BiletBank satış sürecini başlatmak için Rekabet Kurumu’ndan onayı aldı. Alman şirket Aetricket International, BiletBank’ın sahibi Akdeniz-Pe-Tur Turizm firmasının ortağı oldu.

Alman şirket Aetricket International, AER Picasso Holdings LLC aracılığıyla Akdeniz-Pe-Tur Turizm’e ortak oldu. %100 Türk sermayesi olan ve Türk yazılım mühendisleri tarafından yapılmış olan BiletBank’ın bünyesinde 150’den fazla çalışan bulunuyor. Firma en son 2015 yılında Turna turizmi faaliyete geçirmişti.

1988 yılında kurulan Aerticket, Almanya ve Avrupa’daki en büyük bağımsız uçak bileti satışı yapan şirketlerden biri. Aynı zamanda 8000 bağımsız seyahat acentesiyle birlikte çalışıyor. Alman şirket hisse alımını ise Aerticket International Conso Holding GmBH adlı firmanın aracılığıyla gerçekleştirdi.

Aralık ayında ortaya çıkan ve hızla dünyayı etkisi altına alarak binlerce insanın ölümüne neden olmaya devam eden coronavirüs salgını en çok turizm sektörünü etkiledi. Bir çok otel sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak tahsis edildi. Bunun yanı sıra turizm sektöründe çalışanlar ücretsiz izine çıkarılırken, bir çoğuda işten çıkarıldı. Otellerin bir çoğu kapanmak zorunda kaldı. Bu nedenle turizmcilerin coronavirüsü az bir krizle atlatmak için yabancı şirketlerle ortak olmaya başladı.

Koronavirüsün tamamen ortadan kalkması belirsizliğini korurken, turizm sektörünün ise ne zaman canlanacağı konusunda değişik fikirler ortaya atılıyor. Ancak coronavirüsün ardından tatilcilerin daha çok butik otelleri ve yurtiçi seyahatleri tercih edeceği tahmin ediliyor.

Coronavirüs nedeniyle en fazla vakanın ve ölümün gerçekleştidiği İstanbul’a giriş ve çıkışlar tamamen kapatıldı. Ülke genelinde ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma yasaklandı.