Covid-19 virüs salgını sonrasında kontrollü normalleşmenin yavaş yavaş başladığı şu günlerde dünya turizmi de harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la bugün telefonda görüşecek. Görüşmede Türkiye ile Almanya arasında seyahatler için bir anlaşma yapılacak.

İki ülke arasında bugün yapılacak olan sehayat anlaşması kapsamında karantina uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılması söz konusu olacak.

Almanya’nın popüler gazetesi Bild’in haberine göre Türkiye’nin turizmde otellere verilecek olan koronavirüs ilgili uygulanan sertifikasyonun belirlediği 244 kriter bulunuyor. Kriterler arasında transfer, otel konaklamaları, uçaktan havalimanına seyahatin bütün aşamaları yer alıyor. Türkiye’ye gelişte tüm yolcuların ateşinin ölçülmesi, otellerin %60 kapasiteye sahip olduğu, otellerin girişinde termal kameraların olduğu, bavulların dezenfekte edildiği, havuz başlarındaki şezlongların sosyal mesafeye uygun şekilde düzenleneceği, plaja gitmeden önce kayıt zorunluluğu, restoranlarda ise 500 konuğun yer alması ve yemeğin masaya getirilmesi, disko ve barların kapalı kalması ve misafirlerin otelden çıktıktan sonra odanın 24 saat boş kalması gibi önlemler haberde yer aldı.

Covid-19 salgınının yavaşlaması sonucunda Türkiye iç turizme Mayıs sonunda, dış turizme ise Haziran’da başlayacak. 23-26 Mayıs tarihleri arasında ise tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Coronavirüs için aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Yapılan aşı çalışmaları sonucunda 14 aşının testlerden geçilmesine izin verildi. Virüs salgını riskinin düşük olduğu Adalar ilçesine ise giriş ve çıkış yasağı sürüyor. Adalar’a giriş ve çıkışlar ise virüs önlemleri doğrultusunda kontrollü olarak Haziran ayında yapılacak.