TatilCity.NETTatilCity.NET

Zile Gezi Rehberi

Zile Gezi Rehberi

Zile Gezi Rehberi


Zile Gezi Rehberi

Karadeniz bölgesinde bulunan Tokat şehrine bağlı bir ilçe olan Zile, 1,480 metrekarelik yüzölçümü ile Türkiye'nin en büyük ilçeleri arasında 169.  Sırada yer alır.  Tokat il merkezine 56 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe, Tokat’ın en bilinen güzide ilçelerinden biridir. Zile, Anadolu'nun 7000 yıllık tarihi geçmişine ev sahipliği yapan Zile, bu özelliği ile bölgenin en eski yerleşim yerlerindendir. Geçmişte Frig, Hitit, Pontus, Pers, Bizans ve Roma medeniyetlerinin hüküm sürdüğü bölgede, geçmişin zengin kültürlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Tarihi boyunca Zela, Zelid, Zelitis, Anzila, Zeyli, Gırgıriye ve Silas olarak değişiklik isimlerle anılan ilçe, sonunda Zile adını almıştır.
Geçmişte yaşanan Zela Savaşında Roma İmparatoru Jül Sezar ile Pontus Kralı II. Pharnake arasında tarihin en kısa veciz mektubu olan “Veni-Vidi-Vici” Türkçe anlamıyla “Geldim-Gördüm-Yendim” sloganı hali hazırda kullanılmaya devam eden bir sözdür. Öte yandan Tokat Zile; yetiştirdiği yazar, şair, sanatçı ve ressamlarıyla da öne çıkmaktadır. Her yıl ekim ayının dördüncü haftasında başlayan ünlü Asırlık Zile Panayırı,  Anadolu’nun en eski panayır organizasyonudur. Bu organizasyon aynı zamanda Zile’yi bir ticari merkezi konumuna taşımıştır. Geçmişten günümüze doğal güzelliğini ve tarihi yapısını koruyarak varlığını sürdüren Zile, 3600 adet tarihi evi ile adeta bir açık hava müzesidir.

Zile’ye nasıl gidilir?

Karadeniz’i Kayseri ve Sivas üzerinden Akdeniz, İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine; Doğu Anadolu’yu ise Reşadiye, Erzincan, Erbaa, Niksar üzerinden İstanbul 'a bağlayan karayolları Tokat kent merkezinden geçer. Türkiye’nin her yerinden Tokat'a ulaşmak son derece kolaydır. Tokat merkeze demiryolu ulaşımı da vardır. Sivas, Samsun ve diğer Anadolu illerine bağlanan demiryolu;  Zile, Artova ve Turhal ilçelerinden geçer. Havayolu ulaşımının da bulunduğu Tokat’ta, demiryolları ve karayolları aktif olarak kullanılabilir.  Turhal- Tokat karayolunun 17. kilometresinde bulunan Tokat havaalanından, Ankara-İstanbul bağlantılı uçuşlar yapılmaktadır.
Zile’de doğa sporları

Zile’de doğa sporları


Zile’de doğa sporları


Topçam, Batmantaş, Akbelen (Bizeri),  Dumanlı, Çamiçi, Selemen, Bozcalı, Kızılcaören, Çevreli, Boğalı gibi Tokat ili sınırları içerisinde bulunan pek çok sayıdaki yaylalarda bir zamanlar hayvancılık yapılırken, günümüzde bölge insanlarının ve gezginlerin dinlence alanı haline dönüşmüştür.
Zile’de gezilecek yerler

Zile’de gezilecek yerler


Zile’de gezilecek yerler


Zile Kalesi

Bir höyüğün üzerinde akropol özellikte inşa edilmiş olan Zile Kalesi, antik çağlarda Romalılarca yapılmıştır. Kale, ilçe merkezinin tam ortasındadır. Konumu itibarıyla ilçenin her yerinden görülebilen kale, Zile’de ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde ilk sıradadır. Saat kulesi ve birçok tarihi kalıntı günümüzden bu yana kalenin içerisindedir. Kalenin içerisinde bulunan su sarnıcı belediye tarafından gerekli restorasyon çalışmalarının ardından tekrar aktif hale getirilmiştir. Söz konusu çalışmalarda kalenin orijinal yapısı korunmuştur. Kalenin kuzey doğusunda tamamen kayalıklar oyularak, Roma dönemine ait bir de tiyatro vardır. Rivayete göre M. Ö. 47’de Zile çevresinde yapılan savaşı, üçüncü kez kazanan Jül Sezar’ın, meşhur “VENİ-VİDİ-VİCİ” sözünü bu kale içinde söylediği kabul edilir.

Zile Maşat Höyük

Yalın Yazı Köyü’nde yer alan Maşat Höyük’de yapılan tarihi kazılar sonucunda 1973-1984 yıllarına ait birçok önemli eser keşfedilmiştir. Bu tarihi eserler Tokat’ın zengin kültürel geçmişine ışık tutan nitelikte eserledir. Bu tarihi eserler arasında özellikle Hitit Çivi yazısı ile yazılmış olan tabletler kayda değer önem taşır. Maşat Höyük tarihinde üç farklı çağa ait eserler bulunmuştur. Bu çağları Tunç Çağı, Hitit Çağı ve Frig yani Demir Çağı şeklinde sıralayabiliriz. Kazılar sonucunda geçmişte taşlar ile döşenmiş geniş caddeler keşfedilmiştir. Kazılar sonucu ortaya çıkartılan eserler, burada bulunan sarayda kullanılan pişmiş topraktan yapılmış çeşitli kaplar, dini nesneler ve çeşitli mühürlerden oluşmaktadır.

Zile Ulu Cami-Nasuh Paşa Camii

Şehir merkezinin meydanında yer alan Zile Ulu Camii diğer adıyla Nasuh Paşa Cami’nin kuzey cephesindeki yazıtta belirtildiği gibi 1267 yılında II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Mehmet Zaluli Bin Ebu Ali tarafından yapılmıştır. Camin en önemli özelliği ise, minaresinin armudi külah şeklideki kesme taşlarından yapılmasıdır. Yenileme çalışması 1591 yılında Nasuh Paşa tarafından yapılan cami, söz konusu yenilemenin ardından 1904 yılında yıkılmıştır. Dönemin Zile Kaymakamı olan Süleyman Necmi ve halkın yardımlarıyla neo-klasik yapı şeklinde yenilenmiştir. Yapının ana mekanı dikdörtgen şeklindeki kesme taşlardan yapılmıştır. On altı pencereli, sekizgen bir kasnağın taşıdığı kubbe, kurşundan yapılmış bir kapıyla açılır. Caminin taç kapısı, anıtsal örnekleriyle ilçenin simge yapılarındandır.

Zile Elbaşoğlu Camii

Taş Köprü Camisi olarak bilinen Elbaşoğlu Camii, İlbaşoğlu Ahmet Efendi tarafından 1801 yılında inşa edilmiştir. Kesme taşlar ile yapılan cami, Zile’nin sanat ve mimari tarihini yansıtan kök boya ve ahşap sütunlar ile özel olarak tasarlanmış nadide yapılarındandır. Zile’ye sadece dini anlamda değil, tarihi anlamda da bir değer katmaktadır.

Beyazıt Bestami Camii

Beyazıt Bestami soyu tarafından yapılmış olan Beyazıt Bestami Cami, 1206 ve 1305 yıllarına ait iki yazıta ev sahipliği yapmaktadır. Ali Kadı Mahallesi sınırlarında yer alan caminin türbesinde Beyazıt Bestami’nin torunları defnedilmiştir. Caminin mimari planı dikdörtgen bir yapıdadır. İbadet mekanı yüksek bir tavana sahiptir.

Zile’de ne yenir?


Tokat yaprağı

Tokat bağ yaprağı olarak bilinen asma yaprağı, sarmaların en lezzetlisidir. Başlı başına C ve A vitamini deposu olan Tokat yaprağı, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Sadece sarması ile değil, salata şeklinde doğranıp limon sıkılarak yenilen asma yaprağını yerinde denemenizi tavsiye edilir.

Tokat pağacı

İçine ceviz eklenerek, sert kıvamı ile fırına sunulan Tokat pağacı, normal ekmekten epeyce serttir. Genellikle üzerine tereyağı ve bal sürülerek tüketilen bu lezzetli ekmeği Tokat yöresinde kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerindendir.

Kuşburnu

Tokatlıların gizli güzellik sırrı olan kuşburnu sadece güzellik açısından değil, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Bölgede severek tüketilen kuşburnu pekmezi, bolca vitamin içermektedir. Çay olarak da içilen kuşburnu, sabah kahvaltılarında marmelat olarak da tüketilmektedir.

Bat

Tokat mutfağının en ünlü yemeklerinden biri olan bat, bulgurun ıslatılarak tokat baklası, salça ve bol su eklenmesiyle yapılmaktadır. Hatta bu yemek ile ilgili Tokat'ın Pazar ilçesinde “Bat mı yedin de güzelleştin?” diye de bir söylem de vardır. Tokat geziniz sırasında duyarsanız şaşırmayın…

Bakla dolması

İç baklayla hazırlanan harika bir yemek olan Bakla dolması, Tokat yöresinin en sevilen tatlarından biridir. Yemeğin yapımında kemikli etlerin tencere dibine dikkatli şekilde dizilmesi önemli bir ayrıntı olarak bilinmektedir. Bakla dolmasının altın günlerinin olmazsa olmazı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
Zile gece hayatı

Zile gece hayatı


Zile gece hayatı

Zile’de hareketli bir gece hayatı yoktur. Burada vaktinizi değerlendirebileceğiniz birçok kafe vardır. Ancak daha özel bir gece hayatı beklentiniz varsa özellikle il merkezinde bulunan Kum&Bar, Binbir Gece Club&Bar, Vitamin Bar, Felicita, Cadde Cafe&Restaurant, Sky Cafe Sky Club, Yeşil Park, Destan Cafe’yi önerebiliriz. İlçede yer alan bazı sinema salonları da eğlenmek için iyi bir tercih olabilir.