Muğla Milas’da bulunan 400 yıllık tarihi Osmanlı köprüsünün turizme kazandırılması için onarılacak. Bunun için restorasyon projesinin hazırlandığı açıklandı.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Bolaca Deresi üzerinde 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen ve son olarak 40 yıl önceye kadar kullanılan tarihi Sarıçay Köprüsü’nün kültür turizmine kazandırılması için Karayolları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü tarafından “Tarihi Sarıçay Köprüsü Restorasyonu Projesi ” hazırlandığı belirtildi.

Köprüyle ilgili restorasyon ihalesi iki ay önce yapıldı. Sarıçay Köprüsü’nün etrafında olan moloz ve bitkiler temizlendi. 26 Şubat 2023 tarihine kadar köprü restore edilecek. Köprünün yapımında kesme taş kullanılmasına rağmen zamanla yıkılmış.

Köprünün kesme taştan yapılmasına rağmen bakımsızlık nedeniyle kısmen yıkıldığını belirten tur rehberi Zuhal Çalış (43) “Köprünün ayaklarından birinin yıkılmasına rağmen köprü şu anda hala ayakta. İyi bir restorasyon çalışması ile hem yeniden işlevini kazanmış hem de kültür turizmine kazandırılabilir” dedi.

Sarıçay Köprüsü, Osmanlı döneminin önemli eserlerinden biri olarak görülüyor. Köprü kırk yıl önce kullanılan ve bölgeye ayrı bir özellik katan tarihi bir miras. Ancak zamanla tahrip olan köprünün tekrar restore edilerek turizme ve halkın kullanıma açılması planlanıyor. Milas’ın önemli tarihi eserlerinden olan köprünün onarılması için proje hazırlığına başlandı. Kesme taştan yapılan köprü kısmen yıkılmış durumda. Proje kapsamında köprünün orijinaline uygun olarak yeniden yapılacağı ve hazırların başlandığı açıklandı. Köprünün ihalesi ise daha önce yapılmış ve çevresi temizlenmişti.