Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan koronavirüs nedeniyle uçuşlar iptal edilmiş, azalan yolcu sayıları sebebiyle hava yolu şirketlerinin maliyetinin büyük olacağını tahmin ediliyor.

IATA’nın yaptığı hesaba göre, koronavirüs salgını sebebiyle yapılan erken değerlendirmede 29 milyar dolar olarak tahmin edilen hava yolu şirketlerinin kaybının, yeni bir kriz durumunda 63 milyar dolar ile 113 milyar dolar arasında bir rakama çıkabileceği kaydedildi.

Yapılan hesaplar sonrasında virüsün 80 ülkeye yayıldığı ve hava yolu rezervasyonlarının ise ciddi şekilde etliendiği belirtilirken, hava yolu şirketlerinin hisselerinde yaşanan bu kaybın %25, bu rakamın 2003’deki SARS kirizindeki düşüşten %21 daha fazla olduğu belirtildi.

IATA yaptığı açıklamaya göre, virüsün sınırlı bi yayılımının hava yolu talebinde %11, gelirlerdeyse 63 milyar dolar kayıp yaşanmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Çin’de hava yolu şirketlerinin 22 milyar dolar kayıp yaşadığını, Asya’da ise bu rakamın 47 milyar dolar olduğunu belirten IATA, en kötü senaryonun ise %19 yolcu kaybıyla 113 milyar dolar gelir kaybının yaşanabileceğini belirtti.