AB göçmen krizinde Türkiye’ye ne kadar para aktardığı sorusu sorulmaya başlandı. 2013 yılından itibaren Suriye’de başlayan politik krizlerin ardından milyonlarca Suriyeli, Türkiye’ye mülteci olarak gelmişlerdi. Geçen haftalarda yaşanan İdlip krizi sonrasında mültecilere sınır kapıları açılmış ve Avrupa yeniden mülteci kriziyle baş başa kaldı.

2015 yılından bu güne bir türlü çözümlenemeyen göçmen sorunu gitgide derinleşirken, AB, Suriyeli mülteciler için Yunanistan ve Türkiye’ye yaptıkları para yardımı da gündemin konusu haline geldi. Euronews’ın haberine göre Avrupa Komisyonu sözcüsü Laura Berard Yunanistan’da 42 bin sığınmacının yer aldığını ve 2015 yılından günümüze kadar Atina’ya 2.23 milyar Euro para yardımının yapıldığını buna ek olarak da 700 milyon Euro ekleneceğini belirtti. AB ile Türkiye arasında 2016 yılında sığınmacı anlaşması imzalanmıştı. Buna göre taraflar arasında taahhütler verilmiş ve bu taahhütlere karşılıklı suçlamalar dile getirilmeye başlandı. AB 2016 yılından itibaren Ankara’ya taahhüt ettiği 6 milyar Euro’dan 3.2 milyar eurosunu serbest bıraktı. AB’nin önümüzdeki aylarda Türkiye’ye tekrar para yardımı yapıp, yapmayacağı merak konusu haline geldi. BM, sivil toplum örgütleri, devlet kurumları, AB, projelerin Türkiye’de hayata geçirilmesi durumunda para yardımlarının yapılacağını belirtiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısında 33 asker şehit olmuştu. Bunun üzerine Türkiye, ülkede bulunan Suriyelilerin ülkeden çıkması için, sınır kapılarını açmıştı. Mülteciler Yunanıs’tan sınır kapısını geçerken, Yunanistan güvenliği tarafından saldırıya uğramıştı. Yunanistan mülteciler konusunda sıkıntı yaşarken, ülkede bir çok sivil toplum örgütü bir araya gelecek mültecilerin yaşam hakkını savunan protesto gösterilerinde bulundular.