TatilCity.NETTatilCity.NET

Yıldızeli Gezi Rehberi

Yıldızeli Gezi Rehberi

Yıldızeli Gezi Rehberi


Yıldızeli Gezi Rehberi

Sivas iline bağlı bir ilçe konumunda olan Yıldızeli, 2.856 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Yıldızeli ilçesi; doğu ve güneydoğusunda Merkez ilçe, güneyinde Sarkışla ilçe, batısında Yozgat, kuzey ve kuzeydoğusunda Tokat, kuzeydoğusunda Hafik ilçesi ile komşudur. Eski adı Yenihan olan ilçe,  yeni adını bölgenin en yüksek dağı olan ve kuzeyinde yer alan Yıldız dağından almıştır. Muhteşem doğası, şifalı suları, maden suyu, mesire alanları, festival ve şenlikleriyle öne çıkan Yıldızeli, Sivas’ın en çok ziyaret edilen ilçeleri arasındadır.

Yıldızeli’ne nasıl gidilir?

Sivas il merkezine kara, hava ve demiryoluyla ulaşmak oldukça kolaydır. Şehir merkezine 22 kilometre mesafede yer alan Sivas Nuri Demirbağ Havalimanı’na farklı hava yolu firmaları ile ulaşmak mümkündür. İstanbul ve İzmir’den tarifeli seferler düzenlenen Sivas’a havalimanından şehir merkezine ve şehir merkezinden havalimanına karşılıklı otobüs seferleri uçak iniş-kalkış saatine göre düzenlenmiştir. Dolayısıyla il dışından kente ulaştığınızda başta Gemerek olmak üzere çeşitli otobüs seferleri olmak üzere dolmuş, taksi veya kiralık araçlarla diğer ilçelere ulaşabilirsiniz. Sivas Belediyesi tarafından verilen otobüs seferleri hizmeti, konforlu ve ekonomiktir. Ayrıca havalimanından Tokat şehrine de servis hizmeti olduğunu hatırlatmak isteriz.
Yıldızeli’nde doğa sporları

Yıldızeli’nde doğa sporları


Yıldızeli’nde doğa sporları

Bölgede özellikle yerel yönetim ve bağımsız STK’lar ile doğa sporlarına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle doğa yürüyüşlerine oldukça uygun bir ortam sağlayan bölgede, Sivas merkeze 22 kilometre uzaklıkta bulunan Emirhan Kayalıklarına doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Sivas Valiliği öncülüğünde, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından belli aralıklarla düzenlenen çeşitli aktiviteler hafta sonlarında oldukça ilgi görüyor. Emirhan Kayalıklarına yapılan yürüyüşe katılan yerli ve yabancı turistler, şehrin stresli yaşantısından uzaklaşarak, doğayla baş başa vakit geçirebiliyor.
Yıldızeli’nde gezilecek yerler

Yıldızeli’nde gezilecek yerler


Yıldızeli’nde gezilecek yerler


Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Yıldızeli ilçesinde bulunan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camisi; 1640 yılında yapılmıştır. Cami; Kemankeş Kara Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiştir. Kuzey, güney doğrultusunda uzanan cami; dikdörtgen planlıdır. Yapı sarı kesme taştan inşa edilmiştir. Kırma çatılı olan caminin ahşap tavanı vardır. Cami ile aynı zamanda hamam ve han da yapılmıştır. Günümüze sadece cami ve hamam ulaşmıştır.
Yıldızeli ilçesinde bulunmaktadır. Cami ile aynı zamanda yani 1640 yılında Kemankeş Kara Mustafa Paşa tarafından yapılmıştır. Caminin güney batısında yaklaşık 1015 metre mesafede bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı, kesme taştan inşa edilmiştir. Hamam, soğukluk, sıcaklık ve ılıklık bölümünden oluşmaktadır. Orta kısmı kubbeli diğer iki bölümü ise beşik tonozludur. Zamanımıza sağlam olarak ulaşmıştır.

Yıldız Köprüsü

Yıldızeli ilçesinde geçen Yıldız Irmağı üzerinde bulunmaktadır. Yıldız köprüsü Roma döneminde yapılan köprünün kalıntıları üzerine Selçuklu döneminde yapılmıştır. Başka bir ifadeyle, Yıldız Köprü Selçuklu döneminden kalma bir yapıdır. Yıldız Köprüsü; 70 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde bir köprüdür. Köprünün ayak ve sivri kemerlerinden meydana gelen 13 göz vardır. Yıldız Köprüsünün orta göz kemerinin iç kısmında üç insan figürü vardır. Köprü üzerinde bulunan insan figürleri ise oldukça dikkat çekicidir.  Köprü günümüzde oldukça sağlam durumdadır.

Sıcak Çermik Kaplıcası

Yıldızeli ilçesine 21 km mesafede Sivas-Ankara karayolu üzerinde bulunmaktadır. Sivas’ın ve ilçenin en önemli kaplıcasıdır. İstanbul Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre kaplıca suyu termomineral sular grubu içinde yer almaktadır. Ayrıca yapılan araştırmada kaplıca suyu içinde sodyum, kalsiyum, bikarbonat ve karbondioksit tespit edilmiştir. Kaplıca suları 43 derece sıcaklıktadır. Kaplıca suyu içilmeye uygun değildir. Sadece banyo olarak kullanılıyor. Kaplıca sularının iyi geldiği hastalıklar şunlardır: romatizmalı hastalıklar, kemik ve kireçlenme hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları, kadın hastalıkları ve idrar yolları hastalıklarıdır.

Uyuz Çermiği

Yıldızeli ilçesine bağlı Bakırcıoğlu Köyünde yer almaktadır. Doğal bir mağara içinde çıkan bir kaplıcadır. Kaplıca suyunun uyuz ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Ilıca

Yıldızeli ilçesine 9 km mesafede Ilıca Köyünde yer almaktadır. Kaplıca suyu 35 derece sıcaklıktadır. Banyo ve içme suyu olarak kullanılabilmektedir. Florür içeren kaplıca suyu florür noksanlığında, çocukluk, ergenlik çağı ve yaşlılıkta diş çürüğü önlemek için fazla olmamak şartıyla içilmesi iyi gelir. Banyo olarak kullanıldığında ise; kalp-damar rahatsızlıklarına, lokomotor sistem hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları ve hareket sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Kaman Maden Suyu

İlçeye 22 km mesafede Kaman Köyünde bulunmaktadır. Burada 10 maden suyu kaynağı bulunmaktadır. 13-15 derece sıcaklığa sahiptir. Maden suları; berrak, gazlı ve ekşimsi bir tada sahiptir. Böbrek ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Yenihan Bebekleri

Yenihan Bebekleri tamamen el işçiliği ile yapılan bebeklerdir. Ünü dünyaya yayılan Yenihan Bebekleri, genellikle Yıldızeli bölgesi folklorik kıyafetlerinin bebeklere uygulandığı atölyede üretilir. Ancak bu bebeklerin tasarımında diğer bölgelerden de örnekler görmek mümkündür. Ahşap üzerine giydirilerek yapılan bebekler bölge kültürünün en güzel temsilcileridir. Yenihan Bebeklerinin başka bir özelliği ise, yapılan tüm bebeklerin her birinin diğerinden farklı olmasıdır. Atölyede istenilen tüm yörelerin bebekleri de yapılabiliyor. 2012 yılında da Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılarak, Yenihan Bebekleri tescillenmiştir. Bölgede artık bir marka haline gelen Yenihan Bebekleri, üretildiği ilk günden bu yana özellikle tanıtım fuarlarında oldukça ilgi görmektedir.

Mesire Yerleri ve Yaylalar

Doğal çevrenin hızla kirlendiği ülkemizde, ilçe piknik ve mesire yerleri açısından oldukça  zengin ve elveirilidir. Eşsiz güzellikteki yaylaları, Çağlar ve Etyemez göletleri, Sivas karayolu üzerinde bulunan Karayolları Ahmet Eser Parkı piknik alanı, Sıcak çermik, Ilıca köyü, Yolkaya köyündeki alabalık üretim çiftliği, Çamlıbel, halk arasında yatır veya ziyaret olarak bilinen Şeyhhalil, Kevgir Baba (Yolkaya Köyü), Sarıkaya ve benzeri birçok yer mesire için gidebileceğiniz alanlardır. Ülkemizde son zamanlarda önem kazanmaya başlayan yayla turizmi için ilçe kayda değer potansiyel taşımaktadır. Çamlıbel, Toraç dağı, Yıldız Dağı, Yusufoğlan, Avcıpınar, Yolkaya, Alaca, Belcik, Karalar, Kadıköy, Eşmebaşı yaylaları ilçenin eşsiz güzellikteki yaylalarından birkaçıdır.

Yıldızeli’nde nerede ne yenir?


Lezzetçi Çamlık Restaurant

Bölgenin en sevilen restoranların biri olan Lezzetçi Çamlık Restaurant, yöresel tatlardan çorba çeşitlerine, et yemeklerinden kebaplara, tatlı çeşitlerinden hamur işlerine kadar geniş ve zengin menüsüyle yıllardır bölge insanına ve turistlere hizmet veriyor. Lezzetçi Çamlık Restaurant’ta özellikle yöresel lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

Lezzetci Sivas Mutfağı

Adından da anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak Sivas mutfağı üzerine hizmet veren Lezzetçi Sivas Mutfağı, yöresel lezzetleri denemek için iyi bir seçenek olacaktır. Burada birbirinden lezzetli ve farklı Sivas yöresine ait yemekleri tadarken, kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

Özen Kebap Salonu

Sivas yöresine ait birbirinden leziz ve farklı kebap çeşitlerini denemek isteyenlerin uğrak noktası olan Özen Kebap Salonu, Yıldızeli ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken mekanlar arasındadır. Güler yüzlü ve hızlı personeli ile ev konforu sunan mekanın oldukça ekonomik olduğunu hatırlatmak isteriz.
Yıldızeli’nde gece hayatı

Yıldızeli’nde gece hayatı


Yıldızeli’nde gece hayatı

Yıldızeli’nde hareketli bir gece hayatı yoktur. Birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi daha kapalı ve muhafazakar yapısıyla öne çıkan ilçede insanlar genellikle eş dost ziyaretleri ile sosyalleşmektedir. İlçede az sayıda bulunan kafeler ise genellikle gençlerin uğrak noktasıdır. Daha aktif bir gece hayatı tercih edenler genellikle Sivas merkeze gitmektedir. Üniversiteli gençlik ile biraz daha hareketlenen Sivas’ta gece hayatı daha çok İstasyon ve Atatürk caddeleri üzerinde akmaktadır. Buralarda özellikle akşamları da hizmet veren çok sayıda kafe ve bar yer almaktadır. Şehirde gece hayatında öne çıkan Heybeli Bar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası konumundadır. Şehir merkezinde bulunan Heybeli Bar, canlı müzik konsepti ile her kesimin beğendiği mekanlardandır. Bunun dışında şehirde canlı müzik yapılan çeşitli türkü barlar bulunmaktadır. Aksu Cafe, Cafe Bahane, Neşve Sivas ve Captan Crown Bar Sivas ilk akla gelenlerdir.