Coronavirüs etkisiyle birlikte Şubat ayında Almanların rezervasyon tercihlerinin sonuçları ortaya çıktı. Amadeus rezervasyon sisteminin verilerine dayanarak Alman tatilcilerin rezervasyon tercihlerinin Şubat 2020 dönemi analizleri açıklandı. İspanya, Yunanistan ve Türkiye’ye kadar Almanların popüler destinasyonlarının tamamında büyük ölçüde düşüşlerin olduğu belirtildi.

2020 yılının Şubat ayında yaşanan coronavirüs covid-19 salgını nedeniyle Alman tatilcilerin en popüler 10 destinasyonuna yönelik rezervasyonlarda %14 düşüş meydana geldi. Şubat ayında Almanya’dan rezervasyonlarında ise üst üste düşüş kaybeden beşinci ülke oldu.

Güney Tenerife’ye yapılan rezervasyonlarda %29.7 oranla en sert düşüşü İspanya yaşadı. Bütün İspanya destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda Kanarya Adaları ile Las Palmas için %21,6, Lanzarote için %21.5 oranında düşüş dikkat çekti. İspanya’nın önde gelen destinasyonları arasında bulunan Fuerteventura’ya yönelik olan rezervasyonlarda %1.6 oranında artış yaşandı. Mayorka da ise %27’lik oranla en kötü düşüş yaşayan İspanya destinasyonu oldu.

Antalya ise Şubat ayında bir önceki yıla göre rezervasyonlarında %11.6 oranında bir azalma meydana geldi. Fakat bu düşüşe neden olan ise Türkiye’nin 2019 başlarında yaşadığı yükseliş oldu.

Mısır’ın en çok rezervasyon yapılan destinasyonu Hurghada ise düşüş ve artış yaşamadı. Yunanistan’da ise Girit Adası’nın Kandiye destinasyonuna yapılan rezervasyonlarda %17 oranda bir düşüş oluştu ve Rodos’a yönelik olan rezervasyonda da %2.6, Kos’da ise %3.5 bir düşüş yaşandı.