Coronavirüs salgını nedeniyle global çapta büyük bir kriz yaşayan turizm sektöründe virüs salgını için önlemler alınmaya ve çözümler üretilmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde oluşturulan sertifikasyon kuruluyla koronavirüsü salgınına karşı konaklama sektörününün kuralları açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Coronavirüs salgınına karşı tüm dünya ülkeleri turizm için önlemler almaya başladı. Almanya ise vatandaşlarına tatil için Türkiye’ye gitmelerini ve güvenli destinasyon olduğunu belirtti. Türkiye’de virüs salgının düşüşe geçmesi nedeniyle güvenli bölge olarak gösterildi.

Bakan Ersoy “Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz”

Coronavirüs nedeniyle dünyada binlerce insan hayatını kaybetti. En çok vakaların ortaya çıktığı yerler ise ABD, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, İsveç, Belçika, İran, Irak, İngiltere, Danimarka, Çin, Türkiye, Yunanistan, Rusya olmak üzere 185 ülkede virüs salgını devam ediyor.

Türkiye’de vakaların yoğun olduğu yer ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Zonguldak. Bunun yanı sıra büyükşehirler olmak üzere Zonguldak’a giriş ve çıkışlar kapatıldı. Bugünden itibarende Pazartesi gününe kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.