TatilCity.NETTatilCity.NET

Venedik Gezi Rehberi

Venedik Gezi Rehberi

Venedik Gezi Rehberi


Venedik Gezi Rehberi

İtalya'nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, 117 adası ve dünya harikası 400 köprüsüyle İtalya turlarının en çok ziyaret edilen duraklarındandır. Söz konusu ada ve kanallardan meydana gelen bu eşsiz kent, "Kanallar Şehri", "Sular Şehri" ve tüm dünya tarafından tanınan ünlü maskeleriyle "Maskelerin Şehri" olarak da bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarının sergilendiği kanallar bölgesiyle görenleri kendine hayran bırakır. Bu bölge ve şehir sahip olduğu bu doğal güzellikleri ve birçok tarihi eser ile  UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmiştir. Öte yandan Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik şehri, imparatorluğun dağılmasının ardından Bizans İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir.
Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olan kent, Bizans döneminde biraz da bağımsız bir yapıya kavuşmuştur. Etrafı sularla çevrili olan Venedik’te balıkçılık yerli halk açısından önemli bir geçim kaynağı oldu. Bu ekonomik faaliyet günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Balıkçılığın zamanla gelişmesi ve gemi yapımının da gelişmesini hızlandırmıştır. Venedik Cumhuriyeti, özellikle Orta Çağ ve Yeni Çağ'da önemli bir ticari güç olarak öne çıkmıştır. Akdeniz ticaretine hakim devletlerinden biri olan Venedik’te  hem devlet hem de halk oldukça zengindir. Bu sayede Venedik'te sanat ve mimari de kayda değer bir gelişim sergilemiştir. Rönesans döneminde etkin rol oynayan kent, birçok sanatçıya da ev sahipliği yapmıştır. Farklı dallardan sanatçıların da etkisi ve katkısıyla önemli bir tarihi birikime sahip olan kent, günümüze kadar varlık gösteren tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir.
Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler


Venedik Gezilecek Yerler

Venedik’in muhteşem ve görkemli yapıları başınızı döndürecek

Dükler Sarayı

San Marco Meydanı ile deniz arasında bulunan Dükler Sarayı, Venedik'e deniz yoluyla gelenleri görkemli görünümüyle karşılar. Gotik tarzda yapılan Dükler Sarayı Venedik'in en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Özellikle sarayın içi ticaret yoluyla zenginleşen Venediklilerin ihtişamlı ve şatafatlı hayatlarını gözler önüne serer. Yıllar boyunca Venedik Doçlarının konakladığı veya ikamet ettiği saray, geçmişten bugüne birçok ziyafete, toplantıya ve konsere ev sahipliği yapmıştır. 9. yüzyılda inşasına başlanan saray, 10. yüzyılda büyük bir yangın nedeniyle hasar görmüştür. Yangından sonra 12. yüzyılda sade bir kale olarak yeniden inşa edilen saray, farklı zaman dilimlerinde defalarca yenilenmiştir. Bizans mimarisinin en etkili tasarımlarından biri kabul edilen Dükler Sarayı’nda; gotik, rönesans ve barok etkilerini görmek mümkündür. Her yenileme çalışmalarına başlandığında o dönemin anlayışına göre yeniden tasarlanan saray, inşaat süresinin uzaması nedeniyle döneme damgasını vuran anlayışın da gerisinde kalmıştır. Saray bahçesi, şık odaları ve opera binası ile Dükler Sarayı, Venedik geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Burada Antonio Rizzo'nun Scala dei Giganti, Giovanni ve Bartolomeo Bon'un Porta della Carta ve Büyük Salon'daki duvar resimleri arasında ilk dikkatinizi çekecek eserler olacaktır.

San Marco Bazilikası

San Marco Meydanı’nda yer alan San Marco Bazilikası, Venedik’in en ünlü kilisesi olma özelliği taşır. Altınların Kilisesi olarak da tanınan yapı, beş kubbeye sahiptir. Her yıl yurtiçi ve dışından birçok turiste ev sahipliği yapan San Marco Meydanı, özellikle mimarisi ile ünlüdür. Kubbe üzerinde altın yaldızlı Bizans mozaikleri ve içindeki altın heykelleri ve cam işlemeleri ile kentin görülecek yerleri içinde ilk sıradadır. Bu alandaki ilk kilise dönemin Venedik Doçu'nun emriyle 828 ila 832 yılları arasında inşa edilmiştir. İlerleyen yüzyıllarda kilise birçok yangın yaşamış ve harap duruma düşmüştür. Ardından aynı yer üzerine yeni ve farklı kiliseler yapılmıştır. Eklemeler ve düzenlemelerle yapı geçmişten bugüne kadar gelebilmiştir.
Bazilikaya yapılan en önemli eklemelerden bazıları 1204'teki Haçlı Seferleri'nde İstanbul'dan getirilen eserlerdir. İstanbul'daki Bizans kilise ve saraylarından getirilen birçok hazine, süsleme, mermer, mozaik gibi eser bazilikaya eklenmiştir. Eklenen bu eserlerden en önemlileri Tetrark ve Aziz Mark'ın Atları olarak öne çıkar. Roma İmparatoru Diocletian'ın imparatorlukta düzen ve asayişi sağlamak amacıyla getirttiği bu dörtlü yönetim sistemi Tetrark tarafından temsil edilir. Tetrark, bazilikanın dışında güneybatı köşesinde sergilenir. Meşhur Aziz Mark'ın Atları'nın tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak resmi kaynaklara göre antik çağlarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Söz konusu eserin 1204'te Venedik'e getirilene kadar İstanbul'da Hipodrom'da sergileniyordu.

San Marco Meydanı

Venedik’te gezilecek yerler arasında San Marco Meydanı da listesinin ilk sıralarında yer alır. San Marco Meydanı veya İtalyan adıyla Piazza San Marco, şehrin en ünlü meydanlarından biridir. Napolyon’un ‘Avrupa’nın resim odası’ olarak nitelendirdiği San Marco Meydanı, dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilir. San Marco Bazilikası, Saat Kulesi, Correr Müzesi, Dükler Sarayı ve Procuratie Vecchie gibi yapılarla çevrili olan San Marco Meydanı'nın geçmişi 800'lü yıllara kadar uzanır. Özellikle 12. yüzyılda zengin Venedik Doçu Sebastiano Ziani döneminde meydanda yapısal ve görsel büyük değişiklikler yaşanmıştır. Orta Çağ'da daha farklı bir görünüme sahip olan San Marco Meydanı, günümüzde birçok beyaz yaka çalışanlarının ve memurların ofislerine ev sahipliği yapmaktadır. Efsanevi sanatçı Gentile Bellini'nin San Marco Meydanı'nı çizdiği resim de bu meydanda sergilenmektedir. Meydanda astronomik bir saat yapmak amacıyla bir de kule yapılmıştır. Torre dell'Orologio adını taşıyan Saat Kulesi'nin saat mekanizması sadece rehber eşliğinde gezilebilirsiniz. Ayrıca Campanile di San Marco yani Aziz Mark'ın Çan Kulesi de San Marco Bazilikası'nın önünde yer alır. 1902'de çöken asıl kule, 1912 yılında tekrar inşa edilmiştir.

Canal Grande-Büyük Kanal

Venedik sular şehri olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle şehirde birçok kanal bulunur. 3 bin 800 metre uzunluğunda ve beş metre derinliğinde olan Canal Grade, Venedik’in en büyük kanalıdır. S harfi şeklinde kıvrılarak akan ve Venedik'in tarihi bölümünden geçen Canal Grade’de, teknelerle turlar düzenlenmektedir. Kanal boyunca şehrin birçok tarihi yapısını görebilirsiniz. Venedik Cumhuriyeti döneminde Büyük Kanal boyunda oturmak bir zenginlik simgesiydi. Buradan hareketle, Venedik'in soylu aileleri tarih boyunca kanal kıyısında bir saray sahibi olmak için önemli paralar vermiştir. Palazzi Barabaro, Ca' Rezzonico, Ca' d'Oro, Palazzo Dario gibi birçok saray, kanal boyunca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Günün her saatinde kanal boyunca düzenlenen bu turlar, turistlere eşsiz manzaralar sunmaktadır. Canal Grande, Venedik'i ziyarete gelenlerin en popüler mekanlarından biridir.

Ca' d'Oro

Büyük Kanal üzerinde yer alan Ca' d'Oro muhteşem görüntüsüyle Venedik’in en bilinen yerlerinden biridir. ‘Altın Ev’ anlamına gelen Ca' d'Oro, 1428-1430 yılları arasında Venedikli zengin Contarini ailesi adına mimarlar Bartlomeo ve Giovanni Bon tarafından inşa edilmiştir. Roma İmparatoru Nero'nun Roma'daki görkemli altından evinin hikayesini okuyan Marino Contarini, kendisi de altın bir ev yaptırmak istemiştir. Gotik anlayışla yapılan binanın altın dış süslemelerinin bir bölümü sökülerek çalınmıştır. Ayrıca evin kanal tarafında Bizans döneminden kalma arklar da kullanılmıştır. Binanın iç tarafında küçük bir saray bahçesi de vardır. Teknelerle gidebileceğiniz bu ilginç yapının girişi direkt büyük salona açılır. Üst katlarda yer alan balkonlardan manzarayı seyretmek ise eşsiz bir an olarak hatırınızda kalacaktır.

Güzel Sanatlar Akademisi

Venedik'in en önemli müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Akademisi, İtalya'nın da seçkin müzelerinden biridir. Güzel Sanatlar Akademisi veya orjinal adıyla Gallerie dell'Accademia 1750 yılında kurulmuştur. Bir tarihi bir sanat galerisi olan Güzel Sanatlar Akademisi, 1750 ile 1807 yılları arasında Napolyon işgaline kadar Santa Maria della Carità gibi vakıflara da ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra Napolyon Venedik'i işgal edince bu galerideki eserleri çok beğenmiştir ve buranın bir Kraliyet Akademisi olarak faaliyet göstermesini sağlamıştır. Napolyon'un emriyle bugünkü binası Scuola della Carità'ya taşınmıştır.

Santa Maria della Salute

Büyük Kanal üzerinde Dorsoduro bölgesinde yer alan Santa Maria della Salute, Venedik'in en güzel ve görkemli kiliselerinden biridir. Daha önce belirttiğimiz gibi kanal turlarında en çok ziyaret edilen ve görülen yapılarından olan Santa Marina della Salute’de, La Salute sağlık anlamına gelmektedir. 1631 yılında, yaklaşık 80 bin Venedikli'nin ölümüne sebep olan büyük veba salgının ardından Hz. Meryem'e şükretmek amacıyla yapılmıştır. 1687 yılında tamamlanan yapı aslında küçük bir bazilikadır. Mimar Baldassare Longhena tarafından 1631 yılında Venedik Senatosu Hz. Meryem'in Venedik'i vebadan kurtardığına inanarak bir kilise yaptırma sözü verir. Senato bunun için bir yarışma başlatır ve yarışma sonunda genç mimar Baldassare Longhena kazanır. Venedik'te Barok mimarisinin öncülerinden biri olan Longhena, mihrapta bir Bizans ikonu kullanmıştır. Bazilikanın kubbesinde de Bizans ve Yahudi binalarının yapılarından ilham almıştır. Fakat ünlü mimar Longhena bazilika tamamlanmadan  beş yıl önce vefat etmiştir ve eserini görememiştir.

Venedik’te nerede ne yenir?

Venedik’te İtalyan mutfağı denilince akla ilk gelenler pizza ve makarna çeşitleridir. Fakat İtalya'nın en güzel pizzası ve makarnası Venedik’te yapılmaz. İtalyanların Venedik pizzasını ve makarnasını beğendiği söylenemez. Bu yemekler daha çok Güney İtalya'ya özgü tatlar olarak bilinmektedir. Yine de Quanto Basta Pizza, Pizza al volo, Cip Ciap gibi birçok restoranda bu lezzetli pizzaları tadabilirsiniz. Venedik'in asıl mutfağını deniz ürünleri oluşturur. Çeşit çeşit deniz ürününü doyasıya tadabileceğiniz onlarca restoran bulabileceğiniz Venedik’te bu restoranların bazılarını kanalların etrafında görebilirsiniz. Özellikle akşam yemeklerinizde kanalların manzarasını seyredebilirsiniz. Özellikle bu bölgede Osteria alla Staffa Castello'da restoranlarında sevdiklerinizle keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Öte yandan sardalyanın soğan, üzüm ve fıstık ile birlikte pişirildiği tatlı ve ekşinin aynı tatta buluştuğu Sarde in Saor’u mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca ıstakoz, ahtapot ve yengeç gibi deniz ürünlerinin de çeşitli şekil ve soslarla hazırlandığı bu eşsiz lezzetler yine denenmesi gereken tatlardır. Risotto veya vermicelli al nero di seppia adı verilen yiyecekler ise kentte sevilen diğer yöresel yemeklerdir.
Venedik Gece Hayatı

Venedik Gece Hayatı


Venedik Gece Hayatı


Venedik’in renkli ve zengin gece hayatı sizleri bekliyor
Venedik’te son derece hareketli ve aktif bir gece vardır. Hemen hemen her türlü eğlence hayatına hitap eden mekan bulmak mümkündür. San Marco Meydanı ve çevresi gece de oldukça renklidir. Burada tercihinize göre birçok bar, kulüp bulabilir ve canlı caz konserlerine katılabilirsiniz. Bu eğlenceleri doyasıya yaşayacağınız kentin popüler mekanları arasında Chet Bar, Tavarna Da Baffo, Devil’s Forest Pub, Wine Bar, Teamo- San Marco 3795 yer alır.