Dünyada yaşanan ve binlerce insanın ölümüne neden olan covid-19 salgını nedeniyle Almanya’da alınan önlemler, Alman halkının yaz tatili planlarını da olumsuz yönde etkiledi.

Alman Hekimler Birliği Başkanı, yurt dışı tatil gezilerinin 2020 yazında gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Klaus Reinhardt, salgın nedeniyle düzenlenen kısıtlamaların yaz dönemi tatilini etkileyeciğini belirtti.

Funke medya grubuna konuşan Reinhardt, “Almanların bu yaz yeniden tatil seyahatlerine çıkabileceğine inanmıyorum” dedi.

“Şu andan itibaren zeki adımlarla kademeli olarak normal günlük yaşama dönülmesi” durumunda bile salgının etkilerinin yaza kadar süreceğini belirten Hekimler Birliği Başkanı Reinhardt, “Bu nedenle bu yazın farklı olacağını düşünüyorum. Muhtemelen alıştığımız gibi otomobile, trene, uçağa atlayıp tatile gidemeyeceğiz” diye konuştu.

İspanya ve İtalya gibi virüs etkilerinin yoğun olduğu ülkelerde tatil sezonuna kadar sorunların devam edeceği, sonbaharda ve önümüzde yıldan itibaren halkın tatile gidebileceği düşünülüyor.

Bu yıl için Almanya’da yurtiçi tatilin tercih edileceği, yurtdışı tatilin rafa kalktığı tahmin ediliyor. Alman halkının en çok tercih ettiği yurtiçi bölgesi ise kuzeyde bulunan Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Turizm Birliği (TMV) yaz tatilinin Ağustos ve Eylal aylarına ertelenmesi gerektiği fikrinde bulundu. Almanya’da eyaletlerin tatil dönemleri birbirinden farklı olarak uygulanıyor.

Bu Cuma (10 Nisan) günü başlayacak Paskalya tatili döneminde seyahatlerin coronavirus salgını nedeniyle “sıfırlandığını” belirten TMV İdari Müdürü Tobias Woitendorf, yaz tatili döneminin geriye alınmasıyla, tatile erken giren eyaletlerde de kayıpların bir nebze telafi edilebileceğine işaret etti.

Almanya’nın kuzey eyaletlerinden Schleswig-Holstein Ekonomi Bakanı Bern Buchholz ise halkın çoğunun yurtdışı tatili tercih etmeyeceğini, yurtiçi turizmde patlama yaşayacaklarını belirtti.