Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılarak binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 virüsü nedeniyle dünyada pandemi ilan edilmişti.

Bir çok ülkede insanlar evlerine kapanarak, sosyal mesafe, hijyen kuralları başta olmak üzere bir çok önlemler alındı. Bunun yanı sıra ülkemizde büyükşehirler başta olmak üzere Zonguldak’a giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bu hafta 1 Mayıs’tan itibaren 4 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağı tüm yurtta uygulanacak.

Virüs salgının en çok görüldüğü ülkeler ise ABD, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, İran, Irak, Türkiye, Rusya ve Yunanistan. Ülkemizde ise en fazla vakalar İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da yaşanıyor. İstanbul en fazla vakaların görüldüğü ilçeler Esenler, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Güngören ve Bağcılar bulunuyor. En az riskli bölgeler ise Adalar, Şile, Çatalca ve Silivri olarak belirtildi.

İstanbul’un Adalar ilçesinde risk düşük olduğu için İçişleri Bakanlığı, Kaymakamlık ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla Adalar’a giriş ve çıkışlar 31 Mayıs’a kadar yasaklandı. Adalar’a giriş ve çıkışlar bölgede ikametgahı olan kişiler yapabilecek. Bunun yanı sıra yazlıkçılarda kanıtlayıcı izin belgeleriyle Adalar’a gelebilecek.

Adalar’a virüsün yayılımını önlemek amacıyla alınan karar nedeniyle yerli ve yabancı turist akışıda engellenmiş oldu. Havaların ısınması ve bayram nedeniyle özellikle haftasonları aşırı kalabalık olan Adalar’a coronavirüs salgını nedeniyle giriş ve çıkışlar 1 ay süresince yasaklandı. İskelelerde ise muhtar, kaymakam ve polis eşliğinde giriş ve çıkışlar sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.