Amerika’nın ünlü otelleri kapanma noktasına geldi. Çin’in Wuhan kentinde çıkan virüs kısa sürede tüm dünyaya yayılarak binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Koronavirüs nedeniyle büyük otel zincirleri de arka arkaya kapanıyor. Otel sahipleri ise Başan Trump’dan yardım istedi.

Big Apple’ın en büyük oteli olan New York Hilton Midtown, 1.878 odasını 20 Mart’tan itibaren süresiz olarak kapatacağını belirtti. Aynı zamanda Batı 53. Cadde’de bulunan lüks Bakara otel 21 Mart’ta kapanacak. Daha önce benzeri görülmemiş olarak isimlendirilen kapanışlar sebebiyle Trump ve birkaç büyük otel şirteninin başkanları arasında bir toplantı düzenlendi.
Hilton CEO’si Christopher Nassetta, Trump’a halka açık olan Hilton Worldwide’ın doluluk oranlarının tek haneye düşmesi nedeniyle ABD’nin büyük şehirlerinin çoğundaki otelleri kapatmayı planladıklarını belirtti. Nasetta, Hilton’n yaklaşık olarak 100 yıldır yıkılmadığını, hiç bir oteli kapatmadıklarını söyledi.
Hyatt, Best Western, Marriott ve diğer otel çalışanları ise her 25 işçiden birinin otelciler tarafından desteklendiğini savunarak federal yardım paketi planlarına dahil edilmek istediklerini, American Hotel & Lodging Association’ın önümüzdeki birkaç hafta içinde yaklaşık olarak  4 milyon turizm çalışanının işini kaybedileceğini söyledi. Koronavirüsünün, 11 Eylül saldırısı sonraki durgunluktan daha fazla zarar verdiğini belirtti.
New York Üniveristesi Lodging Advisors Başkanı Profesör Sean Hennessey’e göre, 11 Eylül ikiz kulelerin bombalanması sonrası ve Lehman Brothers’ın 2008 yılında çökmesinden sonra %74’den 79’a düşdüğünü ifade etti. Hennessey, bazı otellerin geçen hafta %5 doluluk yaşadığını belirtti.