Tüm dünyayı etkisine alarak binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs önlemleri ülkemizde alınmaya devam ediyor. Turizm şehri Antalya’da bu şehirlerimizden biri.

Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler arasında 21 Mart tarihinden itibaren paket servis yapan alkollü ve alkolsüz lokanta, restoran, büfe, tekel ve pastane gibi mekanlar dün itibariyle 07:00-22:00’dan itibaren faaliyette olacak.

Antalya İl Hıfzısıhha Kurulu, virüs önlemlerine ilişkin olarak yeni kararlar aldılar. Oy birliğiyle alınan karara göre İl Umumi Kurulu 2020/20 Kararına göre 16 Nisan’dan itibaren mekanların 07:00-22:00 saatlerinde hizmet verebileceği açıklandı

21 Mart günü ise Cumartesi günleri 24:00’dan itibaren paket servis yapılabiliyordu. Dün alınan kararla ise müşterilerin oturmalarına izin verilmeden bütün mekanlar artık haftaiçi ve haftasonları hizmet verebilecek. Mekanlar saat 22:00’a kadar açık olacak. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde ise kapanacak.

16 Mart tarihinde ilan edilen pandemi nedeniyle tüm dünyada coronavirüs önlemleri alınmaya başlandı. Maske kullanımı zorunlu hale gelirken, sokğa çıkma yasağı ve sosyal mesafeyle birlikte evde izolasyon tedbirleri alınmaya devam ediyor.

Coronvirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Çin, Fransa, Almanya, İran, Irak, Türkiye, Rusya olarak belirlendi.

Türkiye’de vakanın en fazla olduğu iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak oldu. Bunun yanı sıra İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde ve Zonguldak’da haftasonu yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Haftaiçi ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma yasağı kısıtlandırıldı. Vatandaşlar mecbur kalmadıkça sokağa çıkamayacak.