılabilmektedir. Uzuncaburç ile Olba Antik Kenti arasındaki parkur yaklaşık 10 kilometre uzunluğundadır ve bu rotada tarihi yapıların arasında yürünebilmektedir. Çok sayıda tarihi kalıntı ve doğal mağaranın bulunduğu vadi içinde muhteşem fotoğraflar da çekilebilmektedir.
Öte yandan, Uzuncaburç ile Kızkalesi arasında bulunan 40 kilometre uzunluğundaki Prensesin Ayak İzleri Parkuru da yaygın olarak kullanılmaktadır. Antik kent ve kalıntılar arasından geçen bu rota, toplam üç etaptan meydana gelmektedir. Uzuncaburç ayrıca cip safari için de uygun bir parkura sahiptir. Muhteşem manzara eşliğinde cip sürmenin keyfini yaşamak isteyenler, Mersin bölgesinden buraya sık sık gelmektedir.
Uzuncaburç’un yakınında bulunan Silifke ilçesi de doğa sporları için uygun bir coğrafyaya sahiptir. Silifke’de başta rafting, trekking ve yamaç paraşütü olmak üzere çok sayıda aktivite yapılabilir. Doğa yürüyüşü için Göksu Deltası tercih edilebilir. Delta içerisinde bulunan kuş cennetinde, Paragöl, Dalyan ve Göksu ağzı arasında yürüyüş yaparken eğlenceli vakit geçirilebilir.
Uzuncaburç’ta gezilecek yerler

Uzuncaburç’ta gezilecek yerler


Uzuncaburç’ta gezilecek yerler


Zeus Tapınağı

Uzuncaburç Antik Kenti’ndeki en dikkat çeken yapı, 36 sütunla çevrili olan Zeus Tapınağı’dır. Milattan Sonra 5’inci yüzyılda kiliseye dönüştürülen yapı, kilise yapıldıktan sonra bazı eklemelerle daha da büyütülmüştür. Aynı zamanda sağlamlaştırma çalışmaları yapılan Zeus Tapınağı’nın sütunları büyük oranda halen ayakta durmaktadır. Ayrıca tapınağa giderken yol üzerinde çok sayıda mezar ve hayvan motifi işlenmiş taşlar dikkat çekmektedir. Tapınağın bulunduğu Sütunlu Cadde üzerinde de çok sayıda tarihi kalıntı görülmektedir.

Tören Kapısı

Antik kentin girişinde yer alan, şehrin giriş kapılarından biri olan Tören Kapısı, bir metreye yakın çapta sütunlara sahiptir. Yerden 7.5 metre yüksekliğe sahip bu sütunları birbirine bağlayan taşlar ise üzerine işlenen motiflerle ilgi çekmektedir. Milattan Sonra 1’inci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Tören Kapısı’nda, günümüzde beş tane sütun mevcuttur. Ancak kapının yapıldığı dönemde 25’e yakın sütundan meydana geldiği sanılmaktadır.

Antik Tiyatro

Uzuncaburç Antik Kenti’nin dışında bulunan Antik Tiyatro, Tören Kapısı’nın 15 metre kadar gerisinde yer almaktadır. Yapıldığı dönem kentle iç içe olduğu tahmin edilen Antik Tiyatro, Milattan Sonra 2’nci yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiştir. Yaklaşık 5 bin 500 kişilik olan Antik Tiyatro, 20’nin üzerinde basamağı bulunmaktadır.

Helenistik Burç

Uzuncaburç Antik Kenti’nin kuzeyinde bulunan Helenistik Burç, tarihi Roma yolunun bitişinde konumlanmıştır. Köye adını da veren Helenistik Burç, beş katlı bir kuleye sahiptir. Her katında özgün yapıya sahip bölümlerden meydana gelen kulesiyle Helenistik Burç, inşa edildikten sonra kent yöneticilerinin yaşadığı yerdir. Aynı zamanda olumsuz durumlarda şehir sakinlerinin saklandığı yer olarak kullanılan Helenistik Burç, şehrin hazinesinin de saklandığı yer olmuştur. Milattan Önce 3’üncü yüzyılda Tarkyares tarafından inşa edilen Helenistik Burç’un kulesi bir dönem yaşanan yangın nedeniyle kullanılmamıştır. Ancak Milattan Sonra 3’üncü yüzyılda Vali Petronius Faustinus kuleyi onararak yeniden kullanıma sunmuştur.

Şans Tapınağı

İbadet amacıyla kullanılan Şans Tapınağı, küçük bir yapıdır. Yapıldığı dönemde kent halkının gidip şifa dileklerinde bulunduğu bu tapınağın inşa edilişi Milattan Sonra 1’inci yüzyıla uzanmaktadır. Oppius ve Kyria, tapınağı kente hediye olarak yaptırmıştır.

Zafer Kapısı

Antik kentin kuzey giriş kapısı olan Zafer Kapısı’nın surlarla çevrili olup olmadığı saptanamamıştır. Ancak kapının üç tane girişe sahip olması, kentin önemine vurgu yapıldığını göstermektedir. Yapılış tarihi tam olarak belirlenemeyen, ancak Roma imparatorları tarafından onarıldığı bilinen Zafer Kapısı, yaşanan depremden sonra 4’üncü yüzyılın sonlarında onarım geçirmiştir. Kapı aynı zamanda üzerinde bulunan heykeller ile dikkat çekmektedir.

Uzuncaburç Mesire Alanı

Antik kentiyle ünlü Uzuncaburç, aynı zamanda doğal bir güzelliğe de sahiptir. Toroslar’ın eteklerindeki bu yayla köyünde yer alan mesire alanı, sevdiklerinizle birlikte huzurlu vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Mesire alanındaki uzun çam ağaçlarının altında mangal yapılabilmektedir. Ayrıca burada bir işletme de bulunmaktadır. Kamp ve karavan ile konaklama imkanlarına sahip olan Uzuncaburç Mesire Alanı’nda, yanı sıra orman içindeki ağaç evlerde konaklama imkanı da mevcuttur. Bölgede yer alan orman içindeki düzlüklerde kamp ve karavan konaklaması da mümkündür.

Uzuncaburç’ta nerede ne yenir?

Uzuncaburç’ta yaygın olarak tüketilen lezzet, bir Akdeniz klasiği olan gözlemedir. Çökelek, peynir ya da kavurma et koyulup dürülen sıkma da yörede öne çıkan bir diğer lezzettir. Yayık ayranın ünlü olduğu bölgede, ayrıca kenger kahvesi de popüler içeceklerden biridir. Dağlardan toplanan kengerin tohumlarından yapılan bu kahve oldukça lezzetlidir. Uzuncaburç’ta restoran ve lokanta bakımından fazla seçenek yoktur.
Burada yer alan Uzuncaburç Deli Kılıç Restoran, önerebileceğimiz tek mekandır. Oksijeni bol bir bölgede bulunan işletme, tamamen doğal ürünler sunmaktadır. Kahvaltısı oldukça lezzetli olan restoranda, menüdeki yumurta işletmenin kümeslerinden taze olarak alınmakta, sebzeler ise işletmenin bahçesinden toplanmaktadır. Uzuncaburç Deli Kılıç Restoran; büfe, çadır, karavan ve ağaç ev konaklama, doğal köy kahvaltısı, elektrik, tuvalet, su, duş, çocuk oyun alanı ve hamak hizmetlerini sunmaktadır.
Uzuncaburç’ta gece hayatı

Uzuncaburç’ta gece hayatı


Uzuncaburç’ta gece hayatı

Toroslar’ın eteklerinde bir yayla köyü olan Uzuncaburç, gece hayatı konusunda aktif değildir. Köyde gece hayatı mekanı yoktur, ancak burada kamp yapanlar kendi imkanlarıyla akşamları keyifli etkinlikler düzenleyebilmektedir. Uzuncaburç’a en yakın eğlence mekanları 30 kilometre uzaklıktaki Silifke ilçesindedir. Yaz aylarında cıvıl cıvıl olan Silifke ilçe merkezinde ve bağlı köylerde çok sayıda eğlence mekanı mevcuttur. Altınkum Bar, Barış Gazinosu ve Teras Bar ilçenin öne çıkan mekanlarıdır. Ayrıca Silifke’de rakı balık yapabileceğiniz mekanlardan en çok tercih edileni ise Kum Mahallesi’nde bulunan Mustafa Dayı’nın Yeri’dir. Uzuncaburç’tan özel araçla kolaylıkla ulaşılabilen Silifke’de, keyifli bir gece yaşayabilirsiniz.