TatilCity.NETTatilCity.NET

Yanıklar Köyü Gezi Rehberi

Yanıklar Köyü Gezi Rehberi

Yanıklar Köyü Gezi Rehberi


Yanıklar Köyü Gezi Rehberi

Sakin ve huzur verici ortamı, organik ürünleriyle bir eko turizm bölgesi olan Yanıklar köyü, Muğla’nın Fethiye ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Fethiye’ye 15 kilometre mesafede bulunan köyde, Kargı Çayı geçmektedir. Narenciye bahçeleriyle çevrili Yanıklar köyü; yürüyüş ve bisiklet parkurları, plajı, sessiz ve sakin doğası ile huzurlu bir tatile davetiye çıkarmaktadır. Fethiye’nin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunan Yanıklar köyünde, doğa ile iç içe harika bir tatil yapılabilmektedir.
Plajında keyifli vakit geçirebileceğiniz köyde, isterseniz çevredeki trekking parkurlarında yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Yanıklar köyünde bulunan iki tane otelden birinde konaklayabilir, bu otellerin şık ve konforlu odalarında kalabilirsiniz. Ağırlıklı olarak Yörük olan köy halkı, misafirperverliği ve sıcakkanlılığıyla bilinmektedir. Köyde arabaşı çorbası ve keşkek yaygın olarak tüketilen lezzetlerdir. Ayrıca Yanıklar köyü sınırları içinde bulunan Katlıç ve Akgöl gölleri de ziyaret edilen yerler arasındadır.
Yanıklar köyü, kahvaltı ve kamp alanlarıyla oldukça ünlüdür. Burada doğa ile iç içe kahvaltı yapıp, huzurlu bir ortamda kamp yapılabilmektedir. Köyde bulunan Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı, son yıllarda yoğun tercih edilen, hizmet kalitesi ve aktivite çeşitliliğiyle sevilen bir yerdir. Ayrıca Karaot Plajı’na ev sahipliği yapan Yanıklar köyünde, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Fethiye’nin pek keşfedilmemiş doğal yerlerinden biri olan Yanıklar köyü; koruma altına alınmış olan Akgöl sulak alanı, endemik sığla ağacı ormanı, Toroslar’dan doğup burada denize dökülen Kargı Çayı, koyları ve adalarıyla muhteşem güzelliktedir.

Yanıklar Köyü’ne nasıl gidilir?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Yanıklar köyüne ulaşım oldukça pratiktir. Özel araçla bölgeye gitmek isteyenler, İzmir’den Fethiye’ye yönüne giderken Göcek’i geçtikten yaklaşık 15 dakikada köye ulaşabilmektedir. Muğla il merkezine 125, Fethiye ilçe merkezine ise 15 kilometre mesafede bulunan Yanıklar köyüne Fethiye’den servislerle de ulaşım sağlanabilmektedir.
Büyük şehirlerden ve çevre illerden havayolu aracılığıyla Yanıklar köyüne gitmek isteyenler ise Dalaman Havalimanı’nı tercih edebilirler. Uçakla bu havalimanına indikten sonra bir saatten daha kısa sürede köye ulaşabilirler. Fethiye’ye şehirlerarası otobüslerle ulaştıktan sonra da Yanıklar’a özel servis araçları ve minibüslerle ulaşılabilmektedir.
Yanıklar Köyü’nde doğa sporları

Yanıklar Köyü’nde doğa sporları


Yanıklar Köyü’nde doğa sporları

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Yanıklar köyünde, başta trekking olmak üzere doğa sporlarının birçoğu yapılabilmektedir. Çok sayıda yürüyüş parkuruna sahip olan köyde; ayrıca atlı doğa yürüyüşü, yüzme, kampçılık ve kano gibi aktiviteler öne çıkmaktadır.
Yanıklar’da yaygın olarak kullanılan yürüyüş parkuru, köyden hareketle deniz manzarası eşliğinde Katrancı koyuna ve ardından da Günlüklü koyuna kadar süren rotadır. Oldukça keyifli ve doğayla iç içe süren yürüyüş ortalama 13 kilometre sürmektedir. Orman yolları ve patikalardan oluşan parkur, kolay üstü zorluk derecesine sahiptir. Ortalama beş saatte tamamlanan parkurun sonunda denize girip yüzmek ayrı bir keyiftir. Ayrıca Yeşil Vadi de yürüyüşler için bölgede en çok tercih edilen bir diğer alandır.
Köyde kampçılık için birçok uygun alan bulunmaktadır. Bunlardan öne çıkanları ise Doğa Kamp ve Yeşil Vadi isimli işletmelere ait alanlardır. Doğa Kamp’ta çadır kurarak, hem doğa ile iç içe keyifli vakit geçirebilir, hem de denizde keyifle yüzebilirsiniz. Yeşil Vadi de oldukça profesyonel hizmetiyle öne çıkmaktadır. Yürüyüş, yüzme, piknik, kano gibi aktivitelerin yapılabildiği Yeşil Vadi’de geceleri kamp ateşi çevresinde eğlenceli oyunlar da oynanabilmektedir.
Yanıklar Köyü’nde gezilecek yerler

Yanıklar Köyü’nde gezilecek yerler


Yanıklar Köyü’nde gezilecek yerler

Eko turizmin pilot bölgelerinden biri olan Yanıklar köyü; Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi kalabalık sahilleri ve aktif gece hayatıyla değil, bilakis sakin olan, ekolojik turizmin öne çıktığı bir beldedir. Gezilecek yerleri ağırlıklı olarak doğal güzellikler olan Yanıklar’da, bol bol narenciye bahçelerinden koparılan taze meyveler tüketilmektedir. Doğa yürüyüşleri için pek çok parkura sahip olan köyde, doğayla iç içe bir deniz tatili yapılabilmektedir. Çok sayıda otun dalından yenilebildiği köyde, güler yüzlü yöre halkı da tatilcilerin huzuruna katkıda bulunmaktadır.

Yonga Lodge ve Pastoral Vadi

Yanıklar köyünde iki tane otel bulunmaktadır. Bunlardan biri Yonca Lodge, diğeri ise Pastoral Vadi isimli işletmelerdir. Tarımsal turizm konusuna odaklanarak faaliyet gösteren bu otellerde doğal köy kahvaltısı, organik yemekler ve konforlu bir konaklama mümkündür. Denize sıfır konumda bulunan Yonca Lodge’nin kumsalı oldukça güzeldir ve kahvaltı sonrasında misafirlerin direkt tercih ettiği güzel bir denizi vardır. Biraz daha iç kısımda olan, denize uzaklığı iki kilometre civarında olan Pastoral Vadi’de ise tarım faaliyetleri daha çok dikkat çekmektedir. Yüzde 100 organik tarım yapılan otelde, traktör dahi kullanılmamakta ve tarla atla sürülmektedir. Seraların ve portakal ağaçlarının bulunduğu geniş bir alandaki otel aynı zamanda yoga gruplarının uğrak yerleri arasındadır. Yanıklar yakınında bulunan Kadyanda Antik Kenti de bölgede gezilebilecek bir diğer yer olarak öne çıkmaktadır.

Yeşil Vadi

Köyde Yanıklar Çayı’nın çıktığı yerde konulanmış olan Yeşil Vadi, bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir doğal güzelliktir. Fethiye ilçe merkezinden yaklaşık yarım saatte ulaşılabilen vadinin yolu çok iyi değil, ancak bu yola değdiği vadiye varıldığı zaman anlaşılmaktadır. Vadide yer alan, Karadenizli bir aileye ait işletme adeta doğa severler için inşa edilmiştir. Burada ağaçların ve suyun üzerine çelik halatlarla kurulmuş özel kamp çadırları bulunmaktadır. Kampçılar için askı stantları ve köşklerin de bulunduğu işletmede, doğayla iç içe harika vakit geçirebilirsiniz. Kamp alanında isteği göre havada sallanan, havada sabit, su üstünde sabit ve su üstünde yüzen çadır kurulabilmektedir. Bu sıra dışı kamp alanına dileyen kendi çadırını da götürebilmektedir. Yeşil Vadi’de bulunan işletmede; serin sularda ve çevrede yürüyüş ve piknik, kano ile çay üzerinde gezinmek, salıncaklardan dereye atlayıp soğuk suda balıklarla birlikte yüzmek gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Karaot Plajı

Yanıklar köyündeki Karaot Plajı, sakin bir tatil arayanları ağırlayan muhteşem bir bölgede yer almaktadır. Doğal yapısını büyük oranda koruyan plaj ile çevresindeki sulak alanlar, narenciye bahçeleri ve kerpiç evler müthiş bir ahenkle bir arada bulunmaktadır. Plajdan patika yollara girip yeşillikler arasında yürümenin keyfi ise bir başka olmaktadır. Plajın yakınındaki Akgöl tatlı su gölünde ve bölgedeki geniş sazlık alanlarda çok sayıda canlı ve bitki türü görülebilmektedir. Kumsalın doğusunda da deniz kenarına kadar uzanan endemik Sığla Ağacı Ormanı öne çıkmaktadır. Karaot Plajı’nın bulunduğu bölge Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Çünkü burada Caretta Caretta kaplumbağalar yaşamakta ve yumurtalarını bırakmaktadır.

Müzik Köyü

Türkiye’deki İlk müzik köyü Yanıklar köyünde kurulmuştur. Doğa içinde kuş seslerine karışan müzik sesleri muhteşem bir ahenk oluşturmaktadır. Burada saz çalan, türkü söyleyen öğrencilerle yapılan dersler bazen deniz kenarında bazen ise ağaçların altında gerçekleştirilmektedir. Müzik köyünün kurucuları kaybolmaya yüz tutmuş müzikleri gün yüzüne çıkarmayı ve yeni kuşaklara aktarmayı hedeflemektedir. Ayrıca müzik köyünde müziğin felsefesi ve yaşam tarzı üzerine farklı bir hayat sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

Yanıklar Köyü’nde nerede ne yenir?

Ağırlıklı olarak Fethiye mutfak kültürünün özelliklerini taşıyan Yanıklar köyünde, yiyeceklerin büyük oranda organik olduğunu öncelikle belirtmek gerekiyor. Burada bulunan oteller ve işletmeler, kendi bahçelerinde ve tarlalarında ürettikleri organik ürünlerle nefis lezzetler sunmaktadır. Deniz mahsullerinin yanı sıra hamur işlerinin ve çorbaların ünlü olduğu bölgede, Arapaşı çorbası ve keşkek özellikle öne çıkmaktadır. Fethiye’nin Yanıklar köyüne özgü bir çorba olan Arapaşı çorbası, etli ve tavuk suyundan yapılabilmektedir. Çorbanın yanında ise fırında pişirilmiş taze hamurlar servis edilmektedir.

Huzur Sofrası Restaurant

Yanıklar köyünde hem yöresel lezzetleri hem de Türk ve dünya mutfağının seçkin lezzetlerini tadabileceğiniz birkaç tane işletme bulunmaktadır. Köyde kahvaltı için öne çıkan restoran, Huzur Sofrası Restaurant’dır. Organik köy kahvaltısının serpme olarak sunulduğu bu restoranda oldukça lezzetli bir menü sizi beklemektedir.

Yonca Lodge Restaurant

Yanıklar köyünde yer alan ve en çok tercih edilen mekanlardan biri, organik lezzetler sunan Yonca Lodge Restaurant isimli mekandır. Burada ağaçların gölgesinde kurulan masada denize karşı kahvaltı edip, öğlen sonrasında da hafif esintiyle kumsalda bir şeyler içmek oldukça keyiflidir. Akşam yemeklerinin de dalga sesleri arasında ayrı bir lezzete kavuştuğunu belirtmek gerekiyor. Fethiye yöresine özgü taze ürünlerle hazırlanan menüde, yemekler geleneksel tariflerle yapılmaktadır. Açık büfe kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeklerinin yanı sıra atıştırmalıkların da sunulduğu restoranda tüm ürünler çevredeki üreticilerden temin edilmektedir.
Yanıklar Köyü’nde gece hayatı

Yanıklar Köyü’nde gece hayatı


Yanıklar Köyü’nde gece hayatı

Fethiye’nin huzurlu ve sakin bir tatil sunan bu cennet köyünde hareketli bir gece hayatından söz edilemez. Yanıklar köyünde bulunan iki otelin restoran ve barının yanı sıra bölgede bulunan az sayıdaki işletmede geceleri içkinizi içip güzel müzikler eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Restoranı bulunan Yonca Lodge’nin ayrıca bir de barı bulunmaktadır. Burada günbatımına karşı yenen bir yemekten sonra dalga sesleri eşliğinde içkinizi yudumlayabilirsiniz. Mekanda bazen fasıl ve Türk-Yunan ezgileri, bazen de caz ve klasik müzik yemeklere eşlik etmektedir.
Eğer hareketli bir gece hayatını tercih ediyorsanız, Yanıklar köyüne 15 kilometer uzaklıktaki Fethiye’yi tercih edebilirsiniz. Oldukça hareketli bir gece hayatı bulunan Fethiye’de her çeşit zevke göre mekanlar yer almaktadır. Balık Pazarı’ndaki canlı müzik mekanlarının yanı sıra Ölüdeniz’e kadar uzanan bölgede yüzlerce bar, pub, gece kulübü mevcuttur. Ölüdeniz’deki Hisarönü Barlar Sokağı ve Paspatur Çarşısı ilçenin en hareketli yerleridir. Buralardaki mekanlarda sabahlara kadar sınırsız eğlence yaşanabilmektedir.