Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme süreciyle birllikte canlanmaya başladı. Yurtiçi uçuşların başladığı Türkiye’de yakında yurtdışı uçuşları da başlayacak.

Virüsten olumsuz yönde etkileyen ülkelerin başında gelen İngiltere’yle Yunanistan, Türkiye, İspanya ve Portekiz görüşme halinde… Financial Times Gazetesi’nde çıkan habere göre bu dört ülke İngiltere’den haber gelmessi için önümüzdeki ay seyahat koridoru açmaya hazırlanıyor. Bu şekilde İngiliz turistlerin ülkelerine dönüşte ondört günlük karantinaya alınmalarına gerek kalmayacak.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu hafta başında yaptığı açıklamada, yerel turizmden ziyade düşük bulaşma oranları nedeniyle karantina kurallarının uygulanmadığı bazı Akdeniz ülkeleriyle seyahat koridorları açmayı bakanlar düzeyinde konuştuklarını söylemişti.

Habere göre geçtiğimiz yıl 2.6 milyon turistin geldiği İngiltere ile 15 Temmuz için bir anlaşma yapılacak. İki ülke arasındaki yakın görüşmelerin olduğu verilecek kararın ise virüsün bulaşma oranına bağlı olarak değişebileceği belirtildi.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto, daha önce İngiltere’ye sıcak bakmazken önceki gün hükümetin İngiltere’ye açılmaya istekli olduğunu belirterek, “Bizim başlıca turizm pazarımız” dedi.

Atina’dan bir yetkili ise İngiliz turistlerin ülkeye girmesine izin verilip verilmeyeceği konusunda yoğun bir tartışma yaşandığını belirterek, “Ancak sonunda ülkeyi tüm turistlere açmaya karar verdik. Çünkü 3 milyon turist ağırladığımız İngiltere, bizim Almanya’dan sonraki üçüncü pazarımız” diye konuştu.

Yunanistan’ın ise virüs nedeniyle durma noktasına gelen turizm sektörünü hareketlendirmek için attığı adımlara rağen ulaşım, gıda ve otel gibi alanlarda bu yaz büyük bir kriz yaşayacağı öngörülüyor.