Coronavirüs önlemlerini 20 Nisan tarihi itibariyle kademeli olarak gevşeten Almanya’da hayat normale dönmeye başladı ve yaz sezonu için de hazırlıklara başlandı.

Hayvanat bahçeleri, okullar, müzeler, kütüphaneler 4 Mayıs’ta açılacak ve yurtdışı seyehatlere de 15 Haziran’dan sonra izin verilecek. Alman Die Welt televizyonunda turizm sezonu öncesinde virüs salgını sebebiyle ortaya çıkabilecek risklere dikkat çekildi ve güvenli tatil rotalarına yönelik önerilerde bulunuldu.

Akdeniz’niz bölgenin önemli ve popüler üç büyük turizm merkezi olan Fransa, İspanya, İtalya’yı kırmızıya işaretleyerek çok riskil sınıfında yer aldı. İtalya ise bu yıl uluslararası turist almayacak bu yüzden Alman tatilciler İtalya’ya gitmeyecekler. Haziran ayında plajları açmaya başlayan İspanya ve Fransa’nın ise hazırlıklarda zorlanabileceği düşünülüyor.

İspanya’da Haziran ayının sonuna kadar ülke içi ziyaretlerde kısıtlamalar devam ediyor. Fransa’da 100 km’nin üzerindeki seyahatler içinde aile ve işle ilgili gerekçenin olması gerekiyor..

Die Welt, Alman vatandaşlarına alternatif tatil destinasyonu için Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’ı önerdi. Almanya, Türkiye için “turizm koridoru” olarak görüyor. Türkiye ve Almanya arasında imzalanan ikili anlaşmalara dikkat çeken haberde coronavirüs salgınına karşı mücadelede Türkiye’nin düşüşe geçtiğinden ve sağlık sertifikasyonundan bahsetti.

Coronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında en çok etkilenen ise turizm sektörü olmuştu. Bu durumdan etkilenen ve en çok tercih edilen tatil destinasyonları İspanya, Fransa, Yunanistan ve Türkiye’de hazırlıklar devam ediyor. Almanya ise virüsün düşüşe geçtiği Türkiye’yi vatandaşlarına güvenli tatil rotası olarak tavsiye etti.