Günübirlik yat turizminin merkezi olan Demre’de kış aylarında karaya çekilen yatlar yeni turizm sezonuna hazırlanmaya başlandı. Havanın ısınmasıyla birlikte 2020 yılı turizm sezonunun yaklaşmasıyla beraber yatların bakımı yapıldı. Çayağzı Limanı bölgesinde yer alan yatlar bulunduğu alandan şantiyeye götürüldü.

Yatların ilk önce alt bölümleri tazyikli suyla yıkanıyor. Ardından yatların eskiyen boyaları kazınarak, yeniden boyanıyor. Eskiyerek çürüyen ahşap bölümlerde yeni tahtalarla değiştiriliyor. Kazınan bölgeler ise zımparayla temizleniyor. Yatların alt kısımları ise açılan tahta araları kalafatlama denilen yöntemle pamuk yardımıyla kapatılıyor.

Kazılan ve kalafatlanan ahşap bölümlere önce astar ardından macun çekiliyor. Macunlanan bölümler ise yağlı boyayla boyanıyor. Yatların suyla temasını önlemek için üst bölümleri zımparalanarak önce eski verniklerle ardından makinelerle temizleniyor. Temizlenen kısımlar ise yeniden vernikleniyor. Böylece yatın tüm bölümleri yenilenmiş oluyor. Bazı yatlar ise kapasite olarak genişletiliyor. Bu yatlarla günü birlik olarak 90 yatın sahibi olan ustalar ise yoğun bir çalışma temposuna girdi. Yatlar Nisan ayının başından itibaren Akdeniz’in mavi sularında süzülmeye başlayacak.

Kalafat ustası Ercan Arcan yaptığı açıklamada, bu işleme kalafat dendiğini, her yıl bu işlemi yaptıklarını ve teknenin aralarına kalafatı yaptıklarını, teknenin bu sayede su almadığını, üzerine de macun yapıldığını belirtti.

Teknesini sezona hatırlayanlardan yat kaptanı Mehmet Kucur ise, Kasım ayıyla beraber teknelerini karaya çektiklerini, sezon yaklaştığı içinde bakıma başladıklarını, çürük olan yerleri değiştirdiklerini, gereken yerleri zımparaladıklarını, vernik yapılacak yerlere vernik yaptıklarını zamanı geldiğinde denize indireceklerini söyledi.

Demre Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı Hayrettin Özkan ise, geçen yıl Kasım ayında sezonu kapattıklarını, tekneleri karaya çektiklerini, yeni sezon için teknelerin bakımını yaptıklarını ve dünya cenneti Kekova bölgesinde hizmet vermeye devam edeceklerini ve iyi bir sezon geçeceğini umduklarını açıkladı.