TatilCity.NETTatilCity.NET

Vezirköprü Gezi Rehberi

Tarihi ve doğal pek çok değere sahip olan Vezirköprü ilçesi, bağlı olduğu Samsun il merkezine 110 kilometre uzaklıktadır. Yemyeşil ve benzersiz bir bitki örtüsüne sahip olan ilçe, akarsuları ve yaylalarıyla bölgenin en güzel yerlerinden biridir. En yüksek noktası Keltepe ve Sarıçiçek Yaylası olan Vezirköprü, Türkiye’deki en fazla köye sahip olan ilçe özelliğine sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nde olmasına rağmen daha çok ılıman Akdeniz ikliminin yaşandığı ilçede, bu ılık iklim özellikle Kızılırmak Vadisi boyunca kendisini göstermektedir. İlçenin iç kesimlerinde ise karasal iklim görülmektedir. Buralarda kış ayları daha soğuk, yaz ayları ise daha sıcak yaşanmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin ortasında yer alan ilçenin denizden seviyesinden yüksekliği 339 metredir. Kızılırmak bölgesi ormanlık olan ilçede, ekonomi ağırlıklı olarak hayvancılık, tarım ve orman ürünleri üzerinden şekillenmektedir. Sebze ve meyveciliğin geliştiği ilçede, ayrıca kereste fabrikası bulunmaktadır.Hititlere kadar uzanan bir tarihe sahip olan Vezirköprü’de, söz konusu dönemde kurulan yerleşim yeri, bugünkü yerleşim yerinin yaklaşık iki kilometre uzağındadır. Bu şehir daha sonra Frigyalılar tarafından yıkılmıştır. Ardından Bizanslılarca yeniden kurulan kentin adı Fezimon olup, söz konusu dönemde bu kent bölgenin en zengin kentleri arasındadır. Fezimon kenti Bizans ile Selçuklu arasında yaşanan çatışmalarda harabeye dönmüş, 1160’da Selçuklu Sultanı Mesut tarafından aynı yerde üçüncü kez kurulmuştur. Bu dönemki adı Gedegra olan kent, 1695’teki Celali isyanları esnasında yine yakılıp yıkılmıştır. Bu dönemde yapılan Taşkale ve Toprakkale insanların sığınağı olmuştur. Köprülü Mehmet Paşa tarafından yeniden kurulan kent, Amasya’nın bir ilçesi olduğu 1925’te Samsun’a bağlanarak Vezirköprüsü adını almıştır. Günümüze ise bu isim Vezirköprü olarak gelmiştir.

Vezirköprü’ye nasıl gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin ortasında yer alan Vezirköprü ilçesi, Samsun il merkezine 110 kilometre mesafede yer almaktadır. Kolay ulaşım olanaklarına sahip olan ilçeye karayolu ile gidilebilmektedir. Vezirköprü’ye her gün İstanbul, Samsun, Bursa ve Ankara’dan karşılıklı otobüs seferleri mevcuttur. Öte yandan Durağan ve Havza ilçelerinden ilçeye minibüs ile ulaşılabilmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Vezirköprü’ye havayolu ile gitmek isteyenler ise Samsun Çarşamba ya da Amasya Merzifon havalimanlarını kullanabilirler. Bu havalimanlarından ilçeye servis araçları, taksi ya da kiralık araçlarla ulaşılabilmektedir. Çevre ilçelerden ulaşımı da pratik olan Vezirköprü, Havza’ya 20, Merzifon’a 40, Durağan’a 60, Amasya’ya ise 61 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Vezirköprü’de doğa sporları

Gizli bir cennet olan Samsun’un Vezirköprü ilçesinde; off-road’dan trekkinge, kaya tırmanışından yamaç paraşütüne kadar birçok spor yapılabilmektedir. Coğrafi yapısı çok sayıda aktiviteye uygun olan ilçede, özellikle ekstrem sporlar öne çıkmaktadır. Türkiye Off-road Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Vezirköprü’de adrenalini yüksek parkurlar bulunmaktadır. Falcon Fest ve güreş müsabakalarına da ev sahipliği yapan ilçede, Şahinkaya Kanyonu doğa sporları için en çok tercih edilen bölgedir.Vezirköprü’de su sporları için en çok tercih edilen bölge, Yakakent Limanıdır. Doğa yürüyüşleri için ilçede en uygun parkurlar; Çamlı Gölü Sarıçam yolu, Uzunkız Göknar Ormanları, Eski Gündüz Yolu ile Dikencik, Karagöl ile Kunduz Gölü, Kışla Sokak ile Göller bölgesi arasındaki rotalardır. İlçede dağcılık ve bisiklet turları için Çam Gölü bölgesi tercih edilmektedir. Bayrak Mevkii ise yamaç paraşütü için uygundur.

Vezirköprü’de gezilecek yerler

Vezirsuyu Tabiat Parkı

Vezirköprü ilçe merkezine 23 kilometre mesafede bulunan Vezirsuyu Tabiat Parkı, ilçede en çok gezilen yerler arasında yer almaktadır. Halı saha, voleybol ve basketbol sahası, kır gazinosu, çocuk oyun alanı, büfe, piknik alanı, yürüyüş yolları ve seyir terasına sahip olan park, yeşille mavinin muhteşem uyumunu yansıtmaktadır. Piknik, amatör balıkçılık, jet ski ve yelken gibi sporların yapılabildiği Vezirsuyu Tabiat Parkı, tertemiz havası ve eşsiz doğasıyla gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca tabiat parkından yedi kilometre uzaklıkta yer alan Şahinkaya Kanyonu'na da buradan tekneyle geçme imkanı bulunmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu

Vezirköprü’nün doğal güzellikleri arasında yer alan Şahinkaya Kanyonu, ilçe merkezine 17 kilometre mesafededir. Dik yamaçlarıyla dağcıların yoğun ilgisini çeken kanyon, Altınkaya Baraj Gölü’nde yer almaktadır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kanyon, baraj gölünün en dar yerindedir. Burada kayalara oyulmuş olan barınaklar ve kral mezarları özellikle ilgi çekmektedir.

Kunduz Geyik Çiftliği

İlçe sınırlarında yer alan Kunduz Dağı’ndaki geyik çiftliği, Vezirköprü’nün görülmeye değer yerlerinden bir diğeridir. 1984 yılında kurulan çiftlik, Kunduz Ormanı’nın güzellikleri içinde bulunmaktadır. Buradaki geyiklere doğal yaşamlarına uygun bakılmaktadır. İlçenin en çok turist çeken yeridir.

Tacettin Paşa Camii

İlçenin tarihi yapıları arasında yer alan Tacettin Paşa Camii, Çanaklı Mahallesi’nde bulunmaktadır. Caminin ilk yapılış yılı 1494’tür, ancak 1945 yılında yaşanan depremde tamamen yıkılmıştır. Aynı yere yeniden inşa edilen cami günümüzde ibadete açıktır.

Kurt Köprü

İlçeye bağlı Tekkekıran köyüne 3 kilometre mesafede bulunan köprü, İstavroz Çayı üzerinde bulunmaktadır. 13’üncü yüzyılda yapıldığı sanılan Kurt Köprü, iki sivri kemerli gözden meydana gelmektedir. Tekkekıran ve Kayabaşı köylerini bağlayan köprü, ilçenin görülmesi gereken önemli tarihi yapılarından biridir.

Vezirköprü Evleri

Safranbolu evleri gibi ünlü olan Vezirköprü evleri, İstanbul saray geleneğini yansıtmaktadır. Saray gibi yapılan evlerin içi oldukça lüks döşenmiştir. Kargir karkas yapısıyla dikkat çeken bu evlerin içinde titiz bir ahşap ve kireç kalıplama işçiliği dikkat çekmektedir. Vezirköprü merkezindeki bu evlerin 216 tanesi restore edilmiştir. Özel mülkiyete ait olan evler Vezirköprü sokaklarında muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır.

Kavlağan Çınar Ağacı

Vezirköprü merkezindeki Orta Camii Mahallesi’nde yer alan büyük çınar ağacına ilçe halkı Kavlağa ismini vermiştir. Yaklaşık 260 yaşında olduğu belirtilen bu çınar ağacı, 2012 yılında koruma altına alınmıştır. Boyu 25, çevresi 5.3 metre olan ağaç, ilçedeki buluşma noktalarından biridir. Bu çınarın bir diğer ilginç özelliği ise İstiklal Mahkemeleri döneminde ve daha önceleri suçluların asıldığı bir ağaç olmasıdır. Bu nedenle kara ağaç, dar ağacı gibi isimlerle de anılmaktadır.

Atatürk Anıtı

Vezirköprü ilçe merkezinde görülmesi gereken eserlerden biri de Atatürk Anıtı’dır. Fazıl Ahmet Paşa Caddesi üzerinde yer alan anıt, 1981’de yapılmıştır. Anıtın üzerinde bulunduğu kaideden yüksekliği 2.6 metredir. Heykeltıraş Rahmi Ertemiz’in yaptığı anıt, Atatürk’ün asker kişiliğini yansıtmaktadır. Ayrıca belediye parkı içinde bulunan Köprülü Mehmet Paşa Anıtı da görülmelidir. Vezirköprü’ye pek çok hizmeti bulunan Köprülü Mehmet Paşa anısına 1958’de yapılmıştır.

Orta (Yörgüç Paşa) Camii

Vezirköprü merkezinde aynı adı taşıyan mahallede yer alan camiyi, Sultan II. Murat’ın veziri Yörgüç Paşa 1431’de inşa ettirmiştir. 1944’te yaşanan depremde yıkılan cami, 1944’te bugünkü haliyle yeniden yapılmıştır.

Taş Han

Orta Cami Mahallesi’nde yer alan Taş Han’ın kitabesi bulunmadığı için ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Kullanılan malzeme ve yapılış özelliklerine bakıldığında Osmanlı dönemi eseri olduğu tahmin edilmektedir. 2006 yılında restore edilen han, halihazırda otel olarak kullanılmaktadır.

Taş Medrese

Vezirköprü merkez Fazıl Ahmet Paşa Mahallesi’nde yer alan yapı, 1662’de Fazıl Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. İlk yapıldığında kurşun kaplama olan çatısı, daha sonra kiremitle kapatılmıştır. İçinde ve dışında pembe taş kullanılan yapıda, kurşunla kaplı kubbelerin arasında tuğladan kare şeklinde bacalar mevcuttur. Yapı, 1964 yılından sonra Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermiştir.

Tarihi Arasta ve Bedesten

Kitabesi bulunmadığı için ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu büyük yapı, ilçe merkezinde bulunmaktadır. İç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelen bedestenin 1160’ta Yusuf Ağa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Bedestenin dört kapısı mevcuttur ve içinde 110 dükkan bulunmaktadır. Kare planlı olan bedesteni çevreleyen arastaya yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. Daha önceleri tütün deposu olarak kullanılan bedesten, son olarak 2007 yılında restore edilmiştir.

Çifte Hamam

Vezirköprü merkezinde, Fazıl Ahmet Paşa Arasta ve Bedesteni yanında olan hamamın kitabesi yoktur. Ancak Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Hatun tarafından 1696’da inşa edildiği tahmin edilmektedir. En son 2007’de restore edilen hamam, erkekler ve kadınlar bölümünden meydana gelmektedir. Ayrıca ilçe merkezinde Kale Camii yanında yer alan Kale Hamamı da ilçedeki önemli tarihi yapılardan biridir.

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Kitabesi bulunmayan medrese, kimi kayıtlara göre Fazıl Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapının 1661 ile 1676 yılları arası yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir. İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan yapı, 2010’da restore edilmiştir.

Kale Camii

Vezirköprü merkezinde, Taşkale Mahallesi’nde yer alan caminin orijinal kitabesi bulunmamaktadır. Caminin batı bölümünde avlu duvarının üzerine sonradan konulan kitabeye göre, Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Hatun tarafından 1696’da inşa ettirilmiştir. Bölgede 1943 yılında yaşanan depremde minaresi, son cemaat yeri ve kubbeleri yıkılan cami, 1960’ta aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir. Ayrıca ilçe merkezindeki Köprülüler Caddesi’nde bulunan Namazgah Camii de ilçede görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Saat Kulesi

Vezirköprü merkezinde yer alan Saat Kulesi, Saathane meydanında bulunmaktadır. 1906’da Sultan II. Abdülhamit döneminde yapılan kulenin yüksekliği 15 metre olup, kaidesi sekizgen şeklindedir. Gövdesi silindirik olan kulenin dört yüzünde yuvarlak saat kadranları mevcuttur.

Vezirköprü Köyleri

Vezirköprü’nün köylerinde de çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Kocakaya köyünde yer alan Eğri Kale, Büyükkale köyünde bulunan Sagylion Kalesi, Yeşiltepe köyü yakınlarında yer alan İncirlik Kışlakları, Esen köyde bulunan kaya mezarları ve Özyörük köyündeki anıt mezar bunlardan bazılarıdır. Ayrıca ilçe tarihiyle ilgili önemli bilgiler sunan Oymaağaç Höyüğü de önemli bir bölgedir. Burada yapılan araştırmalar, yöre tarihinin Hititler öncesine kadar uzandığını ortaya çıkarmıştır.

Vezirköprü’de nerede ne yenir?

Samsun’un Vezirköprü ilçesinin yemek kültürü, Karadeniz mutfak geleneğini büyük oranda yansıtmaktadır. İlçenin en ünlü yemeği, düğünlerin vazgeçilmezi keşkektir. Ayrıca ilçede; mecik, katıklı ekmek, katık böreği ve katık sündürme gibi lezzetler de yayın olarak tüketilmektedir. Katıklı yemekler dışında ilçede orman ve tandır kebabı, kuzu çevirme ve hamur işleri de yaygın olarak tüketilmektedir. Oymaağaç köyünde yapılan kuzu çevirmenin ünü tüm bölgeye yayılmıştır. Vezirköprü mutfağında kaz tiridi de önemli lezzetlerden biridir.Vezirköprü’de yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tadabileceğiniz gibi Karadeniz mutfağının lezzetlerini de bulabilirsiniz. İlçede yer alan restoranların başlıcaları; Ateş Kardeşler Restaurant, Teker Et Lokantası, Taşhan Cafe Restaurant, Saim Usta Pide Kebap, Karadaş Kasap ve Tandır Kebapçısı, Şehzade, Üçler Bedesten İçi Restaurant, Fariza, Kısmet Restaurant, Adıyörem, Akgün Kardeşler Restaurant, Bedestan İçi Üçler Lokantası, Çeltek Balık Lokantası, Kozanoğlu Osmanlı Mutfağı, Şehr-i Vezir Restoran ve Teras Et Mangal gibi işletmelerdir.

Vezirköprü’de gece hayatı

Vezirköprü’de canlı bir gece hayatından söz edemeyiz. İlçede yer alan az sayıdaki eğlence mekanında akşam saatlerinde keyifli zaman geçirilebilir. Akşamları dışarı çıkmak isteyen Vezirköprü sakinleri, ağırlıklı olarak kafeterya, çay bahçesi ve doğal alanları tercih etmektedir. İlçede yer alan kafeteryalardan en çok tercih edilenlerini; Orta Camii Mahallesi’nde yer alan Taşhan Cafe Restaurant, Fazıl Ahmet Paşa Mahallesi 121. Sokak üzerinde hizmet veren Şehzade, Orgeneral Faruk Cömert Caddesi’nde faaliyet gösteren Fariza, Gençlik Caddesi üzerinde yer alan Starbucks ve 1712. Sokak üzerinde bulunan Kılıç Cafe olarak sıralayabiliriz.