TatilCity.NETTatilCity.NET

Yomra Gezi Rehberi

Yomra Gezi Rehberi

Yomra Gezi Rehberi


Yomra Gezi Rehberi

Trabzon’un il merkezine en yakın konumdaki ilçesi Yomra, şirin bir sahil kentidir. Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içinde bulunan ilçe, doğal güzellikleri ve ılıman iklimiyle tipik bir Karadeniz sahil beldesidir. Trabzon il merkezine 15 kilometre uzaklıkta dar bir koyda kurulmuş olan Yomra; doğuda Arsin, batıda Maçka, güneyde Gümüşhane iline komşudur. Engebeli bir araziye sahip olan ilçe, kuzey güney doğrultusunda oldukça dar kıyı alanlarına sahiptir. Küçük bir koy görünümündeki ilçe, kıyılarda girinti ve çıkıntılara sahip değildir. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgelerinden biri olan Yomra’da, yaz ile kış aylarında gece ile gündüz arasındaki ısı farkı fazla değildir. İlçede iç kesimlere girildikçe ısının azalması dikkat çeker. Bol yağış ve nemden dolayı güneşli günler azdır.
Ağırlıklı olarak Karadeniz makisi bitki örtüsüne sahip olan ilçede, kıyıda 300 metreye kadar yamaçlarda yer yer makilikler mevcuttur. Yomra ilçe sınırları içinde çoğunlukla kumar-zifin ağaçları ile kuşburnu, ayı yemişi, şimşir, süpürge çalısı ve defne benzeri türler dikkat çekmektedir. Ormanlık bölgelerde ise kızılağaç, kestane, meşe, gürgen, kavak, ıhlamur, incir ve zeytinler görülmektedir. Yomra’nın orman bulunmayan yaylaları meralara dönüşmüştür. Yaylaların arasında sınır oluşturan akarsular bol suya sahiptir.
İlçede bulunan başlıca akarsular; Sığın Deresi, Derin Irmak, Kalender Deresi ve Yanbolu Deresi’dir. Su miktarı ve havzasının genişliği açısından ilçedeki en büyük akarsu Yanbolu Deresi’dir. Yomra Deresi ise kollarıyla ilçenin tüm yayla ve mezralarını sarmıştır. Bu dere Ayor Deresi, Lefkür, Lapazlık, Soğuksu Deresi, Hanlar Deresi, Hamo Deresi, Özil ve Oymalı kollarına sahiptir. Çok sayıda akarsuya ev sahipliği yapan ilçede, tatlı su balıkçılığı gelişmiştir. Balıkçılığın yapıldığı tesislerin yanında lokantalar bulunmaktadır. Yaylacılığın yaygın bir kırsal etkinlik olduğu Yomra’da, bin 500 metreden daha yüksek alanlarda hayvancılık faaliyetleri yoğunlaşmaktadır. Genellikle Gümüşhane sınırında yer alan Yomra yaylalarında yerleşim de mevcuttur.
Trabzon il merkezine yakınlığı nedeniyle kuruluş tarihi Trabzon’la birlikte değerlendirilen Yomra’da, Milattan Önce 2000’li yıllara kadar uzanan bir insan yerleşimi söz konusudur. Bölgede; Hitit, Asur, İskit, Halib, Makron, Kimri, Amazon ve Kloh gibi topluluklar yaşamıştır. Yomra ve çevresi, Orta Asya’dan gelen Türk kavimlerinin ardından Milattan Önce 756 ile 750 yılları arasında Miletliler, Milattan Önce 50 ile Milattan Sonra 395 yılları arasında Roma, 395 ile 1204 tarihleri arasında Bizans, 1204 ile 1461 yılları arasında Kommenlerin yönetiminde kalmıştır. İlçe, Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u fethiyle birlikte yeniden Türk kontrolüne girmiştir.

Yomra’ya nasıl gidilir?

Trabzon il merkezine 15 kilometre mesafede yer alan Yomra ilçesi, oldukça kolay ulaşım imkanlarına sahiptir. Trabzon il merkezinden dolmuşlarla ve belediye otobüsleriyle günün her saatinde karşılıklı olarak düzenlenen seferlerle ilçeye gitmek mümkündür. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden ilçeye havayoluyla ulaşmak için ise Trabzon Uluslararası Havalimanı kullanılabilir.
Yomra’da doğa sporları

Yomra’da doğa sporları


Yomra’da doğa sporları

Engebeli yapısı, yaylaları ve dağlık bölgeleriyle dikkat çeken Yomra ilçesinde, doğa sporlarına elverişli pek çok alan yer almaktadır. Yomra’nın yaylaları doğa yürüyüşleri için oldukça uygun bir ortam sunmaktadır. Bol oksijene, soğuk suların gürül gürül aktığı derelere ve muhteşem bir bitki örtüsüne sahip yaylalarda özellikle yaz aylarında keyifli yürüyüşler yapılabilmektedir.
Dağcılık için de uygun bir yapısı bulunan Yomra’da, Mavulpos Mezrası tırmanma için en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Burada sık sık tırmanma yürüyüşü düzenleyen dağcılar, mevsime bağlı olarak kar üstünde yürümenin de keyfini yaşamaktadır.
Doğa ile iç içe keyifli aktivitelerin yapılabildiği Yomra’da, ayrıca Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun organize ettiği Spor Tırmanış Türkiye Şampiyonası da gerçekleştirilmektedir. İlçede yer alan Cimnastik Spor Kompleksi’nde düzenlenen şampiyonaya Türkiye’nin dört bir yanından çok sayıda sporcu katılmaktadır.
Yomra’da gezilecek yerler

Yomra’da gezilecek yerler


Yomra’da gezilecek yerler


Tepeköy Kalesi

Yomra’nın en büyük tarihi kalıntısı özelliğine sahip Tepeköy Kalesi, Oymalı Tepe ile Özdil Vadisi’ne hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. İlçede yer alan tek kale konumundaki Tepeköy Kalesi, ne yazık ki günümüzde tahrip durumdadır. Yapımında Horasan kaynağı adı verilen bir madde kullanılan kalenin Cenevizliler döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Osmanlı Eserleri

Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma çok sayıda tarihi çeşmenin bulunduğu Yomra’da, bu çeşmeler ağırlıklı olarak köylerde yer almaktadır. Ayrıca ilçe sınırları içinde tarihi köprüler de bulunmaktadır.

Kemerli Köprü

Yomra sınırlarındaki Govlagoz Yaylası’nda yer alan Kemerli Köprü, Osmanlı döneminden kalma tarihi bir yapıdır. Yaylada ulaşım amacıyla inşa edilmiş olan bu taş köprü, günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir. Bölge sakinlerine hizmet vermeye devam eden köprü, ilçede görülebilecek yapılardan biridir.

Alaçayır Yaylası

Yomra’nın ünlü yaylaları arasında bulunan Alaçayır Yaylası, geniş otlak ve meralara sahip, kayalıklarıyla öne çıkan bir yayladır. Bazı yerlerinde kalıcı kar kütlelerinin bulunduğu düzlüklere sahip olan yayla, dağınık şekilde yapılmış olan meskenlere ev sahipliği yapmaktadır. Yaylada hayvancılığın yanı sıra sebzecilik faaliyetleri de yapılmaktadır.

Yomra’da nerede ne yenir?

Doğu Karadeniz mutfak kültürünün özelliklerine sahip olan Yomra’da ağırlıklı olarak tüketilen yemekler; kuymak, lahana çorbası, lahana huliyas, lahana dolması, lapa, herle ve kavut gibi lezzetlerdir. Peynir, mısır unu, tereyağı ve kaymaktan yapılan kuymak ilçede yaygın olarak tüketilmektedir. Ayrıca ilçede mısır unu, yumurta ve kılçıkları çıkarılmış hamsiyle tavada kızartılarak yapılan kaygana ile köfte şeklinde yapılan hamsi kuşu da öne çıkan lezzetler arasındadır.
Yomra ilçesinde yer alan restoran ve lokantalarda bu yöresel lezzetleri tatmak mümkündür. İlçede bulunan restoranların öne çıkanları; Kebapçım, La Mess Cafe Restaurant, Kasüstü Saray Restaurant, Balıkçım, Beyaz Saray Et Lokantası, Kanuni Yemek Kebap, Buhara Köfte, Leziz Eller Pastanesi, Özdemir Et Lokantası, Albatros Restorant, Belemir Cafe & Restaurant, Kardeşler Kasabı Kendin Pişir Kendin Ye, Yomra Merkez Lokantası, Osmanlı Sofrası, Nejla Hanım Ev Tatlıları, Köfteci Osman, Yomra Hizmet Et Tesisi, Alacarte Ev Yemekleri, Fiko’nun Yeri, Novist Restaurant, Somuncu Baba ve Yomra Kebabçım Restaurant gibi işletmelerdir.

Yomra’da gece hayatı

Yomra’da gece hayatı


Yomra’da gece hayatı

Trabzon’un Yomra ilçesi, il merkezine yakın konumda olduğu için diğer ilçelere göre daha aktif bir gece hayatına sahiptir. İlçede yer alan pub, bar, gece kulübü ve restoran gibi mekanlarda geç saatlere kadar içeceklerini yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Haftanın bazı günleri canlı müzik performanslarının da sergilendiği eğlence mekanlarından öne çıkanları; Maçka Yomra Yolu üzerinde yer alan Hacivat’ın Yeri, Maçka Yomra Yolu üzerinde hizmet veren Kaşüstü Çardak Pub, Three Pearl Hotel Devlet Karayolu Üzeri Yalıncak Mevkii’nde faaliyet gösteren Deep Red Club, Kaşüstü Beldesi Şana Mevkii’nde bulunan Lobby Bar Park Dedeman ve ilçe sahilinde hizmet veren Yomra Tek Cep gibi yerlerdir.
Ayrıca Trabzon il merkezine 15 kilometre mesafede yer aldığı için ve ulaşım sorunu olmadığı için eğlence hayatı için il merkezine de rahatlıkla gidilebilir. Trabzon şehir merkezinde yer alan eğlence mekanlarında gecenin ilerleyen saatlerine kadar hareketli bir gece geçirmek mümkündür. Trabzon il merkezinde en çok tercih edilen eğlence mekanlarını Mey Bar, Retto, Cıngıl ve English Pub olarak sayabiliriz.