Avrupa Birliği’nin turizmle ilgili hazırladığı eylem planının tasladı basında yayınlandı. Taslakta AB’nin iç turizmini, üç aşamalı plan olarak, benzer risk profillerindeki ülkelerin sınırlarını açmasıyla başlatacağı ortaya çıktı.

Habere göre, AB’nin Çarşamba günü kapsamlı bir şekilde turizm stratejisini belirleyeceğini ve ülkelerin koornideli olarak açılması için bir plan ortaya koyacağı belirtildi. Turizm sektörünün desteklenmesi ve sınırların açılması için üç aşamalı plan üzerinde duruluyor. Öncelikle genelde benzer risk profillerini taşıyan üye ülkelerin kendi aralarındaki sınırları açması planlanıyor.

Turizm planının komisyonda onay alıp almayacağı ise belirsizliğini koruyor. Planda, üye devletlerin birbirlerinden gelecek olan turistlere yönelik olarak ikili anlaşmalar yapacakları ve AB içinde bağımsız turizm koridorları açmalarına olanak sağlıyor. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında bulunan İtalya ve İspanya gibi ülkelerin Yunanistan veya Almanya’ya göre muaf kalan ülkelerin AB üyesi olmasından dolayı, uygulanacak olan plan üzerinde uzlaşmanın imkansız olacağı düşünülüyor.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle bütün ülkeler ekonomik kriz yaşamaya devam ederken bu durumdan en çok etkilenen sektör ise turizm oldu. Yunanistan gelecek olan turistlere sağlık belgesi zorunluğunu getirirken, Türkiye’de ise tesislerin sezon açılışını yapmaları için sertifikasyon sistemini getirdi.

Türkiye’de iç turizmde sezon Mayıs ayının sonunda açılacak, dış turizmin ise Haziran’da açılması bekleniyor. Covid-19 virüs salgını önlemleri kapsamında 16-19 Mayıs tarihlerinde tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.