Gözler altıncı kez düzenlenen videokonferansla düzenlenecek olan kabine toplantısına çevrildi. Toplantıda kritik konular gündemde olacak. Toplantıda alınacak olan kararları ise Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklanacak.

Bugün yapılacak olan toplantıda normalleşme süreci konuşulacak. Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar Kurulu katılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fiat Oktay geçen hafta bakanlıklardan ve sevil toplum kuruluşlarıyla beraber normalleşme sürecine yönelik olarak önelerini aldı. Toplantıda Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu Üyeleri’nin önerileri etkili oldu. Fuat Oktay bu konuyla ilgili olarak bir taslak hazırladı. Bugünkü toplantısa ise kapsamlı bir şekilde öneriler ele alınacak. Sürece ilişkin olarak iyi, orta ve kötü senaryolar hazırlandı. Maske kullanımı, hijyen kuralları, sosyal mesafe ve kalabalık yerlerde bir arada bulunmaması gibi normalleşme sürecinin kırmızı çizgileri olacak. Bu kurallar salgının yayılmasını önlemek için temel yaklaşımlar olacak.

Mayıs ayı içinde berberler, kuaförler, pastane, kafeler, restoranlar hizmete açılacak ancak çok sıkı önlemler alınacak. Açık büfe, konaklama ve sosyal etkinliklere de sıkı kurallar getiriliyor. Haziran’da turistik tesisler açılacak. Motel, otel, müze, ve örenyerleri açılacak yerler arasında. Kültürel etkinlikler ise Haziran ayında başlayacak. Fakat  tatil merkezlerinde durumu ise turistler belirleyecek.

Türk Hava Yolları’nın iç hat uçuşları ise Haziran ayında başlıyor. Dış uçuşlarda ülkelerin durumuna göre belirlenecek. Tren seferleride Haziran ayında başlayacka. Adalet ve ekonomi ve çalışma hayatı ise Haziran-Eylül ayında kademeli olarak normalleşecek.

Camilerde vakit namazlarıyla, Cuma namazlarının kılınması yasaklanmıştı. Bayram namazınında yasaklanması bekleniyor. Camilerde ibadet Haziran ayının ortasında gerçekleşecek.

Bugün yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 65 yaş üstü olanlara yönelik olarak bir açıklama yapması bekleniyor. 65 yaş üstü yurttaşlara 21 Mart’tan itibaren yasak getirilmişti.