TatilCity.NETTatilCity.NET

Uzungöl Gezi Rehberi

Uzungöl Gezi Rehberi

Uzungöl Gezi Rehberi


Uzungöl Gezi Rehberi

Karadeniz’de öne çıkan turizm merkezlerden Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı bir mahalledir. Trabzon’a 96 kilometre uzaklıkta bulunan bu doğal turizm merkezi, Çaykara’ya ise 19 kilometre mesafededir. Doğal güzellikleriyle kartpostal görüntüleri sunan Uzungöl, denizden bin 90 metre yüksekliğe sahip bir doğa cenneti gibidir. Bu güzel gölün oluşması, bulunduğu vadiye düşen kayaların Haldizen deresini kapatması ile gerçekleşmiştir. Bölgede bulunan ormanlar, Türkiye’deki yağmur ormanlarının kayda değer bir kısmını oluşturmaktadır. Tipik Karadeniz iklimine sahip Uzungöl; kış aylarında karlı olup, yaz aylarında yağmur alır. Bu iklimi nedeniyle yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Tarihi 1650’li yıllara dayanan Uzungöl bölgesinde ilk yerleşim, aynı yıllarda başlamıştır. İlk başta Müslüman olmayan 12 hane köye yerleşmiş, ardından Müslümanların da katılmasıyla burası büyük bir köy haline gelmiştir. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Uzungöl’de, yaban hayatının bulunduğu bin 625 hektarlık bölge Tabiat Parkı yapılmıştır. Bölgede 60’ın üzerinde endemik bitki türü, 60 civarında memeli hayvan ve 250 civarında kuş türü olduğu saptanmıştır. Yerli ve yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunan Uzungöl’de; kiliseler, camiler, şelaleler ve yaylalar harika bir gezi olanağı sunmaktadır.

Uzungöl’e nasıl gidilir?

Özellikle yaz aylarında hareketlenen Uzungöl, çok sayıda ulaşım seçeneğine sahiptir. Karayolu ile Trabzon’dan ulaşımın oldukça kolay olduğu bölgeye günlük otobüs seferi düzenleyen firmalar mevcuttur. Bu yolculuk yarım saat civarında sürmektedir. Eğer Uzungöl’e Trabzon’dan özel araçla gelmek isterseniz; Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Of, Çaykara ve Uzungöl rotasını izlemeniz gerekmektedir. En yakın havalimanı Trabzon’da bulunduğu için Uzungöl’e diğer kentlerden havayolu aracılığıyla ulaşım da oldukça kolaydır. Ayrıca İstanbul, İzmir ve Samsun limanları ile bağlantısı olan Trabzon Limanı, bölgeye ulaşım için bir diğer seçenektir. Yaz aylarında tercih edilen denizyolu seçeneği özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir.
Uzungöl’de spor aktiviteleri

Uzungöl’de spor aktiviteleri


Uzungöl’de spor aktiviteleri

Nefis bir doğaya sahip olan Uzungöl, doğa sporları için oldukça elverişlidir. Bölgede yapılabilecek sporlar arasında; yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, ATV turu, helikopterli kayak ve safari öne çıkmaktadır. Doğal güzelliği ile eko turizmin oldukça geliştiği bir yer olan Uzungöl’de ATV turu için araç kiralayabilir ya da profesyonellerin eşliğinde tur yapabilirsiniz. Bölgenin coğrafi özellikleri nedeniyle adrenalini yüksek olan ATV turlarında; toz, çamur ve yemyeşil doğanın güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Ayrıca gölün üzerinde kiralayacağınız deniz bisikleti ile gölde keyifli bir gezinti de yapabilirsiniz.
Uzungöl’ün enfes manzarasını izleyebilmenin yollarından biri olan yamaç paraşütü, bölgede yapılabilen bir diğer spor etkinliğidir. Mayıs ile eylül ayları arasında yapılabilen, gölü kuşbakışı izleyebileceğiniz bu aktivitede havada kalma süresi 15 dakikayı bulmaktadır. Yapısı gereği Uzungöl’de yapılabilecek en uygun doğa sporu elbette ki yürüyüştür. Burada yemyeşil ağaçların arasında manzaranın tadını çıkararak keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Uzungöl’de yaz aylarında organize edilen turlara katılarak yürüyüş yapabileceğiniz gibi kişisel olarak da bu sporu yapabilirsiniz. Ayrıca araçla safari yapma imkanı da bulunan Uzungöl’de çevreyi tanımanın en iyi yollarından biri de budur.
Kayakçıların helikopterle tepeye bırakıldıktan sonra aşağıya kaydıkları spor türü olan helikopterli kayak da bölgede yapılabilecek etkinliklerden biridir. Dünyada oldukça nadir yerlerde yapılabilen bu sporun en önemli özelliği; pistin uzağında, bol kar olan yerlerde kayak imkanı sunmasıdır. Türkiye’de ilk kez 2005 yılında Kaçkar Dağları’nda yapılan bu spor oldukça pahalı donanımlar gerektirip sadece profesyonel kayakçılarca yapılabilmektedir.
Uzungöl’de gezilecek yerler

Uzungöl’de gezilecek yerler


Uzungöl’de gezilecek yerler

Karadeniz’in bu doğa harikası bölgesinde gezilebilecek yerler öncelikle göl çevresidir. Dört mevsim boyunca güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Uzungöl’de harika bir tatil geçirilebilir. Göl yakınında bulunan otel ve pansiyonlarda konaklamak mümkündür. Ayrıca Uzungöl yaylaları ile de meşhurdur. Bu yaylaları sizin için derledik.

Şekersu Yaylası

Yaylaları ile ünlü Uzungöl bölgesinde yapılacak geziye eski adı Sakarsu olan Şekersu Yaylası ile başlanabilir. Trabzon’un Çaykara ilçe merkezine 37 kilometre mesafede yer alan yayla, bölgedeki en güzel doğaya sahip yerler arasında bulunmaktadır. Soğanlı Dağı’nın eteklerindeki Karaçam ve Yaylaönü köylerine komşu olan bu yayla, kış aylarında iklim koşulları nedeniyle kapalıdır.

Haldizen Yaylası

Haldizen Yaylası da Uzungöl gezisinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Demirkapı Yaylası adıyla da bilinen Haldizen Yaylası, Karadeniz Bölgesi’nin en canlı noktalarından biridir. Ulaşımı oldukça kolay olan yaylaya Şerah köyünden ulaşılabilmektedir. Buradaki 16 kilometrelik ormanlarla kaplı yolda keyifli bir yolculuk da bonus olacaktır. Yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerinin ruhunu dinlendiren Haldizen Yaylası, üç mahalleye sahiptir.

Garester Yaylası

Bölgede görülmeyi hak eden yaylalardan bir diğeri ise Garester Yaylası’dır. Uzungöl’ün nefis manzarasının izlenebileceği bu yayla, Uzungöl’ün güneyinde yer almaktadır. Harika manzaranın tadını çıkarırken, ayrıca burada yürüyüş yapılabilir ve bol bol fotoğraf çekilebilir.

Şerah Köyü

Uzungöl gezi rotasında bulunması gereken yerlerden biri de Şerah köyüdür. Bölgenin geleneksel evlerinin görülebileceği bu köyde, muhteşem doğal güzellikler misafirlerini beklemektedir. Uzungöl bölgesinde ayrıca Traşkapanı, Veli, Büyük Yayla, Multat, Lustra, Tabanoz ve Derindere yaylaları da muhteşem doğasıyla konuklarını ağırlamaktadır.

Uzungöl Camii

Uzungöl’de gezilecek yerler arasında bulunan Uzungöl Camii, beldenin sembollerinden biridir. Beldenin en kalabalık yerinde bulunan cami, Uzungöl ve Haldizen Deresi’nin geçiş köprüsü konumundaki Kemer Köprü ve Şerah köyünün aşağısında yer almaktadır. 2002 yılında inşa edilen cami her ne kadar yeni olsa da beldede önemli bir yapıdır. Özellikle akşam saatlerinde harika bir görüntüsü olan camiyi görmenizi öneririz.

Uzungöl’de nerede ne yenir?

Karadeniz mutfağının özelliklerini taşıyan Uzungöl’de; yöresel kahvaltılıklar, peynirler ve tereyağları ünlüdür. Beldede bulunan çok sayıda restoranda yöresel lezzetleri tatmak mümkündür. Uzungöl’de kahvaltı için en çok tercih edilen mekanlar; Com Cafe, İnan Kardeşler Restaurant, Galo Omad ve Şeflerin Yeri Restoran’dır. Bu mekanlarda yapılabilecek nefis kahvaltıların menüsünde ise Anzer balı, mısır ekmeği, kaymak, kuymak, turşu kavurması gibi yöresel lezzetler öne çıkmaktadır.
Ayrıca beldede, hamsiden yapılan yemekler ile karalahana çorbası, Laz böreği, etli karalahana sarması ve mısır ekmeği mutlaka tadılmalıdır. Uzungöl’de hamsi ile yapılan yemeklerin başlıcaları; hamsili ekmek, hamsi köftesi, hamsili pilav, kiremitte hamsi ve hamsi çığırtmasıdır. Göl kenarında bulunan restoranlarda bu lezzetleri tadabileceğiniz gibi nefis göl manzarası eşliğinde keyifle zaman geçirebilirsiniz. Öte yandan Uzungöl yaylalarında da nefis lezzetler misafirlerini beklemektedir. Haldizen Deresi’nin tertemiz suyunda yetişen alabalıklar Uzungöl’de tadılması gereken bir diğer önemli lezzettir. Beldede öne çıkan tatlılar ise sütlaç, pekmezli asude, pekmezli kabak, pekmez ve pestilden yapılan tatlılardır.
Artvin Hopa Gece Hayatı

Artvin Hopa Gece Hayatı


Uzungöl’de gece hayatı

Doğal güzellikleri, göl manzarası ve yaylalarıyla öne çıkan Uzungöl’de, gece hayatı daha sakin yaşanır. Göl kenarında bulunan otel ve pansiyonların barlarında keyifli vakit geçirilebileceği gibi beldede yer alan restoranlarda da akşam yemeği sonrası eğlenceli zaman geçirilebilir. Bölgede yer alan kafe, bar ve restoranlarda Karadeniz müzikleri eşliğinde eğlenebilir, günün yorgunluğunu atabilirsiniz.